Elena Brindzová
28.11.07,07:23
Som začiatočníčka a potrebovala by som poradiť či si môže živnostník ak pracuje v Českej republike uplatňovať cestovné náhrady a ak áno tak koľko sú na jedeň deň. Ďakujem.
AHA
29.11.07,14:55
Môže si uplatňovať cestovné náhrady aj vreckové najviac 40% zo stravného. Myslým že je to 600,-CZK na deň ale tú výšku si ešte over ja nemá po ruke zákon.
Milka P.
30.11.07,15:32
Odpoveď na Vašu otázku je správna, ale je to odpoveď na konkrétnu otázku. Mali by ste možno podrobnejšie napísať , ako ten živnostník v zahraničí pôsobí. Myslím tým, či je to zmluvne dohodnuté, alebo len odchádza na pracovné cesty do zahraničia.
Elena Brindzová
03.12.07,08:43
Živnostník pracuje pre slovenskú firmu, fakturuje v slov. korunách. Práce sú striedavo v SR a ČR pričom keď pracuje v ČR je tam takú dobu pokiaľ prácu nedokončí.
AHA
03.12.07,08:52
Živnostník pracuje pre slovenskú firmu, fakturuje v slov. korunách. Práce sú striedavo v SR a ČR pričom keď pracuje v ČR je tam takú dobu pokiaľ prácu nedokončí.
Ak chcete vedieť či má nárok na cestovné náhrady tak áno má nárok na stravné, vreckové a ďalšie preukazné výdavky (nocľažné, cestovné atď.)
Milka P.
03.12.07,18:43
Mám možno podobný problém, živnostník pracuje v Belgicku. Radila som sa s právnikom, aj pracovníčkou daňového úradu. Podľa nich živnostník si môže počas výkonu prác v zahraničí účtovať len 40 % nároku na stravné.
Odvolávajú sa pritom na znenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z o dani z príjmov. V uvedenom § 19 sa neuvádza, že daňovník si môže uplatniť aj stravné, aj vreckové do výšky 40 % stravného.
Ja som sa už tiež snažila nájsť radu na stránkach Porady, ale nepodarilo sa.
Dostala som už aj takú informáciu, že ak je miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté, nárok na diéty v zahraničí zaniká. Predpokladám, že živnostník pracuje na základe nejakej uzatvorenej zmluvy s inou firmou.
V tomto probléme sa motám stále dookola a neviem nájsť riešenie.
Johanka
03.12.07,19:48
Nominácia na kravinu roka ...:)

V § 19 ods.2 písm. e/ sa uvádza:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste av súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

odkaz 87 je na Zákon o cestovných náhradách :

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
...
§ 14
Vreckové


Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

Z uvedeného vyplýva, že stravné a vreckové nemožno oddeľovať ;). Ak by daňovník nemal nárok na stravné, nebolo by z čoho počítať vreckové.
Takisto je tu interval 5-40 % .... nie striktne 40 % ;).



Dostala som už aj takú informáciu, že ak je miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté, nárok na diéty v zahraničí zaniká
1.JPP, ktorá toto pustila do obehu asi nikdy nepočula o zmluvách "per huba".
2.v citovanom §19 ods.2 písm.e/ nič také nevidím ....
dvojča
14.02.10,16:26
ahojte, rada by som otvorila novú tému, ktorá tu už v minulosti bola, ale niečo nové k nej som nenašla. Ide o živnostníka, ktorý pracoval v Belgicku, kde fakturoval kladenie zámkovej dlažby. Ku každej faktúre, ktorú vystavil belgickej firme, má aj zmluvu, kde je uvedené miesto a dátum kladenia, väčšinou sú to týždenné fa s presnými dátumami, od kedy do kedy vykonával prácu. Za tieto odpracované dni mu chcem dať stravné vo výške 45,- eur + vreckové 18,- eur (40% zo stravného). Skutočne tam pracoval 13 až 15 hod. denne, víkendy nerobil. Používal aj vlastné auto, no netankoval na benzínkach v Belgicku, ale vo firme, kde pracoval, čiže mal to plus, no nemôžem mu dať do náhrad vlastné auto, lebo nemá bločky od nákupu PHM. No predpokladám, že môžem dať to stravné a vreckové = 63,- eur/deň. Môžte mi to prosím niekto potvrdiť? vďaka
ego.mc
14.02.10,16:41
Stravné + vreckové je podľa mňa v poriadku.
Ak mal auto nahlásené na DÚ, uvažoval by som aj o paušálnych náhradách za km. Aj bez PHM.
dvojča
14.02.10,18:09
ja som tiež uvažovala, že priložím cenu PHM zo štatistického úradu, len sa bojím, že mi to daňováci vyhodia, aj keď sa v zákone píše, že zamestnanec môže, ak nie je pokladničný doklad, mať cenu zo štat., no pri živnostníkovi by som sa obávala, vedel by si mi poradiť, ako by si obhájil cenu?
ego.mc
14.02.10,18:16
K PHM musí byť doklad o nákupe. Mal som na mysli iba 0,183 € za km.
Evanka
14.02.10,18:32
ahojte, rada by som otvorila novú tému, ktorá tu už v minulosti bola, ale niečo nové k nej som nenašla. Ide o živnostníka, ktorý pracoval v Belgicku, kde fakturoval kladenie zámkovej dlažby. Ku každej faktúre, ktorú vystavil belgickej firme, má aj zmluvu, kde je uvedené miesto a dátum kladenia, väčšinou sú to týždenné fa s presnými dátumami, od kedy do kedy vykonával prácu. Za tieto odpracované dni mu chcem dať stravné vo výške 45,- eur + vreckové 18,- eur (40% zo stravného). Skutočne tam pracoval 13 až 15 hod. denne, víkendy nerobil. Používal aj vlastné auto, no netankoval na benzínkach v Belgicku, ale vo firme, kde pracoval, čiže mal to plus, no nemôžem mu dať do náhrad vlastné auto, lebo nemá bločky od nákupu PHM. No predpokladám, že môžem dať to stravné a vreckové = 63,- eur/deň. Môžte mi to prosím niekto potvrdiť? vďaka
Ako živnostník si môže stravné, vreckové, výdavky za ubytovanie uplatniť, pretože pracuje v inom mieste, ako bežne svoju činnosť vykonáva. Píšeš však, že tankuje tam, kde pracoval. Tomu veľmi nerozumiem.... Ale ak mu PHL boli poskytované, nárok na odpočet spotrebovaných PHL nemá. Je to trocha komplikovanejšie, zak iba stručne: na paušál mu nárok vzniká. V akom vzťahu je vlastne s tým, kto mu dáva tie PHL (tie sú vlastne jeho príjmom).
Evanka
14.02.10,18:34
ja som tiež uvažovala, že priložím cenu PHM zo štatistického úradu, len sa bojím, že mi to daňováci vyhodia, aj keď sa v zákone píše, že zamestnanec môže, ak nie je pokladničný doklad, mať cenu zo štat., no pri živnostníkovi by som sa obávala, vedel by si mi poradiť, ako by si obhájil cenu?
PC vykonáva teda ako zamestnanec, alebo živnostník?
Janurka
14.02.10,18:36
Sumu základnej náhrady za každý km jazdy len v prípade, že použije motorové vozidlo nezahrnuté do obchod. majetku. Toto nie je podmienené mať nahlásené vozidlo na
DÚ.
ego.mc
14.02.10,18:45
Sumu základnej náhrady za každý km jazdy len v prípade, že použije motorové vozidlo nezahrnuté do obchod. majetku. Súhlasím.Toto nie je podmienené mať nahlásené vozidlo na DÚ. Keďže sa jedná o SZČO, auto, ktoré používa v súvislosti s podnikaním, musí byť prihlásené.
V texte.
dvojča
14.02.10,18:59
Je živnostník, prácu im fakturoval, a prečo mal PHM zadarmo, neviem, ale mal. A teraz sa ja musím trápiť, ako mu vymyslieť náklady, pretože mu skutočne dobre platili. Tam mu vychádza 2000 eurová daň, čiže mám čo robiť. Na daňovom musí byť nahlásené, aby som niečo mohla uplatniť, čo sa týka auta. Ale tie km sú dobrý nápad. vďaka
Janurka
15.02.10,14:49
S prihlásením auta som to myslela tak, že náhradu si môže uplatniť, tá nie je podmienená zaplatením dane z mot.vozidiel. To že mu môže byť udelená pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti a nezaplatenie dane je vec iná.
manager22
23.02.10,15:09
Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu/pomoc.

Ak SZČO vykonáva práce (na základe zmluvy s treťou osobou - PO) na území Nemecka - počas celého roka 2009; môže si tento uplatniť vo "vyúčtovaní zahr. prac. cesty": stravné vo výške 45€/deň; vreckové vo výške 18€/deň; noclažné - podľa skutočnej úhrady (pr. vo výške 225€/mesašne) ???

Čiže ak bude tento pracovať na území Nemecka 20 dní v mesiaci, uplatní si "výdavky-diéty": 20*45 + 20*18 + 225 = 1.485 € ???
manager22
23.02.10,17:18
Prosím, vie mi niekto poradiť ??? :confused:



Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu/pomoc.

Ak SZČO vykonáva práce (na základe zmluvy s treťou osobou - PO) na území Nemecka - počas celého roka 2009; môže si tento uplatniť vo "vyúčtovaní zahr. prac. cesty": stravné vo výške 45€/deň; vreckové vo výške 18€/deň; noclažné - podľa skutočnej úhrady (pr. vo výške 225€/mesašne) ???

Čiže ak bude tento pracovať na území Nemecka 20 dní v mesiaci, uplatní si "výdavky-diéty": 20*45 + 20*18 + 225 = 1.485 € ???
Janurka
23.02.10,18:08
Ale veď hneď len trocha vyššie kukni príspevok č. 12.
Maya1
03.03.10,07:20
dobrý deň,
stravné v ČR (pre SZČO) sa akým kurzom prepočítajú? Tiež sa vzťahuje § 36 ods. 6 ZoCN a to kurz 1. deň v mesiaci , kedy sa cesta začala? ďakujem
Maya1
03.03.10,08:00
posúvam, Ď
evuš
10.03.10,13:27
dobrý deň,
potrebujem sa uistiť : slovenská SZČO, odvody platené na Slovensku, príjem zo živnosti 0,--, príjem zo Zmluvy o dielo v AU
do 11 000,--EUR..., daň neplatil v AU žiadnu, z toho vyplýva : podať DP typ B, príjem SZČO 0,--, ale kam dať príjem zo zmluvy o dielo /do ktorých koloniek/, môže si dať do nákladov stravné+vreckové za dni v AU ? Vďaka
Evanka
10.03.10,14:15
dobrý deň,
potrebujem sa uistiť : slovenská SZČO, odvody platené na Slovensku, príjem zo živnosti 0,--, príjem zo Zmluvy o dielo v AU
do 11 000,--EUR..., daň neplatil v AU žiadnu, z toho vyplýva : podať DP typ B, príjem SZČO 0,--, ale kam dať príjem zo zmluvy o dielo /do ktorých koloniek/, môže si dať do nákladov stravné+vreckové za dni v AU ? Vďaka
V prvom rade je potrebné zaradiť príjem zo zmluvy o dielo. Na posúdenie by bolo teba viac informácií. V zmysle akého zákona bola zmluva uzatvorená, o akú činnosť sa jednalo, predpokladám, že je to činnosť, ktorú nemá SZČO v ŽL, alebo na ktorú sa živnostenské oprávnenie nevydáva.
Potom následne na zaradenie príjmu je možné uvažovať o uznateľnosti pracovnej cesty v súvislosti s dosiahnutym príjmom.
evuš
11.03.10,05:51
Evanka,
ďakujem za ochotu pomôcť... Bližšie info musím zistiť a ozvem sa... Pekný dník
mimusa
11.03.10,11:57
Ak zivnostnik dochadza do ineho miesta za pracou ako je jeho trvale bydlisko, ma narok na cestovne nahrady, auto ma prihlasene na DU/nema ho v majetku / ?
Zdenka175
11.03.10,13:48
Ak zivnostnik dochadza do ineho miesta za pracou ako je jeho trvale bydlisko, ma narok na cestovne nahrady, auto ma prihlasene na DU/nema ho v majetku / ?
Auto nahlásené aj je zaplatená daň z MV? Môže si robiť cesťáky. Výpočet pr.spotreba podľa TP x cena PHM:100=cena na 1km a + paušál 0,183/1km
evuš
12.03.10,07:46
ahojte,
takže som zistila, že zmluva o dielo bola podpísaná v takom znení, že SZČO preberá všetky povinnosti voči ZP,SP, DÚ ako živnostník na Slovensku... AU strana si ho vlastne objednala ako slovenskú SZČO... auto živnostník nemá v majetku /nie ja ani majiteľom auta/, na DÚ mu bolo povedané, že daň z MV platiť nemusí nakoľko auto používal v AU... ak viete pomôcť pri vyplnení tohto DP budem rada../najmä kam zaradiť príjem - ktorý riadok/ pôvodne chcel uplatniť paušál, teraz však rozmýšľa nad skutočnými výdavkami.. bločky od PHM nemá, môže si uplatniť iba stravné za dni, ktoré strávil v AU ? A pri skutočných výdavkoch sa platby do poisťovní dajú tiež ako výdavok?... som z toho trochu mimo, JÚ živnostníkov neni moja parketa... VĎAKA
evuš
12.03.10,08:41
..ešte som zabudla, že živnosť je na reklamné a marketingové služby, zmluva o dielo bola na distribúciu novín a reklamných prostriedkov...
dvojča
14.03.10,20:07
Ano, kurz 1. deň v mesiaci. Nevedela som o tom, no na poslednom školení to bolo povedané, čo ma prekvapilo, ale je to tak.
dvojča
14.03.10,20:13
pokiaľ je živnostník, vystavoval im aj faktúry? ja by som to dala ako príjem zo živnosti, pretože zmluva o dielo a dať príjem ako náhodný i napriek tomu, že sa opakoval, to by asi neobstálo. Môže si uplatniť paušálne výdavky 40% + zaplatené poistné do zdravotnej aj do sociálky, ak platil. Záleží to od výšky príjmov. Môže si dať aj stravné + vreckové do 40% od výšky stravného, treba to prepočítať, čo je výhodnejšie. Pokiaľ auto nie je nahlásené na DÚ, neriskovala by som s nákladmi na auto.
ego.mc
14.03.10,20:41
Ano, kurz 1. deň v mesiaci. Nevedela som o tom, no na poslednom školení to bolo povedané, čo ma prekvapilo, ale je to tak.
Toto platí pre iba zamestnancov.
Pre SZČO podľa mňa platí kurz podľa dňa uskutočnenia účtovného prípadu.

Moje odôvodnenie: § 19 ZoDP sa na Zákon o CN náhradách odvoláva iba pre stanovenie limitu uznateľných výdavkov, ale pre prepočet zo zahraničnej meny platia ustanovenia ZoÚ.
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
evuš
15.03.10,07:51
ahoj dvojča,
vďaka za pomoc, myslela som si to aj ja.. takže príjem zo živnosti.., paušál je preňho dosť nevýhodný, nakoľko bola veľká spotreba PHM /to však do DP pre istotu nedám/, stravné mu patrí za každý deň, koľko tam bol... môže sa to spraviť iba jedným dokladom, alebo treba spraviť za každý deň stravné+vreckové osobitne? Nemáte niekto náhodou k tomu neaký formulár ? Skúšala som spraviť DP cez DÚ /skúšobne/, ale pri paušále mi odvody do poisťovní nezarátalo medzi výdavky, čiže odpočítalo mi to len 40% paušál.. ešta raz dík
dobrava
15.03.10,11:18
Pekný deň, neviem, či to mám zaradené správne, ale skúsim:SZČO bol platcom DPH do konca II.štvrťroka 2009, od III.štvrťroka je neplatcom DPH. Auto má súkromné a používa ho na služobné účely. Môže si jedným dokladom vyúčtovať pracovné cesty za I.-II.štvrťrok 2009 /keď bol platcom DPH/ a môžem to zaúčtovať do peň.denníka až teraz, teda keď je neplatca DPH?
Ďakujem.
evuš
16.03.10,07:19
ahoj dvojča,
vďaka za pomoc, myslela som si to aj ja.. takže príjem zo živnosti.., paušál je preňho dosť nevýhodný, nakoľko bola veľká spotreba PHM /to však do DP pre istotu nedám/, stravné mu patrí za každý deň, koľko tam bol... môže sa to spraviť iba jedným dokladom, alebo treba spraviť za každý deň stravné+vreckové osobitne? Nemáte niekto náhodou k tomu neaký formulár ? Skúšala som spraviť DP cez DÚ /skúšobne/, ale pri paušále mi odvody do poisťovní nezarátalo medzi výdavky, čiže odpočítalo mi to len 40% paušál.. ešta raz dík

Nevie mi niekto poradiť ? Vďaka
mamiatko
16.03.10,07:29
ahoj dvojča,
vďaka za pomoc, myslela som si to aj ja.. takže príjem zo živnosti.., paušál je preňho dosť nevýhodný, nakoľko bola veľká spotreba PHM /to však do DP pre istotu nedám/, stravné mu patrí za každý deň, koľko tam bol... môže sa to spraviť iba jedným dokladom, alebo treba spraviť za každý deň stravné+vreckové osobitne? Nemáte niekto náhodou k tomu neaký formulár ? Skúšala som spraviť DP cez DÚ /skúšobne/, ale pri paušále mi odvody do poisťovní nezarátalo medzi výdavky, čiže odpočítalo mi to len 40% paušál.. ešta raz dík
K tej poslednej časti príspevku, do výdavkov započítaš 40% + poistné samo ti to nenaráta, a až potom zaškrtni pod tabuľkou a uveď sumu poistného
annah
16.03.10,13:39
Ak zivnostnik dochadza do ineho miesta za pracou ako je jeho trvale bydlisko, ma narok na cestovne nahrady, auto ma prihlasene na DU/nema ho v majetku / ?


a ako so stravnym? ked chodi na "tyzdnovky" .. medzitym si odbehne sluzobne do prahy .. tj. za 1 tazden je 1 cestovny prikaz?

mozu tam byt naklady?:confused:
nedela = autobus (16.00) + 3,60 stravne
pondelok = 3,60 (od polnoci do 6.00) + (od 6. 00 prekroci hranice do prahy) 600 cz stravne + 40 percent vreckove
utorok = praha 600 + 40 percent
streda = blava 8,30 stravne
stvrtok = blava 8,30 stravne
piatok = blava 8,30 stravne + autobus domov

poznamka: szco pracuje s PC - spravca systemov
dvojča
16.03.10,23:03
ahoj dvojča,
vďaka za pomoc, myslela som si to aj ja.. takže príjem zo živnosti.., paušál je preňho dosť nevýhodný, nakoľko bola veľká spotreba PHM /to však do DP pre istotu nedám/, stravné mu patrí za každý deň, koľko tam bol... môže sa to spraviť iba jedným dokladom, alebo treba spraviť za každý deň stravné+vreckové osobitne? Nemáte niekto náhodou k tomu neaký formulár ? Skúšala som spraviť DP cez DÚ /skúšobne/, ale pri paušále mi odvody do poisťovní nezarátalo medzi výdavky, čiže odpočítalo mi to len 40% paušál.. ešta raz dík
ahoj, ja to robím na predtlačenom účt. doklade "Cestovný príkaz", je to pracné, ale dá sa to. Podľa podkladov ktoré mám, napr. faktúry, kde má rozpísané dátumy za ktoré fakturuje práce, podľa mesiacov si rozpíšem podľa odpracovaných dní stravné + % vreckové podľa odpr.hodín., čiže do roka mám 12 cest.príkazov.
V daňovom si dopíšeš paušálne výdavky + zaplatené odvody, neviem aký máš softvér, ale ja si zaškrtnem paušálne výdavky napr. 40, dopíšem výšku odvodov, ktoré sa mi započítajú k výdavkom.
evuš
17.03.10,04:36
ahoj, ja to robím na predtlačenom účt. doklade "Cestovný príkaz", je to pracné, ale dá sa to. Podľa podkladov ktoré mám, napr. faktúry, kde má rozpísané dátumy za ktoré fakturuje práce, podľa mesiacov si rozpíšem podľa odpracovaných dní stravné + % vreckové podľa odpr.hodín., čiže do roka mám 12 cest.príkazov.
V daňovom si dopíšeš paušálne výdavky + zaplatené odvody, neviem aký máš softvér, ale ja si zaškrtnem paušálne výdavky napr. 40, dopíšem výšku odvodov, ktoré sa mi započítajú k výdavkom.


Ahoj, ďakujem za radu. Ale ak budem uplatňovať paušál 40%, tak nemôžem si ešte k tomu dať výdavky ako stravné+vreckové ?!! Takže podľa mňa - buď paušál alebo spraviť tie cesťáky a zaúčtovať ich ako skutočné výdavky + poistné ?... už som z toho totálny magor...
Zita5
17.03.10,04:42
Ahoj, ďakujem za radu. Ale ak budem uplatňovať paušál 40%, tak nemôžem si ešte k tomu dať výdavky ako stravné+vreckové ?!! Takže podľa mňa - buď paušál alebo spraviť tie cesťáky a zaúčtovať ich ako skutočné výdavky + poistné ?... už som z toho totálny magor...

Ak použijete paušálne výdavky , tak cestovné náhrady nepočítate , nakoľko v tých 40% je všetko .
evuš
17.03.10,08:26
Ak použijete paušálne výdavky , tak cestovné náhrady nepočítate , nakoľko v tých 40% je všetko .

áno, v tom mám jasno, že v 40% je všetko...
Pracoval však v AU, a za minulý rok je preňho paušál nevýhodný. Chcem sa len uistiť, že či mu bude stačiť zaúčtovať do výdavkov len stravné+vreckové a zaplatené poistné. Napr. PHM, nocľažné nedá do výdavkov - nemá od toho doklady.../bol v tom že si urobí paušál, až teraz z potvrdenia o príjme zistil, že je lepšie účtovať../ Dá sa to urobiť takto ?
dobrava
17.03.10,11:38
Pekný deň, neviem, či to mám zaradené správne, ale skúsim:SZČO bol platcom DPH do konca II.štvrťroka 2009, od III.štvrťroka je neplatcom DPH. Auto má súkromné a používa ho na služobné účely. Môže si jedným dokladom vyúčtovať pracovné cesty za I.-II.štvrťrok 2009 /keď bol platcom DPH/ a môžem to zaúčtovať do peň.denníka až teraz, teda keď je neplatca DPH?
Ďakujem.
Prosím, poradíte mi, či to tak môže byť?
Ociviste
21.03.10,13:03
Dobry den, mam dve otazky, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu?
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem
Ociviste
21.03.10,19:28
Dobry den, mam dve otazky, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu?
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem

Prosim vie niekto poradit?
1) Jedna sa mi o to, ze ak sluzobne cesty boli v zahranici, ci priemernu cenu PHM beriem z uzemia SR alebo musim najst nejaku v danej krajine. Staci to raz mesacne?
2) pozerala som nejake temy ohladom diet a nasla som ze ked sluzobna cesta (do zahranicia) trvala od 1.10 - 25.10 tak vyuctovanie bolo k 25.10 a teda kurz uvediem k 24.10.2009. Je to spravne?
Dakujem
iriska
21.03.10,19:31
Dobry den, mam dve otazky, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu?
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem

Nie som síce profesionál v tomto, ale nedáva sa priemerná cena, ale dokladajú sa reálne bloky a teda ceny z nich.
Ociviste
21.03.10,19:34
Ano to je pravda v pripade SZCO ale ak sa jedna o zamestnanca, staci vraj iba podla statistic. uradu, alebo natankuj.sk. Neuviedla som ze sa jedna o zamestnanca.
Ociviste
22.03.10,12:25
Prosim vie niekto poradit?
1) Jedna sa mi o to, ze ak sluzobne cesty boli v zahranici, ci priemernu cenu PHM beriem z uzemia SR alebo musim najst nejaku v danej krajine. Staci to raz mesacne?
2) pozerala som nejake temy ohladom diet a nasla som ze ked sluzobna cesta (do zahranicia) trvala od 1.10 - 25.10 tak vyuctovanie bolo k 25.10 a teda kurz uvediem k 24.10.2009. Je to spravne?
Dakujem


Prosiiim vie niekto poradit? Mozno sa to zda niekomu jednoduche, ale ja to robim prvy raz a preto sa ospravedlnujem za tolko otazok.
Dakujem
Ociviste
23.03.10,11:43
Prosiiim vie niekto poradit? Mozno sa to zda niekomu jednoduche, ale ja to robim prvy raz a preto sa ospravedlnujem za tolko otazok.
Dakujem

:-(
Janula1
23.03.10,18:56
Dobry den,
ja by som tiez chcela poradit. Ak ma niekto v zivnostenskom liste napisane miesto podnikania napr. Zilina a chodil pracovat do Bratislavy, mozem mu urobit cestaky iba na diety? A tie by som potom dala ako výdavky ovplyvnujuce základ dane? Lebo SZCO si stravne listy nekupovala.
Dakujem velmi pekne.
profi
27.03.10,16:47
ja sa pýtam to iste co prísp.49 moze si dat szco cestaky do nakladov ak pracoval cely rok v BA ále bydlisko a miesto podnikania ma v onom meste? potrebujem mu trosku zvysit naklady a toto je vlastne aj realny naklad ...dakujem
profi
27.03.10,16:56
a este jedna otazka: nahrada za cestovne by bol v tom pripade normalne podla zakona o cestovnych nahradach t.j. ze ked pracoval napr.5 dni v BA a bol mimo domu tak si vyuctuje
5x8,30 ? alebo len 5x 3,60? prosim poradte niekto
kocka503
28.03.10,18:34
Ahojte, prosím nemá niekto vyplnený vzor na vyúčtovanie zahraničnej cesty, kde SZČO používa paušálne 0,183 Eur/km?
Janula1
29.03.10,07:37
8,30, ked pracoval viac ako 18 hod.
Xantypa
29.03.10,10:20
Chcem si ešte raz upresniť, či som to dobre pochopila. Som SZČO, vykonávam prácu v SR ale idem na služobnú cestu do Českej republiky na 3 dni. Vyúčtujem si stravné (600 CZK - samozrejme podľa hodín) + 40 % vreckové zo 600 CZK. Môžem si aj vreckové dať do nákladov? No a k tomu aj ďalšie výdavky (vlak, bus, auto, nocľah, poplatok za školenie a pod.)
AIMA
29.03.10,11:34
Ahojte, na štatistickom úrade som našla ceny poh. hmôt len v jednotlivých týždňoch, nie ku konkrétnemu dátumu. Neviete, či je dostupná aj info o cene ku konkrétnemu dňu, alebo stačí doložiť k cesťákom cenu v tom týždni, v ktorom bola cesta uskutočnená.
Anja111
29.03.10,11:48
Ahojte, na štatistickom úrade som našla ceny poh. hmôt len v jednotlivých týždňoch, nie ku konkrétnemu dátumu. Neviete, či je dostupná aj info o cene ku konkrétnemu dňu, alebo stačí doložiť k cesťákom cenu v tom týždni, v ktorom bola cesta uskutočnená.
ZDP
§ 19
odst. 2
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
Mariana42
30.03.10,10:58
Dobrý deň, môžem sa spýtať: osobné vozidlo manželky SZČO sa považuje za vypožičané vozidlo - tzn. SZČO si môže uplatniť iba náhradu za spotrebované pohonné látky? /cestná daň je zaplatená/
Mám taký názor, že takéto auto nakoľko nie je pezpodielovým spoluvlastníctvom manželov - nepovažuje sa to za vlastné vozidlo SZČO nezahrnuté do podnikania. Mám pravdu, alebo sa mýlim?