Marianna01
27.11.07,17:01
Nedávno som absolvovala ohlásenie novej prevádzky, už po všetkých novelizáciách. Tak tu sú moje skúsenosti - možno sa niekomu zídu:

Ohlásiť prevádzku na živnostenskom odbore miestne príslušného o. úradu treba najneskôr v deň otvorenia prevádzky. Na živnostenský netreba so sebou priniesť vôbec nič - snáď len kópiu živnosti - aj to kvôli IČU, kópiu vám vrátia. Nájomnú zmluvu nechcú ani zhliadnuť. Stačí im adresa prevádzky. Doma si nič nevypisujte, pracovníčky na živnostenskom vám vystavia príslušné doklady na PC. Od 1.10. majú aj povinnosť hlásiť prevádzku na daňový úrad, pokiaľ o to u nich zažiadate (zaškrtnuté políčko vo formulári). Takže sa netrápte s oznamovaním listom na DU. Od tohto dátumu nie je potrebná ani inšpekčná kniha, kto má v zásobe - dobrý zápisník pre deti...:)

Ak chcete ohlásiť prevádzkový čas na mestskom/miestnom úrade, je to tiež na formulári. K tomu ale budete potrebovať kópiu živnostenského. Nájomnú zmluvu al. iný vzťah k nehnuteľnosti neskúmajú. Nezabudnite rovno sa prihlásiť aj na poplatky za odvoz odpadu - vybavíte jednou cestou.

Pokiaľ ste brali dotáciu z UP a v projekte ste túto prevádzku nemali uvedenú, oznámte to aj na UP. Stačí listom. Tuto ale chcú nájomnú zmluvu - kópiu.

Dúfam, že to niekomu pomôže...
zuja
27.11.07,16:12
Vďaka za info :)
TinkiDinki
28.11.07,11:02
A čo reg. pokladňa ?

Na DÚ treba nahlásiť aj ev.číslo reg. pokladne, ktorá sa bude na danej prev. nachádzať. Keďže spomínaš len kvačku na tlačive.

Buď to bude ďalší zdroj na pokuty do štátneho rozpočtu, (nenahlásená pokladňa)
alebo niektoré naozaj dobré myšlienky neboli celkom domyslené do konca.;)
Marianna01
28.11.07,16:37
A čo reg. pokladňa ?

Na DÚ treba nahlásiť aj ev.číslo reg. pokladne, ktorá sa bude na danej prev. nachádzať. Keďže spomínaš len kvačku na tlačive.

Buď to bude ďalší zdroj na pokuty do štátneho rozpočtu, (nenahlásená pokladňa)
alebo niektoré naozaj dobré myšlienky neboli celkom domyslené do konca.;)

Registračná pokladňa nemá s ohlásením prevádzky nič spoločné. Každý, kto si kupuje, registruje registračnú pokladňu musí vedieť, že ju na DU musí nahlásiť. Je veľa prevádzok, ktoré nevyžadujú povinnosť registračnej pokladnice. Napríklad ani ja nemám. Ale keby som ju mala, na daňový by som sa musela obťažovať, keďže do pokladničnej knihy mi musí DU "picnúť pečiatku" a prideliť číslo DKP. Takže to nie je nedomyslené - na diaľku registráciu ERP nevybavíš. Musíš na DU ísť.
chudaska
30.11.07,06:47
A ešte sa ja spýtam, pokial syn prevádzkuje pohostinstvo po matke /mama mu zomrela a on pokračuje ale už od 1.12. pod svojim IČOM/ musí tiež ísť nahlásit reg. pokladňu znova na DÚ?
A upozornila som ho znova nahlásiť zmenu na hygienu a tiež otváracie hodiny! Na čo ešte v takomto prípade treba myslieť?
silvia777
29.01.08,16:21
Dozvedela som sa, že okrem živnostenského a daňového treba požiadať o otvorenie prevádzky aj RUVZ + 500 SK kolok.
Monika Kováčová
29.01.08,16:35
Dozvedela som sa, že okrem živnostenského a daňového treba požiadať o otvorenie prevádzky aj RUVZ + 500 SK kolok.

áno, hygiena vydáva povolenie k zriadeniu určitých druhov prevádzok (krčma, predajňa, bufet, kaviareň apod) ale táto téma je o všeobecnom ohlásení každého druhu prevádzky na ŽÚ, DÚ.
mysimis
29.01.08,16:41
Ermon, poopravím, už na hygiene schvaľujú aj kancelárske priestory. Zažila som to osobne.
Monika Kováčová
29.01.08,16:47
CHA ! Aj u podnikateľa doma??? No comment Miška...
chantall
06.02.08,19:29
Tak ako je to s tou prevádzkou? Chcem otvoriť prevádzku - školenia na PC. Okrem ŽU kde ešte treba nahlásiť? Mám isť aj na hygienu? Čo k tomu potrebujem? Ďakujem za odpoveď.
TinkiDinki
07.02.08,09:35
Totálne minimum na tú hygienu je:

- Pitná voda pre zamestnancov (zmluva z vodární, alebo z minerálok)
- Žumpa (buď stočné, alebo zmluva s certifikovaným čerpačom)
- WC pre zamestnancov (ale ty budeš potrebovať aj pre klientov)
- Ak ich je viac tak extra ženy a extra muži
- Šatňa pre zamestnancov (ak ich je viac detto ako WC)
- Skrinky musia byť uzamykateľné (alebo celá miestnosť so skrinkami)
- Umývadlo
Emilia Horvathova
07.02.08,18:40
Možno idem od veci, ale neviem kam by patril tento dotaz.Mám prenajaté kreslo v jednom salone. Ten ale vykradli, a prišla som o niekolko tisíc v materiáloch a prístrojoch.Zistila som, že majitelka nie je poistená. Mám nárok žiadať od nej peniaze keď si riadne platím za prenájom? Podotýkam, že v zmluve o prenájme nie je nič na túto tému, čo by sa stalo v prípade vykradnutia.
Filip Glasa
08.02.08,08:28
Poistená si teoreticky mohla byť aj ty. Ten materiál aj tie prístroje.
Marianna01
22.05.08,17:05
Ermon, poopravím, už na hygiene schvaľujú aj kancelárske priestory. Zažila som to osobne.

toto ma teraz naozaj zaujíma - na základe čoho konkrétne mám požiadať hygienu o schválenie akéhokoľvek priestoru? Kde nájdem vyhlášku, usmernenie, zákon... a pod?
arizona
13.07.08,14:43
Totálne minimum na tú hygienu je:

- Pitná voda pre zamestnancov (zmluva z vodární, alebo z minerálok)
- Žumpa (buď stočné, alebo zmluva s certifikovaným čerpačom)
- WC pre zamestnancov (ale ty budeš potrebovať aj pre klientov)
- Ak ich je viac tak extra ženy a extra muži
- Šatňa pre zamestnancov (ak ich je viac detto ako WC)
- Skrinky musia byť uzamykateľné (alebo celá miestnosť so skrinkami)
- Umývadlo

Dokáže mi niekto vysvetliť,ako je možné, že "istá" prevádzka funguje, hoci nespľňa ani jednu z týcho podmienok? Alebo, na Slovensku je všetko možné?:confused:
chantall
25.07.08,16:36
TinkiDinki Ďakujem za odpoveď, ale miestnosť by mala byť v rodinnom dome, kde bývame, zamestnanec budem ja, zákazníci budú rôzni...Čo s tým?
Tomantex
28.04.09,16:59
Mna by zaujimalo, ako je to s tou registracnou pokladnou. Mam otvorenu prevadzku, kde predavam tovar. Prevadzka je riadne zaregistrovana, vsetko mam OK. Na prevadzke mam len vystavene obaly od veci, ktore predavam, fyzicky tam nemam ziaden tovar. Tovar predavam vzdy len na objednavku, do 24h ho dodam a vyfakturujem. Pouzivam program ALFA. Je to v poriadku, alebo musim mat reg. pokladnu?
Marianna01
30.04.09,05:45
tak, čo sa týka hygieny:

treba podať žiadosť o schválenie prevádzky na regionálny úrad verejného zdravotníctva. Zákon, podľa ktorého sa vydáva rozhodnutie o ne/schválení je č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. K žiadosti je potrebné doložiť 16,5 EUR kolok, kópiu živnostenského listu, nájomnú zmluvu al. výpis z katastra nehnuteľností. Nezabudnúť pripojiť telefonický kontakt, aby sa vám mohli nahlásiť na obhliadku.
Počas obhliadky (cielený štátny dozor) príde pracovník, ktorý prezerá hlavne :
- veľkosť prevádzky
-šatne
-hygienické vybavenie
-tepelná, svetelná, ventilačná pohoda
-napojenie n inžinierske siete
-počet pracovníkov

Do zápisnice sa zapisuje rozsah poskytovaných služieb.
Majú 30 dní na kontrolu priestorov odo dňa, kedy im bola zaslaná žiadosť. Rozhodnutie vydávajú v rovnakom časovom limite. Moja skúsenosť - rozhodnutie bolo na svee do 2 rýždňov.
cemix
05.10.10,10:02
Otvaracie hodiny sa neschvaluju Zalezi na prislusnom mestskom urade. V martine funguje dany system podla vseobecneho zavezneho nariadenia ktore presne urcuje max rozsah hodin pre danu lokalitu napr. na pesej zone je to od 8:00 do 5:00 rano.