karpis
27.11.07,06:36
Naša zamestnankyňa nástup do zamestnania 1.11.2001. Na prvú materskú nastúpila 6/2003 potom bola na rodičovskej dovolenke v 12/2004 druhý pôrod , 14.12.2007 jej končí rodičovská dovolenka. Zostane ďalej na neplatenej rodič. dovolenke a plánuje tretie dieťa. Poraďte ako dosiahnuť najvyššie materské má si začať platiť DNP? Máme s ňou ukončiť pracovný pomer alebo nemusíme. Aké povinnosti nám vyplývajú ak nezrušíme pracovný pomer?
karpis
27.11.07,09:11
Naša zamestnankyňa nástup do zamestnania 1.11.2001. Na prvú materskú nastúpila 6/2003 potom bola na rodičovskej dovolenke v 12/2004 druhý pôrod , 14.12.2007 jej končí rodičovská dovolenka. Zostane ďalej na neplatenej rodič. dovolenke a plánuje tretie dieťa. Poraďte ako dosiahnuť najvyššie materské má si začať platiť DNP? Máme s ňou ukončiť pracovný pomer alebo nemusíme. Aké povinnosti nám vyplývajú ak nezrušíme pracovný pomer?" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
Chem to urobiť tak, že jej k 15.12.2007 dáme výpoveď a ona sa prihlási na SP ako DNP s maxim. vymer. základom od 16.12.2007a od 1.1.2008 zníži VZ na minimálny. Je to správne?
karpis
27.11.07,10:25
Prosím .......
Jana Motyčková
27.11.07,12:16
Chýba podstatná informácia, kedy ide na materskú.
karpis
27.11.07,13:23
No práve to ešte neni isté ale až budúci rok niekedy v septembri, pretože to ešte len plánujú
Jana Motyčková
27.11.07,13:34
Ak bude mať neplatené voľno, v SP má prerušenie poistenia, platíte za ňu ZP. Ak by išla na materskú v septembri 2009, musela by predtým zrejme nastúpiť na pár dní robiť a použije sa v každom prípade pravdeodobný zárobok = koľko by zarobila, keby robila.
Ak sa prihlási na DNP, môže si teraz v decembri platiť maximum a môže si potom v januári znížiť na minimum bez zrušenia poistného. Potom ak začne materskú v r.2008, bude platená z maxima. Keby ale začala až v roku 2009, bude sa brať do úvahy VZ z r.2008. Pri 2 malých deťom by som si platila DNP stále z maxima, z DNP má nárok na ošetrovné od 1.dňa poistenia. Pri OČR vzniknutú v r.2007 by dostala maximálne ošetrovné. Pri OČR vzniknutých v r.2008, 26 týždňov po vzniku DNP by dostávala pri OČR ošetrovné z minima, potom ale už z maxima. Po 270 dňoch môže mať ja na seba PN z maxima aj materské z maxima.
brčko
09.05.08,14:58
Ak je zamestnaná žena od r.2005 na MD, od r.2006 na RD, v roku 2007 pracuje časť roka na polovičný uväzok a v r.2008 ešte počas prvej RD nastupuje na druhú materskú dovolenku stále z toho istého PP. Z čoho sa jej vypočíta materská?
Jana Motyčková
09.05.08,15:45
Polovičný úväzok bol u toho istého zamestnávateľa ? A mala to novú pracovnú zmluvu alebo bola pôvodná prac.zmluva zmenená na polovičný úväzok?
V princípe ak to mala 2 prac.pomery, a oba PP trvajú nárok sa posudzuje z každého PP osobitne. Ak trvá len 1 PP, nárok bude posudzovaný z tohoto prac.pomeru.
brčko
10.05.08,09:50
Dakujem Janka!

Radšej zopakujem: Mamička nastupuje na druhú MD v r.2008 počas RD s prvým dieťaťom. Časť roku 2007 pracovala na polovičný uväzok u toho istého zamestnávatela. Myslela som si, že sú tieto dve možnosti:

1. Ak bola uzatvorená nová pracovná zmluva (nezávislá od tej pôvodnej),
- tak podá mzdárka na SP na tlačive RLFO novú prihlášku (vzniklo druhé=nové NP) a po ukončení odhlášku. S čerpaním RD a prerušením poistenia v pôvodnom PP by sa nerobilo nič.
- Materské by sa rátalo z pravdepodobného VZ pre NP, ktorý by dosiahla v mesiaci nástupu na druhú MD, lebo v rozhodujúcom období (RO) v predch.kal. roku nemala vymeriavací základ (VZ) pre NP.

2. Ak bol urobený dodatok k pôvodnej PZ, že pracuje na polovičný uväzok,
- tak mzdárka, myslím, oznámi na SP na tlačive RLFO zmenu – ukončenie RD, ukončenie prerušenia poistenia a po ukončení vykonávania práce dalšiu zmenu – začiatok čerpania RD a začiatok prerušenia poistenia.
- Myslela som si, že potom by sa materské (nástup na MD 2008) rátalo z vymer.základu v r.2007, teda zo skutočného VZ z polovičného uväzku. Predpokladaný VZ sa nepoužije, lebo nie je splnená podmienka (§57 ods.1 písm.a) lebo v RO mala VZ pre NP a tiež prerušenie NP z dôvodu čerpania RD nemá vplyv na určenie rozh.obdobia (§ 54 ods. 5).

Lebo jedna mamička (pracujúca v r. 2007 na pol úväzku u pôvodného zamestnávatela "na základe dodatku k pôvodnej PZ" dostala takéto vyrozumenie zo SP), samozrejme pre nu pozitívne:

„Nástupom na MD v súvislosti s dalším tehotenstvom Vám opäť vznikne povinné NP zamestnankyne, ktoré ste mali prerušené z dôvodu RD.
Vzhladom na skutočnosť, že ste mali v roku 2007 prerušené povinné NP zamestnankyne z dôvodu RD, výška materského sa určí z pravdepodobného DVZ, nakolko z tohto NP ste nemali v roku 2007 vym.základ na platenie pistného na NP.
Príjem, ktorý ste mali počas RD z dohody o vykonaní práce, príp. PP na kratší prac.čas, nemá na výšku materského vplyv.“

No asi mi konečne niečo zapálilo?! :---:DTakže nárok na materské aj počas prerušenia RD vzniká preto, že „dôvod na poskytnutie nem.dávky vzniká v den vzniku nem.poistenia“!
Predtým som dôvod, prečo vzniká nárok na materskú aj počas RD chápala inak, v súvislosti s § 49a a s tým, že NP vlastne počas RD pre tento účel trvá. Aj ked mi to vrtalo v hlave, lebo to tam nie je presne uvedené. Ked som sa na to pýtala, tak Janka Motyčková niečo hovorila o vzniku NP v den vzniku dôvodu na poskytnutie nem.dávky. No aj spomínala, že „snád to niekto pochopí“. Takže Janka, dávam ti za to bolík. :)

Oni použili pravdepodobný VZ na základe § 57 ods.1 písm.b). Aj ked podla mna aj tak musia zohladniť § 54 ods. 5 a teda by mali použiť VZ v rozhod.období (r.2007). To ich tvrdenie, že „ z tohto NP ste nemali v r.2007 VZ na NP“ sa mi nezdá. Jedine by som to chápala, keby mzdárka podala novú prihlášku, miesto zmeny (aj ked išlo o ten istý PP)??? :confused: A ako vedia, že išlo o poluväzok, nie celý? Niekde v mesačných výkazoch sa to uvádza?
Ak sa niekto vyjadríte, opravíte, doplníte, napíšete svoje skúsenosti, dakujem!
Snád niekomu tento príspevok pomôže. :):rolleyes: No ja som si zase niečo (aj ked nie všetko) ujasnila.
Jana Motyčková
10.05.08,13:50
Zrejme v tomto prípade nedala mzdárka zmenu, ale novú prihlášku (iný PP). SP je jedno o aký úväzok ide, SP má VZ a počty dní, úväzok ju nezaujíma.
brčko
10.05.08,18:15
Dakujem za názor.
Ten 1/2 uväzok ma zaujal, vzhladom na ich odpoved, že dohoda, prípadne PP na kratší pr.čas jej materskú neovplyvní. Ak by tam napísali, že dohoda príp. druhý PP, ktorý mala počas RD, jej materskú neovplyvní, asi by mi to tak nevrtalo v hlave. :)
Emwa
02.06.08,18:35
Pekny vecer, prosim o poradenie v nasledovnej veci : dcera po prvej materskej a naslednej rodicovskej je znova na druhej materskej /retazovy porod/, kedze je prva vo firme , kde je potrebne vychadzat z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, jej mzdarka dala do podkladov pre Socpoist. len zakladnu mzdu, ziadne priplatky, ktore ma dcera uvedene v pracovnej zmluve. Poslali sme jej zo stranky Socpoist. vyjadrenie poistovne k takejto skutocnosti, co sa ma a co nema zapocitat do pravdepodobneho vym. zakladu. Reacia mzdarky je "mrtvy chrobak" , cize ziadna. Poradte mi, kde sa
moze dcera obratit a poziadat o prepocitanie a spravne stanovenie pravdepod. vym. zakladu, kedze vo firme na mzdovom to nejde.
Budem velmi rada, ked nam pomozete.

Dakujem vsetkym poradakom, ktori si najdu cas pre mna, a este... pekny vecer vsetkym...
Emwa
02.06.08,19:47
Prosiiim.. to uz vsetci spinkaju ??? Poradi mi niekto ?
misomiso
02.06.08,20:08
Nemozete premenovat tuto temu? Ja viem, ze existuju nejake "kliestove porody" a tieto vase "retazove porody" mi to dost pripominaju. Teraz som dopozeral film o vyrezavani materskych znamienok na Spektre a ni je mi z toho na dvakrat dobre. Ked vidim tuto temu, tak sa mi vynori obraz, ako ma babatko okolo nohy omotanu reraz a ako ho vytahuju...
kukučka
02.06.08,20:13
s tým nič nenarobíš, je to starý slangový výraz mzdárok
misomiso
02.06.08,20:20
s tým nič nenarobíš, je to starý slangový výraz mzdárok

Mohli by ste to volat "retiazkovy porod". To by mi aspon pripominalo retiazkovy kolotoc.
Emwa
03.06.08,04:51
No, skoda, ze mi k veci zatial nikto neporadil. Viete, tie priplatky su tak tretina platu, takze aj vym. zaklad by bol podstatne vyssi. Nemate s tym nikto skusenosti, ako to napravit ???
Emwa
03.06.08,13:28
Takze posledny pokus o ziskanie pomoci.
P. Mihal, uz sa obraciam na Vas, pokus o poradenie o clenov Porady zlyhal, a tak nevidim inu moznost. Nebudem sa opakovat, spisala som zaklad problemu pre poradenie a ... nic, akurat nazor na zlahcenie temy. Ja skor chcem poradit, ako vtipy. Verim, ze Vy, mi poradite, tak, ako zatial stale, ked som sa obratila na Vas. Vrela vdaka.
Emwa
03.06.08,20:10
No, takze vyzera, ze musim hladat inde a inac.
Ale aj tak vsetkym prajem pekny vecer a pokojnu noc...file:///C:/DOCUME%7E1/Emilia/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg
Jozef Mihál
03.06.08,20:27
Emwa, s prepáčením, nepozerám si všetky témy, ktoré sú založené na porada.sk a sem som nakukol vyložene náhodou. Ak máte problém, máte sa spýtať v DRAK-ovi - načo ho máte predplateného?

Mzdárka má uviesť do tlačiva pre SP pravdepodobný príjem, v danom prípade súhlasím s Vami, mali by tam byť aj z pracovnej zmluvy nárokovateľné príplatky.

Sťažovať sa môžete v SP. Obávam sa, že len v prípade, ak tam narazíte na spriaznenú dušu, niečo vybavíte.
Emwa
04.06.08,04:50
P. Mihal, dakujem