Jano Stano
26.11.07,16:29
Kto vie ako vyradiť z podnikania auto v prípade ked sme dve fyzické osoby v ZDRUŽENÍ FYZ. OSôB - teda jedno jednoduché učtovníctvo 1:1. Auto je na DI evidovane na jedneho z nas na moje IČO (na ktore je vedene učtovnictvo za oboch) a treba ho vyradiť z podnikania na partnera. Vyrovnanie medzi partnermi by bolo: hodnota auta v SK - ako osobna spotreba pre mňa a partner by si vzal auto na sukromne použivanie. Spisali a podpísali by sme dohobu.
ekopo
26.11.07,16:40
Kto vie ako vyradiť z podnikania auto v prípade ked sme dve fyzické osoby v ZDRUŽENÍ FYZ. OSôB - teda jedno jednoduché učtovníctvo 1:1. Auto je na DI evidovane na jedneho z nas na moje IČO (na ktore je vedene učtovnictvo za oboch) a treba ho vyradiť z podnikania na partnera. Vyrovnanie medzi partnermi by bolo: hodnota auta v SK - ako osobna spotreba pre mňa a partner by si vzal auto na sukromne použivanie. Spisali a podpísali by sme dohobu.
Najskôr treba ujasniť, že auto nie je možné vyradiť zo združenia, tak ako je to uvedené v názve témy. Auto si vyradí z evidencie IM účastník združenia, ktorý ho má na "mene". Treba mať na pamäti. že toto auto je predmetom dane z príjmu počas piatich rokov po vyradení z podnikania. Ak by bol prevod na druhú FO viazaný na výber hotovosti ako protihodnotu ceny auta mohlo by ísť vlastne o zdaniteľný príjem pre odovzdávajúcu osobu. Najvhodnejším riešením sa javí darovacia zmluva už vyradeného vozidla. Výber pre osobnú spotrebu si medzi sebou účastníci združenia vyriešia "vhodným" spôsobom.
Jano Stano
27.11.07,14:32
ďakujem, že ste reagovali.Zjednoduším to čo by sme chceli prípadne spraviť. 1. Vyradiť auto z podnikania - nie z evidencie na DI. To asi ide, ale zda sa že by sa dalo napisať len na mňa - už bez IČA ako na fyz. osobu. Neda sa asi vybrať na ktoreho člena združenia ho preradiť z podnikania? 2. Potom go darovať druhemu členovi? (a my sa už vieme dohodnuť ďalej inak) Ak niekto viete ?? Ale asi to združenie je pre každeho problem ako dom!! Vopred ďakujem za názory.
ekopo
27.11.07,18:50
0., združenie nie je problém pre každého
1., vyradiť auto nie je problém, na DI neprepisovať
2., darovacia zmluva, auto na DI prepísať
3., dúfam, že je to jasné
Jano Stano
28.11.07,12:29
4. teda ten člen na ktoreho je napisane ho uz vyradene z podnikania daruje (keď aj druhemu členovi) a kedže nepredal ( a bolo davno odpisane) nemal z neho prijem teda nič nezdaňuje.? "Nebude sa" medzi členmi vyrovnavat.
5. Ale už asi otravujem už nebudem.
Ďakujem za Váš čas
karcoolka1
21.07.10,10:30
1 člen združenia vložil do združenia auto. Združenie končí. Auto je už odpísané. Na technickom má len meno s rodným číslom bez IČO.
Chce mať auto v obchodnom majetku novovzniknutej sro (jeho). Aj ako SZČO aj ako sro je platca DPH.

OTÁZKA: Vie auto predať na faktúru ako SZČO?
Zita5
22.07.10,04:13
1 člen združenia vložil do združenia auto. Združenie končí. Auto je už odpísané. Na technickom má len meno s rodným číslom bez IČO.
Chce mať auto v obchodnom majetku novovzniknutej sro (jeho). Aj ako SZČO aj ako sro je platca DPH.

OTÁZKA: Vie auto predať na faktúru ako SZČO?

Predpokladám, že i napriek tomu , že sa združenie rozpadlo , tak vyššie uvedená SZČO stále vlastní živnostenské oprávnenie a podniká osobitne ďalej .
Spomínate , že MV je odpísané , to znamená že bolo v obchodnom majetku a aj zostalo obchodným majetkom u SZČO .

Ak je to tak , tak môže MV predať riadne prostredníctvom faktúry , kde ako predávajúci vystupuje SZČO .

Ak by MV bolo vyradené z obchodného majetku , tak ako občan MV môže predať toto vozidlo prostredníctvom kúpnej zmluvy .
Zita5
22.07.10,04:35
Doplním k príspevku č.7 .

Dúfam, že otázka nesmerovala aj k tomuto príspevku http://www.porada.sk/1459905-post7.html , lebo moja odpoveď by v tom prípade nebola správna.

Predpokladám, že sa jedná o dve odlišné motorové vozidlá .
karcoolka1
22.07.10,06:22
Takže predá osobné auto ako SZČO na faktúru s DPH.
Riešim tri autá.
A to tretie osobné auto je tiež vložené v združení. SZČO ho má v OM na úver, no v technickom preukaze je aj vlastník aj držiteľ.
Takže môže toto auto predať ako SZČO sro-čke?
Ak áno, vystavuje faktúru s DPH a musí odviesť DPH. Platiteľom DPH sa stál ako člen združenia, podával vždy nulové daňové priznanie.
Zita5
22.07.10,06:38
1) Takže predá osobné auto ako SZČO na faktúru s DPH.
Riešim tri autá.
2) A to tretie osobné auto je tiež vložené v združení. SZČO ho má v OM na úver, no v technickom preukaze je aj vlastník aj držiteľ.
3) Takže môže toto auto predať ako SZČO sro-čke?
Ak áno, vystavuje faktúru s DPH a musí odviesť DPH. Platiteľom DPH sa stál ako člen združenia, podával vždy nulové daňové priznanie.

JA som si to označila bodmi takže k

1) Ak sa jedná o osobné vozidlo (v tom čase bez nároku na uplatnenie odpočtu DPH ), o ktorom som písala vyššie a podnikateľ má predmetné vozidlo v OM , tak postupuje podľa citovaného z Metodického pokynu DRSR

Príklad:
Platiteľ dane kúpil osobný automobil registrovaný v kategórii M1 dňa 15.11.2008 a podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH pri jeho kúpe nemohol uplatniť odpočítanie dane. Platiteľ dane sa rozhodne v mesiaci júl 2010 predmetný automobil predať. Pri nadobudnutí predmetného automobilu platiteľ dane nemohol odpočítať daň, preto jeho predaj v roku 2010 je oslobodený od dane podľa § 85i ods. 2 zákona o DPH.

2) Riešiť s poskytovateľom úveru , nakoľko je vlastníkom vozidla .

3) Neviem teraz o ktoré vozidlo sa jedná .
karcoolka1
22.07.10,08:35
1/ Za to vysvetlenie DPH ďakujem. Už by som to zle spravila...

2/ Nad týmto rozmýšľam... v technickom je szčo aj vlastník aj držiteľ. Prečo nemôže predať to auto?

3/ Stále je reč o aute z bodu 2. No odpoveď ste mi dali v bode 1. Bez DPH - §85i/2 Zákona o DPH
Zita5
22.07.10,08:43
1/ Za to vysvetlenie DPH ďakujem. Už by som to zle spravila...

2/ Nad týmto rozmýšľam... v technickom je szčo aj vlastník aj držiteľ. Prečo nemôže predať to auto?

3/ Stále je reč o aute z bodu 2. No odpoveď ste mi dali v bode 1. Bez DPH - §85i/2 Zákona o DPH


Tie príspevky sú roztrúsené po Témach(och joj) , mali ste založiť novú tému a všetko riešiť v tej téme - teda všetky 3 vozidlá . Tak si to aj želá admin .:) Lebo stále preskakujeme od témy k téme .

Vyššie zvýraznené - ja som mala na mysli MV , kde vlastníkom je úverová spoločnosť a držitelom SZČO .http://www.porada.sk/1459905-post7.html
karcoolka1
22.07.10,08:51
Ospravedlňujem sa za chaos, ale ak čítate len jednu tému, myslím, že je to jasné.
Ja som neupozornila na žiadne "pokračovanie" v inej téme.

Budem to už riešiť priamo s úverovými spoločnosťami.
Ďakujem, posunulo ma to ďalej.
Zita5
22.07.10,08:54
Ospravedlňujem sa za chaos, ale ak čítate len jednu tému, myslím, že je to jasné.
Ja som neupozornila na žiadne "pokračovanie" v inej téme.

Budem to už riešiť priamo s úverovými spoločnosťami.
Ďakujem, posunulo ma to ďalej.

Ja viem , že ste neupozorňovali .Ale ako som si prezerala príspevky , tak Vaše príspevky ohľadom áut som našla v dvoch témach .Najskôr sa riešilo jedno auto , potom už dve a nakoniec sa zistilo , že riešite až 3 autá .Preto bolo vhodnejšie založiť jednu tému a bolo by všetko po hromade.:)
Ajuška
22.07.10,08:57
Ja viem , že ste neupozorňovali .Ale ako som si prezerala príspevky , tak Vaše príspevky ohľadom áut som našla v dvoch témach .Najskôr sa riešilo jedno auto , potom už dve a nakoniec sa zistilo , že riešite až 3 autá .Preto bolo vhodnejšie založiť jednu tému a bolo by všetko po hromade.:)
...a uuuplne najlepšie... rozložiť si všetky tri dokumentácie pred sebou a ujasniť si, čo s tým treba robiť... pre rozdielne súvislosti sa šablóna na všetky tri použiť nedaaa...;)...
Ajuška
22.07.10,09:25
karcoolka1
22.07.10,10:08
Poraďáci, veľmi si cením vaše rady.
Fakt som to podcenila.. idem čítať a rozmýšlať.
To tak vyzerá, ak robí človek zabehu viac vecí.