zico
28.11.07,09:44
Dobrý deň,
sme sro, ktorej predmetom činnosti je vývoja a dodanie softwaru výlučne do Nemecka. Obrat do konca kalendárneho roka nám presiahne 10 mil. Počíta sa do obratu pre účely určenia zdaňovacieho obdobia aj dodanie služieb do EU?

Vďaka.
Iwett
28.11.07,13:39
dodanie opísaných služieb je od dph oslobodené, takže do obratu sa neráta. Ale pozor, obrat sa neráta za kalendárny rok ale 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacoch.:)
Jana Acsová
28.11.07,13:55
dodanie služieb je od dph oslobodené...To áno, ale iba niektorých a tými sú:
- poštové služby,
- zdravotníctvo,
- sociálna pomoc,
- výchova a vzdelávanie ... atď. viď § 28-41 ZDPH.


...takže do obratu sa neráta ...Ale áno. V niektorých prípadoch. Napr. do obratu podľa § 4 ods. 9 nezahrnieme služby podľa § 28 až 36, 40 a 42. Ale § 37 poisťovacie služby, § 38 dodanie a nájom nehnuteľnosti, § 39 finančné služby patria medzi výnimky. Výnosy z poisťovacích a finančných služieb sa nezahrnú do obratu ak sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. V ostatných prípadoch sa zahrnú. Výnosy za dodanie a nájom nehnuteľnosti sa do obratu zahrnú s výnimkou príležitostne predaného hmotného majetku.

Ak sa jedná o službu s miestom dodania v zahraničí neznamená to, že sa jedná o službu od dane oslobodenú. Jedná sa o službu, ktorá patrí pod daňovú úpravu štátu, v ktorom je služba dodaná.
Jana Acsová
28.11.07,13:57
Dobrý deň,
sme sro, ktorej predmetom činnosti je vývoja a dodanie softwaru výlučne do Nemecka. Obrat do konca kalendárneho roka nám presiahne 10 mil. Počíta sa do obratu pre účely určenia zdaňovacieho obdobia aj dodanie služieb do EU?
Ak sa naozaj jedná o dodanie služieb v inom členskom štáte, tak výnos z nich sa do obratu nepočíta. Predmetné si overte cez § 15 ods. 8 ZDPH.
K registrácii a obratu si pozrite aj:
http://www.porada.sk/t19929-registracia-podla-obratu-ako-pocitat-obrat.html
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
Iwett
28.11.07,14:14
mala som na mysli dodanie služby opísané v otázke, nebolo tam písané o službách poštových,poisťovacích....do obratu na účely určenia registračnej povinnosti sa rátajú len príjmy v tuzemsku, či sa mýlim???
Jana Acsová
28.11.07,14:23
mala som na mysli dodanie služby opísané v otázke, nebolo tam písané o službách poštových,poisťovacích....do obratu na účely určenia registračnej povinnosti sa rátajú len príjmy v tuzemsku, či sa mýlim???nemýlite v tom, že sa do obratu nepočítajú služby s miestom dodania v zahraničí. Je to uvádzané aj v pripnutých linkoch. Avšak tieto služby nie sú od dane oslobodené. Oslobodenie sa týka iných služieb, preto som odpovedala komplexne ... na oslobodenie aj na služby s miestom dodania v inom štáte, čo nie sú totožné pojmy. Služby s miestom dodania v inom štáte nie je možné stotožňovať s oslobodením od dane.
Iwett
28.11.07,14:39
v otázke opísané služby nemali miesto dodania v tuzemsku, a tak by sa nemali rátať do obratu na účely určenia registračnej povinnosti.
Mohli by ste mi to potvrdiť, alebo vyvrátiť???? Lebo ja som mala rovnaký prípad a zaskočili ste ma Vašou odpoveďou....Teraz neviem či som postupovala správne, že som rátala len príjmy tuzemské.
Ďakujem.
Iwett
28.11.07,14:41
nemýlite v tom, že sa do obratu nepočítajú služby s miestom dodania v zahraničí. Je to uvádzané aj v pripnutých linkoch. Avšak tieto služby nie sú od dane oslobodené. Oslobodenie sa týka iných služieb, preto som odpovedala komplexne ... na oslobodenie aj na služby s miestom dodania v inom štáte, čo nie sú totožné pojmy. Služby s miestom dodania v inom štáte nie je možné stotožňovať s oslobodením od dane.
tak som sa to len nesprávne pomenovala. Ďakujem, to mi odľahlo.
zico
28.11.07,17:03
Ďakujem za odpovede, je mi to jasné. Ale otázku som nepoložila dosť dobre, išlo mi o to, že keď sme teraz štvrťroční platitelia DPH, či sa nám pri prekročení obratu mení zdaňovancie obdobie na mesačné. Ale keďže tieto uvádzané príjmu sa do obratu nepočítajú, tak ostávame štvrťroční platitelia, že?
Iwett
28.11.07,18:31
no presne tak,odpoveď by bola rovnaká, podstata je taká že uvedené príjmy sa do obratu nezarátavajú, tak ostávate štvrťroční.
Pekný večer
zico
28.11.07,18:59
Ďakujem veľmi pekne!!