Excise Duty
27.11.07,20:06
Skúste si pozrieť toto, kým to schváli parlament, je to už v treťom čítaní. Aby to nikoho nezaskočilo, keď to príde.
Zoltán Kovács
27.11.07,19:26
Posúvam, je to zaujímavé čítanie o spotrebnej dani z elektrickej energie.
Excise Duty
28.11.07,08:39
Tak už je to tu, dnes bol zákon schválený v treťom čítaní. Finálne znenie sa nemusí zhodovať s návrhom, ktorý som už pripojil, pretože v ňom budú aj pozmeňovacie návrhy. Prajem pekné a príjemné "počteníčko".
TinkiDinki
28.11.07,11:36
Velice zaujímavé

najmä to že si budeme musieť viesť evidenciu spotrebovanej elektriny a plynu.
Najzaujímavejšia bude najmä tá evidencia plynu v kilovathodinách:D:D:D
Dúfam že si to veľavážení poslanci všimli (paragraf 38).
Plyn je na m3.:eek:
Excise Duty
29.11.07,07:29
Velice zaujímavé

najmä to že si budeme musieť viesť evidenciu spotrebovanej elektriny a plynu.
Najzaujímavejšia bude najmä tá evidencia plynu v kilovathodinách:D:D:D
Dúfam že si to veľavážení poslanci všimli (paragraf 38).
Plyn je na m3.:eek:

Nejde o omyl alebo preklep. Všetko bude inak.

"Od 1. januára 2008 bude SPP účtovať spotrebu plynu v kWh

Zdroj: admin, Dátum: 29.11.2007


BRATISLAVA, 28. novembra 2007 – Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP) mení od 1. januára 2008 spôsob účtovania spotreby zemného plynu z metrov kubických na kilowatthodiny. Zmena účtovania z objemových jednotiek na energetické vyplýva z novely Zákona o energetike č. 656/2004 zo 7. februára 2007. Táto zmena prinesie objektívnejší spôsob účtovania spotreby zemného plynu a umožní ľahšie porovnanie cien s inými energiami. Slovensko sa týmto pripojí k ďalším krajinám Európskej únie, ako je Francúzsko, Česká republika, Rakúsko či Nemecko, ktoré spotrebu zemného plynu už merajú v energetických jednotkách (kWh).

SPP prechádza od 1. januára, v súlade s platným znením Zákona o energetike, na nový spôsob účtovania spotreby zemného plynu, a to z doposiaľ používanej objemovej jednotky, metra kubického - m³ na energetickú jednotku, kilowatthodinu – kWh. „Zmena na energetické jednotky bude pre zákazníkov SPP znamenať ešte objektívnejší spôsob účtovania spotrebovaného zemného plynu, pretože odberateľ zaplatí za množstvo dodanej energie obsiahnutej v spotrebovanom zemnom plyne, nie za objem dodaného zemného plynu. Navyše umožní zákazníkovi lepšiu orientáciu v porovnaní cien jednotlivých energií, ktoré sú tiež uvádzané v kWh,“ vysvetľuje význam zmeny Ing. Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu s plynom.

Odpočet spotreby zemného plynu sa bude aj naďalej uskutočňovať odčítaním stavu na existujúcich meradlách - plynomeroch (v m³), preto nie je potrebná výmena meradla, ani zmena nastavenia plynových spotrebičov. Prepočet na spotrebu v kWh bude následne realizovať dodávateľ plynu v zmysle pripravovanej vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR. Samotná zmena účtovania z m³ na kWh nebude mať vplyv na úpravu výšky predajných cien za dodávku zemného plynu.

Spôsob prepočtu bude určovať pripravovaná Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR a po vydaní vyhlášky bude tiež zverejnený na webovej stránke www.spp.sk.

Po vydaní vyhlášky bude SPP podrobnejšie informovať verejnosť prostredníctvom médií, zákazníci budú môcť získať informácie na webe, na Zákazníckej linke SPP a na Zákazníckych centrách SPP."
Excise Duty
04.12.07,08:11
Velice zaujímavé

najmä to že si budeme musieť viesť evidenciu spotrebovanej elektriny a plynu.
Najzaujímavejšia bude najmä tá evidencia plynu v kilovathodinách:D:D:D
Dúfam že si to veľavážení poslanci všimli (paragraf 38).
Plyn je na m3.:eek:

Nachádzaš sa v zákone ako daňový dlžník podľa jeho príslušných ustanovení? Ak nie, potom sa ťa povinnosť vedenia evidencií vôbec netýka.
Excise Duty
05.12.07,09:28
Excise Duty
30.01.08,15:09
Už si niekto pozrel zákon č. 609/2004 Z. z.? Zákon už nadobudol čiastočnú účinnosť od 1. januára 2008, úplnú účinnosť nadobudne od 1. júla 2008. Zatiaľ nevidím nijakú diskusiu, pritom sa zákon celkom určite môže týkať nejedného člena Porady alebo jeho klientov.
ali_m
30.01.08,15:35
Už si niekto pozrel zákon č. 609/2004 Z. z.? Zákon už nadobudol čiastočnú účinnosť od 1. januára 2008, úplnú účinnosť nadobudne od 1. júla 2008. Zatiaľ nevidím nijakú diskusiu, pritom sa zákon celkom určite môže týkať nejedného člena Porady alebo jeho klientov.

Ja som ho už pozeral, i keď nie ešte celkom dôsledne, ale to je iba otázka času - lebo s ním pracujem, resp. podľa jeho znenia :rolleyes:.

Spotrebné dane? - vec politiky resp. pravidiel únie - k tomu sa asi viac nedá povedať.
A kW v plyne? - bolo načase. Aj keď ten prechod bude trošku ťažší, ale treba si iba zvyknúť. Už sa pripravuje prvá fakturácia za január, tak uvidíme čo z toho bude ;). Bude sa minimálne lepšie porovnávať hodnota energie.
Excise Duty
30.01.08,15:36
A ešte raz som sa musel opraviť, zákon je pochopiteľne z r. 2007. Teraz už dúfam, že sa rozprúdi nejaká diskusia.
TinkiDinki
12.02.08,09:48
Nachádzaš sa v zákone ako daňový dlžník podľa jeho príslušných ustanovení? Ak nie, potom sa ťa povinnosť vedenia evidencií vôbec netýka.

Veru som to nepochopil :confused:

Mám elektromer na osvetlenie a ERP spotreba tak 2 kW mesačne
A plynomer na vykurovanie spotreba ani netuším koľko kW ?

Čo sa ma vlastne týka ?

Mám požiadať colnicu na výnimku za ten plyn lebo je na vykurovanie ?:confused::confused::confused:
A mám si opisovať stav elektromera lebo moja elektrina nieje na výrobu :confused:
Excise Duty
12.02.08,11:50
Veru som to nepochopil :confused:

Mám elektromer na osvetlenie a ERP spotreba tak 2 kW mesačne
A plynomer na vykurovanie spotreba ani netuším koľko kW ?

Čo sa ma vlastne týka ?

Mám požiadať colnicu na výnimku za ten plyn lebo je na vykurovanie ?:confused::confused::confused:
A mám si opisovať stav elektromera lebo moja elektrina nieje na výrobu :confused:

Ak som správne pochopil z tvojho strohého príspevku, elektrinu používaš vo svojej prevádzke ako podnikateľ (keďže spomínaš ERP) a zrejme aj plyn používaš na vykurovanie tejto prevádzky. Ak si pozrieš ustanovenie § 7, nedáva ti toto ustanovenie nijakú možnosť odoberať elektrinu oslobodenú od dane. Rovnako ak pozrieš ustanovenie § 31, ani toto ustanovenie ti neumožňuje odoberať zemný plyn oslobodený od dane, preto v tvojom prípade neprichádza do úvahy nijaká registrácia v zmysle zákona a ani nijaké povinnosti evidencií. Vyúčtovanie elektriny a plynu dostaneš vrátane spotrebnej dane a tým to pre teba končí rovnako, ako keď kúpiš benzín do auta. V cene máš už spotrebnú daň z minerálneho oleja a s tou už nikdy nič nerobíš.
TinkiDinki
14.02.08,10:07
§ 31
Oslobodenie od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t71939-zakon-o-spotrebnej-dani-z-elektriny-uhlia-a-zemneho-plynu.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený zemný plyn, ak je používaný

a) na duálne použitie,
b) v mineralogických procesoch,
c) na iný účel ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla,
d) na kombinovanú výrobu elektriny a tepla,


Ale ja používam plyn ako palivo na výrobu tepla
Paragraf 31 ods. c)

Takže môžem požiadať o oslobodenie od dane za plyn :confused:
Excise Duty
14.02.08,12:55
§ 31
Oslobodenie od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t71939-zakon-o-spotrebnej-dani-z-elektriny-uhlia-a-zemneho-plynu.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený zemný plyn, ak je používaný

a) na duálne použitie,
b) v mineralogických procesoch,
c) na iný účel ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla,
d) na kombinovanú výrobu elektriny a tepla,


Ale ja používam plyn ako palivo na výrobu tepla
Paragraf 31 ods. c)

Takže môžem požiadať o oslobodenie od dane za plyn :confused:

Žiaľ obávam sa, že zákon nečítaš správne. Podľa ustanovenia § 31 ods. 1 písm. c) je od dane oslobodený zemný plyn, ak je používaný na iný účel ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla.
Teda na akýkoľvek iný účel ako pohonná látka alebo na akýkoľvek iný účel ako palivo na výrobu tepla! V tvojom príspevku nepotvrdzuješ a ani podrobne neuvádzaš, či plyn spotrebuješ vo svojej domácnosti alebo vo svojej prevádzke, v ktorej podnikáš, vzhľadom na tvoj iný príspevok sa mi zdá, že áno. V takom prípade ale nemáš nárok odoberať plyn oslobodený od dane. Taký nárok majú iba domácnosti (§ 31 ods. 1 písm. g) a právnické alebo fyzické osoby, ktoré použijú plyn na výrobu tepla určeného pre domácnosti (§ 31 ods. 1 písm. i). Teda napríklad rôzne bytové správcovské spoločnosti, spoločenstvá vlastníkov bytov prevádzkujúce vlastné kotolne a pod.).
aidalen
14.02.08,13:07
obchodna komora robi o tom info seminar, ak by mal niekto zaujem, tak to najde na jej stranke
TinkiDinki
15.02.08,09:08
Už tomu rozumiem

Skryté zdražovanie ktoré platí iba pre podnikateľov.

Vďaka...:mee:
Excise Duty
15.02.08,09:19
Už tomu rozumiem

Skryté zdražovanie ktoré platí iba pre podnikateľov.

Vďaka...:mee:

No nie celkom, obyvateľstvo síce nebude mať zdanenú priamu spotrebu elektriny, uhlia a plynu, avšak zaplatí to v cenách tovarov a služieb prijatých od tých podnikateľov, ktorí takéto použitie energií nebudú mať oslobodené od dane.
Slovenka
14.08.08,07:11
Ako bude s prefakturáciou energie a plynu?
Aj pre predfakturácii sa stávame "daňovým dlžníkom"
a odvádzame spotrebnú daň?
jeso
06.11.08,11:49
chcem aj ja poprosiť o odpoved na túto otázku-
firma vlastní budovu, ktorú dalej prenajíma, prefakturováva elektrinu aj plyn iným podnikateľom...
mala som firmu zahlasit ako danového dlžníka ?
jeso
06.11.08,11:54
skuste mi odpovedať ... je to súrne
jeso
06.11.08,12:39
prave som volala na colnú správu a bolo mi povedané, že sa nemusím registrovať ...
dúfam, že je to tak , mohol by niekto zareagovať
Excise Duty
06.11.08,13:17
prave som volala na colnú správu a bolo mi povedané, že sa nemusím registrovať ...
dúfam, že je to tak , mohol by niekto zareagovať
Samozrejme, že netreba, veď nakupujete a ďalej prefakturovávate už zdanenú elektrinu.
vaneta
22.09.09,12:42
My máme od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví povolenie podnikať v dodávke a distribúcii elektriny. Sme zaregistrovaní na colnom úrade ako "daňový dlžník". Od SSE nakupujeme elektrinu a ďalej ju predávame vlastníkom v bytovom dome - nejde však o domácnosti! ide o apartmánové domy v rekreačnej oblasti. Majiteľom predávame nakupovanú elektrinu. Ale tak, že správu týchto bytových domov vykonáva Bytový podnik, takže zálohové faktúry za elektrinu adresujeme Bytovému podniku a ten túto elektrinu rozúčtuje. MOHOL BY MI NIEKTO PORADIT, CO SO SPOTREBNOU DANOU? SSE nam fakturuje elektrinu so SD. Nemali by nam SSE fakturovat bez SD a mi by sme mali dať na naše faktury spotrebnu dan a túto odvadzať colnemu uradu? prosím poradte, sme novačikom v tejto oblasti a všetko sa už uskutočnuje, len žiadne danove priznania sa zatial nedavali. Prosim aj účtovanie faktur a postup, ako by to malo prebiehať.
Kvaka
15.11.10,16:18
Oživujem tému, keďže v parlamente je novela zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu, ktorá ruší oslobodenie od spotrebnej dane zemného plynu a uhlia na výrobu tepla pre domácnosti, ak teplo vyrábajú a dodávajú teplárenské spoločnosti.
Na základe platného zákona možno oslobodiť od spotrebnej dane uhlie a zemný plyn určený na výrobu tepla pre domácnosť teplárenskými spoločnosťami.
Citujem z dôvodovej správy k novele:
Vzhľadom na skutočnosť, že predmetná úprava je v rozpore s čl. 15 smernice Rady 2003/96/ES o reštrukturalizácii právneho rámca spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny (ďalej len „smernica Rady 2003/96/ES“), na čo bola Slovenská republika upozornená Európskou Komisiou, predkladá sa návrh zákona, ktorý tento nesúlad odstraňuje. Súčasne sa navrhuje vypustiť daňové zvýhodnenie na zemný plyn (CNG) určený na použitie ako pohonná látka, a to z dôvodu odporúčaní Európskej Komisie vedúcej k ustanoveniu pozitívnej sadzby spotrebnej dane upravenej v smernici Rady 2003/96/ES.

Uhlie a zemný plyn použité teplárenskými spoločnosťami na výrobu tepla sa bude na základe návrhu zákona zdaňovať spotrebnou daňou, a to zemný plyn vo výške 1,32 eura/MWh a uhlie vo výške 10,62 eura/t.
Zemný plyn (CNG) používaný ako pohonná látka sa bude na základe návrhu zákona zdaňovať spotrebnou daňou, a to výške 13,27 eura/MWh. Predpokladá sa, že zrušenie oslobodenia uhlia a zemného plynu používaného na výrobu tepla teplárenskými spoločnosťami určeného pre domácnosti bude mať nepriamo vplyv na tieto domácnosti, a to zvýšením ceny za odobraté teplo.
Pre domácnosti, ktoré používajú teplo z teplární vyrábané kombinovane zo zemného plynu, uhlia a biomasy sa zvýši cena tepla vrátane DPH v priemere o 2,8% t. j. o 22,1 eur/rok.
V prípade teplární vyrábajúcich teplo pre domácnosti len zo zemného plynu, by bol nárast ceny tepla vrátane DPH v priemere o 2,6% t. j. o 20,6 eur/rok.
V prípade teplární vyrábajúcich teplo len z uhlia by bol nárast ceny vrátane DPH o 4,2% t. j. o 33,5 eur/rok.

Podľa URSO je v štruktúre bytov a rodinných domov podiel domácností zásobovaných teplom z centrálneho zdroja na Slovensku približne 40%, ďalších 5% domácností v bytoch využívajú vlastnú kotolňu a zvyšných 55% domácností žije v domoch s vlastným vykurovaním.
Zákon bude mať negatívny vplyv na hospodárenie domácností.

V prípade zrušenia oslobodenia zemného plynu určeného ako pohonná látka, sa predpokladá negatívny dopad na cenu a služby poskytované autobusovou prepravou. Predpokladané zvýšenie ceny 1 kg CNG z dôvodu zrušenia oslobodenia od spotrebnej dane predstavuje 0,17 eur/kg, pričom vrátane zvýšenia DPH na 20 % by sa mala koncová cena CNG zvýšiť o 0,2 eur/kg
Excise Duty
17.11.10,09:23
Takže 90 % domácností sa zvýšia poplatky za odoberané teplo o spotrebnú daň a z 5 % domácností používajúcich vlastnú kotolňu si v nejednej budú ohrievať vodu v bazénoch s plynom oslobodeným od spotrebnej dane...to je názorná ukážka daňovej spravodlivosti. Buďme radi aspoň tomu, že ministrom financií sa nestal tzv. "otec daňovej reformy", ktorému sa úspešne podarilo rozvrátiť systém nepriamych daní, bolo by ešte horšie.
trisestri
10.02.11,10:06
Tak neviem či taký narast cien sposobili spotrebne dane,ked URSO schvalilo priemerný rast ceny elektriny o 4,5%,pričom nám prišiel list kde sa zvyšujú ceny o 8,3% priemerne,pričom podla mna rast cien elektriny je neopodstatnený,čo mimochodom konštatovala aj premierka,ale ona na rozdiel odo mna ma viac možnosti tu cenu ovplyvnit a na vine je jej stranický kolega Mikloš,ktorý nechcel predt elektrarne ĆEZ,ale predal ich nenasytnému Enelu,ktorý ma najdrahšie ceny v Europe.Ale aj tak sa my zda že rast cien aj po započitaní spotrebnej dane a navyšenej dph by mal byt cca 6,5%,mám podozrenie že došlo k porušeniu cenovej regulacie,som zvedavý na odpoved URSO,ako upravovali ceny u Vás?
bubkoch
10.02.11,10:46
Tak neviem či taký narast cien sposobili spotrebne dane,ked URSO schvalilo priemerný rast ceny elektriny o 4,5%,pričom nám prišiel list kde sa zvyšujú ceny o 8,3% priemerne,pričom podla mna rast cien elektriny je neopodstatnený,čo mimochodom konštatovala aj premierka,ale ona na rozdiel odo mna ma viac možnosti tu cenu ovplyvnit a na vine je jej stranický kolega Mikloš,ktorý nechcel predt elektrarne ĆEZ,ale predal ich nenasytnému Enelu,ktorý ma najdrahšie ceny v Europe.Ale aj tak sa my zda že rast cien aj po započitaní spotrebnej dane a navyšenej dph by mal byt cca 6,5%,mám podozrenie že došlo k porušeniu cenovej regulacie,som zvedavý na odpoved URSO,ako upravovali ceny u Vás?

prepac ale povazujem za povinnost uviest tvoj prispevok na pravu mieru ...
1. URSOm uvadzany rast cien o 4,5% bol náras bez zapocitania noveho poplatku do jadroveho fondu a bez zapocitania vyssej DPH ... po zapocitani oboch poloziek je ten nárast cca 8,3% ...
2. ty v akom odvetvi pravujes ked píses "podla mna rast cien elektriny je neopodstatnený" ? mas aj nejake fakty ? to ze nieco skonstatovala premierka mohlo byt vytrhnute z kontextu, nepochopene alebo ani ona nemusela mat relevantne info (co u politikov nie je nic neobvykle, ze sa vyjadruju aj k veciam ktorym nerozumeju)
3. premierka ma asi taku moznost ovplyvnit ceny elektriny ako ja alebo ty ... aspon podla platnej legislativy nema na ceny ziaden priamy dosah
4. odkial mas cislo 6,5% ? podla mna nik okrem URSO a dodavateľa priemerny nárast ceny nevie z dostupných údajov spocítat
5. na zaklade coho mas podozrenie z porusenia cenovej regulacie ? len na zaklade "aj tak sa my zda ... " ? :)
trisestri
10.02.11,12:15
prepac ale povazujem za povinnost uviest tvoj prispevok na pravu mieru ...
1. URSOm uvadzany rast cien o 4,5% bol náras bez zapocitania noveho poplatku do jadroveho fondu a bez zapocitania vyssej DPH ... po zapocitani oboch poloziek je ten nárast cca 8,3% ...
2. ty v akom odvetvi pravujes ked píses "podla mna rast cien elektriny je neopodstatnený" ? mas aj nejake fakty ? to ze nieco skonstatovala premierka mohlo byt vytrhnute z kontextu, nepochopene alebo ani ona nemusela mat relevantne info (co u politikov nie je nic neobvykle, ze sa vyjadruju aj k veciam ktorym nerozumeju)
3. premierka ma asi taku moznost ovplyvnit ceny elektriny ako ja alebo ty ... aspon podla platnej legislativy nema na ceny ziaden priamy dosah
4. odkial mas cislo 6,5% ? podla mna nik okrem URSO a dodavateľa priemerny nárast ceny nevie z dostupných údajov spocítat
5. na zaklade coho mas podozrenie z porusenia cenovej regulacie ? len na zaklade "aj tak sa my zda ... " ? :)

Tak po prve premierka na rozdiel odo mna a od teba može navrhnut zmenu legislatívy pre regulaciu sietových odvetví,netvrdil som že ma v sučasnosti priamý dosah,len nie vždy musí ist o priamý dosah.
Po druhé dph išla hore o 1% a spotrebna dan je cca 2 centy za kwh,čiže to vykryje pokles ceny za dodavku energie,takže z toho vychadza moj vypočet. URSO potom tiež nevie počitat ked tam nie je položka za likvidaciu jadra,nie je síce jeho povinost oznamovat celkové zvyšenie cienaj z danami,ale malo by sa to robit,lebo potom ide o zavadzanie verejnosti.
Po tretie,ceny elektriny mame spolu z Madarskom najvyššie z bývalych soc.krajín-spomeniem iba položku reklama,aké sumy tam lietajú,načo je takému monopolu reklama? A mohol by som pokračovat o výškach marže, chybajúcim objektívnym auditom nakladových položiek,zamestnanosti atd,primeranosti zisku k velkosti trhu atd,atd.
sybila3
26.07.11,08:48
prvýkrát som si všimla na faktúre že spotrebná daň za elektrinu 0,01. ako by sa to malo účtovať?
topper1
27.07.11,03:06
Ahojte,

náhodou som sa dostal k tejto téme a nejako začinam tušiť, že sa ma to dotyka...preto vás prosím o potvrdenie:

Ak nakupujeme veľké množstvo plynu ako právnická osoba s.r.o. od SPP a plyn spotrebúvame aj na iný účel ako vykurovanie ...sme oprávnený spotrebiteľ? Môžeme sa ešte registrovať na colnom úrade a odoberať plyn oslobodený od spotrebnej dane, alebo to bolo možné len do určitého termínu?
Čo môžem urobiť s obdobím, kedy sme mohli odoberať oslobodený plyn, ale neboli sme registrovaní? - je možné dodatočne požiadať o vrátenie dane? sú za neskorú registráciu nejaké pokuty? Ďakujem za prípadnu pomoc
topper1
27.07.11,05:29
Ahojte,

náhodou som sa dostal k tejto téme a nejako začinam tušiť, že sa ma to dotyka...preto vás prosím o potvrdenie:

Ak nakupujeme veľké množstvo plynu ako právnická osoba s.r.o. od SPP a plyn spotrebúvame aj na iný účel ako vykurovanie ...sme oprávnený spotrebiteľ? Môžeme sa ešte registrovať na colnom úrade a odoberať plyn oslobodený od spotrebnej dane, alebo to bolo možné len do určitého termínu?
Čo môžem urobiť s obdobím, kedy sme mohli odoberať oslobodený plyn, ale neboli sme registrovaní? - je možné dodatočne požiadať o vrátenie dane? sú za neskorú registráciu nejaké pokuty? Ďakujem za prípadnu pomoc


posúvam
Kvaka
27.07.11,08:22
Ahojte,

náhodou som sa dostal k tejto téme a nejako začinam tušiť, že sa ma to dotyka...preto vás prosím o potvrdenie:

Ak nakupujeme veľké množstvo plynu ako právnická osoba s.r.o. od SPP a plyn spotrebúvame aj na iný účel ako vykurovanie ...sme oprávnený spotrebiteľ? Môžeme sa ešte registrovať na colnom úrade a odoberať plyn oslobodený od spotrebnej dane, alebo to bolo možné len do určitého termínu?
Čo môžem urobiť s obdobím, kedy sme mohli odoberať oslobodený plyn, ale neboli sme registrovaní? - je možné dodatočne požiadať o vrátenie dane? sú za neskorú registráciu nejaké pokuty? Ďakujem za prípadnu pomoc
Na aký účel nakupujete zemný plyn? Nárok na oslobodenie zemného plynu na vykurovanie má od 1.januára 2011 len koncový odberateľ zemného plynu v domácnosti, nie už výrobca tepla pre domácnosti. Pozri si § 31 zákona 609/2007. Ak nakupujete zemný plyn na iné účely oslobodené od dane, tak sa zaregistrujte na colnom úrade ako oprávnený spotrebiteľ.
Požiadať o vrátenie dane môže len oprávnený spotrebiteľ zemného plynu, takže ak ste neboli zaregistrovaní, nemáte nárok na vrátenie dane. V § 37 je uvedené, že daň možno vrátiť za podmienok ustanovených týmto zákonom z preukázateľne zdaneného zemného plynu na daňovom území oprávnenému spotrebiteľovi zemného plynu uvedenému v § 32 ods. 3, ak taký zemný plyn preukázateľne spotreboval na účely oslobodené od dane.
Štatút oprávneného spotrebiteľa sa získa registráciou na colnom úrade.
topper1
27.07.11,08:32
Na aký účel nakupujete zemný plyn? Nárok na oslobodenie zemného plynu na vykurovanie má od 1.januára 2011 len koncový odberateľ zemného plynu v domácnosti, nie už výrobca tepla pre domácnosti. Pozri si § 31 zákona 609/2007. Ak nakupujete zemný plyn na iné účely oslobodené od dane, tak sa zaregistrujte na colnom úrade ako oprávnený spotrebiteľ.
Požiadať o vrátenie dane môže len oprávnený spotrebiteľ zemného plynu, takže ak ste neboli zaregistrovaní, nemáte nárok na vrátenie dane. V § 37 je uvedené, že daň možno vrátiť za podmienok ustanovených týmto zákonom z preukázateľne zdaneného zemného plynu na daňovom území oprávnenému spotrebiteľovi zemného plynu uvedenému v § 32 ods. 3, ak taký zemný plyn preukázateľne spotreboval na účely oslobodené od dane.
Štatút oprávneného spotrebiteľa sa získa registráciou na colnom úrade.

Ďakujem za reakciu, plyn nakupujeme na náš technologicky - výrobný proces v skúšobníctve - to znamena, že v našom zariadení simulujeme požiar pomocou horákov na zemný plyn. Sme teda oprávnený spotrebiteľ? na spotrebu tohto plynu mame aj samostatný plynomer. Existuje nejaký formulár žiadosti o registráciu?
Kvaka
27.07.11,09:00
Ďakujem za reakciu, plyn nakupujeme na náš technologicky - výrobný proces v skúšobníctve - to znamena, že v našom zariadení simulujeme požiar pomocou horákov na zemný plyn. Sme teda oprávnený spotrebiteľ? na spotrebu tohto plynu mame aj samostatný plynomer. Existuje nejaký formulár žiadosti o registráciu?
Mohlo by to byť oslobodené podľa § 31 ods. 1 písm. c), kde je použitie zemného plynu na iný účel ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla. Všetko, čo musí žiadosť o registráciu obsahovať, aj prílohy k žiadosti, nájdeš v § 32 ods. 5 a 6 zákona č. 609/2007. Žiadosť ako aj oprávnenosť oslobodenia posúdi colný úrad. Jednou z príloh je opis účelu použitia a spôsobu použitia zemného plynu oslobodeného od dane a doklady preukazujúce uvedené skutočnosti. Takže doporučujem ti ísť na colný úrad, tam ti povedia viac.
topper1
30.09.11,08:30
Mohlo by to byť oslobodené podľa § 31 ods. 1 písm. c), kde je použitie zemného plynu na iný účel ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla. Všetko, čo musí žiadosť o registráciu obsahovať, aj prílohy k žiadosti, nájdeš v § 32 ods. 5 a 6 zákona č. 609/2007. Žiadosť ako aj oprávnenosť oslobodenia posúdi colný úrad. Jednou z príloh je opis účelu použitia a spôsobu použitia zemného plynu oslobodeného od dane a doklady preukazujúce uvedené skutočnosti. Takže doporučujem ti ísť na colný úrad, tam ti povedia viac.

Ahojte, tak sme si podali žiadosť o registráciu oprávneného spotrebiteľa plynu podľa §31, ods.1, písm c) ..teda že používame plyn na iný účel ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla. Plyn používame pri simulácii požiaru...teda spalujeme plyn a vytvárame plamene a pri tomto požiari skúšame požiarnú odolnosť stavebných výrobkov, nepotrebujeme teplo ale požiar. Teda podľa mňa splňame podmienku uvedenú §31, ods.1, písm c). Z colného úradu nám ale prišlo vyjadrenie, že sa našej žiadosti nevyhovuje, pretože uvedený paragraf - písmeno C sa vzťahuje na "prípady využitia chemických vlastností zemného plynu, ktorého pôsobením sa menia aj fyzikálno-chemické vlastnosti výrobkov" (ich odôvodnenie) - TOTO ALE V ZAKONE NIE JE NIKDE UVEDENE. Ani odvolávka na iný predpis v zákone nie je, tak na základe čoho takto rozhodli? V závere je, že odvolanie nie je možné podať. Je tu niekto, kto využíva oslobodený plyn podľa spomínaného §31, ods.1, písm c)? - teda na iný účel ako pohonná látka alebo palivo na výrobu tepla.
Kvaka
30.09.11,11:59
Ahojte, tak sme si podali žiadosť o registráciu oprávneného spotrebiteľa plynu podľa §31, ods.1, písm c) ..teda že používame plyn na iný účel ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla. Plyn používame pri simulácii požiaru...teda spalujeme plyn a vytvárame plamene a pri tomto požiari skúšame požiarnú odolnosť stavebných výrobkov, nepotrebujeme teplo ale požiar. Teda podľa mňa splňame podmienku uvedenú §31, ods.1, písm c). Z colného úradu nám ale prišlo vyjadrenie, že sa našej žiadosti nevyhovuje, pretože uvedený paragraf - písmeno C sa vzťahuje na "prípady využitia chemických vlastností zemného plynu, ktorého pôsobením sa menia aj fyzikálno-chemické vlastnosti výrobkov" (ich odôvodnenie) - TOTO ALE V ZAKONE NIE JE NIKDE UVEDENE. Ani odvolávka na iný predpis v zákone nie je, tak na základe čoho takto rozhodli? V závere je, že odvolanie nie je možné podať. Je tu niekto, kto využíva oslobodený plyn podľa spomínaného §31, ods.1, písm c)? - teda na iný účel ako pohonná látka alebo palivo na výrobu tepla.

Napíšte žiadosť o stanovisko k použitiu zemného plynu na uvedené účely na Colné riaditeľstvo SR aj na MFSR. Na základe akého ustanovenia nie je možné sa odvolať?
topper1
03.10.11,09:45
Napíšte žiadosť o stanovisko k použitiu zemného plynu na uvedené účely na Colné riaditeľstvo SR aj na MFSR. Na základe akého ustanovenia nie je možné sa odvolať?
Podľa rozhodnutia odvolanie nie je možné podľa § 46 zákona č. 511/1992 Zb..bližšie nie je uvedený ani odstavec. Žiadosť o stanovisko môžme napísať, hadam lepšie posúdia účel použitia plynu ako colný úrad, ktorého zamestnanci boli priamo u nás a ...posúdili ako posúdili.
Kvaka
03.10.11,13:48
Podľa rozhodnutia odvolanie nie je možné podľa § 46 zákona č. 511/1992 Zb..bližšie nie je uvedený ani odstavec. Žiadosť o stanovisko môžme napísať, hadam lepšie posúdia účel použitia plynu ako colný úrad, ktorého zamestnanci boli priamo u nás a ...posúdili ako posúdili.
V § 46 ods. 1 zákona o správe daní je napísané, že proti iným rozhodnutiam, pre ktoré je to zákonom ustanovené, sa účastník konania môže odvolať, ak sa odvolania nevzdal písomne alebo ústne do zápisnice.
Konanie o registrácii oprávneného spotrebiteľa je podľa mňa daňové konanie, a ak to zamietli, museli napísať nejaké rozhodnutie o zamietnutí, museli konať aj podľa zákona o správe daní, najmä podľa § 30 ods. 10.
Keby nezamietli, ale vydali by rozhodnutie o registrácii oprávneného spotrebiteľa, bolo by vydané podľa § 32 ods. 7 zákona 609/2007, a nie podľa § 30 ods. 11 zákona o správe daní. Lebo: Ustanovenia odsekov 1 až 13 zákona o správe daní sa nepoužijú, ak tento zákon alebo osobitný predpis ustanovujú inak. No a vydanie rozhodnutia o registrácii oprávneného spotrebiteľa je ustanovené v zákone 609/2007, ale podľa § 30 ods. 20 zákona o správe daní sa na registračnú povinnosť podľa zákonov o spotrebnej dani vzťahujú ešte odseky 9 a 10.
A v odseku 10 je jasne napísané:
(10) Správca dane preverí údaje oznámené daňovým subjektom pri registrácii a v prípade pochybností o ich správnosti alebo úplnosti vyzve daňový subjekt, aby údaje bližšie vysvetlil, zmenil alebo doplnil, a zároveň určí lehotu, v ktorej je daňový subjekt povinný na výzvu odpovedať. Ak dodrží daňový subjekt túto lehotu, považuje sa za dodržanú i lehota uvedená v odseku 1, ak inak k porušeniu lehoty uvedenej v odseku 1 nedošlo.

Dobre si pozri, na základe čoho vydal colný úrad rozhodnutie, ktorým vašu žiadosť o registráciu oprávneného spotrebiteľa zamietol. Zatelefonuj a opýtaj sa rýchlo, lebo odvolanie treba podať do 15 dní. Ak by to nešlo, skús preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania, nájdeš v zákone 511.
Ale v každom prípade si napíšte žiadosť o stanovisko na mfsr, lebo ja si myslím, že vašu žiadosť neposúdili správne. Ak sa zemný plyn nepoužíva ako palivo, ani na výrobu tepla, mal by byť oslobodený od spotrebnej dane.
Kvaka
05.10.11,16:11
Opäť máme v parlamente novelu zákona, týkajúcu sa energetických daní. Pozerala som, ako je upravené oslobodenie elektriny pre domácnosti, ale nejako mi nesedí text novely s textom dôvodovej správy.
V dôvodovej správe je napísané:
K bodom 9, 31 a 54
V súlade s čl. 15 smernice Rady 2003/96/ES o reštrukturalizácii právneho rámca Spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny možno od spotrebnej dane oslobodiť elektrinu, uhlie, zemný plyn, ak sú tieto používané domácnosťami. Súčasná úprava zákona č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu v znení neskorších predpisov však umožňuje i oslobodenie od spotrebnej dane, ak sú dodávky elektriny, uhlia, zemného plynu určené na výrobu tepla realizované prostredníctvom spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, bytových družstiev alebo správcovských spoločnosti, teda predmetom konečných dodávok domácnostiam nie je zemný plyn a uhlie, respektíve elektrina ako taká, ale teplo, ktoré však nie je predmetom dane. Vzhľadom i na upozorňujúci list Európskej komisie, je preto potrebné súčasný systém dodávok zemného plynu, uhlia a elektriny určeného na výrobu tepla zmeniť tak, že od spotrebnej dane bude oslobodený zemný plyn, uhlie, a elektrina, ak sú dodané priamo domácnostiam, ktoré majú vlastný zdroj vykurovania, a teda ide o spotrebu zemného plynu, uhlia a elektriny priamo v domácnosti. Odber alebo nákup elektriny, uhlia alebo zemného plynu na iné účely ako na výrobu tepla domácnosťou bude naďalej od dane oslobodený, a to aj v prípade, keď domácnosť priamo odoberá alebo nakupuje elektrinu, uhlie alebo zemný plyn, ako aj v prípade keď je zastúpená treťou osobou.

V návrhu novely je však bod 9:
V § 7 ods. 1 písm. j) sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak táto domácnosť má vlastný zdroj vykurovania v rodinnom dome alebo v bytovom dome.“.
Po novele bude platiť, že od dane je oslobodená elektrina,
j) používaná koncovým odberateľom elektriny v domácnosti, ak táto domácnosť má vlastný zdroj vykurovania v rodinnom dome alebo v bytovom dome.

V našom bytovom dome máme zdroj vykurovania v teplárni, takže budeme mať elektrinu v domácnosti zdanenú???? Alebo mi niečo v novele ušlo?
To isté platí aj pre zemný plyn a uhlie. Takže budem variť na sporáku zdaneným plynom? Neplatí to, čo je tučným v dôvodovej správe?