Vladimír Ozimý
27.11.07,10:53
ahojte

takže ak dve osoby zrušia združenie rozdelia si pohľadávky, záväzky a zásoby je to v pohode každý to zohľadní v svojom daňovom priznaní to znamená môže nastať situácia

a) jeden z nich ukončí podnikanie vysporiada v svojom daňovom priznaní všetko podľa par. 17 ods 8

b)čo ale keď došlo k zrušeniu združenia a jeden z nich si ponechá všetko s tým že uhradí mu nejakú čiastku za prevzatie pohľadávok,záväzkov a zásob
Potom takáto osoba zúčtuje vo svojom daňovom priznaní len finančnú čiastku ktorú mu vyplatí druhá osoba. Má na to vplyv nejak čas kedy bola takáto zmluva podpísaná? napr. 31.3 skončí združenie a aj živnosť jeden z nich...no ale zmluvu napr. spíšu 15.6 keď sa rozhodne jeden z nich pristúpiť na podmienky...akým spôsobom to zdaní...len finančnú čiastku ktorú obdrží alebo ide cez par. 17 ods 8 a finančná čiastka je nedaňový príjem? hm...úvaha len to potrebujem vyriešiť hehe
Vladimír Ozimý
27.11.07,11:21
tak som sa trochu informoval a vystálo mi to následne ak to oni zmluvne doriešia potom zahrňuje do daňových príjmov len finančné vyrovnanie a to v roku v ktorom dôjde k uhrade...

ak to však predá ako občan po ukončení živnosti napr. o mesiac dva tri nie ako podnikateľ ale občan potom mi z toho vychádza že na jednej strane upraví základ dane ako podnikateľ a na druhej strane zahrnie do daňového priznania ako občan prijem z tohoto predaja napr. zásob,atd...
renča1
27.11.07,12:46
Moc tomu nerozumiem, ale skúsim.

1) Ak združenie skončí k 31.3.08, tak obidvaja účastníci sú povinný postupovať podľa § 17 ods.8.

2) Ak jeden z účastníkov - už ako občan predá svoje zásoby, o ktoré navýšil základ dane v DP po 31.3.08, tak zdaňuje už len rozdiel , o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.

3) Ak by jeden z účastníkov ešte pred 31.3.08 predal svoje pohľadávky, závazky, zásoby druhému účastníkovi, tak zdaňuje príjem až dňom úhrady.

A aká bola vlastne otázka?
Vladimír Ozimý
27.11.07,12:54
si tu sám odpovedám a tak...hehe ešte jedna vec (prosím pridajte sa niekto hehe :)

- čo sa týka toho finančného vyrovnania to znamená už som pokročil to že prevezme na seba pohľadávky a záväzky a zásoby a vznikne jeho pohľadávka z finančného vyrovnania(nie je predmetom DPH) pre toho čo sa vzdáva ide o pohľadávku ktorú z dôvodu skončenia podnikania zdaní podľa par. 17 ods 8 a pre toho čo to na seba berie je finančné vyrovnanie daňový výdavok pri úhrade?
Vladimír Ozimý
27.11.07,13:04
Moc tomu nerozumiem, ale skúsim.

1) Ak združenie skončí k 31.3.08, tak obidvaja účastníci sú povinný postupovať podľa § 17 ods.8. (to ale len v prípade ak by obaja skončili aj podnikať inak nie)

2) Ak jeden z účastníkov - už ako občan predá svoje zásoby, o ktoré navýšil základ dane v DP po 31.3.08, tak zdaňuje už len rozdiel , o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane. - súhlasím

3) Ak by jeden z účastníkov ešte pred 31.3.08 predal svoje pohľadávky, závazky, zásoby druhému účastníkovi, tak zdaňuje príjem až dňom úhrady. - no ano ale ak ukončí podnikanie potom má pohľadávku ktorú musí vysporiadať nie? to znamená že ju zahrnie do daňového priznania keďže o tom účtuje...

A aká bola vlastne otázka? tak som sa pobavil hehe otázka je taká že sú dvaja pričom jeden končí s podnikaním ruší živnosť a ten druhý prevezme na seba všetko zo združenia za finančné vyrovnanie

dakujem renča že so mnou komunikuješ :)
renča1
27.11.07,13:18
k bodu 1. Nedá sa mi citovať, tak použijem kopírovaciu formu...he (ani smajlíkovia sa mi nedajú pripnúť)

1) Ak združenie skončí k 31.3.08, tak obidvaja účastníci sú povinný postupovať podľa § 17 ods.8. (to ale len v prípade ak by obaja skončili aj podnikať inak nie)

Ak sú len dvaja účastníci združenia a jeden z nich ukončí živnosť, tak to znamená, že dňom ukončenia živnosti čo i len u jedného účastníka združenie končí. To znamená, že obaja musia uzavrieť účtovné knihy k dátumu ukončenia živnosti. Ak by jeden z nich pokračoval ako samostatná zárob.osoba nie ako FO v združení, tak aj tak by mal otvoriť účtovné knihy zvlášť od združenia, zvlášť evidovať príjmy, výdavky, novo vzniknuté závazky, pohľadávky, peňaž.denník, ako keby začínal. Na konci roka zvlášť pripočíta príjmy za združenie k 31.3.2008 a zvlášť príjmy ktoré mal mimo združenia... To isté platí aj pri výdavkoch a potom zdaní v DP.

K bodu 3.,
3) Ak by jeden z účastníkov ešte pred 31.3.08 predal svoje pohľadávky, závazky, zásoby druhému účastníkovi, tak zdaňuje príjem až dňom úhrady. - no ano ale ak ukončí podnikanie potom má pohľadávku ktorú musí vysporiadať nie? to znamená že ju zahrnie do daňového priznania keďže o tom účtuje...

Najlepšie by bolo uviesť príklad, dátum predaja pohľadávok, závazkov...a dátum finan.vysporiadania.
Vladimír Ozimý
28.11.07,06:11
no príklad bavíme sa o roku 2008 presunieme to na rok 2007 :)

takže k 31.3.07 bolo ukončené združenie - 31.3.07 ukončil podnikanie - zmluva bola podpísana k 31.3.2007 - finančné vyrovnanie bolo určene na 100 tis. polovica zaplatená v novembri 2007 druhá polovica až v roku 2008.


no čo sa týka toho uzatvárania kníh podľa mňa to tak nie je pretože ide o združenie bez právnej subjektivity...nemyslím si že dochádza k ukončeniu účtovníctva a inak priznám sa nikdy som to neriešil ako to je z účtovníctvom kto ho vedie alebo ako sa vedie :) takže hádať sa nebudem. Ale pri ukončení združenia sú povinný si rozdeliť príjmy a výdavky a ostatné ako zásoby,pohľ. záväzky podľa zmluvy čo sa týka uzatvárania kníh to nerieši ani zákon o účtovníctve (par. 16)