Adria.ma
28.11.07,07:55
Kúpili sme osobné motorové vozidlo, na ktoré si nemôžem uplatniť odpočet DPH. Kúpili sme to na leasing, so zaplatením akontácie a pravidelnými mesačnými splátkami na 4 roky (48 mesiacov).
Je môj postup správny pri zaraďovaní DPH do nákladov?

DPH z pravidelných mesačných splátok dávam do nákladov (nezisková organizácia) na účet 549 s príslušnou analytikou. Avšak DPH z akontácie je záležitosť, kde sa rozchádzajú názory viacerých mojich známych účtovníkov. Jedni navrhujú, aby bolo toto DPH zaúčtované jednorázovo do nákladov na účet 549 (u podnikateľov 548) a iní navrhujú, aby som to kontovala ako náklady budúcich období a postupne to dávala do nákladov ako 549.../381... počas celého obdobia splácania leasingu.
Tú druhú alternatívu by som si dokázala obhájiť, resp. mi je prijateľnejšia, zdá sa mi, že je to uvedené v § 25 ods. 5 zákona o dani z príjmov.

Ktorá alternatíva je podľa Vás správna?
Johanka
28.11.07,07:26
Kúpili sme osobné motorové vozidlo, na ktoré si nemôžem uplatniť odpočet DPH. Kúpili sme to na leasing, so zaplatením akontácie a pravidelnými mesačnými splátkami na 4 roky (48 mesiacov).
Je môj postup správny pri zaraďovaní DPH do nákladov?

DPH z pravidelných mesačných splátok dávam do nákladov (nezisková organizácia) na účet 549 s príslušnou analytikou. Avšak DPH z akontácie je záležitosť, kde sa rozchádzajú názory viacerých mojich známych účtovníkov. Jedni navrhujú, aby bolo toto DPH zaúčtované jednorázovo do nákladov na účet 549 (u podnikateľov 548) a iní navrhujú, aby som to kontovala ako náklady budúcich období a postupne to dávala do nákladov ako 549.../381... počas celého obdobia splácania leasingu.
Tú druhú alternatívu by som si dokázala obhájiť, resp. mi je prijateľnejšia, zdá sa mi, že je to uvedené v § 25 ods. 5 zákona o dani z príjmov.

Ktorá alternatíva je podľa Vás správna?

§25 Zákona o dani z príjmov
(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

§19 ods.3 - Daňové výdavky
k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

Zákon o dani z príjmov nepožaduje časové rozlišovanie DPH, na ktorej odpočítanie nemá platiteľ dane nárok ;).
Adria.ma
28.11.07,07:54
Vďaka, Johanka, ... Ale, nie je ani nesprávne, ak to časovo rozlíšim... Ak používaš, alebo si sa stretla s praktickou knižočkou p. Cenigovej (máj 2007), tak tam je tento náklad časovo rozlíšený... Aspoň som z akontácií mala taký pocit...
Takže, myslíš, že na druhej strane je to problém, ak to časovo rozlíšim?
Vladimír Ozimý
28.11.07,07:58
no ja by som to dal jednorázovo tú DPH riadil by som sa podľa par. 19 osd 3 písm k) ak sa nemýlim...vecne aj časovo to súvisí s obdobím pri ktorom došlo k úhrade zvýšenej splátky vtedy vzniklo plnenie DPH nie počas doby prenájmu :)
Johanka
28.11.07,08:08
Vďaka, Johanka, ... Ale, nie je ani nesprávne, ak to časovo rozlíšim... Ak používaš, alebo si sa stretla s praktickou knižočkou p. Cenigovej (máj 2007), tak tam je tento náklad časovo rozlíšený... Aspoň som z akontácií mala taký pocit...
Takže, myslíš, že na druhej strane je to problém, ak to časovo rozlíšim?
Odpovedala som Ti z pohľadu Zákona o dani z príjmov, ktorý časové rozlíšenie daňového výdavku nepožaduje.
Cenigová vo svojej knižke popisuje účtovanie a časové rozlíšenie DPH z akontácie ako časové rozlíšenie nákladov;). Osobne s týmto účtovným postupom nie som stotožnená (ale som vo vývoji :))... Ak budeš časovo rozlišovať tento náklad v účtovníctve, je potrebné upraviť o sumu časového rozlíšenia účtovný výsledok hospodárenia v daňovom priznaní ...
Adria.ma
28.11.07,08:18
Aj tak by som sa k tomuto vrátila na margo tejto problematiky... Akontácia je vlastne preddavok, záloha, nie? A nemala by byť táto záloha zúčtovávaná počas celého trvania leasingu? Pretože záloha ako samá nie je nákladom, je to iba preddavok, ktorý je potom zúčtovaný ak dôjde k dodaniu tovaru resp. služby... V tomto prípade je to finančný leasing...

Stále mám taký subjektívny pocit, že to viac sedí na časové rozlíšenie...

Ešte stále uvažujem... Tu treba úplne "zabudnúť" na zákon o DPH, pretože prijatie platby (preddavku) je zdaniteľné plnenie iba z hľadiska zákona o DPH. V zákone o DzP prijatie alebo poskytnutie preddavku nie je ešte nákladom. Takže, ako?
Vladimír Ozimý
28.11.07,08:39
Johanka to napísala správne...nie je dôvod na časové rozlíšenie...
Adria.ma
28.11.07,08:59
Ja som taký šprťoš, tak sa do toho ešte trošku obujem. Ale vážim si aj Vaše rady a postrehy, zvážim to celé... Mám rada ak v účtovníctve všetko sedí ako obrázok Puzzle.