mmade
28.11.07,09:46
Ahojte poradaci,

neviem ci som zvolila spravnu temu, ale snazim sa dopracovat k prekladu jednej vety z oblasti biologie pripadne zdravotnictva.
Je to v slovinskom jazyku a nepodarilo sa mi nikde na internete najst prekladovy slovnik, mozno su tam univerzalne vyrazy, ktore sa pouzivaju v biologii alebo farmaceutike, takze by som Vam bola velmi povdacna, keby ste mi pomohli s touto vetou:
"Rezultati bakterijskega testa na mutagenost i testa na sposobnost povzročanja poškodb DNK človeških celic so pokazali, da embalirana voda ... ne predstavlja tveganja zaradi genotoksičnosti."
Budem velmi rada, ked sa mi na to niekto z Vas pozrie.
Dakujem Vam velmi pekne

Mich.
Leila2006
28.11.07,09:24
Skúsim:
Výsledky bakteriologického testu na mutagénnosť a testu na možnosť spôsobenia poškodenia DNK ľudských buniek preukázali, že balená voda nepredstavuje riziká ohľadom genotoxicity.
mmade
28.11.07,10:01
Dakujem velmi pekne za odpoved. i ked nie som zdravotnik, tak skusim si tieto odborne vyrazy nejako prelozit.
ale tak logicky - mutagennost - nemoze byt ako mutantnost, t.j. ze skumali moznost zmutovania, premeny?
a nahodou - moznost poskodenia DNK ludskych buniek, neviete co znamena?

este raz dakujem;)
ilom
28.11.07,12:59
Vo vnútri bunky sa nachádza jadro, ktoré obsahuje chromozómy a v nich gény. A vo vnútri génov je základná látka života, DNK(skratka kyseliny dezoxy-ribonukleovej). DNK určuje, akú farbu budú mať naše oči, ako bude voňať kvet, aký farebný odtieň bude mať perie vtáka. Keby sme z génov všetkých sedemdesiatich piatich biliónov buniek vybrali DNK, zmestila by sa do krabičky, ktorá by nebola väčšia ako kocka ľadu. Keby sme však odmotali a pospájali všetku DNK, dĺžka vlákna by bola viac ako štyristonásobok vzdialenosti od zemi k slnku a späť. Je to takmer 128 miliárd km.
mmade
28.11.07,13:17
Joj, dakujem velmi pekne za krasnu odpoved :). Paci sa mi, ze si mi to naozaj pekne vysvetlila ako laikovi, pretoze, ja nemam prehlad o takychto veciach a ked mi to niekto povie odborne, tak tomu vlastne nerozumiem.:rolleyes:
Tak ak by sa este dalo, vies mi aj laicky vysvetlit... vysledky bakteriologickeho testu na mutantnost (myslia tym nieco specificke, ked sa so tyka pitnej vody?) a tiez co je to genotoxicnost?
Dakujem Vam vsetkym moc :D

Michaela
ilom
06.12.07,14:39
Preložím to inak: Voda neobsahuje látky, ktoré spôsobujú rakovinu.