lorelei
26.11.07,15:48
Potrebovala by som poradiť od vás poraďáci. Daň z predaja nehnuteľnosti za tento rok budem platiť ak sa nemýlim do konca marca 2008. Vidím,že budem mať ale malý probém s dátumom. Totižto sa peniažky z predaja otočili na kúpu domu. Teraz ešte čakáme na prefinancovanie rekonštrukcie, ktorá sa však bude realizovať najskôr až na jar, a to nestihneme otočiť tie peniaze z banky na vyplatenie dane z predaja. Máte niekto skúsenosti, prípadne znalosti- aké sú sankcie za omeškanie platenia, alebo dá sa aj nejako rozumne dohodnúť - zaviazať, že to bude uhradené napríklad o 2 mesiace? Prosím, lebo neviem, kde mám zohnať tie peniaze. Ďakujem za každú radu.

P.S. A zrejme som sa nesprávne zaradila do témy, ako vidím.
Pepa
26.11.07,15:20
skaspa
26.11.07,15:40
Potrebovala by som poradiť od vás poraďáci. Daň z predaja nehnuteľnosti za tento rok budem platiť ak sa nemýlim do konca marca 2008. Vidím,že budem mať ale malý probém s dátumom. Totižto sa peniažky z predaja otočili na kúpu domu. Teraz ešte čakáme na prefinancovanie rekonštrukcie, ktorá sa však bude realizovať najskôr až na jar, a to nestihneme otočiť tie peniaze z banky na vyplatenie dane z predaja. Máte niekto skúsenosti, prípadne znalosti- aké sú sankcie za omeškanie platenia, alebo dá sa aj nejako rozumne dohodnúť - zaviazať, že to bude uhradené napríklad o 2 mesiace? Prosím, lebo neviem, kde mám zohnať tie peniaze. Ďakujem za každú radu.

P.S. A zrejme som sa nesprávne zaradila do témy, ako vidím.
Máš dve možnosti
1.) § 59 "odklad platenia a povolenie splátok " zákona č. 511/1992 o správe daní - v krátkosti: môžeš požiadať DÚ o splatenie dane v splátkach alebo o odloženie platenia dane, ale dlžná suma musí byť zabezpečená (záložné právo § 71); odklad môže byť najdlhšie na 12 mesiacov odo dňa splatnosti dane, teda od 31.3.2008; počas odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach zaplatíš úrok z odloženej sumy vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby NBS platnej v deň, keď bol povolený odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach

2.) § 49 ods. 3 zákona č. 595/2003 o dani z príjmov: Správca dane môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania alebo hlásenia najviac o tri mesiace, ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa odseku 2....

Ak vieš, že budeš mať peniaze do 3 mesiacov od 31.3.2008 nemusíš žiadať o odklad splatenia dane ani o splatenie dane v splátkach, ale požiadaš o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania; v zmysle § 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 je daň splatná v lehote na podanie daňového priznania (keď budeš mať túto lehotu predĺženú predlžuje sa tým aj samotná splatnosť dane) a nebudeš platiť žiadne úroky ako by si platila pri odklade dane resp. splateniu dane v splátkach.
lorelei
27.11.07,06:43
Skaspa a Pepa dakujem Vam obom.