vanilka
27.11.07,11:05
ahojte, do firrmy nam chodia faktury so sumami ako napr. 3897,27, co je celkova suma na uhradu, pricom na doklade o zaplatení je uz suma 3897,50 co s tym rozdielom? zvycajne to davam ako halierove vyrovnanie a fakturu zaokruhlim ak dane zaokruhlenie obsahuje aj faktrura ale takto to mozem zauctovat akurat ako preplatok alebo v opacnom pripade ako nedoplatok, bol by problem ak by som to nechala tak, ved sa jedna len o haliere....
co vy nato?
Olgica
27.11.07,10:09
Zaúčtuj to ako halierové vyrovnanie. Faktúru by som nazaokrúhľovala. Keď raz príde fa s takouto sumou, tak ju aj takú zaúčtujem. A keď sa uhradí o niečo viac či menej (hlavne cez pokladňu) tak je to hal.vyrovnanie, inak uhrádzam cez banku presne takú sumu akú mám na faktúre.
Mirka123
27.11.07,10:34
Súhlasím s Olgicou, ja na to aby som sa vyhla takýmto úvahám radšej uhrádzam takéto faktúry z účtu a je postaráno...
vanilka
13.12.07,09:09
este ma ohladom tejto temy zaujima ci halierové vyrovnanie, resp. preplatok ci nedoplatok tiez v halieroch ovplynuje ZD alebo nie, lebo ak si vezmem ze fa je na sumu 10,4 ale na doklade mam 10,5 tak sme zaplatili viac, a zasa ak nam zaplatili omylom viac tak do POZD sa dava zrejme suma podla FA a nie podla dokladu ...viem su to len haliere ale predsa, dakujem za kazdu mudru radu
Tweety
13.12.07,09:10
este ma ohladom tejto temy zaujima ci halierové vyrovnanie, resp. preplatok ci nedoplatok tiez v halieroch ovplynuje ZD alebo nie, lebo ak si vezmem ze fa je na sumu 10,4 ale na doklade mam 10,5 tak sme zaplatili viac, a zasa ak nam zaplatili omylom viac tak do POZD sa dava zrejme suma podla FA a nie podla dokladu ...viem su to len haliere ale predsa, dakujem za kazdu mudru radu
Ovplyvňuje, ovplyvňuje ZD.
Zoltán Kovács
13.12.07,09:12
este ma ohladom tejto temy zaujima ci halierové vyrovnanie, resp. preplatok ci nedoplatok tiez v halieroch ovplynuje ZD alebo nie, lebo ak si vezmem ze fa je na sumu 10,4 ale na doklade mam 10,5 tak sme zaplatili viac, a zasa ak nam zaplatili omylom viac tak do POZD sa dava zrejme suma podla FA a nie podla dokladu ...viem su to len haliere ale predsa, dakujem za kazdu mudru radu

Do peňažného denníka dávaš sumu podľa dokladu o úhrade.
vanilka
13.12.07,10:08
tak to ste ma nepotesili kolegynka predo mnou to uctovala presne opacne, cize ak tomu spravne rozumiem riadim sa vzdy podla dokladu o úhrade nie podla sumy na FA? a zauctujem sumu na nom bud ako VOZN pre FA prij. alebo POZD pri FA vyd.?
Zoltán Kovács
13.12.07,10:11
tak to ste ma nepotesili kolegynka predo mnou to uctovala presne opacne, cize ak tomu spravne rozumiem riadim sa vzdy podla dokladu o úhrade nie podla sumy na FA? a zauctujem sumu na nom bud ako VOZN pre FA prij. alebo POZD pri FA vyd.?
Áno presne tak. Pri príjme to rozúčtujem na úhradu faktúry (tovar alebo služby), a halierové zaokruhlenie - príjem zdaniteľný ostatný. Pri úhrade dodávateľských faktúr obdobne do nákladov.

Ak by som účtoval sumy podľa faktury, tak by to nebolo reálne zobrazenie pohybu peňazí, aj keď ide iba o haliere.
vanilka
13.12.07,12:17
ano, mas pravdu aj mne to tak vychadza, dakujem ti za pomoc idem to vsetko poopravovat
Pru
11.01.08,19:42
A keď nemám v ponuke programu-MoneyS3-výdaj ovpl. základ dane-iný, môžem tie haliere dať do réžie?
Adula
11.01.08,20:12
Ja to dávam podľa toho, čoho sa to týka, ak je to faktúra za materiál, tak hal.vyrovanie dám k faktúre za materiál, a ak sa jedná o réžiu, tak k réžii. Lebo sa to vlastne týka konkrétnej faktúry. Opravte ak sa mýlim?
dadasv
11.01.08,21:31
Pri téme zaokrúhlovania, by som mala ešte jednu otázku. Kto je za správny výpočet a tým aj zaúčtovanie DPH zodpovedný? Teda, keď mi nesedí na faktúre vypočítaná DPH o niekoľko halierov, mám zaúčtovať tú čo je na faktúre, alebo tú ktorá je správna. Program mi totiž automaticky nahadzuje správnu výšku DPH a ak to opravím, tak mi to vyhadzuje ako chybu. Počula som názor, že pri daňovej kontrole ak nie je správne vypočítaná DPH to daniari opravovali i keď bola nesprávna uvedená na faktúre. Jedná sa síce len o haliere, takže pokuty za to nedávajú, ale ako je to správne? A čo keď je na faktúre zle vypočítaná DPH o niekoľko korún, mám faktúru vrátiť dodávateľovi na prepracovanie?
Pru
11.01.08,21:35
To by aj mňa zaujímalo, mám dosť podobných prípadov, tiež som si nad tým lámala hlavu ale dávam to ako je to na faktúre.
liba2
11.01.08,23:23
Pri téme zaokrúhlovania, by som mala ešte jednu otázku. Kto je za správny výpočet a tým aj zaúčtovanie DPH zodpovedný? Teda, keď mi nesedí na faktúre vypočítaná DPH o niekoľko halierov, mám zaúčtovať tú čo je na faktúre, alebo tú ktorá je správna. Program mi totiž automaticky nahadzuje správnu výšku DPH a ak to opravím, tak mi to vyhadzuje ako chybu. Počula som názor, že pri daňovej kontrole ak nie je správne vypočítaná DPH to daniari opravovali i keď bola nesprávna uvedená na faktúre. Jedná sa síce len o haliere, takže pokuty za to nedávajú, ale ako je to správne? A čo keď je na faktúre zle vypočítaná DPH o niekoľko korún, mám faktúru vrátiť dodávateľovi na prepracovanie?
Nedá sa odpovedať jednou vetou, lebo aj tie doklady čo spracovávame, nie sú vystavené rovnakým spôsobom. Tiež používam Omegu a v rozpise nahadzujem najskôr ZD - ostatné sa dopočíta. Spravidla je to správne, ale stane sa, že v Omege vyjde iná daň. Vtedy to skúsim nahodiť ešte raz, ale zapíšem najskôr sumu spolu (=konečnú v riadku) a Omega v takomto prípade dopočíta daň rovnako ako na doklade, ktorý účtujem.
Ak zistím nesprávnu sumu dane, vtedy zaúčtujem takú sumu, ktorá je správna, pričom dbám na to, aby som na vstupe neuplatnila viac ako bolo odvodené do ŠR.
V tom poslednom prípade čo uvádzaš, by som žiadala nový doklad.
Pru
06.02.08,11:34
Ako zaúčtovať keď na fa je suma napr. 3058,30 ale výdaj z pokladne je 3058,50, tých 0,2 hal. zaúčtujem ako výdaj za tovar-fa za tovar, alebo do réžie, ďakujem.
zuhl
06.02.08,11:42
Prečo nečítaš aj horeuvedené príspevky?
liba2
06.02.08,18:44
Ako zaúčtovať keď na fa je suma napr. 3058,30 ale výdaj z pokladne je 3058,50, tých 0,2 hal. zaúčtujem ako výdaj za tovar-fa za tovar, alebo do réžie, ďakujem.Odporúčam ti, ak si platiteľ DPH, tak sumu 3058,30 Sk zaúčtovať ako výdaj za tovar a 0,20 Sk ako réžiu (kvôli sume DPH). U neplatiteľa to môže byť celé ako "za tovar".
zuhl
06.03.08,09:27
Ahojte, v jednej firme sa mi z roka na rok v pokladni prenáša 19 halierov, ešte odvtedy odkedy ich zrušili. Keď to ID upravím, tak je to VOZD alebo VNZD?
zuhl
06.03.08,09:28
Zabudla som, že v JÚ.
liba2
06.03.08,09:31
VOZD to mohlo byť v roku zrušenia 50-halierníkov. Teraz to môže byť len VNZD, snáď to nikoho nezruinuje.
Blanka Š
08.03.08,15:04
]Do peňažného denníka dávaš sumu podľa dokladu o úhrade.[/php]
Mám na stole fakturu na 705,70 zaplatenú v hotovosti cez ERP.Na doklade z ERP je napísané doslova:hotovosť 706,00 SK
vrátené 0,30 SK

Je vôbec možné takýto doklad vyrobiť? Podľa tejto ERP zakazník naozaj zaplatil 705,70 Sk,žiadne zaokrúhľovanie