Hanah
28.11.07,13:54
Ahojte poraďáci,

stretla som sa včera s nasledovným prípadom:

- s.r.o. má jediného spoločníka, ktorý je i konateľom spoločnosti
- má prenajaté priestory, ktoré by chcel odkúpiť
- začal si vybavovať hypotekárny úver v banke, chce požičať 100%, t.j. presne toľko koľko priestory stoja.
- znalec však tieto priestory ohodnotil na menšiu sumu cca o 2 miliony.
- banka mu preto odporučila, aby dal do zábezpeky okrem priestorov, ktoré kupuje navyše i svoj byt, ktorého je vlastníkom ako súkromná osoba.

Riešila som najskôr otázku, či si do výdavkov s.r.o. môže dať napr. znalecký posudok na ten jeho súkromný byt ... a ako som nad tým rozmýšľala došla som až k tomu, či by tento byt, resp. jeho "danie do zábezpeky" pre účely podnikateľské nemal byť účtovaný ako nejaký vklad spoločníka alebo niečo podobné. Uvažujem nesprávne?
Alebo dovtedy, kým je na liste vlastníctva stále spoločník ako súkromná osoba to nemám riešiť? Možno až vtedy, ak by banke úver nestíhal splácať a tá by byt zabavila, potom by vznikol i nejaký účtovný prípad z tohto titulu?

Ďakujem Vám.
Hanah
Zoltán Kovács
28.11.07,13:02
Ahojte poraďáci,

stretla som sa včera s nasledovným prípadom:

- s.r.o. má jediného spoločníka, ktorý je i konateľom spoločnosti
- má prenajaté priestory, ktoré by chcel odkúpiť
- začal si vybavovať hypotekárny úver v banke, chce požičať 100%, t.j. presne toľko koľko priestory stoja.
- znalec však tieto priestory ohodnotil na menšiu sumu cca o 2 miliony.
- banka mu preto odporučila, aby dal do zábezpeky okrem priestorov, ktoré kupuje navyše i svoj byt, ktorého je vlastníkom ako súkromná osoba.

Riešila som najskôr otázku, či si do výdavkov s.r.o. môže dať napr. znalecký posudok na ten jeho súkromný byt ... a ako som nad tým rozmýšľala došla som až k tomu, či by tento byt, resp. jeho "danie do zábezpeky" pre účely podnikateľské nemal byť účtovaný ako nejaký vklad spoločníka alebo niečo podobné. Uvažujem nesprávne?
Alebo dovtedy, kým je na liste vlastníctva stále spoločník ako súkromná osoba to nemám riešiť? Možno až vtedy, ak by banke úver nestíhal splácať a tá by byt zabavila, potom by vznikol i nejaký účtovný prípad z tohto titulu?

Ďakujem Vám.
Hanah

Mal som rovnaký prípad pred pár rokmi. V účtovníctve sme nezaevidovali nič ohľadne zaťaženia súkromného majetku (domu) konateľa spoločnosti. Znalecký posudok, ktorý slúžil ako podklad na priznanie úveru som zúčtoval do nákladov spoločnosti. Ten konkrétny rok prešiel aj daňovou kontrolou, a uznali to ako náklad.