ROMBOR
28.11.07,13:11
ahojte poradaci

mam jednu otazku, kupujem pozemok, ktory je definovany v LV predavajuceho ako "zahrada" ... kedy bude tento pozemok vedeny/definovany ako stavebny pozemok ?
... inak, s formulaciou stavebny pozemok som sa v LV este nestretol, podla mojho nazoru (ak sa mylim, opravte ma), ak je na pozemok, vedeny v LV ako "zahrada" evydane obcou UPI (uzemno planovacia informacia), alebo existuje zavezne stanovisko obce, ze sa tam moze stavat (resp. ze sa pozemok nachadza v zone, rcenej pre byvanie), je mozne tento pozemok povazovat ako stavebny a mozem poziadat o stavebne povolenie ...

nechcem kupovat nieco, kde nebudem moct potom stavat

dakujem za info
Chobot
28.11.07,13:54
ahojte poradaci

mam jednu otazku, kupujem pozemok, ktory je definovany v LV predavajuceho ako "zahrada" ... kedy bude tento pozemok vedeny/definovany ako stavebny pozemok ?
... inak, s formulaciou stavebny pozemok som sa v LV este nestretol, podla mojho nazoru (ak sa mylim, opravte ma), ak je na pozemok, vedeny v LV ako "zahrada" evydane obcou UPI (uzemno planovacia informacia), alebo existuje zavezne stanovisko obce, ze sa tam moze stavat (resp. ze sa pozemok nachadza v zone, rcenej pre byvanie), je mozne tento pozemok povazovat ako stavebny a mozem poziadat o stavebne povolenie ...

nechcem kupovat nieco, kde nebudem moct potom stavat

dakujem za info

Si tu síce relatívne nový, ale treba sa naučiť vyhľadávať:

http://www.porada.sk/t61967-z-ornej-pody-stavebny-pozemok.html


Najlepšie je opýtať sa na príslušnom stavebnom úrade, či je možné na uvedenom pozemku stavať.
zuzik29
28.11.07,15:59
Aj my sme kupili cast zahrady, a ideme stavať. Treba vsak pozemok vynat z podneho fondu, na to treba vyjadrenie viacerych institucii. V prvom rade si zisti na obecnom urade, ci Vam tam stavebny urad povoli stavbu!!!!
badoga
29.11.07,10:23
Treba zistiť či je v územnom pláne obce na tom mieste plánovaná zástavba. Ak nie je, môže obec dať spracovať doplnok k územnému plánu so zmenou účelu tohto územia.
Pojem "stavebný pozemok" na katastri neexistuje. Keď dostaneš stavebné povolenie (dostaneš ho až po všetkých potrebných vyjadreniach správcov sietí, susedov,..., a po vyňatí časti pozemku z pôdneho fondu ), postavíš a skolauduješ, až potom po zameraní stavby a okolia geodetom sa zapíše do katastra "dom" a "dvor".
Chobot
29.11.07,10:35
Treba zistiť či je v územnom pláne obce na tom mieste plánovaná zástavba. Ak nie je, môže obec dať spracovať doplnok k územnému plánu so zmenou účelu tohto územia.
Pojem "stavebný pozemok" na katastri neexistuje. Keď dostaneš stavebné povolenie (dostaneš ho až po všetkých potrebných vyjadreniach správcov sietí, susedov,..., a po vyňatí časti pozemku z pôdneho fondu ), postavíš a skolauduješ, až potom po zameraní stavby a okolia geodetom sa zapíše do katastra "dom" a "dvor".

A myslím, že pozemok pod domom sa vo výpise volá "zastavaná plocha".
ROMBOR
30.11.07,11:25
dakujem za odpovede ...
mam este otazku - je potrebne vynat pozemok definovany ako "zahrada" z podneho fondu ? .. myslel som si, ze sa to deje len s ornou podou ... myslel som si, ze pri zahrade je potrebne "len" vyjadrenie obce, ze sa tam moze stavat (UPI, zavezne stanovisko...) a potom uz len poziadat o uzemne rozhodnutie a o stavebne povolenie (v jednom kroku) ... samozrejme, ak je ta oblast urcena v zmysle uzemneho planovania na byvanie ...
r
vieroslava
30.11.07,16:26
Záleží na tom, či sa pozemok nachádza v intraviláne obce, alebo v extraviláne. Tento údaj by mal byť uvedený v liste vlastníctva. Keďže záhrada je druh poľnohospodárskej pôdy, v extraviláne potrebuješ vyňatie z pôdneho fondu určite. Ak je v intraviláne, do 1000 m2 vyňatie nepotrebuješ, ale zmenu druhu pozemku musíš orgánu ochrany oznámiť a oni potvrdia, že sú oboznámení. Stavebné povolenie nahrádza vyňatie z PPF v intraviláne.
ROMBOR
30.11.07,20:29
pozemok je v intravilane obce, 751 m2, je na to vydane aj UPI kde je uvedene, ze je to oblast urcena na byvanie ...
len je to v oblasti, kde este nie su ziadne RD, resp. neexistuje ziadna blizsia studia obce, ako by to tam malo vyzerat a tak odo mna starostka chce architektonicky navrh RD, aby sa k tomu vyjadrilo obecne zastupitelstvo ...