JUDDIT
27.11.07,11:27
Sme kovovýroba a pri výrobe našich produktov vzniká druhotná surovina, kovový šrot, ktorý predávame zberným spoločnostiam, na aký účet zaúčtovať tento predaj?
a ešte kupujeme dielce do našich výrobkov, tieto prejú úpravou a predávame ako výrobky - účtujem na 601 , ale tieto dielce predávame aj v nezmenenom stave. Nákup mám na účte 501 / účtujem spôsobom B / ako zaúčtovať predaj týchto dielcov v nezmenom stave , môžem na 642 , lebo pre mňa je nákup ako materiál ? Prosím o vyjadrenie ..........
renatan
27.11.07,10:45
Sme kovovýroba a pri výrobe našich produktov vzniká druhotná surovina, kovový šrot, ktorý predávame zberným spoločnostiam, na aký účet zaúčtovať tento predaj? Účtuj na účet 648.
a ešte kupujeme dielce do našich výrobkov, tieto prejú úpravou a predávame ako výrobky - účtujem na 601 , ale tieto dielce predávame aj v nezmenenom stave. Nákup mám na účte 501 / účtujem spôsobom B / ako zaúčtovať predaj týchto dielcov v nezmenom stave , môžem na 642 , lebo pre mňa je nákup ako materiál ? Prosím o vyjadrenie .......... Dielce bez úpravy účtuj nákup na 504 a predaj na 604 a dielce po úprave nákup 501 a predaj 601.
kalkulka
28.11.07,04:15
Sme kovovýroba a pri výrobe našich produktov vzniká druhotná surovina, kovový šrot, ktorý predávame zberným spoločnostiam, na aký účet zaúčtovať tento predaj?
a ešte kupujeme dielce do našich výrobkov, tieto prejú úpravou a predávame ako výrobky - účtujem na 601 , ale tieto dielce predávame aj v nezmenenom stave. Nákup mám na účte 501 / účtujem spôsobom B / ako zaúčtovať predaj týchto dielcov v nezmenom stave , môžem na 642 , lebo pre mňa je nákup ako materiál ? Prosím o vyjadrenie ..........
Nakoľko pri nákupe nevieš, či to použiješ na vlastnú spotrebu, alebo predaj, tak by si to takto ako píšeš mohla účtovať.
michelle84
28.11.07,05:12
My účtujeme predaj kovového odpadu na 642.
kalkulka
28.11.07,06:46
Predaj kovového odpadu sa účtuje na 648.
michelle84
28.11.07,06:51
Na základe čoho účtujete na 648? Sme overovaní aj audítorkou a nikdy sme nemali s týmto problém. Ak máte iné skúsenosti, rada sa poučím.
kalkulka
28.11.07,07:05
Je to odpad z výroby a nie predaj materiálových zásob. Taktiež sme overovaný audítorom a práve toto som s ním riešila pár rokov dozadu. Predaj mat. zásob, to by museli byť zásoby v neporušenom stave na sklade, ale tento mat. už bol v spotrebe.
JUDDIT
28.11.07,07:41
Je to odpad z výroby a nie predaj materiálových zásob. Taktiež sme overovaný audítorom a práve toto som s ním riešila pár rokov dozadu. Predaj mat. zásob, to by museli byť zásoby v neporušenom stave na sklade, ale tento mat. už bol v spotrebe.

kalkulka, asi máš pravdu , dám šrot na 648A a predaj dielcov na
642 ako materiálové zásoby, aj Cenigová píše
" na účte 641 a 642 sa účtujú tržby z príležitostného predaja DHM alebo materiálu, ktorý účt. jednotka obstará pre vlastné použitie, nie za účelom predaja "

vďaka všetkým zúčastnením .........