teddybb
04.03.05,09:07
Prosím o radu / som SZCO , JU , nie DPH / , týka sa r. 2004

- ako zapísať , do akých výdavkov v PD úhradu záloh za el. energiu , sú daňovo uznateľné ? Ako to budem riešiť , keď mi príde teraz v r. 2005 konečná FA za skutočnú spotrebu ?
- kúpa REGISTRAČNEJ POKLADNE je výdavok RÉŽIA alebo MATERIÁL ??? ale aj iné vybavenie do 30000 napr. strop.svetlo ...viete rozhodnúť ?
...je potrebná prípadná daľšia evidencia ?
- ak chcem účtovat nákup XY do tzv. SPOTREBY bude to výdavok MATERIÁL alebo RÉŽIA ??? počula som , že na to ešte treba nejaký
"vnútorný predpis" , poradte prosím .

Ďakujem , súrne prosím.
lenkak
04.03.05,08:19
Máš JU:
Registračná pokladňa do 30tis - drobný majetok, aj to ostatné (členenie réžia), zaznač si to do Karty drobného IM, (zaradenie, určite si to tu na Porade nájdeš, skús vyhľadať).
nákup XY do spotreby záleží od toho čo to bude. Rozlišuj materiál a réžia. Pokiaľ niečo vyrábaš tak všetky suroviny na výrobu sú materiálom, všetko ostatné pre chod firmy je réžia.
Zálohy energia je réžia - daňovo uznateľná. Keď Ti príde vyúčtovanie preplatok bude ostatný príjem, nedoplatok réžia.
sway
04.03.05,08:20
Prosím o radu / som SZCO , JU , nie DPH / , týka sa r. 2004

- ako zapísať , do akých výdavkov v PD úhradu záloh za el. energiu , sú daňovo uznateľné ? Ako to budem riešiť , keď mi príde teraz v r. 2005 konečná FA za skutočnú spotrebu ?
- kúpa REGISTRAČNEJ POKLADNE je výdavok RÉŽIA alebo MATERIÁL ??? ale aj iné vybavenie do 30000 napr. strop.svetlo ...viete rozhodnúť ?
...je potrebná prípadná daľšia evidencia ?
- ak chcem účtovat nákup XY do tzv. SPOTREBY bude to výdavok MATERIÁL alebo RÉŽIA ??? počula som , že na to ešte treba nejaký
"vnútorný predpis" , poradte prosím .

Ďakujem , súrne prosím.
energie dávam ako réžiu - urobím si členenie energie , po vyúčtovaní bude faktúra buď nedoplatok, riadne do nákladov, alebo preplatok plusom na to isté členenie.
- reg.pokladňa - réžia, tiež si dávam členenie krátkodobý majetok do 30 000 potom si vytlačím len tento účet členenia a mám i evidenciu
- skoro všetko je réžia - robím si členenie, teledfóny, kanc.potreby, poštovné, publikácie, čistiace potr..., materiál používam iba ak ide o materiál potrebný k podnikaniu, napr. kozmetička kupuje krémy, masky,....
- predpis si vyrob čo na aké členenie účtuješ - len jednoduchý, žioadne litánie - ešte ťa pochvália, málokto to robí...

takto stručne, už mám moc robotky....:p
Lentilka
12.03.05,20:02
No teda neviem. Ja v JU účtujem drobný hmotný majetok nad 1000,-Sk do materiálu. Do prevádzkovej réžie dávam poštovné,nájomné,bankové poplatky..
Zombor
12.03.05,20:21
Lentilka v PU je DDHM aj sucastou zasob ale postupy pre JU ho ako sucast zasob neuvadzaju. Odporucam DDHM uctovat do Rezie a samoska na kartu Dlhodobeho majetku. Prosim vas investicny majetok je uz archaizmus :)
ondrejvla
12.03.05,21:05
Teddy, ja účtujem takisto ako Lenka a Sway, vytvorím si predpis, rozčlením majetok na drobný majetok a majetok nad 30 000,- hmotný alebo nad 50 000,-
- nehmotný do - SHV, vtvorím si analytické členenie na réžiu, lebo to nie je materiál, ale drobný majetok potrebný na podnikanie. A že investície sú archaizmus, to nevadí, my archaici to používame a nerobíme žiadne vedy z toho, že sa musí investovať, ak chceme mať majetok, s ktorým môžeme podnikať. Ale dobre, nech je aj vlk sýty aj ovca celá - je to teda SÚBOR HNUTEĽNÝCH VECÍ.
Ibaka
19.04.05,19:08
Prosím Vás, často kupujem rôzne drobné veci ako baterie do prístrojov, žiarovky, tlačivá. Musím každú vec zapísať v peňažnom denníku samostatne alebo spolu napríklad za jeden mesiac a priložiť rozpis s dokladom z reg, pokladne. Druhá možnosť je praktickejšia, čo na to ale kontrolóri
babenko1
19.04.05,19:13
vieš si predstaviť ten tučný vývdavkový doklad? a hlavne prehľadnosť? skôr by som to rozdelila podľa druhu.. batérie, žiarovky....tlačivá.... poštovné.... a to dala teda raz za mesiac..
Paula
19.04.05,20:00
Súhlasím s jednorázovým jednodruhovým zaúčtovanim na konci mesiaca. Ani kontrole neprekáža, ak je na prvej strane urobená súpiska súm z dokladov ( v prípade platcu DPH aj "šibenička" ZD a DPH , radi si ju kontrolóri v pohode "odfajknú". Nemá význam písať a tlačiť kilometre denníka, je to neefektívne .
pyton
19.04.05,20:13
Máš JU:
Registračná pokladňa do 30tis - drobný majetok, aj to ostatné (členenie réžia), zaznač si to do Karty drobného IM, (zaradenie, určite si to tu na Porade nájdeš, skús vyhľadať).
nákup XY do spotreby záleží od toho čo to bude. Rozlišuj materiál a réžia. Pokiaľ niečo vyrábaš tak všetky suroviny na výrobu sú materiálom, všetko ostatné pre chod firmy je réžia.
Zálohy energia je réžia - daňovo uznateľná. Keď Ti príde vyúčtovanie preplatok bude ostatný príjem, nedoplatok réžia.
lenkak, tie karty drobného majetku nie sú povinné /pokiaľ to posledne neupravili.../
lenkak
19.04.05,20:16
Ja som si ich poctivo vypisovala - formát len A4. Ale teraz v programe si viem vytlačiť čo mám zaradené v drobnom majetku a po čase tam už len dopíšem kedy som ten drobný majetok vyradila.
nikulik
24.02.11,12:27
Máš JU:
Registračná pokladňa do 30tis - drobný majetok, aj to ostatné (členenie réžia), zaznač si to do Karty drobného IM, (zaradenie, určite si to tu na Porade nájdeš, skús vyhľadať).
nákup XY do spotreby záleží od toho čo to bude. Rozlišuj materiál a réžia. Pokiaľ niečo vyrábaš tak všetky suroviny na výrobu sú materiálom, všetko ostatné pre chod firmy je réžia.
Zálohy energia je réžia - daňovo uznateľná. Keď Ti príde vyúčtovanie preplatok bude ostatný príjem, nedoplatok réžia.

Ahojte, poprosila by som o radu. Nasla som tuto temu a konkretne tento prispevok a mam otazku. szčo nakupil registracnu pokladnu. Plati tento prispevok vyssie, ze to mam zaučtovat do réžie kde si dam členenie drobny majetok? Drobny majetok sa nečleni vo: vydavok za material?