milus7
28.11.07,09:21
SZČO kadernicka bude davat do prenajmu nebytove priestory v ktorych podnika aj ona. Ako je lepsie napisat zmluvu o prenajme /lebo priestory bude ona davat do prenajmu/ na fyzicku osobu alebo na SZČO .AKO to je lepsie ??
Staci sa nahlasit na DU do 30 dni od zacatia prenajmu, alebo musi si rozsirit predmet podnikania v zivnosti ??
AHA
29.11.07,14:49
Ide o to, že nepýšete či tie prestory sú zaradené do podnikania alebo nie lebo ak nie sú zaradené do podnikania tak by som ich prenajímala ako fyzická osoba.
VladoaKatka
29.11.07,15:10
Ak je zaradené do majetku firmy - rozšíriť živnosť o prenajímanie.

Ak to má v súkromnom vlastníctve - oznámiť DÚ, že bude prenajímať nehnuteľnosť.
betka
29.11.07,15:18
Tiež je otázne, či je kaderníčka plátiteľom DPH, ako obstarala tieto priestory, či si pri nákupe uplatnila odposčítanie DPH, či urobila TZ,pri kt. si odpočítala DPH.....
Ak preradí do osobného užívania z podnikania, teda z OM, a je platiteľom DPH, je potrebné urobiť úpravu dane odpočítanej pri IM podľa par.54, pretože dôjde k zmene účelu použitia.

Neberúc do úvahy DPH (nie som platiteľom DPH, môžem sa rozhodnúť):
Ak sa prenajímajú nebytové priestory, nie je potrebná živnosť (holý prenájom), zdaňuje sa podľa 6/3.
Ak poskytujete popri prenájme i iné služby (upratovanie...) je potrebná živnosť, kde bude príjem podľa 6/1.
Rozdiel, či mať živnosť na prenájom, alebo nemať je hlavne v tom, že ak ju mám v ŽL, tento príjem má vplyv na odvody
Ak ju nemám a daním podľa 6/3-nemá vplyv na výšku odvodov.

ku každému kroku treba pristupovať jednotlivo, a prístup je rôzny, zo zadanie otázky môže byť veľa riešení ako postupovať.
milus7
29.11.07,15:55
Doplňujem : nebytove priestory si kadernicka vzala ako celok do prenajmu a cast bude ona davat do prenajmu. Priestory nie su jej vlastnictvom.
betka
29.11.07,15:58
Doplňujem : nebytove priestory si kadernicka vzala ako celok do prenajmu a cast bude ona davat do prenajmu. Priestory nie su jej vlastnictvom.

Nejde o nájom, ale o podnájom medzi Vami a 3.subjektom. Potrebujete mať ošetrené v NZ s prenajímateľom, či vôbec môžete ať do podnájmu, resp. prenájmu 3.osobe...
milus7
29.11.07,16:04
ano mam to osetrene s majitelom ktory mi to dava do prenajmu, lebo on to chce dat do prenajmu ako celok, ako postupovat voci DU a treba mat Zivnostensky list predmet podnikania rozsireny - prenajom, ked to budem davat do prenajmu 3.osobam a co by bolo lepsie na zmluve mat SY+CO alebo fyzicka osoba . .
Orsz
10.08.08,20:05
ano mam to osetrene s majitelom ktory mi to dava do prenajmu, lebo on to chce dat do prenajmu ako celok, ako postupovat voci DU a treba mat Zivnostensky list predmet podnikania rozsireny - prenajom, ked to budem davat do prenajmu 3.osobam a co by bolo lepsie na zmluve mat SY+CO alebo fyzicka osoba . .

Je to síce starší príspevok, ale možno aj s odstupom času, pomôže niekomu inému :). Mala by to prenajímať ako SZČO - pretože priestory nie sú v jej vlastníctve, tak ako FO nemá čo prenajímať. So súhlasom prenajímateľa to môže prenajímať tretej osobe. Ak to chce prenajať len na nejakú dobu, teda na dobu určitú, ide o preklenutie a využitie priestorov, v živnosti by to nemusela mať. No myslím, že by to bolo najlepšie, aby to tam mala aj v tomto prípade, hlavne preto, že to nie je jej vlastníctvo, ide o ďalšiu činnosť .... takže by som rozšírila živnosť. Na daňový úrad sa oznamuje len zmena, teda rozšírenie živnosti, ale to teraz oznamuje živnostenský úrad, ak to v žiadosti označíš.