JForgi
28.11.07,13:07
Dobrý deň ,
Chcel by som Vás poprosiť o radu:
V r. 1996 som prestal podnikať a zamestnal som sa (od 1.11.1996).V r. 2002 my zdravotná poisťovňa aj keď som odvzdával 0-vé Dańové prizanania vyrúbila zaplatiť 26000+ penále.Ihneď som zrušil živnostenský list a odvolal som sa že som predsa nepodnikal. .Čakal som na odvolanie do r.2007 .Neprišlo ale hneď exekúcia a už aj zapaltiť nedoplatok za rok 2002-2004,keď už som nemal ŽL. 7500+ penále.Penále je na mňa strašné! Pomôžte čo stým robiť?
Prosím.
Olgica
28.11.07,12:18
Ak ste prestal podnikať, mal ste prerušiť živnosť (ak sa to vtedy dalo) alebo ju rovno vtedy zrušiť. Teraz neviem čo s tým ale asi to bude treba zaplatiť.
MarcelkaT
28.11.07,12:23
Tak ako píše Olgica, trebalo živnosť prerušiť alebo zrušiť a dať na vedomie písomne-doporučene- poisťovńam, že ste prestali podnikať. Ak ste živnosť zrušili aj DÚ ste mali dať na vedomie. Źivn.úrad Vám mal dať o tom potvrdenie./Viem to zo skúsenosti iných/.
Paula
28.11.07,12:28
S výpisom z DP sa v poisťovni vypisoval aj doklad / oznam o platbe na ďalšie obdobie....ten zrejme za tie roky chýba a poisťovňa nemala odkiaľ tušiť, že SZČO nie je povinná poistenie si platiť aj keď minimum.
alušik
29.11.07,08:38
Zašla by som osobne na zdravotnú poisťovňu a skúsila by som sa s nimi dohodnúť. Keďže si bol súčasne zamestnaný, odvody do ZP sa platili zo zamestnania a v prípade, že ste z podnikania nemali príjem, nebola povinnosť odvádzať ZP zo živnosti. Predpokladám, že tak, ako napísala Paula, neodovdzal si na poisťovni potrebné doklady a oni sa Vám teda snažili vyrubiť minimum aj z podnikania. (Zdá sa mi to však dosť čudné - veď poisťovňa musí mať evidenciu aj o odvodoch, ktoré za Vás platil zamestnávateľ) Zašla by som tam teda a dodatočne odovzdala potrebné doklady a zároveň požiadala o vysvetlenie tých odvodov, prípadne požiadala o odpustenie penálov, ak tie odvody poistného boli opodstatnené.;)
JForgi
30.11.07,06:21
Ďakujem za odpovede.
Bol som v ZP a v žiadnom príde sa nechce so mnou dohodnúť.Vraj že ich mám dať na súd! Ale s ignoraciou my povedali že súdy sú drahé a mám tomu dať pokoj a zaplatiť.Je my to tiež divné že sa nevedia pozrieť podjedno meno a skontrolovať kto im a ako platí.Penále my odpustia max 50%.Pripadá my to ako úžera VSŽP -počkám si 6-10rokov a potom dám klienta k súdu a exekúcia a teraz si.....plať.
Skúsim nájsť dobrého právnika.