brikina
28.11.07,16:18
Ahojte,

mam taku otazocku. S bankou sme dohodli forwardovy obchod, ze kazdy tyzden v stredu vymenime xxx,-czk na Sk za vopred dohodnuty kurz povedzme 2,21. urobili sme tak, aby sme mohli urobit cenniky pre českych odberatelov a zaviazali sme sa k tomuto obchodu s bankou na jeden rok.
Otazka je, ci tento obchod a tento dohoduty kurz ma vplyv na uctovanie vyslych faktur do ČR, na účtovanie prijatých úhrad od českych odberatelov a pod.
betka
28.11.07,19:25
Forward je uzatvorený mimo burzy, je to nesštandardizovaný obchod. Všetko je závislé od zmluvy a dodody zmluvných strán.

Forwardový kurz je stanovený na 2,21 Sk.
Zaujíma ma kurz, kedy bola uzatvorená zmluva, je potrebné účtovať v podsúvahovej evidencii..napr. kurz NBS 27.11.

Splnenie závazku voči banke-dodanie CZK z devízového účtu. Podstatné pre mňa je aký bol kurz v tento deň napr 2,1 Sk: 261AU/221 (úbytok z účtu v aktuálnom kurze)
- banka odo mňa odkúpi za dohodnutý FW kurz (2,21) 221/261
- dosiahla som zisk z FW:261/667

(ak by bola uzatvorená zmluva, v roku 2007 a plnenie by bolo v roku 2008, je potrebné účtovať o ocenení na realnu hodnotu ku dńu uzatvorenia UK 373/414).

FW a účtovanie je jedna vec, ja tu účtujem o svojich schopnostiach dosiahnuť zisk, v horšom pípade straru z FW obchodov.

Učtovanie VFA a DFA je vec iná. Post
Forward je neštandardizovaný obchod, teda kontrupujem ako doteraz.
mudroš
14.12.07,13:51
Súhlasím.
Len by som chcel pripomenúť, že od 1.1.2008 platí novela zákona o účtovníctve. Okrem iného bolo novelizované:

33. V § 24 odsek 3 znie:
„(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú
menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto
hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo
kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka
banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň
v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka
zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania
obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny
v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje
s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so
zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou
Slovenska v deň vysporiadania obchodu.“.