Zuzana Boháčová
27.11.07,11:21
Dobrý deň.

Účtujem PÚ lekárne.
Táto lekáreň má určité množstvo liekov tesne pred expiráciu, niektoré po expirácii.

1.
Lieky po expirácii sú nepredajné, buď ich ekologicky zlikviduje, alebo sú vyložené na pulte v lekárni a pacienti si ich môžu zdarma zobrať.


2.
Lieky pár dní pred expiráciu sú predávané za znížené ceny- táto cena je častokrát aj pod nákupnú cenu - aby sa efektívne vrátila aspoň časť nákupnej ceny.

Poradítem mi prosím ako zaúčtovať takého účtovné prípady?:
Ďakujem moc
Zuzana Boháčová
28.11.07,13:01
posúvam ďalej
Katarína Cigánová
28.11.07,13:15
podľa toho ako účtuješ zásoby . Ak B - čo predpokladám , tak už samotný nákup máš na 504 /321 , akurát nemáš výnosy z predaných liekov . V tomto prípade je to len odpísať zo skladovej evidencie .
V prípade predaja pod cenu je to podobné .
napr. nákup 504/321 v hodnote 100 Sk , predaj 311/604 v hodnote 50Sk .
Lubica H
12.02.08,12:02
dobrý deň, chcela by som sa spýtať:
magistra v lekárni si objedná tovar (lieky), ktorý jej príde na dobierku. na faktúre je uvedená cena za lieky zvlášť a poštovné a balné zvlášť. magistra si do skladu na 132 zaeviduje hodnotu liekov bez poštovného. podľa mňa by mala v cene tovaru započítať aj poštovné. ona tvrdí, že ak do hodnoty liekov pripočíta aj poštovné (náklady na obstaranie), lieky jej poisťovňa nepreplatí. bude to v poriadku, keď naúčtujem zvlášť cenu za lieky na 132 a zvlášť poštovné na 518? nemôže daňová kontrola namietať, že to tam nepatrí a ide o náklady súvisiace s obstaraním? Ak to nechám na 132, budú mi vznikať rozdiely oproti výstupom z lekárne.
Lubica H
14.02.08,11:22
dobrý deň, chcela by som sa spýtať:
magistra v lekárni si objedná tovar (lieky), ktorý jej príde na dobierku. na faktúre je uvedená cena za lieky zvlášť a poštovné a balné zvlášť. magistra si do skladu na 132 zaeviduje hodnotu liekov bez poštovného. podľa mňa by mala v cene tovaru započítať aj poštovné. ona tvrdí, že ak do hodnoty liekov pripočíta aj poštovné (náklady na obstaranie), lieky jej poisťovňa nepreplatí. bude to v poriadku, keď naúčtujem zvlášť cenu za lieky na 132 a zvlášť poštovné na 518? nemôže daňová kontrola namietať, že to tam nepatrí a ide o náklady súvisiace s obstaraním? Ak to nechám na 132, budú mi vznikať rozdiely oproti výstupom z lekárne.

prosím, žiadny názor?
andrej_rv
14.02.08,11:39
dobrý deň, chcela by som sa spýtať:
magistra v lekárni si objedná tovar (lieky), ktorý jej príde na dobierku. na faktúre je uvedená cena za lieky zvlášť a poštovné a balné zvlášť. magistra si do skladu na 132 zaeviduje hodnotu liekov bez poštovného. podľa mňa by mala v cene tovaru započítať aj poštovné. ona tvrdí, že ak do hodnoty liekov pripočíta aj poštovné (náklady na obstaranie), lieky jej poisťovňa nepreplatí. bude to v poriadku, keď naúčtujem zvlášť cenu za lieky na 132 a zvlášť poštovné na 518? nemôže daňová kontrola namietať, že to tam nepatrí a ide o náklady súvisiace s obstaraním? Ak to nechám na 132, budú mi vznikať rozdiely oproti výstupom z lekárne.
V zmysle zásad oceňovania uvedených v § 25 ods. 1 písm. a) ZÚ sa zásoby oceňujú obstarávacou cenou, ktorá v zmysle ods. 4 písm. a) zahŕňa aj náklady súvisiace s obstaraním (prepravné, provízie...)
Pokiaľ nie je schodné zahrnutie priamo do ceny lieku, ja by som odporúčal vytvoriť samostatný účet 132A na sledovanie nákladov súvisiacich s obstaraním. Naakumulované náklady by som rozpúšťal raz mesačne na 504 v rovnakom pomere, ako sa z účtu 132 odpisuje na 504 predaný tovar v čistej hodnote (bez nákladov na obstaranie). Zásady oceňovania a spôsob zúčtovania nákladov na obstaranie je potrebné podchytiť v smernici.
Priamo na účet 518 by som to poštovné neúčtoval.
Lubica H
14.02.08,12:36
Naakumulované náklady by som rozpúšťal raz mesačne na 504 v rovnakom pomere, ako sa z účtu 132 odpisuje na 504 predaný tovar v čistej hodnote (bez nákladov na obstaranie).

mohol by si mi k tomu uviesť príklad? akosi si to neviem predstaviť.:confused:
veronikasad
14.02.08,12:43
budem mimotemy. Mňa by skôr zaujímalo ako môžu byť lieky po expirácii volne vyložené v lekárni, aby si ich mohli zobrať pacienti.

-------
Veronika
andrej_rv
14.02.08,14:53
mohol by si mi k tomu uviesť príklad? akosi si to neviem predstaviť.:confused:
Skúsim :).
K 1.1. máš napr. počiatočný stav liekov na účte 132-00: 100 tis. Sk. Nákup za mesiac (bez nákladov na obstaranie) je 250 tis. Spolu teda 350 tis. na strane MD.
Náklady na obstaranie na 132-10: počiatočný stav 0,- Sk. Zaúčtované náklady na obstaranie za mesiac 5250,- Sk.
Hodnota predaného tovaru 504-00/132-00 za mesiac: 268500,- Sk.
Pomer predaný tovar / (PS + nákup) = 268500/350000 = 0,015
Týmto pomerom sa vynásobia náklady na obstaranie za mesiac (PS+príjem):
5250,- x 0,015 = 4027,50 Sk. A toto je suma, ktorá sa za príslušný mesiac odpíše zo zaúčtovaných nákladov na obstaranie ako náklady na obstaranie predaného tovaru:4027,50 504-10 / 132-10. Nezúčtovaný zbytok bude potom počiatočný stav nákladov na obstaranie pre ďalší mesiac.
Ja používam na rozpúšťanie takýchto nákladov tabuľku v exceli, dám ju do prílohy (dosadíš resp. zmeníš čísla v zelených políčkach a na poslednom riadku Ti vyjde príslušná hodnota rozpustených nákladov na obstaranie)
Stefan2005
14.02.08,15:03
budem mimotemy. Mňa by skôr zaujímalo ako môžu byť lieky po expirácii volne vyložené v lekárni, aby si ich mohli zobrať pacienti.

-------
Veronika


Toto ma tiež hneď napadlo :eek: pri čítaní príspevku...
Zatiaľ som žil v presvedčení, že nepoužité lieky a lieky po expirácii treba odovzdať do lekárne. Ale že ich lekárne ponúkajú pacientom?!?!?! (že by kolobeh?)