zuzana
04.03.05,08:08
Ak mám zabudnutý bloček za PHM z januára 2005 môžem ho zaradiť do pokladne a neuplatniť si DPH, celé to dám do nákladov?Na 501 bez DPH a na 548 DPH?
Zuzka
04.03.05,07:09
A prečo? veď si ho zaúčtuješ v pokladni vo februári a uplatníš si aj DPH. Vtedy si ho predsa preplatila v pokladni.
Katty
04.03.05,07:42
A prečo? veď si ho zaúčtuješ v pokladni vo februári a uplatníš si aj DPH. Vtedy si ho predsa preplatila v pokladni.
ja si to nemyslím... PHM nie je na faktúru (takže máš doklad okamžite, aj keď ho má napr. zamestnanec alebo konateľ) a nemôžeš si ho dať do DP hocikedy, ak ti ho včas niekto nepredložil je to jeho chyba a daniari Ti to neuznajú, buď urobíš dodatočné za január alebo čiastku DPH zaúčtuješ nedaňovo a to je už jedno kedy...
evina
04.03.05,07:47
Ja súhlasím s názorom ZUZKY /PHM nie je na faktúru ale na bloček a ten je podľa zákona tiež faktúrou/ rozoberalo sa to už v téme DPH pokladničné bločky z decembra, pozri si je tam viacero názorov aj takých aj takých.
Katty
04.03.05,07:53
dobre tak inak, možno som použila zlý termín "faktúra" a "hotovostná faktúra" bloček z ERP je akože hotovostná faktúra, a teraz mi povedzte, ktorý daňovák by uznal že som hotovostnú faktúru neobdržala hneď pri platbe ale až o mesiac dva neskôr.... asi nikto nezaplatí bez toho aby dostal nejaký doklad, a to je presne tento prípad.
Zita5
04.03.05,07:58
Ako ovplyvní tá neuplatnená DPH koeficient ? Viem že neupaltnená DPH je nedaňový výdavok , ale čo s koeficientom ?
janaGT
04.03.05,07:58
dobre tak inak, možno som použila zlý termín "faktúra" a "hotovostná faktúra" bloček z ERP je akože hotovostná faktúra, a teraz mi povedzte, ktorý daňovák by uznal že som hotovostnú faktúru neobdržala hneď pri platbe ale až o mesiac dva neskôr.... asi nikto nezaplatí bez toho aby dostal nejaký doklad, a to je presne tento prípad.Súhlasím s Katty, i keď názory poraďákov sa líšia - viď príspevky staršie - ja mám tiež názor, že bločik z ERP treba uznať v mesiaci, ktorý je na ňom uvedený.
Katty
04.03.05,08:00
Zita5 neuplatnená DPH neovplyvní koeficient máš to ako keby si nakupovala od neplatcu len rozdiel je v tom že nesmieš dať napr. na 501 celú čiastku ale iba ten základ dane a čiastku DPH dať nedaňovo.
Zuzka
04.03.05,08:01
Veď zamestnanec mohol nakúpiť PHM za svoje peniaze a Ty si mu ten bloček vyúčtovala až vo februári, keď Ti ho predložil. Veď ak ho firma niekde poslala a nemal dosť peňazí, tak použil svoje. Poviem to inak, ak by ste mu vyplatili zálohu na nákup PHM 31. 1. 2005 a on by to vuúčtoval až vo februári 4.2.2005, tak mu nezúčtujete vyplatenú zálohu? Pokladňa predsa vyjadruje to čo sa v ten deň udeje. V menších firmách sa väčšinou pokladňa účtuje dodatočne, akože v ten deň kedy bol nákup, ale to nie je podľa mňa správne. Vo veľkých firmách si to ani neviem dosť dobre predstaviť, ako by to robili. Tan účtujú vtedy, keď zamestnanec vyučtováva pokladničné doklady. A k tomu dokladu, keď má všetky náležitosti, tak je to faktúra. Takto to chápem ja a zatiaľ to bolo vždy v poriadku.
Zita5
04.03.05,08:01
Katty ďakujem za odpoveď.
Zuzka
04.03.05,08:05
Keby sme postupovali presne podľa účtovníctva, že pokladňu uzatvoríme každý deň, vyhodíte konečný zostatok, tak naozaj neviem, ako by ste do toho januára ten bloček zaúčtovali.
evina
04.03.05,08:07
dobre tak inak, možno som použila zlý termín "faktúra" a "hotovostná faktúra" bloček z ERP je akože hotovostná faktúra, a teraz mi povedzte, ktorý daňovák by uznal že som hotovostnú faktúru neobdržala hneď pri platbe ale až o mesiac dva neskôr.... asi nikto nezaplatí bez toho aby dostal nejaký doklad, a to je presne tento prípad.
Hotovostnú platbu môže uskutočniť zamestnanec, ktorý napr. je práve dva týždne na SC. Ja od neho preberiem bloček do pokladne s dátumom, kedy mi ho predloží. Viem, že daňováci /nie všetci/ tvrdia, že im je jedno ako dlho nosil ten zamestnanec v gatiach bločik, ale ja mám takýto názor od daňového poradcu a sa s ním stotožňujem. O.i. dodávateľ DPH štátu odviedol a ja si ju vlastne pýtam o mesiac neskôr - nikoho som nepoškodila. Takisto niektorí daňovací tvrdia, že VPD z pokladne musí byť vypísaný na konkrétnu osobu, tak by malo predsa platiť to čo hovorím vyššie, t.j. dátum prevzatia do pokladne od zamestnanca. Týka sa to samozrejme len prechodov msiacov, nemôže mi ho doniesť v apríli.
Katty
04.03.05,08:08
Zuzka lenže keď zamestnanec vyúčtuje zálohu 4.2.05 tak to aj tak máš do podania DP t.j. 25.2. za január a keď robíš DP skôr tak si predsa vypýtaš od každého bloky čo ešte nepredložili aby si to mohla urobiť a nerobiť potom dodatočné... A každopádne náklady z januárových bločkov musíš zaúčtovať do obdobia s ktorým časovo aj vecne súvisia t.j. január 2005, to že ich vyplatíš zamestnancovi až vo februári vieš zaúčtovať aj 335/211 02/2005...
zuzana
04.03.05,08:15
Na aký účet nedaň.nákladu tá DPH pôjde 501, alebo 548 alebo..?
Katty
04.03.05,08:17
..dobre kočky ste presvedčené o tom že to tak môžte zaúčtovať tak si to tak zaúčtujte ja som len vyjadrila svoj názor za ktorým si stojím. Viem, že sa to tu už rozoberalo zpredu zozadu a všelijako sa nad tým špekulovalo.
Mimochodom načo slúžia dodatočné priznania???? Nedáme ich zrušiť?

pre Zuzku: asi mám medzery(priznávam), môžeš mi povedať kde sa v zákone o účt. uvádza uzatváranie pokladne každý deň???
Zita5
04.03.05,08:24
..dobre kočky ste presvedčené o tom že to tak môžte zaúčtovať tak si to tak zaúčtujte ja som len vyjadrila svoj názor za ktorým si stojím. Viem, že sa to tu už rozoberalo zpredu zozadu a všelijako sa nad tým špekulovalo.
Mimochodom načo slúžia dodatočné priznania???? Nedáme ich zrušiť?

pre Zuzku: asi mám medzery(priznávam), môžeš mi povedať kde sa v zákone o účt. uvádza uzatváranie pokladne každý deň???

Súhlasím z Katty , aj mne dali zabudnutý bloček z PHM z mesiaca december 2004 až po 25.januári 2005 . Vzhľadom k tomu , že som pre pár korún nerobila opravné daňové priznanie , tak som si z PHM neuplatnila DPH a uviedla som ju ako nedaňový náklad . Hold musia sa kolegovia naučiť poriadku .
MirkaV
04.03.05,08:30
neuplatnená DPH - 548
Muška
04.03.05,08:46
A prečo? veď si ho zaúčtuješ v pokladni vo februári a uplatníš si aj DPH. Vtedy si ho predsa preplatila v pokladni.Ahoj Zuzka,
súhlasím, že si môže Zuzana uplatniť DPH aj vo februári a to platí od 1.1.2005 podľa § 49 ods. 2 písm. a, c, alebod, zákona o DPH
- v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo
- platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b, zákona DPH v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Zvlášť som sa pýtala na školení p. Ing. Kováčikovej na prípad bločkov za PHM a presne mi potvrdila, že od 1.1.2005 už môžem bloky zaúčtovať do nasledujúceho mesiaca.
Zuzka
04.03.05,08:51
Muška ďakujem :)
lenkak
04.03.05,08:55
Zuzka nedaj sa, veď skoro všetci to takto robíme. Mne dá majiteľ bloček niekedy až o mesiac. A povie mi: ja som zabudol, a ja keď na neho zagúlim tými mojimi očami, tak mi povie: veď to môžete dať do DPH nasledujúceho mesiaca. A tým som odpísaná na celej čiare. Už som si zvykla na tieto maniere.
Muška
04.03.05,08:57
Zuzka nedaj sa, veď skoro všetci to takto robíme. Mne dá majiteľ bloček niekedy až o mesiac. A povie mi: ja som zabudol, a ja keď na neho zagúlim tými mojimi očami, tak mi povie: veď to môžete dať do DPH nasledujúceho mesiaca. A tým som odpísaná na celej čiare. Už som si zvykla na tieto maniere.Lenka, ale podľa zákona a aj Ing. Kováčikovej je to možné iba od 1.1.2005.
lenkak
04.03.05,08:59
Ja viem, len môj šéf je "vševed". A keď som to tvrdila šéfovi, on bol u nejakej daňovje poradkyni a tá mu povedala, že to tak môže byť. Veď keď budú kontroly on sa zbadá.
Katty
04.03.05,09:00
Muška to je zákon 651/2004 ktorý nadobudol účinnosť 1.1.2005 ??? §49 ods 2 písm a,c alebo d ... tam mám niečo iné... ???
Muška
04.03.05,09:02
Ja viem, len môj šéf je "vševed". A keď som to tvrdila šéfovi, on bol u nejakej daňovje poradkyni a tá mu povedala, že to tak môže byť. Veď keď budú kontroly on sa zbadá.Snáď ťa potom do toho nenamočí.:D
lenkak
04.03.05,09:04
Má smolu, jasne som sa s ním dohodla, hlavne pri nezrovnalostiach, že to spravím podľa neho iba vtedy, keď s tým nič nebudem mať. Na jeho triko.
Muška
04.03.05,09:08
Má smolu, jasne som sa s ním dohodla, hlavne pri nezrovnalostiach, že to spravím podľa neho iba vtedy, keď s tým nič nebudem mať. Na jeho triko.Lenka,
§ 51 ods. 2 o DPH je upravené, kedy platiteľ vykoná odpočítanie dane.
lenkak
04.03.05,09:11
Ja aj keď mu zákon ukážem, mi povie:čo tam po zákone, "ON to chce takto a bodka" našťastie mám iba jedného takéhoto, tí ďalší dvaja to nechajú na mne.
Katty
04.03.05,09:12
dík Muška takže od 01.01.2005 je v tomto zmena na rok 2004 sa to uplatniť nedá!
Muška
04.03.05,09:15
dík Muška takže od 01.01.2005 je v tomto zmena na rok 2004 sa to uplatniť nedá!Áno Katka, čo sa týka registračných blokov, dá sa tento zákon použiť až od 1.1.2005
luba3
04.03.05,09:22
Robím knihu jázd môjmu šéfovi,-SZČo,auto nemá v majetku firmy,zaplatil cestnú daň.Nemá bločky na PHM-diesel.Od 1.11. 2004 do 31.12.2004 mu dám 6,20 Sk paušál za každý km.Môžem mu dať do nákladov nákup PHM od 1.1.2004 do 31.12.2004 len na základe najazdených km-služobné cesty 6x mesačne ,keď použijem priemer.ceny PHM uverejnené v Poradcovi,alebo je potrebné mať doklady o nákupe PHM?
Muška
04.03.05,09:30
Robím knihu jázd môjmu šéfovi,-SZČo,auto nemá v majetku firmy,zaplatil cestnú daň.Nemá bločky na PHM-diesel.Od 1.11. 2004 do 31.12.2004 mu dám 6,20 Sk paušál za každý km.Môžem mu dať do nákladov nákup PHM od 1.1.2004 do 31.12.2004 len na základe najazdených km-služobné cesty 6x mesačne ,keď použijem priemer.ceny PHM uverejnené v Poradcovi,alebo je potrebné mať doklady o nákupe PHM?Ľubka, hore na lište v "Hľadať" - klikni - zadaj "Cestovné náhrady" a nájdeš dosť odpovedí. Názory sa rôznia. Ja som za to, aby boli ako podklad a dôkaz aj bloky - ako príloha.
evina
04.03.05,09:33
Áno Katka, čo sa týka registračných blokov, dá sa tento zákon použiť až od 1.1.2005Muška ja som tiež súhlasila so Zuzkou, ale nedá sa mi ešte neopýtať sa prečo od 1.1.2005 /je to presne v zákone/ ale čo Oznámenie MF 46/2004 k Poučeniu na vyplnenie DP z DPH číslo 123/2004-73, ktoré neviem, či bolo vydané v apríli alebo kedy presne, kde je takéto usmernenie, ktoré vlastne dali potom priamo do zákona?
Lucia7
04.03.05,09:42
K nasledovnému mám ešte tento jeden môj postreh. Podľa zákona o DPH par. 49 mám platiteľ dane právo odpočítať daň z tovarov a služieb ... v deň, kedy vznikla daňová povinnosť a na uplatnenie tohoto práva musí mať platiteľ k dispozícii faktúru a dań uvedenú vo svojich záznamoch, takže z nasledovného pre mňa vyplýva že z bločku vystaveného v januári má právo si odpočítať DPH a nie povinnosť. Takže podľa je možné kľudne preplatiť blok vo februári a dať ho do februárovej pokladne. Ale to je samozrejme môj názor, s ktorým sa viacerí nemusia stotožňovať.
Muška
04.03.05,09:44
Muška ja som tiež súhlasila so Zuzkou, ale nedá sa mi ešte neopýtať sa prečo od 1.1.2005 /je to presne v zákone/ ale čo Oznámenie MF 46/2004 k Poučeniu na vyplnenie DP z DPH číslo 123/2004-73, ktoré neviem, či bolo vydané v apríli alebo kedy presne, kde je takéto usmernenie, ktoré vlastne dali potom priamo do zákona?Evinka,
Je tu zmena oproti uplatneniu odpočítania dane v roku 2004 /za zdaňovacie obdobia roku 2044/, ktoré je riešené Ozn. MFSR č. 123/2004-73 k bodu 34. poučenia na vyplňovanie daňového priznania. Pre rok 2004 pre uplatnenie odpočítania platí: Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane. Z toho vyplýva, že doklad z registr. pokladne mal. Ale od 1.1. 2005 má už možnosť sa "rozhodnúť" či ho odpočíta kedy ho mal /teda podľa dátumu/, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
:)
lenkak
04.03.05,09:47
K nasledovnému mám ešte tento jeden môj postreh. Podľa zákona o DPH par. 49 mám platiteľ dane právo odpočítať daň z tovarov a služieb ... v deň, kedy vznikla daňová povinnosť a na uplatnenie tohoto práva musí mať platiteľ k dispozícii faktúru a dań uvedenú vo svojich záznamoch, takže z nasledovného pre mňa vyplýva že z bločku vystaveného v januári má právo si odpočítať DPH a nie povinnosť. Takže podľa je možné kľudne preplatiť blok vo februári a dať ho do februárovej pokladne. Ale to je samozrejme môj názor, s ktorým sa viacerí nemusia stotožňovať.
Je to aj môj názor, aspoň sa s tým uspokojujem.
evina
04.03.05,10:06
Evinka,
Je tu zmena oproti uplatneniu odpočítania dane v roku 2004 /za zdaňovacie obdobia roku 2044/, ktoré je riešené Ozn. MFSR č. 123/2004-73 k bodu 34. poučenia na vyplňovanie daňového priznania. Pre rok 2004 pre uplatnenie odpočítania platí: Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane. Z toho vyplýva, že doklad z registr. pokladne mal. Ale od 1.1. 2005 má už možnosť sa "rozhodnúť" či ho odpočíta kedy ho mal /teda podľa dátumu/, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
:)
Muška o.k. ale asi mi to dnes myslí pomalšie, lebo ma tuším chytá chrípka, ale v tom spomínanom oznámení MF
sa o.i. píše -"Ak platiteľ dane do podania DP má k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný doklad/, ale nezahrnul ho do odpočítania dane za ZO, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za ZO, v ktorom doklad obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné DP k ZO, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ dane do dňa podania DP nemá k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný doklad viažúci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods.1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad /faktúru alebo dovozný doklad/."
Ja tam stále vidím, že to môžem urobiť aj za rok 2004http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Muška
04.03.05,10:17
Muška o.k. ale asi mi to dnes myslí pomalšie, lebo ma tuším chytá chrípka, ale v tom spomínanom oznámení MF
sa o.i. píše -"Ak platiteľ dane do podania DP má k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný doklad/, ale nezahrnul ho do odpočítania dane za ZO, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za ZO, v ktorom doklad obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné DP k ZO, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ dane do dňa podania DP nemá k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný doklad viažúci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods.1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad /faktúru alebo dovozný doklad/."
Ja tam stále vidím, že to môžem urobiť aj za rok 2004http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gifEvina,
Ale doklad z registračnej pokladne si mala do podania DP, lebo tam je dátum, kedy Ti vydali registračný blok. Nikoho nezaujímalo, že ten blok niekto zabudol v gaťách, Ty si ho už "mala". Ak Ti dodávateľ nevystavil faktúru a pod., tak je dôkaz, že si ju nemala /pečiatka poštyˇ, dátum vystavenia .../
Asi tak:)
evina
04.03.05,10:26
Evina,
Ale doklad z registračnej pokladne si mala do podania DP, lebo tam je dátum, kedy Ti vydali registračný blok. Nikoho nezaujímalo, že ten blok niekto zabudol v gaťách, Ty si ho už "mala". Ak Ti dodávateľ nevystavil faktúru a pod., tak je dôkaz, že si ju nemala /pečiatka poštyˇ, dátum vystavenia .../
Asi tak:)Už len posledný príspevok, bloček bol faktúrou aj v roku 2004, tak ako je v 2005. Tak isto som ho mala akože do podania DP aj v r. 2004 a 2005. Rozdiel podľa mňa je len v tom, že v roku 2004 to riešilo spomínané Oznámenie MF a od 1,1.2005 to zapracovali priamo do zákona. Ja to vnímam tak, možno keď si to necham premlieť hlavou to zmením.http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Muška
04.03.05,10:29
Evinka, myslím, že to riešili len z dôvodu oneskorených príchodov faktúr. Máš pravdu, že bločik je tiež fa, ale ten si "mala" v deň aký je uvedený na bloku. Také ako, že "zabudnuté" pre rok 2004 neplatí. Až po novom platí, že si ho môžeš uplatniť alebo - alebo. Vlastne máš na výber.
luba3
06.03.05,11:48
Ďakujem,dodala si mi odvahy.Našla som asi dva na diesel z roku 2004,tak mu ich tam priložím,aj prefotím priem. ceny PHM ,tak ako minulý rok a vypíšem mu cesťáky.
Ty Muška a všetci na porade ste super!
alušik
06.03.05,15:33
Na aký účet nedaň.nákladu tá DPH pôjde 501, alebo 548 alebo..?
Vcera som mala vo firme audit. Oznamili mi par novych veci okolo uctovania od 1.1.2005. Tak uz sa vraj nebude neuplatnena DPH uctovat na 548, ale na prislusnom ucte, na ktorom sa uctuje zaklad. Takze v pripade phm to musim vraj dat na 501 s analytikou - neuplatnena DPH. Vlastne by som si tym padom mala vytvorit samostatne analyticke ucty na neuplatnenu DPH ku vsetkym uctom, ktore budem potrebovat.
Magda
09.03.05,13:49
Este by som sa chcela spytat na doklady zo Slovnaftu - vyuctovanie odberu PHM. Datum vystavenia je 2.3.2005, odber sa uskutocnil 20. a 27.2.2005, ale blocky som nedostala. Mam k dispozicii len prehlad vyuctovania. Kedy si mozem odpocitat DPH - v 2. alebo v 3. mesiaci?
Dakujem Vam za odpoved a za trpezlivost. Asi sa uz o tomto vela popisalo. Len neviem, ci sa nieco nezmenilo od 1.1.2005.
Magda
evina
09.03.05,14:35
Este by som sa chcela spytat na doklady zo Slovnaftu - vyuctovanie odberu PHM. Datum vystavenia je 2.3.2005, odber sa uskutocnil 20. a 27.2.2005, ale blocky som nedostala. Mam k dispozicii len prehlad vyuctovania. Kedy si mozem odpocitat DPH - v 2. alebo v 3. mesiaci?
Dakujem Vam za odpoved a za trpezlivost. Asi sa uz o tomto vela popisalo. Len neviem, ci sa nieco nezmenilo od 1.1.2005.
Magda
V 3., keď máš k dispozícii doklad
marcelaStanakova
10.03.05,05:38
Ja si myslím , že sa to moc komplikuje mala som taký prípad a kľudne išiel blok za PH do februára.
evina
10.03.05,07:25
Ja si myslím , že sa to moc komplikuje mala som taký prípad a kľudne išiel blok za PH do februára.
Áno aj, ak mala ten doklad do podania DP za február.
monsol
10.03.05,08:06
Na školení DPH v Košiciach bolo presne to povedané, že DPH si dodatočne v ďalšom zdaňovacom období odpočítať nemôžeš, tj. bloček za január - DPH do januára... do februára nie....
evina
10.03.05,08:14
Bohužiaľ nie vždy čo odznie na školení musí byť 100%. Môžeme diskutovať o r. 2004 /aj tu sú nazory rôzne/ ale o roku 2005 už naozaj niet o čom, pozri najmä príspevok 18 od Mušky. Jasne vyplýva zo zákona, že sa môžem rozhodnúť .....
Anonymka
11.03.05,12:41
Akurát aj mne odovzdali vo februárovej pokladni bloček za nakúpenú naftu.

Keďže novela zákona o DPH hovorí (§ 51 ods. 2), že platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods.2 písm.a),c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, alebo v prvom zdaň.období nasledujúcom po zd.období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie DP za zd.obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa ods.1 písm. a),c) alebo d), ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie DP nemá doklad podľa spomínaného odseku, vykoná odpočítanie dane v tom zd.období, v ktorom obdrží doklad podľa už citovaného odseku - a v ten odsek sa odvoláva na § 71, a keďže podľa toho paragrafu sa za faktúru považuje aj doklad vyhotovený ERP, v pohode ten bloček zaúčtujem do februrára, kedy som ho obdržala. Veď napokon môže byť, že bol zamestnanec bloček nemohol odovzdať, mal ho pri sebe a vyúčtované bolo iba vo februári - on to zaplatil zo svojich peňazí. My za to vlastne nemôžeme.
A keď tak tá kontrola chce, nájde tú sumu, vyberiem ten blok z februára - tam zvýšim daň.povinnosť a v januári podám dodat.priznanie, tam si zas znížim daň.povinnosť. A bude po probléme. A napokon, keď sa vyrubí penále, nepôjde o takú veľkú sumu (z 300,00 sk). Aj šéfko je na takom názore.:)
drekos
15.03.05,11:02
ale daňová povinnosť vznikla dňom dodania tovaru-v januári,takže do režie zaučtuješ čiastku bez DPH a DPH zaeviduješ ostatné neodčitat.položky-oneskorené DPH (v programe MRP na 39)
drekos