Jana3
27.11.07,10:59
Ahoj.
Chcem sa opýtať na vaše skúsenosti s týmto formulárom. My sme doteraz nežiadali o tento formulár. Vyskytol sa nám pracovný úraz v zahraničí- na krátkodobej služobnej ceste a Sociálka žiada vyplnený formulár. Neviem presne, o čo ide ani v zmysle akého zákona, ale SP mi tvrdí, že pri každej aj jednodňovej služobnej ceste zamestnancov máme zakaždým žiadať o vystavenie tohto formuláru + doložiť kopec dokumentov. Naozaj sa to robí???
Ďakujem za odpovede.
Jana3
27.11.07,09:59
Ahoj.
Chcem sa opýtať na vaše skúsenosti s týmto formulárom. My sme doteraz nežiadali o tento formulár. Vyskytol sa nám pracovný úraz v zahraničí- na krátkodobej služobnej ceste a Sociálka žiada vyplnený formulár. Neviem presne, o čo ide ani v zmysle akého zákona, ale SP mi tvrdí, že pri každej aj jednodňovej služobnej ceste zamestnancov máme zakaždým žiadať o vystavenie tohto formuláru + doložiť kopec dokumentov. Naozaj sa to robí???
Ďakujem za odpovede.
Olgica
27.11.07,10:04
Ano robí sa to, pri každej prac.ceste do EU treba žiadať o tento formulár. Viac si prečítaš na www.socpoist.sk
ľudka
27.11.07,12:11
Hlavná vec, že keď som prijímala vodičov nákladných áut a informovala sa v SP, že ak budú jazdiť aj do zahraničia (Poľsko, Maďarsko - jednoznačne EU), či potrebujem formulár E101 - dostala som odpoveď že v takomto prípade nie. Takže asi v tom sami nemajú celkom jasno.
milanr
03.12.07,09:11
Aj my vysielame zamestnancov na krátkodobé pracovné cesty do krajín EÚ, ale zatiaľ sme o formulár E101 SP nežiadali. Môže nám zato soc. poisťovňa ako zamestnávateľovi dať pokutu. Máme si o formulár požiadať aj dodatočne. Nakoľko sa jedná o tých istých zamestnancov nestačí o formulár požiadť raz s platnosťou napr. 1 rok, aby sme pri každej služobke nemuseli žiadať o nový. Vďaka za radu.
monikad
13.12.07,14:50
Aspon co ja viem, tak nestaci, lebo zakazdym tam uvadzas miesto vykonu prace. Ak ak sa zamestnancovi nieco stane na inej zakazke, ako je uvedena v E101, nemusi ti to socialka uznat..
LenkaBr
26.06.08,11:21
... len načo potrebujú k žiadosti o E101 práve také doklady?!

Musím sa opakovať z iného príspevku: majú prihlášky, mesačne odvody na rodné čísla, majú registráciu zamestnávateľa, ktorého IČZ sa tiež objavuje každý boží mesiac vo výkazoch, mesačný odvod je dôkazom toho, že je firma ekonomicky aktívna. :mad:
monikad
30.06.08,07:55
Mozno aj na to, aby socialka mala prehlad, kto a ako dlho robi v zahraničí. Pri prekrocení urcitej doby, potom musi zamestnavatel platit odvody za daneho zamestnanca v zahranici.
A taktiez, aby to nebolo o tom, ze zamestnanci su za zamestnani na SR, platia sa tu za nich odvody, ale cely rok pracuju v zahranici, dostavaju "zahranicne" platy. V niektorych krajinach su odvody mnohonasobne vyssie ako na SR.
IVEB
30.03.09,08:38
Musím zareagovať , nakoľko práve dnes sme túto záležitosť konzultovali na SP. Nejde ani o to ako vypísať ten formulár , ale ide o doklady , ktoré SP požaduje napr. pracovnú zmluvu zamestnanca , obchodné zmluvy /sú obchodným tajomstvom /, cestovný príkaz / komplet spracovaný a pod. / V zákone o SP sa hovorí ,o vyslaní zamestnanca za účelom práce vykonávanej na území iného členského štátu. Máme zamestnancov, ktorí chodia do Čiech za účelom školenia , nakoľko sa tam nachádza naša materská firma .
Je školenie prácou ?
Podotýkam , že tam chodia na 1-2 dni .
Je tam toho viac , ale nebudem sa tu rozpisovať . Aký máte na to názor poraďáci ?
IVEB
30.03.09,15:43
To nikto nechodíte na služobné cesty do zahraničia?
u.erika
30.03.09,17:35
Mi máme kamionovu dopravu. Vlani, 7.11.2008, sme podali žiadosti o predĺženie formulárov pre vodičov, nakoľko "modré povolenie" bolo splatné do konca októbra, a v roku 2007 nám vystavili formuláre do tohto dátumu. Tak sme podali nové "modré povolenie", všetky potrebné doklady, potvrdili nám, že to máme v poriadku, ale nové formuláre sme ešte dodneška nedostali. Vtedy nám povedali,že to trvá 3 mesiace, ale od toho dátumu už uplinulo skoro 5 mesiacov.
Zajtra zavolám do SP, že čo a ako. Doteraz som na to ani čas nemala.
Dobre je, že vodiči, ktorý boli na PN ešte v decembri sa nesťažovali, že nedostali peniaze.
IVEB
31.03.09,05:19
Viete ja túto záležitosť dokážem pochopiť v súvislosti s tým , čo uvádzate ako je kamiónová doprava, práca v zahraničí a pod. Ale neviem si to predstaviť / myslím hlavne to papierovanie / ako sa to realizuje v praxi. Ak hovoríte , že ten formulár Vám SP nie je schopná vydať ani po troch mesiacoch , tak o čom to vlastne je ? Predkladali ste aj Vy obchodné zmluvy , pracovné zmluvy zamestnancov , cestovné príkazy a pod. SP ? A tá žiadosť o vydanie E101 sa vybavuje zakaždým keď ide zamestnanec na služ. cestu ?
u.erika
31.03.09,14:22
Viete ja túto záležitosť dokážem pochopiť v súvislosti s tým , čo uvádzate ako je kamiónová doprava, práca v zahraničí a pod. Ale neviem si to predstaviť / myslím hlavne to papierovanie / ako sa to realizuje v praxi. Ak hovoríte , že ten formulár Vám SP nie je schopná vydať ani po troch mesiacoch , tak o čom to vlastne je ? Predkladali ste aj Vy obchodné zmluvy , pracovné zmluvy zamestnancov , cestovné príkazy a pod. SP ? A tá žiadosť o vydanie E101 sa vybavuje zakaždým keď ide zamestnanec na služ. cestu ?
Mi sme mali predložiť povolenia na medzinárodnú prepravu, pracovné zmluvy vodičov, ŽL. Prvý krát sme dostali na jeden rok, teraz nám povedali, že pre vodičov už vydajú na dobu neurčitú.
Neviem ako je to s prac. cestami zamestnancov. Naši - vodiči majú v pracovnej zmluve napísané miesto výkonu práce: členské štáty EU - EHS.
rrtrash
16.05.11,11:25
Hlavná vec, že keď som prijímala vodičov nákladných áut a informovala sa v SP, že ak budú jazdiť aj do zahraničia (Poľsko, Maďarsko - jednoznačne EU), či potrebujem formulár E101 - dostala som odpoveď že v takomto prípade nie. Takže asi v tom sami nemajú celkom jasno.
Kamionisti su tusim specialne regulovani, treba precitat prislusny predpis, takze pre kamionistov plati ine ako pre ostatnych
Vincentka
16.05.11,18:26
Čo sa tlačív týka - dávam kópiu prvej pracovnej zmluvy (v našich nie je uvedená odmena za prácu, je tam odvolávka na mzdový dekrét), potom kópiu najnovšej dohody o zmene obsahu PZ, kde je aj uvedenie štátu do ktorého je zamestnanec vysielaný (zväčša pravidelne). Zatiaľ som papiere zo soc.poisť. dostala do 3 mesiacov. Bolo tam uvedenie štátov (aj viacerých naraz) v zmysle našej žiadosti a doba platnosti formulára. Najnovšie som dostala s dobou platnosti na neurčito.
Mala som však aj jeden úraz v zahraničí, kde v čase toho úrazu zamestnanec nemal vystavený formulár E101, ale je možnosť oň požiadať retrospektívne, t.j. so spätnou platnosťou. Takže sa všetko vybavilo a zamestnanec mal vyplatené peniaze.
Vincentka
16.05.11,18:28
Mi sme mali predložiť povolenia na medzinárodnú prepravu, pracovné zmluvy vodičov, ŽL. Prvý krát sme dostali na jeden rok, teraz nám povedali, že pre vodičov už vydajú na dobu neurčitú.
Neviem ako je to s prac. cestami zamestnancov. Naši - vodiči majú v pracovnej zmluve napísané miesto výkonu práce: členské štáty EU - EHS.
Aj nám jedným časom akceptovala soc.poisť. "EU-EHS", ale najnovšie pýtajú presné uvedenie krajiny.
Vincentka
16.05.11,18:45
Viete ja túto záležitosť dokážem pochopiť v súvislosti s tým , čo uvádzate ako je kamiónová doprava, práca v zahraničí a pod. Ale neviem si to predstaviť / myslím hlavne to papierovanie / ako sa to realizuje v praxi. Ak hovoríte , že ten formulár Vám SP nie je schopná vydať ani po troch mesiacoch , tak o čom to vlastne je ? Predkladali ste aj Vy obchodné zmluvy , pracovné zmluvy zamestnancov , cestovné príkazy a pod. SP ? A tá žiadosť o vydanie E101 sa vybavuje zakaždým keď ide zamestnanec na služ. cestu ?
Tak laicky povedané :
Pokiaľ sa jedná o zamestnanca, ktorý štandarnde pracuje na Slovensku a povedzme ide na 1-2 dňové školenie, poradu či služobnú cestu do zahraničia, potrebuje vystavenie E101 na tie konkrétne dni - teda žiadosť sa musí podávať zakaždým, ale to je trošku iná žiadosť+prislúchajúce doklady.
Pokiaľ sa jedná o zamestnanca, ktorému to vyplýva z náplne práce a jedná sa opravidené "výjazdy", tak sa vystavuje "štandardná" E101 na príslušnú krajinu s dobou platnosti 1 rok a najnovšie na neurčito.
A aby som nezabudla, po uplynutí platnosti, resp. pominutí podmienok, na ktoré bola E101 vydaná (viď portál soc.poisť.) treba tieto E101 vrátiť do 8 dní späť soc.poisťovni.
angelina.007
13.01.12,15:17
Ahojte,

prosím o radu, mam takýto problém, nakoľko som sa s tým ešte nestretla:

SZČO(slovenská živnosť) pracuje v Nemecku (formulár E101 má vystavený od SP), práce vykonané v Nemecku faktúruje na Slovenskú firmu.
Otázka znie: Môže si dať SZČO do nákladov bločky z Nemecka? Ako je to s uplatnením nákladov za stravu a ubytovanie? Uvádza sa to niekam špeciálne v daňovom priznaní alebo v účtovníctve? Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.
Mila123
13.01.12,15:27
pri vystavení sa nech v nej uvedie kde sa práca vykonávala....
angelina.007
13.01.12,15:48
na fakture nieje uvedene, že su prace v nemecku ale faktúry sú vyhotovované na základe zmluvy - v zmluve je dodatok o tom, že práce su v Nemecku - je to postačujúce resp. správne ? a bločky za stravu kupenu v nemecku možem dať do nakladov v plnej sume ci len max. 3,8eur za den ?
Mila123
13.01.12,16:41
na fakture nieje uvedene, že su prace v nemecku ale faktúry sú vyhotovované na základe zmluvy - v zmluve je dodatok o tom, že práce su v Nemecku - je to postačujúce resp. správne ? a bločky za stravu kupenu v nemecku možem dať do nakladov v plnej sume ci len max. 3,8eur za den ?

nie je výhodnejšie naúčtovať stravné pri zahr. prac. ceste? tuším v Nemecku je to nejakých 45 € na deň.....
a ak máte zmluvu , že pracujete v D nie je čo riešiť....
angelina.007
13.01.12,20:26
takže to môžem zaúčtovať ako pracovnú cestu do nemecka (on tam bol takmer celý rok 2011), mám aj faktúry za ubytovanie z nemecka, len mi ešte nie je jasné, že keď zaučtujem stravne na deň či to musim mať podložene bločkami či nie(nakolko bločky neodkladal vsetky len posledne asi tri mesiace :(
Mila123
13.01.12,20:30
nie nemusíš mať stravné (ak si ho bude uplatňovať) podložené nejakými dokladmi (napr. o nákupe potravín?) ......vypíše si napr. cestovný príkaz a tam si uvedie zahr. prac. cestu od -do ......(skontroluj to pre istotu s nocľahmi ) a zaúčtuj to cez ID k posled. dňu (k 31.12.2011)
angelina.007
13.01.12,20:48
jj..takze si vypisem cestak podla tych faktur za ubytovanie - sumy z faktur dam aj do cestaku ako noclazne?
stravne na kazdy den davam podla zakona na SR (nad 12 hod) ? či ine?
cestovne nemusim davat? - idu tam a spat cca 3krat a to autom ineho szco
dakujem
Mila123
13.01.12,20:52
mala by si si preštudovať zákon o cest. náhradách......
pri ZPC je stravné v D tuším 45 € za deň /24 hodín....
nocľažné ak máš už zaúčt. nedávaš, mala by si to 2x vo výdavkoch.....
cestovné ak nemáš nedávaš.....
angelina.007
13.01.12,21:18
už som ho doštudovala a konecne mam v tom jasno, aj som si nasla tie nahrady stanovene na rok 2011 pri ZPC, noclazne nemam zauctovane este - zauctujem do cestaku a faktury za ubytovanie dam k cestaku ako prilohy, potom to nebude 2x.

Dakujem velmi pekne za radu, velmi ste mi pomohli a vsetko mi ujasnili :)