Pohar
26.11.07,17:14
Prosím vás kto môže byť krstný rodič? v prípade núdze môžu byť aj vlastný rodičia? alebo jeden z nich?
Kazu
26.11.07,16:37
Prosím vás kto môže byť krsný rodič? v prípade núdze môžu byť aj vlastný rodičia? alebo jeden z nich?

Stretla som sa s tým, že krstnými rodičmi boli starí rodičia. Ale či aj vlastný, tak to neviem, ale asi nie.
Rozalka
26.11.07,17:46
Stretla som sa s tým, že krstnými rodičmi boli starí rodičia. Ale či aj vlastný, tak to neviem, ale asi nie.
V katolíckej cirkvi rodičia nemôžu byť aj krstnými, veď krstní sľubujú, že sa budú o deti starať a vychovávať, keď rodičia nebudú môcť.
tetrisss
26.11.07,17:52
Ano, vlastni rodicia to byt nemozu, okrem nich hocikto, kto splna podmienky cirkvi.
VladoaKatka
27.11.07,09:43
Prosím vás kto môže byť krsný rodič? v prípade núdze môžu byť aj vlastný rodičia? alebo jeden z nich?

Krtsných rodičov väčšinou rodičia vyberajú :
- z rodiny - z radov súrodencov alebo bratrancov a sesterníc,
- z radov kamarátov

Býva to zvykom, že potom jeden krstný rodič toho dieťaťa je poctený úlohou svedka - pri jeho sobáši. Je to tradícia, ale nie pravidlo.
Mackovka
27.11.07,11:37
Stačí aj iba krstná mama alebo iba krstný otec. Nemusia byť obaja. A súhlasím, že rodičia to byť nemôžu.
Ofélia
27.11.07,12:02
Nepíšete či ide o krst dieťaťa, alebo birmovka dieťaťa. Môj syn ide na birmovku a bola som prekvapená, keď farár povedal aby sme zvolili za krstných birmovných rodičov tých čo boli pri krste dieťaťa - to je o posolstve......... okrem rodičov môže byť krstným rodičom ktokoľvek kto má za sebou príjmanie, birmovku je kresťan a nieje rozvedení...... Toto bolo ako ponaučenie na tlačive :)
Ofélia
27.11.07,12:03
Nepíšete či ide o krst dieťaťa, alebo birmovka dieťaťa. Môj syn ide na birmovku a bola som prekvapená, keď farár povedal aby sme zvolili za krstných birmovných rodičov tých čo boli pri krste dieťaťa - to je o posolstve......... okrem rodičov môže byť krstným rodičom ktokoľvek kto má za sebou prijímanie, birmovku je kresťan a nieje rozvedení...... Toto bolo ako ponaučenie na tlačive :)
maenki
28.11.07,07:33
O všetkom Vám povie prvý kaplán, ktorého stretnete na ulici. Krstným rodičom môže byť rodič len v núdznom prípade (dokonca môže dieťa pokrstiť), ak sa jedná o ohrozenie života a dieťa by už nestihol pokrstiť kňaz. Túto možnosť cirkev pripúšťa. Inak to môže byť každý, ktorý je príslušníkom cirkvi a bol pokrstený. Birmovku nemusí mať. Samozrejme absolvuje príslušné poučenie u krstiaceho kňaza.
bezradná
28.11.07,07:57
O všetkom Vám povie prvý kaplán, ktorého stretnete na ulici. Krstným rodičom môže byť rodič len v núdznom prípade (dokonca môže dieťa pokrstiť), ak sa jedná o ohrozenie života a dieťa by už nestihol pokrstiť kňaz. Túto možnosť cirkev pripúšťa. Inak to môže byť každý, ktorý je príslušníkom cirkvi a bol pokrstený. Birmovku nemusí mať. Samozrejme absolvuje príslušné poučenie u krstiaceho kňaza.

Podľa mojich skúseností práve, že birmovku musí mať. Aspoň v rímskokatolíckej cirkvi to tak platí. Ja keď som krstila obe moje krsňatá, farárova prvá otázka bola, kde som bola birmovaná.

Pre istotu som si skontrolovala a pripájam link, podmienky krstu v rkc
http://www.kvp.rimkat.sk/view.php?cisloclanku=2005072801
Dada
28.11.07,08:03
Sú farári, čo nevyžadujú birmovku. Každý si to robí po svojom aj si to vykladá po svojom. :-))
31Jankal
31.05.09,10:45
mám problém, chcela by som vedieť kedže som rozvedená či môžem byť krsnou mamou v kostole bábatku? Ci to záleží od farára? Dakujem
bv_alexandra
31.05.09,11:11
Všetko zavisí od prístupu farára. Nám malú v jednom kostole nechceli pokrstiť kvôli tomu že sme nemali svadbu v kostole.
V druhom nám ju bez problémov pokrstili, a podotýkam že krstní rodičia, jeden bol len pokrstení, a druhí ani nebol pokrstení.
Takže všetko to závisí asi od prístupu farára.:)
osky
31.05.09,11:57
Nepíšete či ide o krst dieťaťa, alebo birmovka dieťaťa. Môj syn ide na birmovku a bola som prekvapená, keď farár povedal aby sme zvolili za krstných birmovných rodičov tých čo boli pri krste dieťaťa - to je o posolstve......... okrem rodičov môže byť krstným rodičom ktokoľvek kto má za sebou príjmanie, birmovku je kresťan a nieje rozvedení...... Toto bolo ako ponaučenie na tlačive :)

aj ja to mam takto.
pri birmovke som mala za krstnu svoju krstnu mamu a takisto je prizvana za svedka na nasu svadbu/v auguste mame cirkevnu,lebo zatial sme zosobaseni len uradne:mad:/ a moj muz bude mat za svedka tiez svojho krstneho otca:)
Gabhus
31.05.09,13:28
Presne tak, môj syn keď šiel na birmovku, vyslovene bolo doporučené, aby krstným (birmovným) otcom bol krstný otec. Takže aspoň u nás - ako povedal kňaz - je to vítané.
alušik
01.06.09,05:53
Všetko zavisí od prístupu farára. Nám malú v jednom kostole nechceli pokrstiť kvôli tomu že sme nemali svadbu v kostole.
V druhom nám ju bez problémov pokrstili, a podotýkam že krstní rodičia, jeden bol len pokrstení, a druhí ani nebol pokrstení.
Takže všetko to závisí asi od prístupu farára.:)
No vidíte a ono by to tak vôbec nemalo byť...:o Dieťatko by sa malo krstiť v tej farnosti, pod ktorú patrí. Ak rodičia z nejakého dôvodu chcú krstiť dieťatko v inej farnosti, môžu, ale kňaz v tejto farnosti by to mal urobiť len v prípade, že majú povolenie od farára farnosti, pod ktorú patria. Aspoň ja som tak bola už viac-krát poučená.
Krstný rodič, ktorý nespĺňa podmienky (t.j. nie je sám pokrstený a nemá prijatú sviatosť birmovania) môže byť prítomný pri krste dieťatka, no do matriky farnosti určite zapísaný ako krstný rodič nebude... bude tam zapísaný len jeden - ten, ktorý podmienky spĺňa... ;)
ivka70
01.06.09,06:04
Úloha a funkcia krstných rodičov
Krstní rodičia, preberajú povinnosť starať sa spolu s rodičmi o kresťanskú výchovu dieťaťa. V jeho mene vyslovia spolu s rodičmi Vyznanie viery ako ručitelia za jeho vieru, ale aj ako zástupcovia spoločenstva Cirkvi. Stanú sa teda viac ako len svedkovia krstného aktu.
Aké sú však podmienky, aby niekto mohol byť krstným rodičom?
1) Zavŕšený 16 rok života (vysluhovateľ sviatosti krstu môže z oprávneného dôvodu pripustiť výnimku).
2) Aby bol katolík, ktorý bol na prvom svätom prijímaní a prijal sviatosť birmovania.
3) Ak vami navrhovaný krstný rodič s niekým žije v jednej domácnosti (samozrejme okrem príbuzenstva) musí byť riadne sobášený v kostole.
4) Má viesť život primeraný viere a úlohe ktorú má prijať.
5) Nemá byť otcom alebo matkou krstenca (starí rodičia však úlohu krstného rodiča prijať môžu).
6) Pokrstený ktorý patrí do inej kresťanskej cirkvi (evanjelici, reformovaní...) môže byť pri krste iba svedkom, a to iba spolu s katolíckym krstným rodičom.
7) Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka (takže nie dvaja krstní otcovia a nie dve krstné matky).
Krstní rodičia majú byť dobrými priateľmi vašich detí, ich staršími kamarátmi. Koľko starostí robí rodičom, s kým sa ich deti kamarátia, aby neupadli do zlej spoločnosti. V krstných rodičoch im môžete už dopredu zaistiť dvoch dobrých kamarátov. Preto by krstní rodičia mali byť mladí, veriaci a bývať v dosahu.
ivka70
01.06.09,06:08
No vidíte a ono by to tak vôbec nemalo byť...:o Dieťatko by sa malo krstiť v tej farnosti, pod ktorú patrí.


A ako zistis, do ktorej farnosti dieta patri?
Podla trvaleho bydliska?

U nas nie je povinna registracia veriacich k farnostiam, takze myslienka ..krstene tam, kam patri ... je myslienkou konkretneho knaza, ktory si nahana ovecky :).

Je zasa pravdou, ze na miesto, kde je clovek pokrsteny, sa v cirkevnom svete potom zbiehaju vsetky informacie, teda dostanu tam info, kde a kedy bol na 1.sv.prijimani, birmovke, sobasi ... a pod.
alušik
01.06.09,08:07
A ako zistis, do ktorej farnosti dieta patri?
Podla trvaleho bydliska?
U nas nie je povinna registracia veriacich k farnostiam, takze myslienka ..krstene tam, kam patri ... je myslienkou konkretneho knaza, ktory si nahana ovecky :).
Áno, presne tak, je to podľa trvalého bydliska.
Nemyslím si, že to bol práve výmysel nášho kňaza. Stetla som sa s tým už viac krát a nielen u nás. Napríklad aj kamarátka patriaca pod našu farnosť zašla za kňazom z inej farnosti, že by chcela, aby bábätko krstil práve on. Nemal s tým problém, ale tiež si vyžiadal potvrdenie z nášho farského úradu, že s tým náš farár súhlasí. Ten kňaz by asi nemal dôvod "naháňať ovečky" nášmu kňazovi.;)
ivka70
01.06.09,11:54
Áno, presne tak, je to podľa trvalého bydliska.
;)

A v takej Bratislave maju aj rozdelene ulice?
:rolleyes:
bolacka
02.06.09,06:49
rodicia ako uz bolo vyssie spomenute nemozu byt krstni rodicia.
Krst je dar, ktory zabvuje dieta od dedicneho hriechu. A krstni rodicia maju rodicom pomahat v duchovnom raste dietata, res.uplne ich ulohu zastupit ak nieco take u rodicov absentuje, alebo ak rodicia odidu skor z tohto sveta ako krstni rodicia. Krstny rodic moze byt ktokolvek, okrem rodicov. Krstny rodic musi mat vsetky sviatosti RKC(krst, prve svate prijimanie a birmovka). Birmovkou sa krestan stava dospelym vo viere, prijima ducha svateho, ma vsetky sviatosti. Vsetko to ma svoj vyznam.
Vlado.s
13.08.09,17:18
Nemôžem nájsť na nete čo taký krstný rodič kupuje ku krstu, do výbavy dieťaťa... . Niečo sa mi marí, že krstný otec kupuje kočík. Či to len u nás na východe? Alebo ako to vlastne je? Čo vlastne má kúpiť? Kde sa to dozviem? Dajte prosím link. Ja som nič nenašiel. Ďakujem.
alla66
13.08.09,17:31
Nemôžem nájsť na nete čo taký krstný rodič kupuje ku krstu, do výbavy dieťaťa... . Niečo sa mi marí, že krstný otec kupuje kočík. Či to len u nás na východe? Alebo ako to vlastne je? Čo vlastne má kúpiť? Kde sa to dozviem? Dajte prosím link. Ja som nič nenašiel. Ďakujem.
najčastejšie sa kupuje -dievčatku naušničky, chlapcovi prívesok, retiazku....
kuk : http://krstni-rodicia.blog.cz/
wagner
13.08.09,17:33
Nemôžem nájsť na nete čo taký krstný rodič kupuje ku krstu, do výbavy dieťaťa... . Niečo sa mi marí, že krstný otec kupuje kočík. Či to len u nás na východe? Alebo ako to vlastne je? Čo vlastne má kúpiť? Kde sa to dozviem? Dajte prosím link. Ja som nič nenašiel. Ďakujem.
To je asi taký zvyk u Vás - na východe. Kupuje sa podľa finančných možností krstných rodičov. Keď nemáš peniaze, snáď si nezoberieš úver, keď ideš za krstného rodiča. U nás bolo zvykom pre dievča kúpiť zlaté naušnice, chlapcovi zlatú retiazku, riadi sa to finančnou situáciou. Často sa stáva, že dar sa dá neskoršie po krste.
Vlado.s
13.08.09,18:39
To je asi taký zvyk u Vás - na východe. Kupuje sa podľa finančných možností krstných rodičov. Keď nemáš peniaze, snáď si nezoberieš úver, keď ideš za krstného rodiča. U nás bolo zvykom pre dievča kúpiť zlaté naušnice, chlapcovi zlatú retiazku, riadi sa to finančnou situáciou. Často sa stáva, že dar sa dá neskoršie po krste.

Vďaka za odpoveď, ale to som ešte nepočul aby sa kupovala retiazka. Načo je novorodencovi retiazka? Nechápem. Veď by sa mali dávať praktické veci, nie?

Ono mi ani tak nejde o dary (ani som netušil, že sa davajú aj pri krste), ale skôr o veci ako ten spomínaný kočiar, alebo košieľka v ktorej bude krstené,l sviečka do krstu.... .

Ďakujem aj tak.
tutiola
13.08.09,18:41
Krst-všetko záleži od toho ktorého farára.Ešte ako slobodná som nosila do krstu bratových chlapcov v Čechách. Nevyžadovali tam nič, len moje ústne vyhlásenie že som kresťanka. Na Orave mám tiež 2 krstniatka, ktoré som odriekala ako slobodná a napriek tomu, že je tam silne zakorenené kresťanstvo ani tam nič iné nepotrebovali, len moje ústne vyhlásenie. V KE máme s manželom jedno krstniatko a odriekali sme ho spolu, vtedy sme ešte neboli cirkevne zosobášení len úradne a bolo to to isté. Syn, ktorý má len krst tiež odriekal jedno dieťa a nevadilo to a druhý potreboval len potvrdenie o krste a inák nič. Teraz v obci máme takého farára, ktorý sa pridrža tak litery ich zákona či nariadenia, že úplne stratil prirodzenú autoritu, ale to je zasa o inom. Záleži to od toho, ako ktorý farár chce mať poriadok vo svojej farnosti. Keď som chcela cirkevný sobáš, niekoľko farárov chcelo, aby sme s manželom chodili na náuku a manžel to odmietal. Napokon sme našli takého, ktorý pochopil celú situáciu a súhlasil s jedným sedením a spoveďou.

Čo kúpiť: záleži to od toho, ako ďaleko pôjdeš krstiť, aké v poradi je to dieťa v rodine, od finančných možnosti. Pokial sa niečo rozhodneš kúpiť, je dobre sa poradiť aj s rodičmi dieťaťa, aby si nekúpil veci, ktoré už maju. U nás je zvyk, že krstný otec kupuje kočiar a krstna mama výbavičku pre dieťa a do kočiara. Najnovšie sa daju peniaze do obálky a kúpi k tomu nejaká maličkosť a rodičia kúpia čo potrebujú.

Košieľku potrebuješ s vyšitým menom a dátumom a sviečku tiež. Jednoducho sa spýtaj rodičov dieaťa, aké su u nich zvyky.
Bionda
13.08.09,18:51
zlato ako také sa kupuje lebo nestráca hodnotu ako peniaze, ostane dieťaťu alebo už dospelému či už ako pamiatka alebo ju môže v prípade krajnej núdze speňažiť.
Ja to považujem ako symbol základu nejakého bohatstva pre dieťa.
Vlado.s
13.08.09,18:52
Krst-všetko záleži od toho ktorého farára.Ešte ako slobodná som nosila do krstu bratových chlapcov v Čechách. Nevyžadovali tam nič, len moje ústne vyhlásenie že som kresťanka. Na Orave mám tiež 2 krstniatka, ktoré som odriekala ako slobodná a napriek tomu, že je tam silne zakorenené kresťanstvo ani tam nič iné nepotrebovali, len moje ústne vyhlásenie. V KE máme s manželom jedno krstniatko a odriekali sme ho spolu, vtedy sme ešte neboli cirkevne zosobášení len úradne a bolo to to isté. Syn, ktorý má len krst tiež odriekal jedno dieťa a nevadilo to a druhý potreboval len potvrdenie o krste a inák nič. Teraz v obci máme takého farára, ktorý sa pridrža tak litery ich zákona či nariadenia, že úplne stratil prirodzenú autoritu, ale to je zasa o inom. Záleži to od toho, ako ktorý farár chce mať poriadok vo svojej farnosti. Keď som chcela cirkevný sobáš, niekoľko farárov chcelo, aby sme s manželom chodili na náuku a manžel to odmietal. Napokon sme našli takého, ktorý pochopil celú situáciu a súhlasil s jedným sedením a spoveďou.

Čo kúpiť: záleži to od toho, ako ďaleko pôjdeš krstiť, aké v poradi je to dieťa v rodine, od finančných možnosti. Pokial sa niečo rozhodneš kúpiť, je dobre sa poradiť aj s rodičmi dieťaťa, aby si nekúpil veci, ktoré už maju. U nás je zvyk, že krstný otec kupuje kočiar a krstna mama výbavičku pre dieťa a do kočiara. Najnovšie sa daju peniaze do obálky a kúpi k tomu nejaká maličkosť a rodičia kúpia čo potrebujú.

Košieľku potrebuješ s vyšitým menom a dátumom a sviečku tiež. Jednoducho sa spýtaj rodičov dieaťa, aké su u nich zvyky.

Ďakujem tutiola, chcel som dať bod no nedá sa. Východniar sa nezaprie. Pekný príspevok, k veci a podrobne.
silviaz
14.08.09,05:56
Súhlasím že všetko záleží ok konkrétneho farára.
Pred rokmi som mala byť krstnou mamou synovčeka. Farár v BA Vrakuňa to nechcel dovoliť lebo som bola len krstená a nič viac. Šesť rokov na to sme sa s teraz už exmanželom kľudne bez problémov stali krst. rodičmi bratovej druhej dcérky. A to ja som len krstená, on ani to nie a ani svadbu sme nemali v kostole len na úrade.
Po čase sa krst. rodičia synovca odsťahovali do cudziny a prestali byť v kontakte tak sme sa dohodli doma že budeme my aj malému. A tak je to dodnes.
Síce sme už rozvedení ale som veľmi vďačná mojmu ex že keď ide o tých malých vždy príde so mnou a venuje sa im a dodnes je s nimi v kontakte.
No malému sme kupili prívesok s retiazkou a niečo do výbavy a malej náušničky a tiež nejaké veci na oblečenie.
Len tak pre odvieženie témy : po retiazke sme po štyroch rokoch začali pátrať lebo malému sa nepáčila a tak ju v škôlke vymenil za lego :D, a nechcel prezradiť komu lebo si chcel lego nechať.
tutiola
14.08.09,09:14
Ešte malá poznámka. Ak idem niekomu za kmotru znamená, že poznám aj ich finančné pomery (všeobecne). To že som majetnejšia, neznamená nákup honosných darčekov pri vracaní ktorých si potom dotyčný musí brať pôžičku ak sa mi chce vyrovnať. Ako vo všetkom aj tu platí určitá umiernenosť, pretože býva zvykom ja som krstná tvojím deťom a ty mojím. Nie je to podmienka. A zlaté veci sú hodnotným darčekom, ktorý síce možno momentálne neocenia rodičia, ale bude trvalou spomienkou v neskoršom veku deťom.
elpka
14.08.09,09:35
Brat chcel aby som išla jeho malej Evičke za krstnú, ešte aj meno dal po mne..:), ale k veci ....brat bol pokrstený po narodení, ale na mňa akosi neprišlo, tak keď si ma vybral za krstnú som mu dala podmienku, že ale ja sa krstiť v mojom veku nedám, no a farár dal aj tak súhlas, ale som zapísaná ako krstný svedok..:) takže všetko sa dá ak sa chce...:rolleyes:
rena621
08.12.15,21:22
Bolo by divne,keby boli krstnymi rodicmi dvaja chlapi a da sa to vobec?
Chobot
08.12.15,22:57
Bolo by divne,keby boli krstnymi rodicmi dvaja chlapi a da sa to vobec?
Komu odpovedáš? Posledný príspevok je z roku 2009!!!
lujza.j
09.12.15,08:07
Asi sa len pyta...a nechcela zakladat novu temu....