tatoo81
28.11.07,10:19
Konatelia sa zúčastnili vzdelávacieho programu v SR, mimo mesta firmy.Na Dfa je účtované školné,stravovanie a ubytovanie.Školné a ubytovanie účtujem 518,343/321, ale čo so stravným?Môžem uplatniť odpočet dph aj z tejto položkyAlebo zaúčtovať na 512 sumu, v zmysle Z.oCN-sadzby stravného a zvyšok na 513 repre bez uplatnenia dph? Musím urobiť cest.príkaz? Ďakujem za radu.
Adria.ma
28.11.07,09:37
Ak je na faktúre všetko rozčlenené, ako si napísala, tak pokladám Tvoj postup za správny. Podľa mňa môžeš uplatniť stravu do 512 vo výške v akej to umožňuje zákon o cestovných náhradách a zbytok dať do repre nákladov, resp. môžeš na 512 ale ako pripočítateľnú položku. A v smernici nemáte, že ak niekto prekročí povolenú sumu stravného podľa zákona o CN, musí mu byť táto suma predpísaná k úhrade?
tatoo81
28.11.07,09:42
adria.ma, ďakujem za odpoveď.
Adria.ma
28.11.07,10:06
A ešte som zabudla... Odpoveď na otázku, či je treba cestovný príkaz? Áno, akurát v položke poskytovania stravy sa uvedie, aká strava bola poskytnutá... čiže Raňajky, Obed, Večera... tým pádom na CP nebude predpísané stravné.... (to je vo faktúre).
Čo sa týka odpočtu DPH zo stravného - podľa môjho názoru ani 513, ani 512 neumožňujú odpočet DPH.