jakubko83
27.11.07,21:23
Dostal som ako cerstvy absolvent pracovnu ponuku v CR na trvaly pracovny pomer. Viete mi poradit ake povinnosti resp. kroky treba spravit v suvislosti zo zdravotnym a socialnym poistenim, dochodkovym sporenim a pod.?

Musim sa odhlasit vo svojej zdrav poist.? soc. poist.? a prihlasit sa v CR v mieste pracoviska?

Musim na to nadvazujuc presunut aj vsetku moju zdravotnu dokumentaciu do CR? Zdravotna karta, zubna karta a pod. k nejakemu miestenmu lekarovi?

Je tym padom potrebne si nahlasit aj prechodne bydlisko?

Za vsetky relevantne rady suviasece s touto problematikou velmi pekne dakujem!!!

Martin Augustini
emily
28.11.07,07:33
Dostal som ako cerstvy absolvent pracovnu ponuku v CR na trvaly pracovny pomer. Viete mi poradit ake povinnosti resp. kroky treba spravit v suvislosti zo zdravotnym a socialnym poistenim, dochodkovym sporenim a pod.?

Musim sa odhlasit vo svojej zdrav poist.? soc. poist.? a prihlasit sa v CR v mieste pracoviska?

Musim na to nadvazujuc presunut aj vsetku moju zdravotnu dokumentaciu do CR? Zdravotna karta, zubna karta a pod. k nejakemu miestenmu lekarovi?

Je tym padom potrebne si nahlasit aj prechodne bydlisko?

Za vsetky relevantne rady suviasece s touto problematikou velmi pekne dakujem!!!

Martin Augustini

Je potrebné sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne a hlavne aj doložiť pracovnú zmluvu alebo niečo iné napr. výplatnú pásku, čím dokážeš, že sú za Teba platené odvody v ČR. Zdravotnú dokumentáciu si tu môžeš nechať, ale u slovenského lekára budeš posudzovaný ako poistenec iného štátu EÚ, lebo odtiaľ dostaneš európsky preukaz.
Sociálne aj dôchodkové poistenie si takisto platíš v Čechách, resp. ho za Teba odvádza zamestnávateľ.
Prechodné bydlisko nikde nehlásiš.
S týmto mám osobnú skúsenosť.
Paula
28.11.07,07:37
My sme slovenskej ZP doručili potvrdenie českého zamestnávateľa o platbe odvodov z TPP.
Marína
28.11.07,07:58
Dostal som ako cerstvy absolvent pracovnu ponuku v CR na trvaly pracovny pomer. Viete mi poradit ake povinnosti resp. kroky treba spravit v suvislosti zo zdravotnym a socialnym poistenim, dochodkovym sporenim a pod.?
1. V ZP sa na základe predloženej pracovnej zmluvy odhlásiť a odovzdať kartičku poistenca. T.z., že v SR zdravotne nebudeš poistený(môžeš byť poistený len v jednom štáte). V ČR na základe predloženej pracovnej zmluvy sa prihlásiť v ZP, ktorú si vyberieš(súčasne do ZP zamestnanca prihlási aj zamestnávateľ), dostaneš kartičku poistenca a požiadaš aj o Európsky preukaz zdravotného poistenia. Tým sa budeš preukazovať pri akútnom ochorení, príp. úraze v SR a iných štátoch EÚ.
2. V SP nič. Dôchodkovo, invalidne .. atd. budeš poistený v ČR ako zamestnanec.

Musim sa odhlasit vo svojej zdrav poist.? soc. poist.? a prihlasit sa v CR v mieste pracoviska?
Odpoveď vyššie.

Musim na to nadvazujuc presunut aj vsetku moju zdravotnu dokumentaciu do CR? Zdravotna karta, zubna karta a pod. k nejakemu miestenmu lekarovi?
Nemusíš. V ČR si vyberieš lekára, s ktorým podpíšeš zmluvu. Najprv sa však musíš poistiť (postup ako som radila vyššie)

Je tym padom potrebne si nahlasit aj prechodne bydlisko?
Môžeš a nemusíš. Prihlasuje sa na cudzineckej polícii a predkladáš
- pas alebo OP
- pracovnú zmluvu
- doklad o zdr. poistení
- 2 fotografie

Za vsetky relevantne rady suviasece s touto problematikou velmi pekne dakujem!!!

Martin Augustini
Odpoveď v rámci citátu.
Práve ma niečo napadlo. Priložím súbor. Zdroj: Nadácia Milana Šimečku