daja
27.11.07,11:50
Ahojte, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Zamestnancovi asi pred dvoma mesiacmi prišla exekúcia zrážkami zo mzdy - prednostná z 2 tretín. Celková suma ktorá sa mu má zrážať zo mzdy je cca 70 000 sk. Teraz mu prišla ďalšia exekučná zrážka zo mzdy v celkovej výšek cca 200 000 SK.Keďže je odmeňovaný min. mzdou, ako budem postupovať. Vôbec tomu nerozumiem. Na prednostnú pohľadávku pôjde len druhá tretina a na bežnú pohľadávku prvá tretina?
Alebo sa bude čakať, kým sa nesplatí najskor prednostná a potom začnem splácať bežnú? Prosím, kto s týmto máte skúsenosti poraďte prosím. Ďakujem.
Jana Motyčková
27.11.07,13:11
Prvá aj druhá tretina spolu pôjdu na prvú - prednostnú zrážku. Druhá zrážka sa začne zrážať až keď sa dozráža prvá. Exekútorovi (2.zrážka) treba oznámiť že už sa zráža iná prednostná zrážka a nevyjde na 2.zrážku.
mubo
27.11.07,14:14
Ahoj Poraďáci, ja mam taký istý problém len mne prišla na zamestnanca najskôr obyčajná exekúcia a následne 2 prednostné exekúcie a neviem ako ich mam začať platiť, sú na sumy, ktoré budem zrážať cca 5 rokov.

vopred díky
Jana Motyčková
27.11.07,14:24
Ahoj Poraďáci, ja mam taký istý problém len mne prišla na zamestnanca najskôr obyčajná exekúcia a následne 2 prednostné exekúcie a neviem ako ich mam začať platiť, sú na sumy, ktoré budem zrážať cca 5 rokov.

vopred díky
Približne takto :
Vypočítaš 1.tretinu, 2.tretinu.
1.tretinu dáš celú na 1. pohľadávku
2.tretinu dáš na prednostné pohľadávky. Ak prišli naraz, rozdelíš 2.tretinu v pomere podľa výšky pohľadávky, ak priši postupne, tak zrazíš najskôr tú, ktorá prišla skôr. Ak by v 1.tretine ešte niečo ostalo aj na 2. a3. zrážku urobíš so zvyškom prvej tretiny to isté, čo s druhou tretinou.

Ak by niektoré z nich bolo výživné, tak je to inak.
daja
28.11.07,07:28
Prvá aj druhá tretina spolu pôjdu na prvú - prednostnú zrážku. Druhá zrážka sa začne zrážať až keď sa dozráža prvá. Exekútorovi (2.zrážka) treba oznámiť že už sa zráža iná prednostná zrážka a nevyjde na 2.zrážku.

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
Reny
30.11.07,08:32
Milý poraďáci, potrebujem poradiť s exekučnými zrážkami. Nemám s tým žiadnu skúsenosť, tak to rozpisujem veľmi podrobne:
Máme zamestnanca, na ktorého nám boli postupne doručené dva exekučné príkazy.
1. nám bol doručený dňa 4.06.2007 na sumu – „ vymáhaný nárok vymedzený sumou xxxx- Sk – ide o bežnú pohľadávku“.
2. nám bol doručený 20. 07. 2007 „v súlade s ustanovením §64,66 EP: pohľadávky xxxx +príslušenstvo xxxx +úrok z omeškania xxxx ... aby platiteľ mzdy vykonával z 1/3 mzdy povinného zrážky....“

Doteraz som mu zrážky nevykonávala, nakoľko zamestnanec má nízky príjem a počet vyživovaných osôb je 5 ( 4 deti + manželka), ale teraz sa blížia „vianočné odmeny“ a zrážku mu budem musieť vykonať. Podľa preštudovaných príspevkov som došla k záveru( opravte ma prosím, ak som to zle pochopila) :

Hrubá mzda zamestnanca: 18297,- Sk mínus 2875,- ( poistné+daň, nie však DDP), vyjde nám čistá mzda:15422,- mínus základná nepostihn.časť 3078,- ,
mínus 6413,- (5 x 1282,50) (v exelovskej tabuľke, ktorú som tu našla a vyplnila mi počíta s číslom 6410 – neviete prečo???)
zostane nám číslo 5931,- ( deliteľné tromi)
Teraz ak som to správne pochopila, počet tretín je 1?
Mám síce dva exekučné príkazy, ale podľa EP poradie zrážok je stanovené poradím doručenia, t. z. že najprv uspokojím zrážku č. 1 a až potom zrážku č. 2.
Keďže obe zrážky sú bežné pohľadávky, zrážajú sa z jednej tretiny
čiže 5931,-/3 x 1 tretina = 1977,- - výška zrážky, ktorú zrazím zamestnancovi zo mzdy. Ostane mu 13445,- Sk.
Zrážku z 2 tretiny mu nemôžem vykonať – určená je len pre prednostné pohľadávky.

Pochopila som to správne?
Veľmi pekne Vám ďakujem za Váš čas a odpoveď. Reny
Reny
30.11.07,12:38
Nenájde sa tu nikto, čo by mi vedel pomôcť?
Jana Motyčková
30.11.07,13:54
mínus 6413,- (5 x 1282,50) (v exelovskej tabuľke, ktorú som tu našla a vyplnila mi počíta s číslom 6410 – neviete prečo???)
Lebo sa odpočítava 1282 (suma na vyživovanú osobu sa zaokrúhľuje na Sk nadol)
zostane nám číslo 5931,- ( deliteľné tromi) 5934
Teraz ak som to správne pochopila, počet tretín je 1? áno
Mám síce dva exekučné príkazy, ale podľa EP poradie zrážok je stanovené poradím doručenia, t. z. že najprv uspokojím zrážku č. 1 a až potom zrážku č. 2. áno
Keďže obe zrážky sú bežné pohľadávky, zrážajú sa z jednej tretiny
čiže 5934,-/3 x 1 tretina = 1978,- - výška zrážky, ktorú zrazím zamestnancovi zo mzdy. Ostane mu 13445,- Sk.
Zrážku z 2 tretiny mu nemôžem vykonať – určená je len pre prednostné pohľadávky.

Pochopila som to správne?
Veľmi pekne Vám ďakujem za Váš čas a odpoveď. Reny
odpovede v texte.
Reny
03.12.07,06:47
Veľmi pekne Vám ďakujem za kontrolu. Je super, keď má niekto poradiť.Reny
:)