Džudi
28.11.07,08:37
Prosím, je výhodnejšie je dobrovolne nezamestnaného, ktorý dostal ponuku od banky na prácu sprostredkovateľa mať vybavenú živnosť, alebo len požiadať DÚ o vydanie DIČ? Jedná sa mi hlavne či je rozdiel v platení odvodov, možnosti dať si do nákladov výdavky napr . prenájom, cestovné atď. Ak s tým máte niekto skúsenosti, ďakujem za akúkoľvek odpoveď aj skúsenosť.
Mirka123
28.11.07,08:14
Na daňovom sa vás budú pýtať, na základe akého oprávnenia budete podnikať, nevydajú vám DIČ bez živnostenského listu alebo zmluvy o sprostredkovaní (podľa Obchodného zákonníka). Ja zhodou okolností mám zmluvu o obchodnom zastúpení s jednou bankou a tá si vyžadovala živnostenský list - mám tam činnosti podnikateľské poradenstvo aj sprostredkovanie vrámci voľných živností. Čo sa týka tých odvodov a daňových výdavkov, každý samostatne zárobkovo činný občan (živnostník aj sprostredkovateľ) majú rovnaké práva a povinnosti. Ja si napríklad dávam do nákladov telefón, cestovné, stravné, kancelárske potreby atď.
Johanka
28.11.07,08:15
Prosím, je výhodnejšie je dobrovolne nezamestnaného, ktorý dostal ponuku od banky na prácu sprostredkovateľa mať vybavenú živnosť, alebo len požiadať DÚ o vydanie DIČ? Jedná sa mi hlavne či je rozdiel v platení odvodov, možnosti dať si do nákladov výdavky napr . prenájom, cestovné atď. Ak s tým máte niekto skúsenosti, ďakujem za akúkoľvek odpoveď aj skúsenosť.

Nedá sa odpovedať čo je výhodnejšie ... základná otázke znie inak - je činnosť, ktorú bude vykonávať pre banku živnosťou ? O sprostredkovanie čoho ide ? Aký bude predmet zmluvy s bankou? Podľa toho vieme určiť či sa jeho činnosť bude riadiť Živnostenským zákonom alebo iným, osobitným predpisom.
K daňovým výdavkom - ak bude činnosť vykonávať na základe živnosti alebo len s DIČ ako činnosť podľa osobitného predpisu - platí pre neho Zákon o dani z príjmov v plnom rozsahu, tzn.že uplatňuje daňové výdavky rovnako.
veronikasad
28.11.07,08:34
Súhlasím s Johankou. Z pohľadu preddavkov na zdravotné poistenie ani v jednom z týchto prípadov už nebudeš považovaný za doborovolne nezamestnaného. Musíš platiť preddavky z min. mzdy, t.č. 1064sk mesačne. Odvody do soc.poisťovne od 1.7.nasl. roka v prípade ak príjem = tržby za predch. kal. rok presiahnu 12-násobok min.mzdy
Džudi
28.11.07,08:41
Ďakujem obom za reakcie, jedná sa mi o to , že neter bola na konkurze v banke, ponuka na sprostredkovanie úverov, poistenia pre túto banku a tam jej dali na výber, či chce robiť pre nich na živnosť alebo len na DIČ. Teraz sa prišla poradiť čo je pre ňu výhodnejšie a nejako ma to zaskočilo, hoci účto som robila aj sprostredkovateľom, ale ja som v tom nevidela rozdiel čo sa týka daní, nákladov čo ste mi aj potvrdili. Len niekedy už za všetkým hľadám nejakú búdu a chcela som jej poradiť to čo bude pre ňu výhodnejšie. Skôr som zapochybovala či nie je nejaká odlišnosť v odvodoch, ale ani tam som nič neobjavila. Tak isto do SP platí sledovanie príjmu zo živnosti aj z činností sprospredkovateľa na účely povinnosti platiť. A zdravotné platiť bude musieť od začatia vykonávanie buď živnosti alebo toho sprostredkovania.
Mirka123
28.11.07,08:51
Teraz ma ešte napadlo: ak je zmluva o sprostredkovaní uzatvorená podľa § 642 a nasled. paragrafov Obchodného zákonníka, z takejto činnosti nevyplýva povinnosť platiť odvody. Mám to od pracovníčky sociálnej poisťovne. :cool:
Džudi
28.11.07,09:26
No toto je presne to čo ma zaújma, teda len rozmýšľam, či by nebolo pre ňu výhodnejšie mať takéto zmluvy a odvody by neplatila iba do ZP naďalej ako dobrovolne nezamestnaná, ale tým pádom by to nebol príjem podľa § 6 ale § 8. Ak byto boli nejaké nízke príjmy toto by bolo vhodnejšie. Ale ak by chcela kanceláriu, a výdavky do účtovníctva príp. % bolo by vhodnejšie mať príjem § 6. A ešte ak by sa chcela prihlásiť na ÚP ako nezamestnaná ten príjem podľa § 642 Obch. by mohla mať ? Na ÚP by sa prihlásila aby mohla požiadať o dotáciu z ESF.
Džudi
28.11.07,09:30
Veronikasad snažím sa Ti dať bodík, ale nejako to nejde , ešte skúsim zatiaľ ďakujem všetkým.
Vladimír Ozimý
28.11.07,09:55
Teraz ma ešte napadlo: ak je zmluva o sprostredkovaní uzatvorená podľa § 642 a nasled. paragrafov Obchodného zákonníka, z takejto činnosti nevyplýva povinnosť platiť odvody. Mám to od pracovníčky sociálnej poisťovne. :cool:

ja som sa toho už napočúval...a vieš na aký par. sa odvoláva v zákone o sociálnom poistení že nie je povinný platiť odvody?
Mirka123
29.11.07,06:28
Prepáčte že odpisujem až teraz, ale včera som už potom bola mimo kancelárie. Neviem ktorý § sociálneho zákona o tom hovorí, ale na dvoch pobočkách soc. poisťovne mi povedali to isté. Musela som iba k výpisu z DP priložiť rozpis príjmov podľa druhu zmlúv, na základe ktorých som činnosti vykonávala. Keď som ho predložila, bolo všetko OK. Pripájam tento rozpis, resp. prílohu k výpisu z DP. Dúfam že pomôže a poslúži.
Mirka123
29.11.07,06:36
No toto je presne to čo ma zaújma, teda len rozmýšľam, či by nebolo pre ňu výhodnejšie mať takéto zmluvy a odvody by neplatila iba do ZP naďalej ako dobrovolne nezamestnaná, ale tým pádom by to nebol príjem podľa § 6 ale § 8. Ak byto boli nejaké nízke príjmy toto by bolo vhodnejšie. Ale ak by chcela kanceláriu, a výdavky do účtovníctva príp. % bolo by vhodnejšie mať príjem § 6. A ešte ak by sa chcela prihlásiť na ÚP ako nezamestnaná ten príjem podľa § 642 Obch. by mohla mať ? Na ÚP by sa prihlásila aby mohla požiadať o dotáciu z ESF.
Podľa môjho názoru, ak má niekto pridelené DIČ, už nemôže byť vedený v evidencii na ÚP a tým ani získať uvedenú dotáciu. Možno by bolo dobré najprv sa zaevidovať na 4 mesiace na ÚP, už po 3 mesiacoch požiadať o túto dotáciu na činnosť sprostredkovania (od podania žiadosti o dotáciu po podpis dohody to trvá cca 1 mesiac) a po podpise dohody o poskytnutí dotácie podpísať zmluvu s tou bankou.
ekopo
29.11.07,06:47
Len k príspevku č. 2 od Mirky 123, DIČ bude pridelené aj bez ŽL alebo zmluvy. Môže ísť totiž aj o príjmy podľa autorského zákona a tam ŽL nie je potrebný a ani žiadna zmluva. (to nie je tento prípad)
Mirka123
29.11.07,08:16
Ja som sa však vyjadrovala k tomuto prípadu, tam určite bude zmluva, alebo sa mýlim?
Džudi
29.11.07,20:45
Áno tam bola ponuka, buď práca na zmluvu alebo na živnosť. Ďakujem za pomoc.