Daduľa
28.11.07,12:47
FO , v roku 2000 kúpila starý rodinný dom napr. za 32.000,- SK.
V roku 2003-2004/ si na vlastné náklady nakúpili material, niekedy aj bez paierov adt, a postavili si tam pekáren, ciže postavili si tam pec zo šamotových tehál.
V roku 2004 pekáreň skolaudovali, do odpisov si dali, len nejake stroje a zariadenie a podnikajú ako pekáreň. Dom/čiže pekáreň je v bezpodielovom vlastníctve manželov/ no živnosť má manželka a manžel je zamestnanec.
Teraz by si chcela uplatniť odpisy z budovy/pekárne, aj z tej postavenej pece, nakoľko jej vychádza velký zisk.
Poradte, ako by si mohôla uplatniť nejake odpisy, bolo by to možné nejakými kúpnopredajnými zmluvami, alebo ako???
AHA
29.11.07,14:45
Dala by som vypracovať znalecký posudok a na základe tohto by som zaradila budovu do podnikania a odpisovala ju.
KEJKA
29.11.07,14:49
V JU sa neodpisuje podla znaleckého posudku ale z OC, pričom na vlasntú prácu sa neprhliada.
Treba pozbierať všetky doklady, vypočítať preukázanú cenu, vypočítať odpisy 2004, 2005, 2006, 2007.
Uplatniť môžeš vypočítané odpisy od r. 2007.
AHA
29.11.07,14:57
V JU sa neodpisuje podla znaleckého posudku ale z OC, pričom na vlasntú prácu sa neprhliada.
Treba pozbierať všetky doklady, vypočítať preukázanú cenu, vypočítať odpisy 2004, 2005, 2006, 2007.
Uplatniť môžeš vypočítané odpisy od r. 2007.
Myslíte, že by to naozaj neprešlo kedby som to zaradila na základe ZP interným dokladom ?
VladoaKatka
29.11.07,15:05
A nemôže to prenajať firme?
Predsa nehnuteľnosť sa odpisuje 20 rokov - čo bude za 20 rokov? To je veľmi dlhá doba. Čo keď to neodpíše, musí sa s tým vysporiadať.

Aký je Váš názor?
betka
29.11.07,15:08
Myslíte, že by to naozaj neprešlo kedby som to zaradila na základe ZP interným dokladom ?

Nie neprešlo.

Posudok sa využíva, ak si chcem uplatniť účtovné odpisy. (dostanem niečo darom)
Pri daňových odpisoch potrebujem daňové doklady, kde si z nich načítam výšku OC, zaradím do používania a odpisujem. Ak nemám doklady, nemám nič, nemám odpisy.
AHA
29.11.07,15:17
Nie neprešlo.

Posudok sa využíva, ak si chcem uplatniť účtovné odpisy. (dostanem niečo darom)
Pri daňových odpisoch potrebujem daňové doklady, kde si z nich načítam výšku OC, zaradím do používania a odpisujem. Ak nemám doklady, nemám nič, nemám odpisy. Až sa hambím, že takúto vec neviem ale ja som sa ešte s takto situáciov v JU nestretla.
betka
29.11.07,15:56
Vačšinou všetci postupujeme a myslíme daňovo.
JU je účtovníctvo daňové, všetko ide cez príjmy a výdavky. K 31.12. môžem prejsť i k nepeňažným operáciám na základe ID: odpisy, ČR nájomného, zápočty, ....

Nemáš sa prečo hambiť, pretože myslíš v PU.
v JU všetko pri obstaraní v priebehu roka účtuješ VNZD, (tvoríš OC), a potom na základe týchto VNZD načítaš OC, zaradíš a odpisuješ. UO=DO.
Načítam si výšku OC napr. 100 000, SK a uplatním odpis z tohoto. Nemôžem si jednoducho zmyslieť: ak dám oceniť znalcovi, a on mi ocení na 30O tis. Sk, budem odpisovať z tejto sumy. Jednoducho nie. Môžem len 1/20 zo 100 000, Sk.

Na druhej strane ani v PU nemôžem mať daňový odpis zo sumy 300 tis., ale zo sumy 100 tis. Sk. Tu mi je ZP nanič.
ZP alebo ROC použijem pri ocenení darom.......Zákon o účtovníctve par.25