jani73
28.11.07,07:59
Dobrý deň, má niekto skúsenosti s vystavením hromadného dobropisu? Kolegyňa vystavila dobropis pre jednu firmu, kde zahrnula zníženie ceny za dve faktúry. Ten už aj poslala do tej danej firmy. Kolegyni som to vrátila,aby urobila na každú fa samostatný dobropis, ale tá vraj na to nemá kedy a čas beží. Teraz neviem ako to vypárujem, skúšala som všeličo. Je možnosť v Omege to nejako vypárovať? Ď.
jani73
28.11.07,08:22
Nemá nikto skúsenosť?
sway
28.11.07,08:26
Dobrý deň, má niekto skúsenosti s vystavením hromadného dobropisu? Kolegyňa vystavila dobropis pre jednu firmu, kde zahrnula zníženie ceny za dve faktúry. Ten už aj poslala do tej danej firmy. Kolegyni som to vrátila,aby urobila na každú fa samostatný dobropis, ale tá vraj na to nemá kedy a čas beží. Teraz neviem ako to vypárujem, skúšala som všeličo. Je možnosť v Omege to nejako vypárovať? Ď.

Napíš čo konkrétne by si chcela vypárovať? - ak vystavila dobropis je to v poriadku, podľa mňa aj na viacero faktúr. Páruješ potom už len úhradu s odoslaným dobropisom.
Alebo ak ti ide o to, ako spárovať platby - ak sa jedná o zápočet, tak to spravíš cez interné doklady. popíšem ti postup:

ID pridaj, dáš vo vzore Z – zápočet, použi makro a ideš:
Dátum, zápočet názov – číslo
A hodí ťa do kolonky vpravo - úhrada
Zadáš, alebo cez lupu vyhľadáš najskôr dobropis a enter zaúčtuje ti MD 311
A znova ťa hodí do kolonky úhrada,
Tu zadáš prvú faktúru – rovnaký postup sám ti zaúčtuje DAL 311
A znova... zadáš druhú faktúru - rovnaký postup sám ti zaúčtuje DAL 311
Vypneš makro ak ti strany sedia a máš zaúčtovanú faktúru aj dobropis.
Takéto zaúčtovanie sa dá použiť pri zápočte ak je po vzájomnom započítaní suma k úhrade 0,-Sk – vtedy sa ti strany vyrovnajú a odpíšu sa záväzky aj pohľadávky


Ak ti ide o úhradu cez banku napr. dobropis je na 3 000, faktúra na 10 000 a druhá na 2 000 a uhradia ti len 9 000, účtuješ takto.

Na banke:
Úhrada faktúry – klasicky ale pozor celú sumu + 10 000
Úhrada dobropisu – klasicky celú sumu - 3000
A úhrada druhej faktúry tak isto. + 2000
Na banke budeš mať 3 obraty, a tie ti po sčítaní dajú sumu ktorú ti skutočne uhradili.
jani73
28.11.07,09:00
Keď mám na jednu fa vystavený dobropis, vypárujem si ju cez vystavené dobropisy-úhrady-konkrétna fa a tým ju mám buď poníženú cenu alebo vyrovnanú celkom. Teraz mám dve faktúry a na ne vystavený jeden dobropis. teraz mi ale nejdú urobiť dve úhrady, iba na jednu fa a čo stou druhou fa cez ID?
sway
28.11.07,09:08
Keď mám na jednu fa vystavený dobropis, vypárujem si ju cez vystavené dobropisy-úhrady-konkrétna fa a tým ju mám buď poníženú cenu alebo vyrovnanú celkom. Teraz mám dve faktúry a na ne vystavený jeden dobropis. teraz mi ale nejdú urobiť dve úhrady, iba na jednu fa a čo stou druhou fa cez ID?

...no neviem či to veru robíš správne - ty si ich uhrádzaš len v evidencii dobropisov a faktúr, ale nemáš to zaúčtované - nikde nebudeš vidieť kedy a ako si si odúčtovala dobropisy.
Ja osobne robím úhrady vždy buď cez banku, alebo cez ID- ako som ti popísla a mám to krásne prehľadné.;) vyskúšaj si to.:)
jani73
28.11.07,10:06
Keď si vypárujem faktúry s ddobropismi v prehľadoch záväzkov a pohľadávok sa mi zobrazia všetky úhrady, nielen bankové alebo pokladničné, príp. zápočty. Tento postup ako to robím mi poradili priamo v KROSE, takže by to malo byť v poriadku. Chcela som sa ich spýtať aj na moju terajšiu otázku, ale nemôžem sa tam dovolať, preto som zadala otázku aj na poradu. Môžem to urobiť aj cez zápočty,ďakujem.