Tanče
26.11.07,17:04
Ahojte múdre hlavičky,

mám tabuľku so 784 riadkami, kde v prvom stlpci mám dátum vo firmáte napr. 2.7. (bez roku). Potrebujem to zoradiť podľa dátumu ale keď dám zoradiť podľa tohto stlpca tak mi to zoradí ako podľa obyčajného čísla, teda napr.
1.1.
11.11.
11.2. ....
Existuje nejaká finta ako to zoradiť chronologicky bez toho aby som musela ručne meniť formát dátumu na 01.01.2005 ... alebo rýchla finta ako do tých 784 riadkov doplniť k dátumom rok 2005?
Ďakujeeem
skaspa
26.11.07,16:21
mne sa to podarilo takto (ale nevylučujem, že existuje aj jednoduchší spôsob):
stĺpec A mám tých tvojich 784 riadkov s dátumom bez roku
do stĺpca B (bunka B1) si napíšem rok napr. "2005" (bez uvodzoviek) a potiahnem pravý dolný okraj, tak aby som 2005 mal pri všetkých dátumoch
stĺpec C bude vzorec CONCATENATE, ktorý mi spojí dve textové bunky do jednej, čiže bunka C1 bude vyzerať takto =CONCATENATE(A1;B1), čím dostanem dátum aj s rokom do jednej bunky a opäť pretiahnem pravý dolný okraj bunky, aby som mal všetky riadky aj s rokom; potom si označím celý stĺpec C a dám ho preformátovať na dátumový; potom ho takto celý označený cez CTRL+C prekopírujem do stĺpca D tak, že kliknem na bunku D1 pravým tlačítkom myši a dám "prilepiť špeciálne" a vyberiem "hodnoty";
potom si dám cez "údaje" "zoradiť" usporiadať stĺpec D podľa dátumu;
mám office 2002 a takto mi to išlo
Tanče
26.11.07,16:49
:mee::mee::mee:

nejde to. rok mi prilepí k dátumu, ale ten sa mi už nedá preformátovať na dátum a teda anizoradiť.

mám Office 2000 PRemium
skaspa
26.11.07,16:58
:mee::mee::mee:

nejde to. rok mi prilepí k dátumu, ale ten sa mi už nedá preformátovať na dátum a teda anizoradiť.

mám Office 2000 PRemium
máš teda napr. 1.1.2005 a takto si si priradil k všetkým dátumom roky; si teda na stĺpci C; označ si celý stĺpec C, tak, že v jeho záhlaví klikneš ľavým tlačítkom myši a vyberie sa ti celý, potom stlač CTRL+C, potom klikni pravým tlačítkom myši na bunku D1 a daj "prilepiť špeciálne" a potom "hodnoty" a daj OK; potom si označ celý stĺpec D (takisto ako si si označil stĺpec C) a daj "údaje" a potom "zoradiť"; opýta sa ťa, či chceš "rozšíriť výber", alebo "pokračovať s aktuálnym výberom" - dáš "pokračovať s aktuálnym výberom" (stĺpcom D) a potom sa ťa ešte opýta "so všetkým, čo sa podobá na čísla pracovať ako s číslami" alebo "pri zoraďovaní pracovať zvlášť s číslami a zvlášť s textom" dáš tú prvú možnosť a malo by to usporiadať podľa dátumu
andreaS
26.11.07,16:59
A v čom to mas? v Exceli?

Skus oznacit cely stlpec kde mas ten datum (staci kliknut na pismeno daneho stlpca) a potom klikni na FORMAT a "BUNKY" a tam v karte "CISLO" klikni na "DATUM" a tam si este vyber format datumu a potvrd OK... ak su vsetky riadky v danom stlpci z jedneho roka, tak by som uz neriesila ci to je 2005 alebo iny.

A ked ti takto preformatuje datumy, tak oznacit celu tabulku, dat zoradit data a podla stlpca kde mas datumove udaje.

PS: neviem ako mas v danych bunkach pisany datum (presne ako) a ci ti to vobec dobre preformatuje. ale za vyskusanie to stoji. Vzdy je cesta "späť". alebo neulozit zmeny.
Tanče
26.11.07,17:24
- nechce mi to tie zlúčené dátumy preformátovať na dátumy,
- pri zoraďovaní sa ma nepýta na žiadne podobné čísla ani texty.
Mám to nejaký paškvil verzió.
kamowski
26.11.07,18:29
No, ono to "zoradiť vzostupne" (alebo naopak) pekne funguje, akurát v tvojom prípade treba urobiť toto:
a)
vybrať celý stĺpec a odstrániť druhú bodku, t.j. miesto 3.8. tam musí ostať len 3.8
Háčik je ešte v tom, že sa ti to z 3.8 zmení na 3.VIII.

alebo toto:
b)
vybrať celý stĺpec, formát bunky "dátum - 14.3", opäť odstrániť tú druhú bodku a dať zoradiť. Teraz to ostane tak, ako to bolo, t.j. 3.8

Pri tom počte buniek, ručne odstrániť tie bodky bude asi fuška, ale možno niekto poradí, ako to urýchliť.
Tanče
26.11.07,19:03
ďakujem vám zaochotu, už som spravila ručne. Uff
Stefan2005
26.11.07,19:43
Pri tom počte buniek, ručne odstrániť tie bodky bude asi fuška, ale možno niekto poradí, ako to urýchliť.

Rýchle nahradenie maximálne 12 krokmi - označíme celú oblasť a:

1) nahraď výraz .1. výrazom .1
2) nahraď výraz .2. výrazom .2
....
....
12) nahraď výraz .12. výrazom .12
premiko
27.11.07,10:04
- hmmmmm ...... nebolo by jednoduchsie cely ten stlpec nahradit?.... vlozit tam novy stlpec, vlozit tie pozadovane datumy v prednastavenom formate aky chcem a potom ten povodny, nevyhovujuci jednoducho vyhodit ? .....
Stefan2005
27.11.07,17:22
- hmmmmm ...... nebolo by jednoduchsie cely ten stlpec nahradit?.... vlozit tam novy stlpec, vlozit tie pozadovane datumy v prednastavenom formate aky chcem a potom ten povodny, nevyhovujuci jednoducho vyhodit ? .....

Však poraď ako vložiť (nie stlpec) tie požadované dátumy!
ali_m
27.11.07,19:36
Však poraď ako vložiť (nie stlpec) tie požadované dátumy!
Nie je problém napr cez funkciu LEFT vrátiť iba určitý počet znakov. Naformátovať položky ako text a zoradiť podľa počtu znakov. Podľa toho aký formát dátumu je - teda koľko má znakov sa použije funkcia, ktorá vráti o jeden znak menej - tým sa bodky zabavíme.
Podobne sa dá aj vložiť cez textové funcie reťazec roku na koniec napr. cez zlúčenie reťazcov CONCATENATE. A na záver prípadne zmeniť formát z textu nazad na dátum. Ale to asi nie je jediná možnosť ;)
Stefan2005
27.11.07,20:19
Nie je problém napr cez funkciu LEFT vrátiť iba určitý počet znakov. Naformátovať položky ako text a zoradiť podľa počtu znakov. Podľa toho aký formát dátumu je - teda koľko má znakov sa použije funkcia, ktorá vráti o jeden znak menej - tým sa bodky zabavíme.
Podobne sa dá aj vložiť cez textové funcie reťazec roku na koniec napr. cez zlúčenie reťazcov CONCATENATE. A na záver prípadne zmeniť formát z textu nazad na dátum. Ale to asi nie je jediná možnosť ;)

Súhlas, ak premiko myslel vložiť pomocou takýchto funcii. Mňa proste napadol celom iný v tom momente (jednoduchý) spôsob. Bez potreby triedenia a znalostí funkcii. Len som nepochopil ako to myslel "vlozit tie pozadovane datumy v prednastavenom formate".
ali_m
28.11.07,07:44
Súhlas, ak premiko myslel vložiť pomocou takýchto funcii. Mňa proste napadol celom iný v tom momente (jednoduchý) spôsob. Bez potreby triedenia a znalostí funkcii. Len som nepochopil ako to myslel "vlozit tie pozadovane datumy v prednastavenom formate".

Veru, ťažko sa radí pri nedostatku informácii :)
premiko
28.11.07,10:25
... nemyslim teraz na ziadne funkcie.... pochopil som to tak, ze tam ma stlpec datumov bez zadaneho roka, ktore idu asi v urcitom chronologickom poradi .... tak vlozim novy stlpec, nastavim format pozadovaneho datumu ( format - bunky -datum...) .... do noveho stlpca si nanesiem prislusny datum a potom nakopirujem hodnoty ktore potrebujem po dalsi novy datum a zas zadam novy datum a nakopirujem, len taham myskou......teda v pripade ze tie datumy idu za sebou.... stary stlpec vymazem.... myslel som tym, ze to bude jednoduchsie ako vymazavat bodku v kazdej jednej bunke ....;) .......
Tanče
28.11.07,15:27
... nemyslim teraz na ziadne funkcie.... pochopil som to tak, ze tam ma stlpec datumov bez zadaneho roka, ktore idu asi v urcitom chronologickom poradi .... tak vlozim novy stlpec, nastavim format pozadovaneho datumu ( format - bunky -datum...) .... do noveho stlpca si nanesiem prislusny datum a potom nakopirujem hodnoty ktore potrebujem po dalsi novy datum a zas zadam novy datum a nakopirujem, len taham myskou......teda v pripade ze tie datumy idu za sebou.... stary stlpec vymazem.... myslel som tym, ze to bude jednoduchsie ako vymazavat bodku v kazdej jednej bunke ....;) .......

veď to je ten prapôvodný problém, že dátumy nejdú za sebou, pozri na priklad v zadani. Ale inak je to dobry nápad.
premiko
28.11.07,16:05
- chcel som len poradit v tom pripade ak je usporiadanych niekolko datumov chronologicky za sebou, tak by sa to dalo zjednodusit, tot vsjo... a urcite sa da i tamto vyriesit, myslel som na to..... len ten cas nieto........pozriem na to neskor.........
hasta
28.11.07,20:00
Ahojte múdre hlavičky,

mám tabuľku so 784 riadkami, kde v prvom stlpci mám dátum vo firmáte napr. 2.7. (bez roku). Potrebujem to zoradiť podľa dátumu ale keď dám zoradiť podľa tohto stlpca tak mi to zoradí ako podľa obyčajného čísla, teda napr.
1.1.
11.11.
11.2. ....
Existuje nejaká finta ako to zoradiť chronologicky bez toho aby som musela ručne meniť formát dátumu na 01.01.2005 ... alebo rýchla finta ako do tých 784 riadkov doplniť k dátumom rok 2005?
Ďakujeeem
A nebolo riešenie by pre celý stĺpec zmeniť formát dátumu na DD.MM.YYYY, zapísané údaje sa automaticky prepíšu a potom nie je problém sortovať podľa dátumu. Aspoň v OpenOffice to tam funguje.
Tanče
28.11.07,20:15
A nebolo riešenie by pre celý stĺpec zmeniť formát dátumu na DD.MM.YYYY, zapísané údaje sa automaticky prepíšu a potom nie je problém sortovať podľa dátumu. Aspoň v OpenOffice to tam funguje.

lenže ten rok tam práve nie je, a on si ho sám nevie domyslieť.
marjankaj
24.08.08,21:44
myslím, že takto by to išlo.