andi
27.11.07,12:42
Dozreli nám citóny :):):)
Gabi03
27.11.07,12:00
Žeby som drahému kúpila k vianociam citrovník? :rolleyes:

Môžeš prosím napísať ako sa treba starať, podmienky a skúsenosti? Vďaka. :)
andi
27.11.07,12:06
Potrebujú veľa svetla, v lete môžu byť vonku, a v zime musia byť na mieste kde neni teplota pod 10 stupňov a je dostatok svetla. Asi tolkoto. My to máme už 8 rokov a darí sa nám.
VladoaKatka
27.11.07,12:07
Dozreli nám citóny :):):)

Prečo si ich neodfotila na strome?
andi
27.11.07,12:14
VladoaKatka
27.11.07,12:26
Sú pekné. Preto som sa tak ozvala, lebo ja mám mandarinkovník, ktorý už tri roky za sebou mal úrodu, ale tento rok sme ho presadili a popadali všetky kvety, korunka sa rozrástla o polovičku. Dúfam, že na budúci rok bude mať znova úrodu.
Vlani všetky mandarinky obtrhala naša vnúčka, mala 1,5 roka, keď dozreli mandarinky. Chutili jej len zo stromu, a keď už tam neboli tak som jej tie, ktoré boli obrané povešala naspäť s háčikmi na vianočné kolekcie. Bola úžasná, ako sa im potešila.
andi
27.11.07,15:21
Aj my máme aj mandarinku ale to nám nechutí sú velmi kyslé plody.Stromčeky treba aj každoročne strihať. Manžel to robí keď na jeseň nesieme dovnútra stromky.
VladoaKatka
27.11.07,16:10
Aj my máme aj mandarinku ale to nám nechutí sú velmi kyslé plody.Stromčeky treba aj každoročne strihať. Manžel to robí keď na jeseň nesieme dovnútra stromky.

Skôr by som povedala také plané, suché bez chuti, sú len na okrasu,lenže maličká mala radosť z toho, že sama si ich mohla odtrhnúť.

My ich máme so všetkými kvetky, ktoré prezimovávame, v garáži alebo v takej hobby dielničke, kde teplotu udržujeme do 10-12 stupňov, a polievame ich raz za mesiac alebo aj menej.Tam máme oleandre, citronovníky, mandarinkovník, bobkové listy, kaktusy aj muškáty.
andi
27.11.07,16:27
u nás citóny sú v byte, takže nemajú zimné oddychové obdobie.Bobkový list už vám kvitlo? Keď je možné pripoj niekolko fotiek.
Eulalia
28.11.07,04:38
Andi, ja som vedela, že sa oplatí pozrieť.... Gratulujem.
sway
28.11.07,05:13
Hihihi, ja som mala až takúto úrodu... 3 kúsky....
beba13
26.01.08,11:45
Tu sú:http://www.porada.sk/563130-post179.html http://www.porada.sk/529576-post161.html

Tie citrony sú úžasne aš teraz som objavila tuto tému. Ja mám citronovník tiež asi 8 rokov zatial mal len jeden citron ktorý na nom dozrel, ale nebol ani tak veľky neviem či to záleží od odrody, to bolo asi pred 4 rokmi a odvtedy ani raz nezakvitol neviem čo s ním. A ten kávovník máš ako starý tiež mi ešte nekvitol a to už mám velmi dlho porad ako nato. bobkový list by mal tiež kvitnúť?
VladoaKatka
26.01.08,13:32
u nás citóny sú v byte, takže nemajú zimné oddychové obdobie.Bobkový list už vám kvitlo? Keď je možné pripoj niekolko fotiek.
Znova sa objavila táto téma, nevšimla som si Tvoju otázku. Bobkový list mám len druhý rok. Stále ešte rozrastá, zatial nekvitol. Teraz nám kvitne už mandarinka - opeľujeme štetečkami. Má stovky kvetov, fotku musím zmenšiť, potom skúsim prilepiť.
VladoaKatka
15.04.08,12:53
u nás citóny sú v byte, takže nemajú zimné oddychové obdobie.Bobkový list už vám kvitlo? Keď je možné pripoj niekolko fotiek.

Moje bobkové listy sa cez zimu pekne rozrástli a tento rok už budú kvitnúť. Keď budú v plnom kvete, priložím fotku. Sama som zvedavá, aké budú mať kvety?
wagner
27.08.09,17:26
Oprášim túto tému a pridám ukážku mojej tohtoročnej úrody:
Rajčiak - takmer 66 Dg, Paprika - 36 Dg, Zemiak - takmer 88 Dg
Podotýkam že takýchto plodov som mala viac, nie len tento výber:)
wagner
22.06.10,18:34
Znovu otváram túto tému, aby som sa pochválila mojou prvou tohtoročnou úrodou brokolice. Zatiaľ som zobrala iba tri plné vedrá. Tiež už začína aj zber karfiolu.
lavanda
29.06.10,13:40
Naša doterajšia úroda sa nemeria na vedrá, ale na hrste:D:D:D:
zemolez - zo dve:rolleyes:, asi ich vyhodím a dám si tam niečo okrasné, nerodia a nerodia...
čierne maliny - zo tri hrste, sadené vlani, jeden koreň na skúšku; sú výborné
čerešne - dva koše, nazbierané v sobotu pred 2 týždňami za sucha, v nedeľu už pršalo a čerešne dorazili drozdy
ríbezle, josty a egreše sú ešte na kríkoch, snáď z nich niečo bude na budúci víkend...
A už budem mať len paradajky (dúfam:)), iné nepestujem, na chalupe rastlinám chýbala cez týždeň voda, víkendové polievanie to nedohnalo, tak mi tie bonsajkové mrkvičky, petržlenčeky a kadečo iné , čo som zvykla dopestovať, nestáli za to a zeleninovú hriadku som zredukovala a nasadila tam kvety;).
Valcake
24.07.10,22:40
Ríbezle u rodičov, ale ostatné u nás v našej mini záhradke. Nemám sa s čím chváliť, úroda malinká. Rosinenbaum a egreše len na ochutnanie. Ten egreš beztŕňový mi ale veľmi chutil.
hubatá
26.07.10,10:01
Áááách jaj čo lamentuješ, veď vetvičky sú obsypané !!!
kamoska1
01.08.10,18:36
Hrozno je v skleníku,zatial rastie,na druhy tyždeň už bude,paprika je vonku,už konzumujeme a broskyne su 3-tí rok,aspom troška ochutname.
hubatá
07.08.10,11:04
Čo všetko nám príde v mailoch ....
Hypermarketové rajče
Rajče se sklízí ještě zelené. Pak je uloženo do velkoskladů, kde je podchlazeno při teplotě do deseti stupňů. Cílem je zpomalit proces dozrávání o zhruba dva týdny a tím oddálit krajní termín ideální
konzumace. Jenže následný osud rajčete je mnohem závažnější a také méně známý.
Aby byla rajčata zbavena eventuelních bakterií, projdou chlorovou koupelí. I když v ní pobudou jenom dvě minuty, přesto část této tekutiny vstřebají. Absorpce se usnadňuje zejména tehdy, je-li na některém místě porušena slupka. Pak přichází dvou až třítýdenní pobyt v komoře pro dozrávání. A právě v tomto ovzduší naplněném etylénovým plynem nabírá rajče, podobně jako mnohé
další plody,charakteristickou barvu. Doporučuje se, aby tato fáze zrání nepřesáhla 72 hodin, protože pak by se na plodech mohly objevit houby.
Jenomže toto doporučení je velmi často porušováno, protože je třeba dosáhnout přijatelné barvy u plodů sklízených ve stále ranější fázi vývoje, čili zelenější a zelenější.
Nyní začíná kosmetická fáze celého procesu. Aby rajče vypadalo lépe a lákavěji, využívá se umělého barviva. Než se rajčata vydají na pulty obchodů, je jim do kůže vstříknuto barvivo, které jim dodá jednotný vzhled. Ještě než se rajče dostane na náš stůl a dřív než je položeno na pult, musí projít další procedurou, voskováním. Tím se zabrání vypařování vody, scvrkávání a vráskám a dužina rajčete se uchová tak dlouho, jak je to jen možné. Některé deriváty vosků jsou z petroleje a další mohou být pro zjemnění obohaceny mýdlem.
O tom, co jíme, rozhodujeme sami.
Fuj - a to nám dávají bez ostychu. Já věděl, proč se plahočím, proč ohýbám hřbet na zahrádce ... ať žije zlatý venkov !!!!!!! a domácí zahrádky !!!!!!! Tak " dobrou chuť " .......
brrrrr .......

Ako vám len závidím záhradkári !!!!
Ono sa to nezdá, ale všimnite si že zo záhradkára sa časom stáva lepší človek:
- nie je lakomý - nezištne rozdáva na jar planty susedom, potom dopestované prebytky celej rozvetvenej rodine v meste,
- je podľa gusta dnešnej vlády, nepotrebuje žiadne eurofondy a dotuje sa sám,
- necestuje nikam za prácou - má ju doma,
- popri záhrade sa uživí aj prasiatko, sliepky alebo zajačiky, t.zn. že je sebestačný v zásobovaní mäsom a vajcami,
- šetrí životné prostredie - netreba mu kontajner, takmer všetko sa premení na hnoj a ten na kvalitný kompost,
- detičky sa tešia k nemu na prázdniny - tá voľnosť, to vyvádzanie, tie záážitky !!!

Kurník ..... len aby to nečítal niekto nepovolaný, lebo budete platiť vyššie dane .....
kamoska1
08.08.10,13:39
Ešte len začínajú zrieť,v skleníku už mame,toto sú vonku.
Vlastas
08.08.10,14:33
Krásne paradajky, len dozrieť a zahryznúť.
hubatá
08.08.10,18:24
Sa hentie z Lídla môžu skovať ..... osoliť, čerstvý mastný chleba k tomu a ani rízek nepotrebujem hmmmm ......!!!!
wagner
04.09.10,15:36
Toto sa mi urodilo. Zemiaky sa nedajú priložiť:confused:, ale väčšina má okolo 75 Dkg.
durisovad
04.09.10,16:36
Prosim ta pekne, kde mas zahradu? Vsetci okolo nas, vc. nas, sa stazuju, ze tohtorocna uroda je velmi mizerna. A zemiaky sa ani nedaju vydolovat z blata.
wagner
04.09.10,19:52
Prosim ta pekne, kde mas zahradu? Vsetci okolo nas, vc. nas, sa stazuju, ze tohtorocna uroda je velmi mizerna. A zemiaky sa ani nedaju vydolovat z blata.

Bývam trochu nižšie od MT, tiež som zemiaky dolovala zo zeme, boli v blate. Ale očistila som ich hneď koľko sa dalo, dnes som prebrala a už sú v pivnici. Úrodu som mala veľmi dobrú, rajčín som sa narozdávala dosť. Ozaj nechceš, mám tak 20 kg ktoré treba spracovať a ja už mám plnú pivnicu, už sa mi nechcú umývať poháre. (to myslím vážne) Tiež kapustu, brokolicu, karfiol jedli všetci dobrí susedia. A to mám mrazák 160 l plný, a malý 50l tiež.
durisovad
04.09.10,19:55
Dakujem, si mila, ale zeleninku, ktoru ponukas, mam od dcery, ktora byva na "madaroch". Tam sa tiez urodilo pozehnane, bohuzial,, okrem marhul, tie tento rok nemam.
wagner
04.09.10,20:15
Dakujem, si mila, ale zeleninku, ktoru ponukas, mam od dcery, ktora byva na "madaroch". Tam sa tiez urodilo pozehnane, bohuzial,, okrem marhul, tie tento rok nemam.

Marhúľ som mala asi 20 ks - je to mladá marhula, ale broskýň toľko, že ešte teraz ma bolia ruky od roboty. Zavarila som 40 pohárov 7 dcl.Tento rok som mala ozaj všetkého veľa.
durisovad
05.09.10,07:35
My sme mali tento rok presne 4 ks. marhul, pre kazdeho dve. Vlani bola uroda dobra, takze som aj zavarila aj lekvaru navarila aj zamrazila, nieco nam zostalo aj na tento rok. Podobne to bolo s broskyniami, vlani vela, tento rok nic. Ale zato mame este stale maliny a cernice. No, co uz, vsetko mat nemozeme. A kto sa neuspokoji malom, vela si nezasluzi.
Valcake
13.09.10,22:49
...tohto roku nič moc, ale hrozno je pekné. :)
Valcake
01.10.10,18:32
...hádali by ste tomu... hruška?:--- Je to tak;). Ja vidím také niečo prvýkrát...
lavanda
02.10.10,20:07
...hádali by ste tomu... hruška?:--- Je to tak;). Ja vidím také niečo prvýkrát...

Majú to moji svatovci, aj mi to dali ochutnať, ale úprimne povedané, malo to dosť mdlú chuť, teda podľa mňa to nebolo ani jablko, ani hruška. Ale možno to ešte potrebovalo dozrieť:rolleyes:...
http://www.starkl.sk/main.php?Esemeny_Id=UW01Z2JtZDRjQ2hJZVdOdGVDeFlkR0 p2TEQwNEp5Z2c=

A ja mám tento rok takéto tekvice, na budúci týždeň sa chystám vyrezávať strašidlá:D.
hubatá
02.10.10,20:29
jezisiiiii .... a už je tu haloween, veď sme si ani leta nestihli užiť a už je tu jeseň. Ale tekvice máš pekné....
Valcake
03.10.10,22:57
Áno v Starkli som to videla, chodí mi katalóg. Mám od nich nejaké kvietky, rosinenbaum, stĺpovité jablone, drieň a iné...Toto Nashi má môj brat, ale to bolo dozreté, šťavnaté a sladučké. Prvýkrát som to chutnala a veľmi nám to chutilo.
deerslayer
08.01.11,20:27
Áno v Starkli som to videla, chodí mi katalóg. Mám od nich nejaké kvietky, rosinenbaum, stĺpovité jablone, drieň a iné...Toto Nashi má môj brat, ale to bolo dozreté, šťavnaté a sladučké. Prvýkrát som to chutnala a veľmi nám to chutilo.
Nashi mi veľmi nechutí........Chojuro, to je už iná pesnička
Chokma
07.06.11,08:46
Takže, pridávam našu slovenskú tohtoročnú prvú úrodu hlúbovín - karfiol Baldo, brokolica Ironman, kapusta Pandion, kel Julius a tiež poľných porastov - kríčkových rajčín Caspar, Denár, Patria, kolíkových Cristal, Randy, San Marzano... a tiež jeden záber z našej "úrody" ošípaných :--- a žitka :)

77172

77173

77174

77175

77176

77177

77178

77179

77182

77183
veronikasad
07.06.11,08:50
Žofka, budete mať aj uhorky nakladačky ? Ak ano, bol by problém s prepravou do PD, napr. železnicou alebo kurierom (nezisťovala som poplatky za prepravu)?
Marína
07.06.11,09:05
Nádherná zelenina:), vidím za ňou more práce. Škoda, že ste tak ďaleko.
Valcake
10.06.11,19:58
...moja milujúca sa zeleninka stojí za povšimnutie no nie??:---:D
Valcake
10.06.11,20:27
...teším sa na jabĺčka zo stĺpovitej jablone...som zvedavá aké budú:)
...Rosinenbaum 2.úroda a viac takých misiek.;)
trvalka
18.06.11,08:16
Tohto roku som prekvapená aké zdravé reďkovky - červené, mi vyrástli. Nasiala som ich len tak skusmo, lebo mám skúsenosť že už lístky mi ožerú skočky a podobná háveď sa potom zavrtáva aj dovnútra. - nepoužívam žiadnu chémiu. Chcem sa opýtať na skúsenosti záhradkárov "zeleninárov" či je tento rok taký priaznivý pre redkev a hlúboviny alebo je to len "miestny úkaz".
lavanda
18.06.11,14:28
Tohto roku som prekvapená aké zdravé reďkovky - červené, mi vyrástli. Nasiala som ich len tak skusmo, lebo mám skúsenosť že už lístky mi ožerú skočky a podobná háveď sa potom zavrtáva aj dovnútra. - nepoužívam žiadnu chémiu. Chcem sa opýtať na skúsenosti záhradkárov "zeleninárov" či je tento rok taký priaznivý pre redkev a hlúboviny alebo je to len "miestny úkaz".

Reďkovku nemám, ale prvýkrát v histórii máme bezčervíkové čerešne - strom je starý a obrovský, takže o postreku nemôže byť ani reči, doteraz sme "nájomníkov" mali vždy, tento rok sú čisté:). Takže možno je tento rok naklonený skôr zeleninárom ako škodcom:)?...
durisovad
18.06.11,15:55
Aj nase ceresne boli tento rok bez cervikov. Stromy su take velke, ze postrek by sme museli robit z helikoptery. Ja sa sice dovnutra ceresni nikdy nepozeram, ale mame jedneho znameho, ktory je na cervikov alergicky a otvara kazdu ceresnu, ale ani tomu sa nepodarilo najst ani jedneho.
wagner
18.06.11,16:33
Tohto roku som prekvapená aké zdravé reďkovky - červené, mi vyrástli. Nasiala som ich len tak skusmo, lebo mám skúsenosť že už lístky mi ožerú skočky a podobná háveď sa potom zavrtáva aj dovnútra. - nepoužívam žiadnu chémiu. Chcem sa opýtať na skúsenosti záhradkárov "zeleninárov" či je tento rok taký priaznivý pre redkev a hlúboviny alebo je to len "miestny úkaz".

Asi je rok priaznivý pre zeleninárov. Zatiaľ som nemusela postrekovať žiadne hlúboviny - mám kapustu, kel, karfiol, brokolicu. Nikde zatiaľ žiadny škodca. Inak už dva týždne zaváram vlastné uhorky zo záhrady, už som pozberala skoro všetok skorý kel, už týžden zberám karfiol a včera som zobrala aj brokolicu. Tiež som trhala aj tekvice, cukety a za nejaký týždeň už bude aj patizón, hokaido. Samozrejme pokiaľ nepríde nejaký krupec:confused::mee: a nezničí mi úrodu. Čo by ma vééééééééééééľmi mrzelo. Fotky mám v mobile, keď budem mať čas, priložím
durisovad
18.06.11,18:18
Zavidim ti, ale zo srdca prajem. U nas sa zatial urodil len hrasok a redkvicka. Uhorky zacinaju rast, ale na zavaranie to este zdaleka nie je dost. No a aby som nezabudla - mame trochu salatu. Ostatne mozno tak za mesiac, ak bude priaznive pocasie a nepozeru to slimaci Este stastie, ze slimaci maju z vysky zavrat a nezeru nam ceresne a ribezle. Do jahod sa uz pustili, ale zatial s nimi hram presilovku.
wagner
19.06.11,08:04
Zavidim ti, ale zo srdca prajem. U nas sa zatial urodil len hrasok a redkvicka. Uhorky zacinaju rast, ale na zavaranie to este zdaleka nie je dost. No a aby som nezabudla - mame trochu salatu. Ostatne mozno tak za mesiac, ak bude priaznive pocasie a nepozeru to slimaci Este stastie, ze slimaci maju z vysky zavrat a nezeru nam ceresne a ribezle. Do jahod sa uz pustili, ale zatial s nimi hram presilovku.

U mňa sa hrášok už mrazí, nesadila som veľa, lebo mám ešte zavarený. Šalát sa u nás zberá už dávno, priebežne presádzam z hriadky, aby boli stále pekné hlávky. Slimáci sa občas objavia, ale nie je ich toľko ako po minulé roky. Ríbezle budú tiež asi za dobrý týždeň. Nemusíš závidieť, my sme predsa len nižšie a môj živý plot z dvoch veternejších strán zabránil priamemu vetru a na záhrade mám aj teplejšie.:D
wagner
19.06.11,08:14
Prikladám sľúbené fotky - je to fotené mobilom.
Anna123
19.06.11,08:21
wagner - veľmi pekná úroda zeleniny, hneď by som si odtrhla...
wagner
19.06.11,08:31
wagner - veľmi pekná úroda zeleniny, hneď by som si odtrhla...
Prídi si odtrhnúť, podarujem. Mám toho dosť. Podchvíľou niekto príde a neodíde naprázdno.
merci211
22.06.11,16:31
kraaaasne....
DanielaSL
22.06.11,17:04
Tohto roku som prekvapená aké zdravé reďkovky - červené, mi vyrástli. Nasiala som ich len tak skusmo, lebo mám skúsenosť že už lístky mi ožerú skočky a podobná háveď sa potom zavrtáva aj dovnútra. - nepoužívam žiadnu chémiu. Chcem sa opýtať na skúsenosti záhradkárov "zeleninárov" či je tento rok taký priaznivý pre redkev a hlúboviny alebo je to len "miestny úkaz".

Prvý raz v živote som aj ja dopestovala krásne veľké, zdravé reďkovky...až som sa čudovala..asi bude na ne dobrý rok.... lebo tiež bez chémie a hnojiva...;):)
wagner
23.06.11,18:01
Dnes som zase zberala úrodu. A mám už aj jednu červenú rajčinu. To sa mi ešte nepodarilo tak zavčasu vonku dopestovať rajčiny. Vždy začali dozrievať v polovici júla a dnes je ešte len 23.júna. Pozrite na moje zábery z mobilu. Tiež si pozrite moje zemiaky - vňať je vysoká 1,5metra.
DanielaSL
24.06.11,19:28
No neviem ako moja úroda dopadne..dnes nám zase brázdila po záhrade srna.....:confused::(
durisovad
24.06.11,19:43
Aspon ste mali pekne podivanie. My srnky vidime len ked ideme autom vecer po ceste medzi horami a srnky prechadzaju na druhu stranu hory.
kamoska1
25.06.11,14:07
My sme skúšali kopať na nedelu skoré zemiaky.Sú to 60-dňové Impaly.
DanielaSL
25.06.11,14:19
A naše ešte ani nezakvitli.....
kamoska1
25.06.11,14:22
Neboj,ved budú neskoršie.
durisovad
25.06.11,14:34
My sme skúšali kopať na nedelu skoré zemiaky.Sú to 60-dňové Impaly.
Kde mas zahradu? U nas sa tiez este len chystaju kvitnut
kamoska1
25.06.11,15:36
12 km od Noveho Mesta nad Vahom smer k Myjave.
Anna123
25.06.11,17:53
A ja už mám na zemiakoch pleseň a objavili sa aj "mandolínky".
DanielaSL
25.06.11,17:54
My sme pre istotu striekali...a sú krásne mohutné....a mandolínky už likvidovali susedia..hádam sa ku nám nedostanú....
Anna123
25.06.11,17:57
Boli veľké prišiel prudký dážď a zemiaky zváľalo.
wagner
26.06.11,18:00
Boli veľké prišiel prudký dážď a zemiaky zváľalo.

Aj moje zemiaky povalil vietor, ale nie všetky. Tiež boli veľmi vysoké, plieseň zatiaľ nemajú. Ja som tiež preventívne striekala proti pliesni. Bez postreku zemiaky asi v dnešnej dobe neprežijú. Keď chceš mať úrodu, musíš žiaľ zemiaky postriekať.
Dáša_
26.06.11,18:09
Dnes som zase zberala úrodu. A mám už aj jednu červenú rajčinu. To sa mi ešte nepodarilo tak zavčasu vonku dopestovať rajčiny. Vždy začali dozrievať v polovici júla a dnes je ešte len 23.júna. Pozrite na moje zábery z mobilu. Tiež si pozrite moje zemiaky - vňať je vysoká 1,5metra.


prosim ta, prezrad mi - cim sa docieli, že hlávka brokolice je taká veľká. Naša je vždy iba taká malá. Teda, po odrezaní idú potom dalsie maličké hlávky. Ale to je vždy všetko oveľa oveľa menšie
Môže to byť odrodou? Alebo ju len skoro odrežeme a treba čakať?
kamoska1
30.06.11,17:33
Tak neviem,či po dnešnom poobedí,bude ešte nejaka úroda.Medzi 15.30-16.hod.sa prehnalo u nas toto:
Prvé foto s našho balkona,druhe vonku na chodníkoch.
wagner
30.06.11,18:50
prosim ta, prezrad mi - cim sa docieli, že hlávka brokolice je taká veľká. Naša je vždy iba taká malá. Teda, po odrezaní idú potom dalsie maličké hlávky. Ale to je vždy všetko oveľa oveľa menšie
Môže to byť odrodou? Alebo ju len skoro odrežeme a treba čakať?

Musíš si dopestovať plantu zo semena F1. Obyčajné semeno nie je zárukou veľkej hlávky. Prikladám môj včerajší zber - štyri vedrá. Priznávam, že sa mi už o brokolici aj sníva, už mám plný mrazák karfiolu a brokolice. Karfiol ten už ani nefotím. Taktiež skorý kel - už ho mám veľa v mrazáku a stále ešte rodí.
wagner
30.06.11,18:53
Tak neviem,či po dnešnom poobedí,bude ešte nejaka úroda.Medzi 15.30-16.hod.sa prehnalo u nas toto:
Prvé foto s našho balkona,druhe vonku na chodníkoch.

Tak to nebolo bohvie čo na úrodu.:eek: Ale možno to prežije, dúfaj. U nás iba poriadne lialo. No mňa by ten lejak ani nemrzel keby som nemala pred bránou 5 ton uhlia. Stihla som z neho upratať päť fúrikov a začalo liať:mee:
lavanda
04.07.11,18:04
Prvý zber - temer všetko šlo na džemy:).
kamoska1
09.07.11,18:09
Ja už to mam spracovane naštastie,bolo toho moc,všetko išlo na sirupy a na džem.
durisovad
09.07.11,18:34
Pekna uroda. Aj ja mam uz z malin spraveny sirup, ribezle sa chystam oberat a spracovavat na buduci tyzden, nech este trosku zosladnu.
Chokma
18.07.11,14:20
Okra, struky, cherry rajcinky, podlhovasté rajcinky Caspar, lahodkova kukurica, baklazan Galine a ten bledsi mensi je nejaky korejsky...

79920
travina
18.07.11,14:38
Vyzerá veľmi lákavo, zdravo. Je to radosť zbierať takú zeleninku...
Anna123
18.07.11,16:59
Hneď by som si tie paradajky kúpila, ani na trhu ich nepredávajú.
Chokma
18.07.11,17:11
Dakujem. :)


Hneď by som si tie paradajky kúpila, ani na trhu ich nepredávajú.

Ak sa dobre pamatam, tak minuly rok sa tie podlhovaste minali na Liptove - ten, co ich tak rad od nas bral, predava v Lipt. Hradku. ;)
Su paradne - huste, dobre na salat, netecu a su aj chutne, pekne sa daju krajat na kruzalky ako paprika. Ja ich planujem tento rok susit.
Chokma
21.07.11,15:49
Este par... :) Okra a baklažán v priamom prenose. :D

80101

80102

80103

80104

80105

80106
Chokma
26.07.11,12:09
Pridavam dalsich par zaberov...

80327

80328

80329

80330

80331

80332

80333

80334

80335

80336

80337

80338
trisestri
26.07.11,12:32
Najkrajší je zber urody,ked sa vydarí
trisestri
26.07.11,12:36
Pridavam dalsich par zaberov...

80327

80328

80329

80330

80331

80332

80333

80334

80335

80336

80337

80338

pekné plody,u nás sa menej vyskytujú-na trhu by sa to rozchytalo raz-dva
Chokma
26.07.11,13:45
pekné plody,u nás sa menej vyskytujú-na trhu by sa to rozchytalo raz-dva

Akurat sme o tom doma hovorili... Z tych specialnych sort ako je fialova paprika, okra, baklazan, stopkovy zeler mame sadene tak pre seba par korenov. Kedysi sme mali aj taky zaujimavy karfiol - mal ruzicky do takych veziciek a bol zelenej farby, velmi zaujimavo to vyzeralo. Ale pravda je taka, ze o to praveze skoro nik nema zaujem. Vacsina Slovenska je na klasiku. Ked mame cosi z tohto navyse, tak to dame zadarmo do sortimentu nasim odberatelom alebo len jednoducho rozdame rodine, znamym. A je to skoda, lebo ludia su o vela ochudobneni - ked uz len zoberieme do uvahy ten esteticky zazitok. :)

Ale zas napr. priesadach sme uz naucili viacerych na baklazan, ako priesadu si ho viaceri pridu kupit. Pamatam si jedneho pana, ktory bral pre svoju rodinu 20 kuskov, co je, si myslim, pre spotrebu jednej rodiny dost. A zacali sme tento rok robit aj cosi stopkoveho zeleru, z toho odislo velmi malo, ale sme si povedali, ze na rok skusime zas, menej, ale bude a holandska odroda. ;):)
Dáša_
26.07.11,14:37
Chokma, ked vidít tie krásne kúsky, čo ste dopestovali, tak normálne ma napadla taká myšlienka - na budúci rok na leto otvoriť živnosť na predaj - kúpiť prenosnú registračku a vždy na nejaké 2-3 dni v týždni zmeniť profesiu a chodiť predávať takúto peknú zeleninu. v lete je aj tak menej práce...
Budem silno o tom premýšľať :)
pavol54
26.07.11,14:55
Akurat sme o tom doma hovorili... Z tych specialnych sort ako je fialova paprika, okra, baklazan, stopkovy zeler mame sadene tak pre seba par korenov. Kedysi sme mali aj taky zaujimavy karfiol - mal ruzicky do takych veziciek a bol zelenej farby, velmi zaujimavo to vyzeralo. Ale pravda je taka, ze o to praveze skoro nik nema zaujem. Vacsina Slovenska je na klasiku. Ked mame cosi z tohto navyse, tak to dame zadarmo do sortimentu nasim odberatelom alebo len jednoducho rozdame rodine, znamym. A je to skoda, lebo ludia su o vela ochudobneni - ked uz len zoberieme do uvahy ten esteticky zazitok. :)

Ale zas napr. priesadach sme uz naucili viacerych na baklazan, ako priesadu si ho viaceri pridu kupit. Pamatam si jedneho pana, ktory bral pre svoju rodinu 20 kuskov, co je, si myslim, pre spotrebu jednej rodiny dost. A zacali sme tento rok robit aj cosi stopkoveho zeleru, z toho odislo velmi malo, ale sme si povedali, ze na rok skusime zas, menej, ale bude a holandska odroda. ;):)
Plne s tebou súhlasím, nezvyčajné odrody si zeleniny sa každému veľmi páčili každý ich chodil obdivovať, ale nikdy ich nikto nekúpil(Ani na Miletičke)
Chokma
27.07.11,07:24
Chokma, ked vidít tie krásne kúsky, čo ste dopestovali, tak normálne ma napadla taká myšlienka - na budúci rok na leto otvoriť živnosť na predaj - kúpiť prenosnú registračku a vždy na nejaké 2-3 dni v týždni zmeniť profesiu a chodiť predávať takúto peknú zeleninu. v lete je aj tak menej práce...
Budem silno o tom premýšľať :)


:)

To je mile, ked to takto inspiruje. Bodaj by to aj ludi inspirovalo kupovat. :)
KoxXxo
01.08.11,19:27
Najlepšie chutí priamo zo stromu:
Valcake
01.08.11,22:07
Kráááásne.:) Plne s tebou súhlasím. Milujem broskyne. Kedysi sme mali toľko broskýň, že sme aj predávali. ;)
beba13
02.08.11,07:50
niečo z mojej urody
Anna123
02.08.11,09:03
Beba13 - nádhera, v dobrom závidim, aj ja chcem mať takú záhradu - záhradu mám ale u nás nedopestujem vo voľnej prírode ani paradajky, papriku, u nás každý deň prší, zemiaky v pôde hnijú, ani len uhorky nemám aké zavárať, cibuľu sme už minulý týždeň pozbierali lebo by zhnila, nemala som ani čerešne, strom kvitol ale potom prišla zima a všetko zamrzlo. Máš to krásne....
beba13
02.08.11,10:28
ved aj u nás stále leje aspom som nemusela polievať a rajčiny su ako zelina tým sa darí ,paprika tiež na to že je chladno rastie,a já neviem ani čo s uhorkami robiť už mám dávno zavarené,teda nato že je takéto chladné počasie je urody neskutočne vela,
Valcake
02.08.11,13:51
...toho roku sa paradajkám, paprikám, uhorkám, darí ....v mojej malinkej záhradke mám skoro všetko. Ešte aj kukuricu a tá je taká sladunká...
Chokma
02.08.11,15:34
Len bacha na plesen - po tychto dazdoch. ;-)
ZEvina
03.08.11,06:36
Milé poraďáčky(ci), záhradkárky(ri). Keď vidím tú vašu krásnu úrodu, napadlo ma, či by ste nemohli založiť taký záhradkársky kalendár - kedy, čo, aké druhy sadíte, kedy a čím striekate.... Mám veľkú záhradu, práca v nej ma baví, ale keď vidím tú spúšť.... Rajčiny, uhorky, aj zemiaky mi napadla plieseň a fazuľa mi začala tiež dáko žltnúť. Priznám sa, som voči postrekom, ale viem, že dnes sa už bez nich nikto nezaobíde. Rajčiny som postriekala, ale už asi neskoro, niektoré listy sú už úplne čierne a aj plody začínajú černieť. S postrekmi nemám žiadne skúsenosti a pomohli by aj Vaše skúsenosti s odrodami.....
Určite by boli radi aj viacerí, menej skúsení záhradkári. Vďaka, Eva
kamoska1
04.08.11,12:20
Aj ja sa chcem pochvalit,s mojou úrodou.
1.obrazok vinič samorodak,len tak pri plote,aby kril wc na zahrade.
Uhorky v skleníku,tych už som obrala niekolko kg.Rajčinky,tiež oberame,ale viacej slniečka by chceli.Papriku som zatial zavarila.
Chokma
08.08.11,16:16
Milé poraďáčky(ci), záhradkárky(ri). Keď vidím tú vašu krásnu úrodu, napadlo ma, či by ste nemohli založiť taký záhradkársky kalendár - kedy, čo, aké druhy sadíte, kedy a čím striekate.... Mám veľkú záhradu, práca v nej ma baví, ale keď vidím tú spúšť.... Rajčiny, uhorky, aj zemiaky mi napadla plieseň a fazuľa mi začala tiež dáko žltnúť. Priznám sa, som voči postrekom, ale viem, že dnes sa už bez nich nikto nezaobíde. Rajčiny som postriekala, ale už asi neskoro, niektoré listy sú už úplne čierne a aj plody začínajú černieť. S postrekmi nemám žiadne skúsenosti a pomohli by aj Vaše skúsenosti s odrodami.....
Určite by boli radi aj viacerí, menej skúsení záhradkári. Vďaka, Eva

Ja by som rada natrafila v knihkupectvach na nejaku dobru a kvalitnu knizku, mozno encyklopediu, ktora by obsahovala fotografie chorob, skodcov zeleniny, a tiez taku, ktora by poukazovala tiez na to ako vypada rastlina pri zanedbani vyzivy alebo aj prehnojeni, lebo to moj oco zvykne spominat, ze velakrat si ludia mylia chorobu s vecou vyzivy.
A ak by to bola encyklopedia, tak by sa tam hadam vmestili aj tie veci okolo terminu vysadby - proste rady od pociatku az po koniec. To by bola dobra kniha. Mohli by sa spojit rozne vyskumne ustavy s vysokymi skolami a priniest nejaku taku mudru knihu. :) Ako sa to robi aj v inych oblastiach - spolocensko-vednych...
wagner
08.08.11,19:08
Ja by som rada natrafila v knihkupectvach na nejaku dobru a kvalitnu knizku, mozno encyklopediu, ktora by obsahovala fotografie chorob, skodcov zeleniny, a tiez taku, ktora by poukazovala tiez na to ako vypada rastlina pri zanedbani vyzivy alebo aj prehnojeni, lebo to moj oco zvykne spominat, ze velakrat si ludia mylia chorobu s vecou vyzivy.
A ak by to bola encyklopedia, tak by sa tam hadam vmestili aj tie veci okolo terminu vysadby - proste rady od pociatku az po koniec. To by bola dobra kniha. Mohli by sa spojit rozne vyskumne ustavy s vysokymi skolami a priniest nejaku taku mudru knihu. :) Ako sa to robi aj v inych oblastiach - spolocensko-vednych...
Si predstav, že také niečo existuje. Kupujem každý rok kalendár Krásna pani, ku ktorému je pribalená brožúrka o tom, kedy máš čo sadiť, strihať apod. Kupujem to už osem rokov a riadim sa podľa toho. Je tam veľa múdrych rád. Nevyskúšaš? V predaji býva koncom novembra,začiatkom decembra.
ZEvina
09.08.11,05:32
mám aj ja všelijaké knihy a brožúrky, sledujem aj v televízii rady pre záhradkárov, ale myslela som to také rady od Vás vyskúšané, čo robievate pravidelne, napr.: Dnes som posadila cesnak, ktorý bol namorený v......., alebo dnes som striekala cesnak s...... proti háďatkám...., sadila som paradajky ........ (názov), taký overený záhradkársky kalendár....
wagner
09.08.11,18:28
mám aj ja všelijaké knihy a brožúrky, sledujem aj v televízii rady pre záhradkárov, ale myslela som to také rady od Vás vyskúšané, čo robievate pravidelne, napr.: Dnes som posadila cesnak, ktorý bol namorený v......., alebo dnes som striekala cesnak s...... proti háďatkám...., sadila som paradajky ........ (názov), taký overený záhradkársky kalendár....

Však to je moja overená a odskúšaná literatúra. Ťažko radiť že dnes som sadila cesnak, keď ja bývam v nadmorskej výške cca 400m a ten čo býva na juhu má čas sadiť cesnak ešte aspoň mesiac po mne. V tej príručke máš dni podľa mesiaca a je tam rozpísané aj že napr. striháme kvety, sadíme cesnak, sejeme hrach a pod. Preto som Ti to odporučila, je to tam presne popísané kedy čo máš, resp. mala by si sadiť, siať strihať. A sama si to prispôsobíš, či práve vtedy budeš sadiť to, čo sa tam píše alebo počkáš na najbližší vhodný termín. Je to rozpísané deň po dni a sama si prispôsobuješ podľa toho v akých podmienkach bývaš - či na juhu alebo na severe. Skús obetovať cca 10€ a kúp si ten kalendár aj s príručkou.
wagner
09.08.11,18:33
A ešte čo sa týka postrekov. Keď si pozrieš na floraservis, tak každý týždeň je tam výstraha na škodlivý činiteľ a tiež vhodný postrek. Tiež si môžeš dať posielať do schránky výstrahu. Mne to posielajú už tri roky. Nemusíš rozmýšlať čím čo postrekovať, môžeš si vybrať.Majú tam na každý škodlivý činiteľ viac druhov postrekov.
ZEvina
10.08.11,07:51
Wagner, asi máš pravdu, tie podmienky sú fakt veľmi rozdielne, dokonca moja mama vraví, že čo žije (má 77 rokov) ešte takéto leto nezažila. Na ten kalendár som už "rozhodila siete" (predavač v našom stánku o ňom ani nepočul).
Ďakujem Ti za rady a prajem Ti veľa zdravej úrody.
Eva
wagner
10.08.11,18:27
Wagner, asi máš pravdu, tie podmienky sú fakt veľmi rozdielne, dokonca moja mama vraví, že čo žije (má 77 rokov) ešte takéto leto nezažila. Na ten kalendár som už "rozhodila siete" (predavač v našom stánku o ňom ani nepočul).
Ďakujem Ti za rady a prajem Ti veľa zdravej úrody.
Eva

Kalendár kupujem v predajni kníh. Pokiaľ mám informácie, tak aj v BA ho bežne dostať v predajni kníh. Ja ho kupujem v PD. Pozri si ho aj teraz v internetových kníhkupectvách, aby si mala aspoň prehľad, ako vyzerá takýto kalendár. Toto leto je trochu iné, na aké sme boli zvyknuté. Aj ja som pred dvadsiatimi rokmi vyberala cibuľu zo zeme keď bola suchá. Teraz keby som na to čakala, tak by bola dávno hnilá. Tak sa držím rady z toho kalendára, že keď je vňať povalená viac ako polovicu, treba cibuľu vybrať. A dosuším na povale. Tej úrody bolo síce dosť, ale keď sa ochladilo, tak aj cukety a patizóny prestali rodiť. Ešte že som ich zavčasu zasadila, takže som stihla zobrať aspoň niečo.
Chokma
27.08.11,07:55
Pripájam ďalšie farebné fotečky... Dúfam, že inšpirujú a potešia.

81470

81471
Zdenka 0705
27.08.11,07:59
Žofka, ... to je inšpirácia aj pre maliara, nielen pre záhradkára :)
Chokma
08.09.11,14:42
A ďalšie...
Tekvičky, rajčinová paprika, chilli, alma (jabĺčková) paprika, baklažán...

81842

81843

81844

81845

81846

81847

81848
milka 60
26.09.11,05:32
Jesenná idylka
Chokma
27.10.11,12:40
Uroda dule. :)

103973103974
katka 23
27.10.11,13:56
sú krásne, čo z nich robíte ? my to máme tiež ale len na okrasu
Chokma
27.10.11,15:45
sú krásne, čo z nich robíte ? my to máme tiež ale len na okrasu

Minule roky sme mavali toho menej, tak sme niktore poprepichovali klincekmi a vylozili na skrinu, krasne rozvonali izbu. A ja som par zvykla zbastit. Su trpkejsie, ale celkom mi to take chutilo. Az teraz, ked ich mame viac, som trosku brusila po nete a vraj su super susene, pomahaju pri zaludocnych problemoch. A kedze obsahuju vela pektinu, tak je z nich vraj dobry dzem a dnes som zavarala - kombinacia medu, citronu, skorice a dule, celkom dobre to chuti. Urcite spravim aj dzem. :)
katka 23
27.10.11,16:34
ďakujem za inšpiráciu
mazanova
28.10.11,10:26
úžasné, také !vyleštené som ešte nevidela" ako decko si pamätám s jemne chlpatým povlakom..., ale stále mám na jazyku chuť džemu, a ich vôňu na skrini. Bože, ako sa to narýchlo volá, to nebol džem ani lekvár ani marmeláda, ale masa, ktorá sa krájala nožom... aha už som si spomenula rôsol, niekde to volajú syr.
Uroda dule. :)

103973103974
sisima
28.10.11,10:45
mám otázku, čo sa dá robiť so zelenými rajčinami ? (už na jar,zo semienok mi rástli ako divé, celé leto tiež a na jeseň sa už úplne zbláznili, no nestihli už dozrieť, pred mrazom som ich stihla obrať, ale teraz neviem čo s tým... je ešte nejaká šanca aby ešte dozreli? časť mám v tme v garáži, časť mám v tme, v teplej miestnosti...časť na svetle...
kamoska1
28.10.11,16:16
mám otázku, čo sa dá robiť so zelenými rajčinami ? (už na jar,zo semienok mi rástli ako divé, celé leto tiež a na jeseň sa už úplne zbláznili, no nestihli už dozrieť, pred mrazom som ich stihla obrať, ale teraz neviem čo s tým... je ešte nejaká šanca aby ešte dozreli? časť mám v tme v garáži, časť mám v tme, v teplej miestnosti...časť na svetle...
Ja zelené rajčiny mam na okne v štvor-litrových pohároch,nestačíme ich jesť,ako rýchlo dozrievajú.Tento rok som ich musela dať moc do pohárov,lebo u nas prišli skoro prvé mrazíky.
KoxXxo
05.01.12,10:32
Spomienka na leto:
jozzoo
06.01.12,06:38
jejda-a to kde pestuješ?
Chokma
02.05.12,19:41
Tohtorocna preduroda :) v zahrade u babky:

šalát Alanis a kaleráb Neisse

114058114059114060
arizona
02.05.12,19:49
Ako rozoznat sadenice brokolice,karfiolu a kalerabu,ked maju asi 10 cm? Neviete niekto? :confused::---
Chokma
02.05.12,19:56
Ako rozoznat sadenice brokolice,karfiolu a kalerabu,ked maju asi 10 cm? Neviete niekto? :confused::---

kedysi, ked som chodila do skoly a nasich som len cas od casu videla, ze pikiruju hluboviny, sa mi to vsetko zlievalo, teraz to viem rozoznat hned. najlepsia je nazorna ukazka, ale predsa len tak slovne - brokolica vytvara take akoby spiralky dohora, kalerab ma zubkovany list a karfiol nema take ostre zubkovanie ako kalerab, skus porovnat v mojom albume priesad.

Dopl.
Takto:
- prve dve su brokolica
- tretie vzadu za salatom je karfiol
- posledne je kalerab


114063114061114064114062
Chokma
02.05.12,20:07
este ti mozem nafotit aj kapustu a kel :-)
arizona
02.05.12,20:13
Dakujem. Uz je tma,zajtra pojdem s notasom do sklenika a budem hadat...hmmm,ako to rozoznas? Mne to vyzera vsetko rovnake :confused:
Mam vysadene planticky v skleniku,ale zabudla som v akom poradi som to sadila.:D

kapustu a kel nemam, diky za ochotu.
arizona
03.05.12,19:05
brokolica vytvara take akoby spiralky dohora, kalerab ma zubkovany list a karfiol nema take ostre zubkovanie ako kalerab, skus porovnat v mojom albume priesad.


Chokma,prosim ta pomozes mi s identifikaciou?
moj tip :
4 brokolica
3 kalerab
1,2 karfiol
Chokma
03.05.12,20:55
Chokma,prosim ta pomozes mi s identifikaciou?
moj tip :
4 brokolica
3 kalerab
1,2 karfiol

Ja si myslim, ze brokolicu si trafila, trojka je karfiol a jednotka a dvojka bude ten kalerab. Nas je viac zubkovany, ale moze to byt odrodou.

Dopl.
A dnes rano mi to nedalo, lebo asi dva listky z toho kalerabu mi trosku pripominaju aj kel - ten ma take presite bublinky po listoch, ako ked je pokrkvany. Trosku ma to matie, lebo my sme zatial mali Moraviu, Blankyt, Violetu a Neisse a vsetky maju hladke listy, Moravia mal v stadiu priesady sirsie listy ako Neisse... Nevies nahodou, co by to malo byt za odrodu, ze?
arizona
04.05.12,05:17
Diky moc.
Ide mi najma o rozpoznanie kalerabu. Ten sadim na hustejsie, vedla chodnika. Ten velky nenarastie a onedlho sa vytrha a zje.

kalerab Luna skory
brokolica Limba
karfiol Beta jarny
Chokma
22.05.12,14:44
Dalsia salatovo-kalerabova show: ladovy salat, little salat, nejake farebne variacie, kalerab Neisse, rukola Sylvetta a nas kocur :D

115199115195115200115196
115201115202115203115197115198
Chokma
01.06.12,16:41
Brokolica Ironman

115805115806115807
kamoska1
16.08.12,19:23
Takto to vypadá tento rok s našou úrodou...
igor3006
16.08.12,19:25
Mňam....:-)
wagner
16.08.12,20:00
Aj ja som mala dobrú úrodu, papriku mám aj kápiu a je jej veľa. Z broskyne som obrala asi sto kilov broskýň. Dobrá úroda
Ježko
20.08.12,09:30
Zátišie : ... z našej malej záhradky ...
Zdenka175
07.09.12,05:52
Tento rok sa mi nejak veľa urodilo mrkvy, petržlenu.Ja zeleninu skladujem v mraziaku. Očistím od vňate, oškrábem, pokrájam na kocky, zalejem prevarenou vodou, potom ochladené balím do sáčkov a dávam do mraziaka.No už mám skoro plný mraziak a zeleninu ešte v zemi. Poradíte mi nejaký dobrý overený recept na uskladnenie v pivnici? Ďakujem
hnedoočka
07.09.12,14:13
Tento rok sa mi nejak veľa urodilo mrkvy, petržlenu.Ja zeleninu skladujem v mraziaku. Očistím od vňate, oškrábem, pokrájam na kocky, zalejem prevarenou vodou, potom ochladené balím do sáčkov a dávam do mraziaka.No už mám skoro plný mraziak a zeleninu ešte v zemi. Poradíte mi nejaký dobrý overený recept na uskladnenie v pivnici? Ďakujem

ak máš dobrú pivnicu , tak jednoducho do veľkej vane dám hlinu po vrstvách a ukladám s troškou vňate mrkvu i petržlen. Čo je menšie , či nesúmerné, tak len otrasiem od hliny a dám do igelitiek- takto mi vydrží do Vianoc. Ale podotýkam, pivnica je v zemi a má dostatočnú vlhosť.
misoft
07.09.12,15:46
ak máš dobrú pivnicu , tak jednoducho do veľkej vane dám hlinu po vrstvách a ukladám s troškou vňate mrkvu i petržlen. Čo je menšie , či nesúmerné, tak len otrasiem od hliny a dám do igelitiek- takto mi vydrží do Vianoc. Ale podotýkam, pivnica je v zemi a má dostatočnú vlhosť.
Súhlas - vidieť, že sa v záhrade prple. Môj fotrík takto skladoval v piesku a v pivnici na záhradke. Teplota v nej bola presne 4°C po celý rok.
avalik
07.09.12,16:29
Tento rok sa mi nejak veľa urodilo mrkvy, petržlenu.Ja zeleninu skladujem v mraziaku. Očistím od vňate, oškrábem, pokrájam na kocky, zalejem prevarenou vodou, potom ochladené balím do sáčkov a dávam do mraziaka.No už mám skoro plný mraziak a zeleninu ešte v zemi. Poradíte mi nejaký dobrý overený recept na uskladnenie v pivnici? Ďakujem

mojim rodicom sa osvedcilo ukladanie do piesku

http://urobsisam.topky.sk/zahrada/rok-v-zahrade/zimne-uskladnenie-zeleniny-263.html

a mamka tiez robieva "domacu vegetu" ... male mrkvy a petrzleny, zeler co nie su vhodne na uskaldnenie ocisti, pomelie, rozlozi na plechy a ususi + vnate ... potom to zmiesa s vegetou cca 1:1
hnedoočka
07.09.12,17:28
Súhlas - vidieť, že sa v záhrade prple. Môj fotrík takto skladoval v piesku a v pivnici na záhradke. Teplota v nej bola presne 4°C po celý rok.

dá sa...i v piesku. Tak som mala zo začiatku, ale viac treba umývať zeleninu, aby sa piesok nedostal i do polievky, tak som prešla na svokrin spôsob.
pavol54
07.09.12,17:39
ja som zvykol vyhrabať plytkú jamu zvlášť pre mrkvu a zvlášť pre petržlen v záhradke aby bola po ruke prisypem hlinou a dobre polejem (ale aby voda neodtekala ) pred mrazmi dám kartón piesok totiž neudrží vlhkosť. Petržlen ak uložíš, začne tlačiť vňaťku a máš dvojitý osoh v pivnici nevyrastie a petržlen sa mrazom neznehodnotí s mrkvou a zelerom treba byť opatrnejší.
hnedoočka
07.09.12,17:42
ja som zvykol vyhrabať plytkú jamu zvlášť pre mrkvu a zvlášť pre petržlen v záhradke aby bola po ruke prisypem hlinou a dobre polejem (ale aby voda neodtekala ) pred mrazmi dám kartón piesok totiž neudrží vlhkosť. Petržlen ak uložíš, začne tlačiť vňaťku a máš dvojitý osoh v pivnici nevyrastie a petržlen sa mrazom neznehodnotí s mrkvou a zelerom treba byť opatrnejší.

len v jednom ťa poopravím...lebo sa fakt vŕtam v záhrade. Aj petržlenu mi rastie vňať , keď po mrazoch nezatvárame pivnicu ,ale osadíme dvierka s pletivom /oká/ a má trochu svetla.
AlaNR
07.09.12,19:27
Fantázia!
Ja som videla citónovník naživo iba 1x v živote na výstave :D
Tiež tam boli citróniská jak pol hlavy... Nechápem, prečo to ja nedokážem? :(
willma
07.09.12,20:01
musím nájsť kábel od teflónu a potom poprikladám niečo z toho, čo som nesadila a rástlo ako divé a čo som sadila, ošľahol mráz tak som dokupovala a spamätalo sa aj to šľahnuté a máme toho habadej a tešíme sa z toho moooc. A neviem, čo za odrodu paradajok mám - ale jeden plod tak cca niečo cez 400g, cukety rastú kam len pozriem - na schodisku, na hnojisku, za drevárňou aj normálne v záhrade - no a tie som veru tiež nesadila:D
wagner
07.09.12,20:21
musím nájsť kábel od teflónu( nie telefonu?) a potom poprikladám niečo z toho, čo som nesadila a rástlo ako divé a čo som sadila, ošľahol mráz tak som dokupovala a spamätalo sa aj to šľahnuté a máme toho habadej a tešíme sa z toho moooc. A neviem, čo za odrodu paradajok mám - ale jeden plod tak cca niečo cez 400g, cukety rastú kam len pozriem - na schodisku, na hnojisku, za drevárňou aj normálne v záhrade - no a tie som veru tiež nesadila:D

Ja som mala paradajky také 95-dekové. Tvrdila som, že na raňajky zjem iba jednu paradajku a ani tú nevládzem zjesť celú.:D Zemiaky boli také veľké - vážili viac ako kilo. Paprika tiež, dokonca aj mrkva a petržlen sú pekné, veľké.
willma
08.09.12,05:10
kto by také dlhé slovo vypisoval :D
pavol54
08.09.12,13:34
Melónovisko vytrhané, nezrelé melóny dnes pozavárané
KoxXxo
09.09.12,10:15
Anna123
09.09.12,14:21
Krása...
Zdenka175
10.09.12,04:53
V nedeľu sme boli u svokry a tá skladuje zeleninu takto. Zbaví ju vňate, umyje, vysuší , dá do nejakej nádoby/hrnca/ uzavrie/...........
Valcake
20.09.12,22:46
...žeby som to uskladnila?:D:D;)
KoxXxo
04.10.12,09:27
pmajap
04.10.12,17:13
aká je to odroda, ja mám najväčšie na Erike
wagner
04.10.12,19:25
Až na to, že ten krížik sa mi neotvorí. Nevieš to pricapiť v niečom inom?
KoxXxo
04.10.12,20:03
Pomohlo? Je mi to blbé, ale odrodu neviem.
wagner
14.02.13,20:16
Aj ja sa teda pochválim - vlaňajšia úroda( nedali sa mi prilepiť obrázky)
wagner
07.07.13,19:02
Prikladám zo pár fotiek z mojej tohto ročnej úrody
deerslayer
07.07.13,19:11
Hm, ja som mal tento rok málo čerešní (a na okolí každý veľa). Mám 2 stromy,cca 30ročné, neviem aké odrody, skôr neskoršie, veľké plody šťavnaté, určite rozdielne odrody.....minulý rok zarodili ako sprosté, tento rok sem tam čerešňa, viac obrali drozdy ako ja.....neviem, možno sa na tom podpísalo to daždivé počasie, včely nelietali počas kvitnutia...
osky
08.07.13,10:49
Hm, ja som mal tento rok málo čerešní (a na okolí každý veľa). Mám 2 stromy,cca 30ročné, neviem aké odrody, skôr neskoršie, veľké plody šťavnaté, určite rozdielne odrody.....minulý rok zarodili ako sprosté, tento rok sem tam čerešňa, viac obrali drozdy ako ja.....neviem, možno sa na tom podpísalo to daždivé počasie, včely nelietali počas kvitnutia...

ked si mal vlani nadmernu urodu,je logicke ze tento rok si mal mensiu.
neviem ci aj na ceresniach sa robieva prebierka,ale väcsinou je to tak ze ked jeden rok je nadbytok,dalsi rok bude skromnejsie.

my sme tento rok mali tiez malo ceresni,stromcek je zu cca 4 rocny ale bolo len na kostovku.asi to bolo tym ze sme ju neosetrili....?

len na jesen sme zasadili marhulku-Bahrt a tento rok mala krasne a chutne plody-dohromady 9 kusov.boli male ale velmi sladke a aromaticke.bez postreku :-)

napr.mlada slivka ktora vzdy zivorila vdaka voskam,ma tento rok konecne 4 plody-dufam ze neopadnu.

a hrusky som musela pobreberat,pretoze iba 2.rok co stromcek rodi,vlani mal prve 4 hrusticky,toho roku bol az ovisnuty pod tarchou plodov-dufam ze tiez neopadnu :-)
wagner
15.07.13,18:05
Moje marhule a zakvitnutá fazuľa . švábka
avonboy
03.08.13,15:15
wagner, aj moja svabka bola zakvitnuta ani listy nebolo vidiet a struky ziadne nemam ... :-(
pavol54
03.08.13,16:01
wagner, aj moja svabka bola zakvitnuta ani listy nebolo vidiet a struky ziadne nemam ... :-(
Nízka vlhkosť vzduchu je príčinou toho že nedošlo k opeleniu bol robený výskum napr. na sóji(fazuľa je dosť príbuzná) a zistilo sa že na výšku úrody má najväčší vplyv vysoká vlhkosť vzduchu v dobe kvitnutia asi peľ zasychal, takže zobrať rosič alebo niečo podobné
wagner
03.08.13,18:49
Ja fazuľu polievať každý deň hadicou - teda celé listy polievam. Sú na nej struky. A fazuľa je zelená a stále kvitne
wagner
03.08.13,18:55
Tak som odfotila moju úrodu papriky
wagner
03.08.13,19:01
Moja ďalšia úroda - rajčiny, paprika, hokaido
kukučka
03.08.13,19:14
Máš to krásne, ale tá dennodenná drina, nezávidím. A či hej? :D
wagner
03.08.13,19:20
Máš to krásne, ale tá dennodenná drina, nezávidím. A či hej? :D
Nemáš čo závidieť. Pri polievaní sa narobím ako kôň - ráno 350 litrov ručne vynosiť, večer to isté. K tomu dvesto litrový sud za deň na kvety.A ešte polievať hadicou zo studne. Tvrdo vydretá úroda
pavol54
03.08.13,19:47
Máš to krásne, ale tá dennodenná drina, nezávidím. A či hej? :D
Nemáš čo závidieť. Pri polievaní sa narobím ako kôň - ráno 350 litrov ručne vynosiť, večer to isté. K tomu dvesto litrový sud za deň na kvety.A ešte polievať hadicou zo studne. Tvrdo vydretá úroda
vieš čo hovoria mešťania " však vám to rastie aj keď spíte:---
kukučka
03.08.13,20:01
Veď preto som to tak napísala, drinu nezávidím, výsledok áno. Oddychujem na Porade a mala by som pracovať, alebo spať. V tej horúčave mi odrazu dozrela všetka fazuľka i hrášok, treba zavárať, dnes som pooberala. Cibuľa zosychá, tú som ešte nechala. Ja nemám ako polievať.
Antea
03.08.13,20:14
Moja ďalšia úroda - rajčiny, paprika, hokaido
Teda úrodu máš krásnu. Ja sa vody naťahám,nanosím a polievam ako besná a snáď len rajčiny a cvikla stoja zato, inak fazuľa vôbec žiadne struky, hokaido všetky plody usychajú, šalátovky a cukíny pár kusov a nejaký baklažán, paprika len-len, skrátka chcelo by to poriadny dážď. V Nitre nepršalo už mesiac.
Dáša_
04.08.13,04:12
ja sa neviem dočkať dozretých rajčín - naodhadzované je veľa, veľmi veľa, rôznych odrôd. Ale stále je všetko zelené. A tento rok ani cukyna neodhadzuje. Po iné roky mi stačia pre nás 2 korene, tento rok som dala 4 a stále nemám čo do hrnca.. Fazuľku teda nepolievam, ale stručky ake take sú...
Anna123
04.08.13,14:04
Aj ja mám paradajky ešte stále zelené, bývam v nadm.výške cca 600 m n.m., vypestovala som ich zo semienka, sadila som koncom marca. Sadila som aj papriku, ale priesady boli veľmi malé a keď som ich dala von, vôbec nerástli. Wagner - máš krásnu úrodu. Čo treba urobiť aby paradajky dozreli, už som skrátila výhonky, polievam.
KoxXxo
12.08.13,15:55
pmajap
12.08.13,18:15
Krásne, jablká vyzerajú ako "šampion", túto skorú odrodu na obrázku nepoznám, prezraď .
wagner
12.08.13,18:32
Aj ja mám paradajky ešte stále zelené, bývam v nadm.výške cca 600 m n.m., vypestovala som ich zo semienka, sadila som koncom marca. Sadila som aj papriku, ale priesady boli veľmi malé a keď som ich dala von, vôbec nerástli. Wagner - máš krásnu úrodu. Čo treba urobiť aby paradajky dozreli, už som skrátila výhonky, polievam.
Ďakujem za pochvalu.Ja rajčiny sadím na čiernu fóliu. Nerastie tam burina a rajčiny potrebujú teplo na nohy. Dlhšie si udržia vlahu a korene majú v teple. Vyskúšaj. Von treba dať čím skôr a podľa potreby zakrývať. Sadila som síce neskoro - začiatkom mája, lebo bola dlhá zima. Inak sadím začiatkom apríla a začiatkom júna začínajú dozrievať.
pmajap
12.08.13,18:39
Na obrázku to vyzerá celkom jedlé, no v skutočnosti je všetko ovocie uvarené, chuťovo mizerné:(
wagner
12.08.13,18:47
Ak si nepolievala, tak sa nečuduj. Ja odfotím moju broskyňu. Je tak zarodená, že konáre sú úplne ohnuté. Aj keď som podoprela, tak mám obavu, či to bez zlomenia prežijú. Polievala som, tiež marhuľu. Bola dobrá úroda.
pmajap
12.08.13,19:07
Ak si nepolievala, tak sa nečuduj. Ja odfotím moju broskyňu. Je tak zarodená, že konáre sú úplne ohnuté. Aj keď som podoprela, tak mám obavu, či to bez zlomenia prežijú. Polievala som, tiež marhuľu. Bola dobrá úroda.

Nektarinke zlomilo vrcholec a ten dolámal všetko pod sebou aj keď bolo všetko podopreté. Keď som doma polievam, ale to je málo.
wagner
12.08.13,19:18
Nektarinke zlomilo vrcholec a ten dolámal všetko pod sebou aj keď bolo všetko podopreté. Keď som doma polievam, ale to je málo.
Ja som už prestala polievať, mali by pomaly dozrievať. Vtedy sa nemá polievať. Ale marhuľu som polievala aj vtedy, lebo bolo strašne sucho. Moje stromy tento rok mali dostatok vlahy.
KoxXxo
12.08.13,19:32
Krásne, jablká vyzerajú ako "šampion", túto skorú odrodu na obrázku nepoznám, prezraď .
Tá jablonka bude asi Júlia ale neviem presne, lebo ja som taký neporiadnik.
wagner
13.08.13,11:04
Takto je zarodená moja broskyňa. Ale ešte musím počkať, pokiaľ plody dozrejú - snáď za nejaký týždeň.
wagner
13.08.13,11:08
Takéto uhorky mi rastú vo fóliovníku:D
pinta
14.08.13,12:42
wagner obdivujem ta ako to všetko stíhaš.Mať tak tvoju energiu.
wirgi
22.08.13,12:51
Aj na Liptove sa tento rok darí paradajkam tornádo aj kričkove hruškovité maju veľa plodov
wirgi
22.08.13,12:55
A tu už je spracovaná časť úrody,
alaya1
22.08.13,12:58
Nie som zavistliva, ale tie zahrady vam naozaj zavidim.
buchač
22.08.13,13:32
Nie som zavistliva, ale tie zahrady vam naozaj zavidim.
....prenajmem Ti zo 10 árov ....?????
Ladom ležiace sú ....
alaya1
22.08.13,13:35
Nie som zavistliva, ale tie zahrady vam naozaj zavidim.
....prenajmem Ti zo 10 árov ....?????
Ladom ležiace sú ....


Vies co? Rozmyslame. Ci predat byt a kupit dom, ci nechat byt a kupit chalupu, alebo dom tam, odkial pochadzam. Ak to masje ti to mozno na ostaru, ja, co som nikdy z bytovky prsty nevystrcila, nejako ziskavam vztah k tomuto- pestovaniu.
buchač
22.08.13,13:48
Vies co? Rozmyslame. Ci predat byt a kupit dom, ci nechat byt a kupit chalupu, alebo dom tam, odkial pochadzam. Ak to masje ti to mozno na ostaru, ja, co som nikdy z bytovky prsty nevystrcila, nejako ziskavam vztah k tomuto- pestovaniu.
Ideme mimo témy , nechcem zahlcovať .
Porozmýšľajte , dumajte ...rodinná rada nech si sadne ...
My sme byt nepredali , ale vzali hypo a kúpili chalupu .
Neľutujeme ...
Vždy sa dá presťahovať neskôr na chalupu a byt poriešiť inak ...predám alebo nechám dcére ...
alaya1
22.08.13,14:05
A tu už je spracovaná časť úrody,
teda, ten lavor s paradajkami, to musi byt ale vona...
Dáša_
23.08.13,05:09
tak sa aj ja pochválim :D - sie tento rok slabo dozrievajú, ale úroda je.
Jedno býčie srdce
alaya1
23.08.13,05:18
tak sa aj ja pochválim :D - sie tento rok slabo dozrievajú, ale úroda je.
Jedno býčie srdce

Daska, tak to je nadhera, dievky, tak vam zavidim tie zahrady.
wagner
23.08.13,19:40
Nie som zavistliva, ale tie zahrady vam naozaj zavidim.
Záhrada ešte nič neznamená. Pokiaľ nezávidíš tú drinu,:eek: najmä keď je taký suchý rok ako tento.:confused: Ráno 350 litrov vody vynosiť krhlou a poliať hadicou. To isté večer. Ruky mám vyťahané ako opica a bolia:mee: A to mi dnes už ani ponorné čerpadlo nešlo. Sused mi spojazdnil veľké čerpadlo. Išlo, ale zistila som, že je v studni 30 cm vody:confused: Ja už síce veľa pamätám, ale toľkoto vody v studni som ešte nemala. Ak nezaprší, tak od nedele polievam z vodovodu:confused::mee: Nedoplatím sa:mee:
pmajap
24.08.13,05:35
Zdenka, keby si do tej záhrady nebola zamilovaná, tak to nerobíš. V konečnom dôsledku to čo dopestuješ a koľko do toho investuješ, ten čistý zisk nie je veľký, ale tá radosť, to sa nedá vyčísliť.
Nepestovala si papriku odrodu Slovakia, na rok ju vyskúšam, rodí ešte bohatšie ako Lungy a je veľmi skorá.
wagner
24.08.13,19:34
Zdenka, keby si do tej záhrady nebola zamilovaná, tak to nerobíš. V konečnom dôsledku to čo dopestuješ a koľko do toho investuješ, ten čistý zisk nie je veľký, ale tá radosť, to sa nedá vyčísliť.
Nepestovala si papriku odrodu Slovakia, na rok ju vyskúšam, rodí ešte bohatšie ako Lungy a je veľmi skorá.
Slovakiu mám zasadenú. Pestujem ju dávno. Som spokojná s úrodou. Máš pravdu, mňa tá záhrada baví, A v podstate ma aj živí. Všetko si dopestujem a kupujem len to, čo musím - múku, olej .... Úrodu nemôžem prepočítavať na čistý zisk. Pretože tá drina - to sa nedá zaplatiť. A už mám problém s vodou. Čerpadlo už nevytiahne vodu - v studni je 15 cm vody:confused: Dnes som musela napustiť do sudov z vodovodu a tiež poliať záhradu vodou z vodovodu:mee: Už aby nalialo, lebo sa nedoplatím:confused:
pmajap
24.08.13,20:31
Tu nepršalo od júna - Sahara, ale bez rosy.
wagner
25.08.13,18:36
Tu nepršalo od júna - Sahara, ale bez rosy.
U nás toť nedávno - 1,5mm:confused: a dnes večer päť kvapiek.:eek: Ale možno sa podarí spadnúť aj viac
wagner
25.08.13,18:39
Moja kápia vo fóliovníku. Už pomaly končí úroda, začína byť chladno a nestihla by dozrieť.
pmajap
26.08.13,17:11
Maliny
Katy a R
26.08.13,17:15
- aj ja chcem taký "malinčiak", na ktorom evri rastú ;) .. pošleš prútik na zasadenie :confused::D
pmajap
26.08.13,17:19
- aj ja chcem taký "malinčiak", kde evri rastú ;) .. pošleš prútik na zasadenie :confused::D

Už šľachtia na papierky, tak ti tento darujem:D :D
Katy a R
27.08.13,19:06
- aj ja chcem taký "malinčiak", kde evri rastú ;) .. pošleš prútik na zasadenie :confused::D
Už šľachtia na papierky, tak ti tento darujem:D :D
- kočka, beriem ťa za slovo, už aj idem kúpiť voľáke hnojivko (musím ešte preštudovať, že aké by bolo najlepšie na mince:confused:;))- a budem hnojiť a polievať ako divá - aby dobrá úroda bola! :D:)
pmajap
28.08.13,06:12
- kočka, beriem ťa za slovo, už aj idem kúpiť voľáke hnojivko (musím ešte preštudovať, že aké by bolo najlepšie na mince:confused:;))- a budem hnojiť a polievať ako divá - aby dobrá úroda bola! :D:)

Pozor, neprehnoj, potom len meďáky!:D
KoxXxo
28.08.13,11:41
pmajap
28.08.13,12:11
chutia lepšie ako evri:

..dúfam že Vám to nič nepripomína..

...ty koxo, to aj hej, ale moje určite nie, bol ich plný strom až ho dolámali, ale kôcka obalená zvráskavenou kožou :mad:
wirgi
30.08.13,08:52
Ďalšie paradajky dozreli,,tak som spravila ešte pijanský lekvár dve dávky jeden poriadne ostrý pre chlapov :D
pmajap
30.08.13,10:05
Ďalšie paradajky dozreli,,tak som spravila ešte pijanský lekvár dve dávky jeden poriadne ostrý pre chlapov :D
To je kečup ? .... hoď receptík;)
wirgi
31.08.13,13:09
Ďalšie paradajky dozreli,,tak som spravila ešte pijanský lekvár dve dávky jeden poriadne ostrý pre chlapov :D
To je kečup ? .... hoď receptík;)

mimotemy hodí sa to medzi recepty skôr

Nie je to kečup skôr taká pikantná nátierka, my si ju dávame na chlieb s maslom alebo ku grilovačke, ja to používam aj na dochutenie jedál - guláš, soté

A tu je receptík pre žienky, ktoré ho pýtali:
Nakrájame 2 kg zrelých paradajok ,15 dkg feferoniek 2 bobkové listy a varíme 2 hodiny
potom pridáme:
3 dkg soli,10 dkg cukru,1/2 dcl octu, 1dcl oleja, 1 čajová lyžička kari korenie, 1/4 balíčka nové mleté korenie a varíme ešte pol hodiny rozmixujeme dáme do fľiaš a
sterilizujeme 10 minút. Kto nechce také pikantné môže dať menej feferoniek.:)
KoxXxo
08.09.13,08:37
kukučka
08.09.13,16:59
u priateľky
pinta
12.09.13,15:02
:) Veľmi milé.
wagner
26.09.13,19:51
Včera som oberala jablká - toto sú fuji. Mali iba 30 Dg. Iné odrody boli aj väčšie, ale aj menšie. Ak nezabudnem, tak keď budem preberať odfotím.
KoxXxo
02.10.13,16:19