Ežor
28.11.07,08:16
Dobrý deň,
hľadala som na porade informácie o počte stravných lístkov, ktoré dávame zamestnancom. Našla som toho dosť, ale potrebovala by som poradiť v tomto: Zamestnanci pracujú na 12 hodinové smeny. Stravné lístky im poskytujeme podľa odpracovaných smien - čiže 14 alebo 15 lístkov mesačne. Avšak chceme im dať hodinovú obednú prestávku, len neviem či sme povinný im dávať aj dva stravné lístky, alebo so súhlasom zamestnancov im môžeme dávať len jeden stravný lístok, aj keď prestávka nebude 30 minút, ale 60 minút.
Ďakujem
M&G
28.11.07,07:20
počet stravných lískov predsa súvisí s počtom odpracovaných hodín a nie s dĺžkou obednej prestávky (ak sa nemýlim)
sta
28.11.07,07:55
Dobrý deň,
hľadala som na porade informácie o počte stravných lístkov, ktoré dávame zamestnancom. Našla som toho dosť, ale potrebovala by som poradiť v tomto: Zamestnanci pracujú na 12 hodinové smeny. Stravné lístky im poskytujeme podľa odpracovaných smien - čiže 14 alebo 15 lístkov mesačne. Avšak chceme im dať hodinovú obednú prestávku, len neviem či sme povinný im dávať aj dva stravné lístky, alebo so súhlasom zamestnancov im môžeme dávať len jeden stravný lístok, aj keď prestávka nebude 30 minút, ale 60 minút.
Ďakujem

Zákonník práce § 152 Stravovanie zamestnancov:
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

ZĽ môže poskytnúť pri pracovnej zmene ktorá trvá nad 11 hodín ďalší stravný lístok, ale nemusí, zákon mu to neprikazuje. ;)
Ežor
28.11.07,09:23
Mne skôr ide o to, že pri či pri hodinovej obednej prestávke,musím poskytnúť dva stravné lístky, alebo stačí jeden.
ďakujem
sta
28.11.07,09:43
Mne skôr ide o to, že pri či pri hodinovej obednej prestávke,musím poskytnúť dva stravné lístky, alebo stačí jeden.
ďakujem

Obedová prestávka s tým nemá nič spoločné. Tu ide o to, koľko hodín ZC odpracuje, ak viac ako 4 hodiny má nárok na 1 stravný lístok/hlavné jedlo, ak odpracuje viac ako 11 hodín môžete mu poskytnúť ešte 1 stravný lístok/hlavné jedlo ale nemusíte.