stanca
04.03.05,11:59
Chcela by som sa spýtať, ako je to so živnostníkmi - stavbármi. Napr. máme živnostníkov, ktorí robia izolatérske práce, ale nemajú výučný list v tomto obore, namiesto toho majú rôzne školenia a certifikáty z týchto školení. V živnostenskom liste majú uvedené Izolácie proti vode a zemnej vlhkosti. Celý rok robia iba izolatérske práce. Môžu ísť na 60 % náklady?
via
09.03.05,07:19
ci potrebujes vyucny list alebo ti stacia skolenia na povolenie vykonavat ktorukolvek zivnost, je podla mna zalezitostou zivnostenskeho uradu. ak spada do remeselnych zivnosti a vykonavas len tuto cinnost, nevidim problem preco by si nemala uplatnit 60% naklady. ale ci izolaterstvo = izolacie proti vode a zemnej vlhkosti, ta ista vec, skor toto neviem.
ppalii
09.03.05,08:18
co sa mysli pod pojmom remeselne zivnosti ( ked tam napr. zvaracske prace nepatria), je to tak ako si to niekto navrhol a hotovo?, na slovensku po slovensky...., ved musi v tom byt predsa nejaky poriadok. A co znamena do 60%?, kto by si odpisal menej ako 60%? ;)
syamlee
09.03.05,08:41
co sa mysli pod pojmom remeselne zivnosti ( ked tam napr. zvaracske prace nepatria), je to tak ako si to niekto navrhol a hotovo?, na slovensku po slovensky...., ved musi v tom byt predsa nejaky poriadok. A co znamena do 60%?, kto by si odpisal menej ako 60%? ;)
No musím namietať... na základe papiera, ktorý som obdržal z DU tam pod zámočnícke práce patria aj zváranie plameňom a oblúkom...
Gr.renata
31.01.07,20:08
ahojte,
ak mám v živnosti uvedené domolácie,búracie práce a malierské práce a faktúru mám na opravy omietok môžem uplatniť 60% náklady?
Muška
31.01.07,21:13
21. Murárstvo
zahŕňa:
Vykonávanie murárskych, obkladačských, šamotárskych prác, kladenie keramických podláh pri výstavbe, rekonštrukciách /mimo reštaurátorských prác/ súčasných i historických objektov. Odborné hlavne murárske práce zamerané na realizáciu múrov, klenieb z rôznych materiálov, murovanie kanalizačných stôk a nadväzujúcich kanalizačných a vodárenských objektov. Zhotovovanie vnútorných a vonkajších omietok, žiaruvzdorných výmuroviek, striekanie (torkretovanie). Osadzovanie prefabrikovaných prekladov, schodov, zárubní, okien, zábradlí, rímsových dosák, komínových zostáv a podobne. Vykonávanie konštrukcií zo sklobetónu, kyselinovzdorných podláh a obkladov, vykonávanie špeciálnych izolácií historických objektov, zhotovovanie mozaík (výtvarných podľa umeleckého návrhu) i mozaikových obkladov. Zhotovovanie zateplovacieho systému fasád budov vrátane povrchovej úpravy. Vykonávanie špeciálnych dlažieb (kamenné dosky, benátska dlažba). Obkladačské práce so všetkými druhmi obkladových materiálov vo vzťahu ku živnosti. Vykonávanie opráv žiaruvzdorných výmuroviek, vložkovanie komínov keramickými materiálmi.


Stavebníctvo – kód 36

3661 2 - murár
3656 4 01 - operátor stavebnej výroby–murované konštrukcie
3668 2 - montér suchých stavieb
3682 2 11 - murár – výroba v stavebníctve
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a príprava je zameraná na získanie odborných teoretických vedomostí a praktických zručností súvisiacich s vykonávaním odborných činností spojených s murovaním nosného a výplňového muriva, priečok, komínov, zhotovovaním vnútorných a vonkajších omietok, vykonávaním betonárskych prác, zhotovovaním obkladov a dlažieb, osadzovaním prekladov a výrobkov pridruženej stavebnej výroby, zhotovovaním izolácií proti zemnej vlhkosti, tepelných a zvukových izolácií, vykonaním údržby, opráv, adaptačných a rekonštrukčných prác a montáží stavebných projektov, úpravy interiérov a montáži ľahkých stavebných konštrukcií v bytových, občianskych, priemyselných objektoch, pri ich údržbe , opravách a rekonštrukcii, pri kreslení a čítaní technickej dokumentácii. Štúdium je zamerané na prípravu povolania murár a vykonávanie niektorých činností obkladača, betonára, omietkára, maliara, izolatéra a montéra suchých stavieb
Muška
31.01.07,21:21
v živnosti musíš mať uvedené "murár" a musel si to dokladovať vyučením v odbore a praxou.

V opačnom prípade môžeš uplatniť iba 40 %
Gr.renata
01.02.07,11:48
ako je ak tam nemá uvedené murár ale kladenie dlažbových krytín a vo faktúre ma napísané výmena dlažby
Mey
12.02.07,18:03
ak je v živnosti napísané kladenie podlahových kritín nemusí mať nato výučný list? ako to vlastne je, ide totiž o to že manžel je velmi šikovný murár a obkladač ale nemá na to výučný list ako to uviesť do živnosti aby nemusel robiť na tieto živnosti školu. Poradte prosím!!!!!!!!!!! Nieje nato niečo?
Manual
12.02.07,18:46
ak je v živnosti napísané kladenie podlahových kritín nemusí mať nato výučný list? ako to vlastne je, ide totiž o to že manžel je velmi šikovný murár a obkladač ale nemá na to výučný list ako to uviesť do živnosti aby nemusel robiť na tieto živnosti školu. Poradte prosím!!!!!!!!!!! Nieje nato niečo?
Tu na Porade je Živ. zákon, pozri od § 66g, /na kopírovanie je to dlhé/ píše sa tam, ako sa dá odborná spôsobilosť preukázať náhradným spôsobom. A ďalej po dohode so ŽU, určite poradia.
apsgroup
03.03.08,08:48
Prosim Vás, chcem sa opýtat , neviete či plynoinstalatersvtvo vypadlo z remeselnych zivnosti v roku 2008?
V novej prilohe zivnostenskeho zakona uz nie je, je tam
montaz,rekonstrukcia a udrzba vyhradených techn.zariadeni a neviem, či to spada pod to.
Dakujem .
mysimis
03.03.08,09:24
Konkrétne popíš čo by si chcel vykonávať - plynoinštalatérstvo....
apsgroup
03.03.08,09:31
Robim dan.priznanie zivnostnikovi, ktorý má v zivnosti plynoinstalaterstvo a uplatnujem mu 60 % výdavky. A teraz som nahodou na to prisla ze v roku 2008 uz táto cinnost nie je v remeselnych cinnostiach, je len tak ako som pisala predtym.
Tak neviem, ci aj v roku 2008 bude mat 60 % vydavky.
mysimis
03.03.08,09:34
a čo konkrétne fakturuje na faktúrach?
apsgroup
03.03.08,09:45
Chodi po bytoch a kontroluje plynove sporaky. Fakturuje to bytovému druzstvu . Teda má revizie plynových sporakov a potom napr.oprava unik plynu v byte.
mysimis
03.03.08,09:46
Mám pocit, že to je už viazaná živnosť.
apsgroup
03.03.08,09:51
On uz má vydané zivnostenske opravnenie , robi to uz dlho, tak tam nie je problem, či je viazaná. Ja len neviem, či vypadla z remeselnych alebo je to schovane v tom bode montaz,rekonstrukcia a údrzba techn.zariadeni t.j. bod 27 skupina Stavebnictvo.
mysimis
03.03.08,09:51
Nie, prezrela som všetky živnosti a zaradila by som to do remselnej živnosti. Kuk sem:
Činnosti, ktoré môžu vykonávať iba osoby s osobitnou odbornou spôsobilosťou

A. Externe (u zákazníka) vykonávané činnosti
Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo
Inštalácia a opravy chladiacich zariadení
Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení
apsgroup
03.03.08,10:12
Ja si tiez myslim, ze to tam bude patrit, len by som potrebovala vediet, ktore cinnosti patria pod montaz,rekontrukciu a udrzbu vyhradenych techn.zariadeni. Asi zbehnem na zivnostenský úrad a spýtam sa tam. Lebo neviem kde by som to nasla napisane.
judyt
03.03.08,10:15
Ahojte! Zamestnanec /elektrikar/ popri zamestnani ma zivnost na polnohospodarstvo, moze uplatnit 60%. Dakujem
hanelie
03.03.08,10:39
remeselné činnosti = paušálne výdavky = 60%
Por. č.
Živnosť


Zoznam



SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
1.
Zámočníctvo


I
2.
Nástrojárstvo


I
3.
Kovoobrábanie


I
4.
Galvanizácia kovov


I
5
Smaltovanie


I



SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
6.
Opravy pracovných strojov


I
7.
Opravy cestných motorových vozidiel


I
8.
Opravy karosérií


I



SKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
9.
Výroba a opravy protetických výrobkov


I
10.
Výroba a opravy ortopedickej obuvi

11.
Hodinárstvo


I



SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
12.
Kamenárstvo


I



SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov
13.
Mäsiarstvo a údenárstvo


I
14.
Výroba piva a sladu


I
15.
Výroba mliečnych výrobkov


I
16.
Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov




SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov (vrátane obuvi), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok
17.
Kožušníctvo


I



SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
18.
Stolárstvo


I
19
Zlatníctvo a klenotníctvo


I



SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická
20
Polygrafická výroba


I



SKUPINA 113 - Stavebníctvo
21.
Murárstvo


I
22.
Tesárstvo


I
23.
Pokrývačstvo


I
24.
Klampiarstvo


I
25.
Izolatérstvo


I
26.
Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo


I
27.
Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení

28.
Podlahárstvo


I
29.
Plynoinštalatérstvo

29a.
Kachliarstvo


I
SKUPINA 114 - Ostatné
30.
Holičstvo a kaderníctvo


III
31.
Kozmetické služby


V
32.
Pohostinská činnosť


V
33.
Čistenie a kontrola komínov


V


aktualizované 1.10.2007
judyt
03.03.08,11:02
Dakujem a kde ste to nasli, napiste prosim cislo zakona. Dakujem
great
19.03.09,10:49
Prosim o radu: SZCO fakturuje pomocne prace pri hydroizolacii. Nema vyucny list. Firma ktora ho zamestnava vlastni doklady o pravidelnych skoleniach, ktore pre nich organizuje. Moze si uplatnit pausalne vydavky v rozsahu 60%? V tomto odbore uz pracuje viac ako 3 roky. Podľa mňa, ak by firma poskytla tie doklady o skoleniach, tak ano, no bez nich....???