Vladimír Ozimý
28.11.07,10:48
ahojte mám takýto problém:

je budova ktorá je vlastníctvom dvoch s.r.o. v pomere 60:40

teraz sa vykonalo na budove technické zhodnotenie pričom všetky faktúry boli vystavované na osobu ktorá ma podiel 60 percent a teraz to chce preúčtovať na tú druhú s.r.o. podiel na technickom zhodnotení...hm kedy dôjde k dodaniu...mohla si firma uplatňovať dph na vstupe v plnej výške počas technického zhodnotenia ak nie je vlastníkom celej budovy...dá sa na to pozerať ako na prefakturáciu asi nie a účtovne je správne zápis 311/042? Komplikované žeee

a len taký dotaz preprava z maďarska do norska(nie je v EU) je súčasťou sumy JCD, použijem par. 47 ods 6? (prepravca je v SR registrovaný ako platiteľ DPH)
Katarína Cigánová
28.11.07,10:28
ja by som to účtovala asi takto :
311/641 a následne 541/042
ten na koho sú vystavené fa má podľa mna nárok na odpočet , lebo má doklad . Zdaniteľné plnenie pre tohoto vznikne dňom vystavenia fa pre druhú sro so 40% podielom.
Adria.ma
28.11.07,12:32
Ja som rodený večný špekulant... S tým odpočtom DPH by som si nebola taká istá... Pozrela by som si hlavne § 49 - (napr. ods. 2), kde vyslovene je vymedzené, že platiteľ si môže uplatniť daň na vstupe (odpočítateľnú DPH) v prípade, ak tieto tovary a služby použije na účely svojho podnikania ako platiteľ....
Podľa mňa takto môže uplatniť 60% odpočtu... Teda ak neexistuje nejaká nájomná zmluva s druhým vlastníkom, že používa a má v nájme celú nehnuteľnosť...
Toť moja poznámka... Inak by som to riešila buď na začiatku rozdelením faktúr pomerom 60:40 už od dodávateľa, alebo okamžitou refakturáciou v jednom zdaňovacom období (DPH).

Ale môžem sa mýliť...

A pri tej refakturácii by som postupovala spôsobom Kataríny Cigánovej. Je to logickejšie, ak už náhodou bolo technické zhodnotenie zaradené do "používania". Ups - opravujem - nebolo zaradené.
Vladimír Ozimý
28.11.07,12:42
A pri tej refakturácii by som postupovala spôsobom Kataríny Cigánovej. Je to logickejšie, ak už náhodou bolo technické zhodnotenie zaradené do "používania".

práve ešte nebolo zaradené...takže cez 541 by som to nerad dával...
Katarína Cigánová
28.11.07,12:53
A tu sú naše názory asi odlišné , lebo ja by som práve ešte nezaradený majetok / predaný / účtovala 541/042 . Zaradený / predaný / by som účtovala 541/08.
Vychádzam aj z publikácie Dane a účtovníctvo 7-8/2007 - účtovné súvzťažnosti.
Katarína Cigánová
28.11.07,12:56
účet 042 sa pri zaradení predsa vypáruje.
obstaranie : 042/321
zaradenie : 02. /042
preto 541/042 môžem použiť iba pri nezaradenom majetku
Adria.ma
28.11.07,12:58
Hm, ešte nad tým pouvažujem, zatiaľ ma napadá, či by ste to nemohli vyriešiť nejako zmluvne s druhým spoluvlastníkom - v zmluve by stálo, že vaša firma zabezpečí nejaké technické zhodnotenie budovy, ktoré je odsúhlasené oboma stranami, toto technické zabezpečenie zabezpečí na vlastné náklady a PREVZATÍM a ODSÚHLASENÍM technického zhodnotenia druhým vlastníkom môže dôjsť k refakturácii nákladov - zmínusovaním pôvodnej faktúry od dodávateľa.

Resp. ak by Vaša firma mala v náplni svojej činnosti aj niečo čo má súvis s tým technickým zhodnotením, potom by som sa zamýšľala nad rozdelením faktúry od dodávateľa na 60:40 a to spôsobom 60% by šlo ako obstaranie "technického" zhodnotenia a 40% by som riešila ako vstup - platba za službu, ktorú by som následne FAKTUROVALA druhej strane.

Špekulácii okolo toho by bolo dosť... Ale len Ty vieš náplň činnosti Vašej firmy... Jednoznačne, keďže je po "funuse" by som sa celú záležitosť snažila nejako zmluvne podložiť, aby to na kontrole vyzeralo, že od začiatku bolo jasné, ako to bude prebiehať...
Adria.ma
28.11.07,13:11
A tu sú naše názory asi odlišné , lebo ja by som práve ešte nezaradený majetok / predaný / účtovala 541/042 . Zaradený / predaný / by som účtovala 541/08.
Vychádzam aj z publikácie Dane a účtovníctvo 7-8/2007 - účtovné súvzťažnosti.
Ospravedlňujem sa Kataríne... Som vrámci účtovnej osnovy pre podnikateľov trošku mimo - účtujem v inej osnove - neziskovky, takže, áno, 541/042 pri nezaradenom... pri zaradenom by to bolo 541/08. a 08/02.
betka
28.11.07,18:16
ahojte mám takýto problém:

je budova ktorá je vlastníctvom dvoch s.r.o. v pomere 60:40

teraz sa vykonalo na budove technické zhodnotenie pričom všetky faktúry boli vystavované na osobu ktorá ma podiel 60 percent a teraz to chce preúčtovať na tú druhú s.r.o. podiel na technickom zhodnotení...hm kedy dôjde k dodaniu...mohla si firma uplatňovať dph na vstupe v plnej výške počas technického zhodnotenia ak nie je vlastníkom celej budovy...dá sa na to pozerať ako na prefakturáciu asi nie a účtovne je správne zápis 311/042? Komplikované žeee



Poďme poporiadku.
Situácie:
1. Na LV sú zapísané ako vlastníci 2 s.r.o?
2. Alebo len jedna s.r.o....a je tu nejaká zmluva o....
3. Na LV je uvedené, čči vlastní I.podlažie s.r.o. č.1, druhé podlažie s.r.o. č.2?
4. ako sú vymedzená vzťahy na LV.....

Nevieme bližšie údaje, a tak môžeme písať donekonečna.

Ak si pozriem LV, je tam rozpísané, kt. vlastník, kt. časť nehnuteľnosti vlastní. Váš pomer 60.40, čoho? Podlahovej plochy konkrétnej časti podlahovej plochy....

Hmotný majetok, kt. je v spoluvlastníctve, odpisuje každý so spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu. A takto sa chovám pri TZ.

Tu môžeme len predpokladať, a nemá význam sa rozpisovať....na LV sú rôzne vlastnícke vzťahy...
betka
28.11.07,18:57
Vladino, možno Ti dám ešte také rady, ktoré Ťa nakopnú bližšie k problematike (ak máš na LV 2 s.r.o. v spoluvl.podiele 60:40, a je to tam takto napísané, nemáš to rozdelené)

Viem, ak je združenie, kt. nie je PO, kúpi si nehnuteľnosť, túto nehnuteľnosť si zaradí do OM len jeden z účasníkov združenia, kt. veie účto a potom si rozdelujú svoje príjmy a výdavky podľa 10 ZDP.
Ak je nehnuteľnosť v BSM, na LV je manžel a manželka a podnikajú obaja ako SZČO, nehnuteľnosť si zaradí do OM len jeden z nich odpisy si potom delia v pomere, v akom majetok využívajú na podnikanie, v prípade i vykonané TZ, ....

Ako je to z 2 s.r.o. na 1 LV.
Môžu vôbec mať obe s.r.o. nehnuteľnosť zaradenú v OM v nejakom pomere, ak je nehnuteľnosť jedna-jeden HM, alebo si zaradí len jedna s.r.o a druhá upravuje ZD podľa par.17 (myslím, že v OM môže mať zaradenú iba jedna z nich - vravím, myslím si, možno sa mýlim.)

Vykonávať TZ môže jedna z nich, buď s.r.o. kt má zaradenú nehnuteľnosť v OM, alebo tá druhá, a zaradí si TZ do svojho OM ako iný OM a bude odpisovať ona, pričom si znovu upravia ZD podľa par.17, jedna si ho zvýši, druhá zníži.....

Ak som plátcom DPH:
Vykonám TZ, zaradím do používania uplatním si odpočítanie DPH. Ja mám TZ zaradené v OM. Dodavateľ mi dodá vznikne mu daňová povinnosť, ja si odpočítam ako odberateľ. äzťah k ŠR 0).

Dá sa rozmýšľať: Prečo by som si nemohla zaradiť do OM 60% a ten druhý 40% hodnoty nehnuteľnosti......To tiež závisí od stavby ako je riešená, či sa skladá z viacerých podlaží.....
(napr. jedno OA si nemôžu zaradiť do OM dvaja.)
Vladimír Ozimý
29.11.07,10:58
čo je OA? no podľa všetkého je to možné že dve s.r.o. vlastnia nehnuteľnosť...možno ju majú v prenájme to by som si ešte zistil...v pomere 60:40 ale tak mi to bolo povedané že vlastnia...možno to domotala...

podľa akého ods. v par. 17 to upravuju? prečo by nemohli odpisovať dvaja technické zhodnotenie? ak sa na tom budú podielať?