Timcsi
04.03.05,06:31
SZČO používa na svoje podnikanie náklad.auto. V decembri 2004 má zaplatené povinné poistné na rok 2005 - to som mu uznala ako daňový náklad v roku 2004. Hneď v januári 2005 podal na DÚ oznámenie, že dočasne nebude používať to auto na podnikanie /aby nemusel zaplatiť cestnú daň, na obdobie, kedy nemá prácu - väčšinou robí rozvoz repy/.
Otázka: keď nemá zaplatenú cestnú daň z titulu nepoužívania auta na podnikanie, tak na toto obdobie nemôže dať do nákladov ani výdavky na nákup autosúčiastok, ktoré potrebuje na opravu toho auta? Zaplatené povinné poistné na rok 2005 môže zostať v r.2004 v celkovej výške v daňových nákladoch?
emily
04.03.05,05:38
vidím, že život nám prináša (alebo podnikatelia) riadne motanice......ja by som to neriskovala a nedala som to do výdavkov...
Deni
04.03.05,09:30
Mám takú skúsenosť s DÚ, že ak nemá zaplatenú cestnú daň, nemôže si na to auto uznať žiadne náklady! Ani povinné poistné. Podmienkou uznania nákladov na mot. vozidlo je zaplatená cestná daň!
dom
05.03.05,20:56
SZČO používa na svoje podnikanie náklad.auto. V decembri 2004 má zaplatené povinné poistné na rok 2005 - to som mu uznala ako daňový náklad v roku 2004. Hneď v januári 2005 podal na DÚ oznámenie, že dočasne nebude používať to auto na podnikanie /aby nemusel zaplatiť cestnú daň, na obdobie, kedy nemá prácu - väčšinou robí rozvoz repy/.
Otázka: keď nemá zaplatenú cestnú daň z titulu nepoužívania auta na podnikanie, tak na toto obdobie nemôže dať do nákladov ani výdavky na nákup autosúčiastok, ktoré potrebuje na opravu toho auta? Zaplatené povinné poistné na rok 2005 môže zostať v r.2004 v celkovej výške v daňových nákladoch?

Ja si myslím, že aj keď nie je zaplatená daň z motorových vozidiel, bývalá cestná daň, nie je to dôvod na to, aby nemohli byť účtované ostatné náklady na auto. Veď auto práve teraz nepoužívate na prepravu repy a robíte na ňom opravu, aby bolo pripravené na sezonu. Aj keby nebola daň z mot. voz. zaplatená vôbec, daniari nemôžu vylúčiť náklady súvisiave s autom, môžu Vás postihnúť za to, že nie je zaplatená daň z mot. voz. Ja by som povinné zmluv, poistenie nechala v nákladoch.
ondrejvla
05.03.05,21:21
vidím, že život nám prináša (alebo podnikatelia) riadne motanice......ja by som to neriskovala a nedala som to do výdavkov...Emily, ja by som to do nákladov dala nasledovne :
- urobila by som zápis, že vozidlo nie je pojazdné, musí sa opraviť na ňom - motor, bla-bla...
- tento doklad by som si založila ku karte majetku,
- cestnú daň by som zaplatila v januári na mesiace, kedy počítam s vozidlom, že sa bude používať na prevádzkové účely, veď pri priznaní k dani z MV sa vyznačuje, ze ktoré mesiace sa platí,
- nikde nie je napísané, že zák.poistné nemôže byť v nákladoch, keď nemáš zaplatenú cestnú daň,
- podmienkou odpisov je zaplatenie cestnej dane za MV,
- účtovala som firmu, kde sa dovážali ojazdené MV a keď im bolo pridelené číslo, resp.ŠPZ, muselo sa uhradiť zákonné poistné, i keď sa v tom roku nepredalo, ale bolo účtované na sklade, tzn. že sa k nemu neúčtovali odpisy,
- nevidím dôvod, aby zákonné poistné nebolo daňovo uznateľnou položkou v tomto prípade.