Milka P.
28.11.07,16:56
Traja zamestnanci vycestovali na pracovnú cestu. Smer pracovnej cesty bol u všetkých troch rovnaký, to isté miesto výkonu práce. Jeden z nich sa písomne dohodol so zamestnávateľom, že použije súkromné motorové vozidlo a vyúčtoval si náhrady do výšky cestovného autobusom. V spomínanej dohode uviedol mená svojich spolucestujúcich. Dvaja spolucestujúci mu na cestu prispeli a chceli si vyúčtovať náhrady do výšky cestovného autobusom. Keďže výdavky nemohli preukázať, lebo v skutočnosti autobusom necestovali, chceli obaja priložiť k cestovnému príkazu čestné prehlásenie, že lístky stratili.
Ako ich presvedčiť, že nemajú nárok na cestovné náhrady, resp. ako postupovať v budúcnosti, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam. Keby išli všetci traja autobusom, nárok na náhrady majú všetci traja.
V minulosti som už mala podobný prípad, dvaja zamestnanci išli na rovnakú pracovnú cestu a každý mal písomnú dohodu na použitie súkromného motorového vozidla. Kontrola z nadriadenej organizácie mi túto chybu vytkla.
Ďakujem za radu.
Denda
28.11.07,16:01
Traja zamestnanci vycestovali na pracovnú cestu. Smer pracovnej cesty bol u všetkých troch rovnaký, to isté miesto výkonu práce. Jeden z nich sa písomne dohodol so zamestnávateľom, že použije súkromné motorové vozidlo a vyúčtoval si náhrady do výšky cestovného autobusom. V spomínanej dohode uviedol mená svojich spolucestujúcich. Dvaja spolucestujúci mu na cestu prispeli a chceli si vyúčtovať náhrady do výšky cestovného autobusom. Keďže výdavky nemohli preukázať, lebo v skutočnosti autobusom necestovali, chceli obaja priložiť k cestovnému príkazu čestné prehlásenie, že lístky stratili.
Ako ich presvedčiť, že nemajú nárok na cestovné náhrady, resp. ako postupovať v budúcnosti, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam. Keby išli všetci traja autobusom, nárok na náhrady majú všetci traja.
V minulosti som už mala podobný prípad, dvaja zamestnanci išli na rovnakú pracovnú cestu a každý mal písomnú dohodu na použitie súkromného motorového vozidla. Kontrola z nadriadenej organizácie mi túto chybu vytkla.
Ďakujem za radu.
Píšete, že jeden z nich mal písomne dohodnuté so zamestnávateľom použitie súkromného vozidla. Aké podmienky so zamestnávateľom mali dohodnuté ďalší dvaja zamestnanci?
Milka P.
28.11.07,16:07
Problém je v tom, že cestovný príkaz si vypísali až po absolvovaní pracovnej cesty. No a potom vlastne skúšali ako ho vyplniť, aby im nárok na cestovné náhrady vyplynul.
Denda
28.11.07,16:11
Nemáte ani smernicu na poskytovanie cestovných náhrad? Zamestnávateľ by mal schváliť použitie dopravného prostriedku, hlavne ak sa nejedná o služobné vozidlo.
Denda
28.11.07,16:22
Keďže výdavky nemohli preukázať, lebo v skutočnosti autobusom necestovali, chceli obaja priložiť k cestovnému príkazu čestné prehlásenie, že lístky stratili.
Ako ich presvedčiť, že nemajú nárok na cestovné náhrady, resp. ako postupovať v budúcnosti, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam. Keby išli všetci traja autobusom, nárok na náhrady majú všetci traja.
V minulosti som už mala podobný prípad, dvaja zamestnanci išli na rovnakú pracovnú cestu a každý mal písomnú dohodu na použitie súkromného motorového vozidla. Kontrola z nadriadenej organizácie mi túto chybu vytkla.
Ďakujem za radu.
Tým, že výdavky nemôžu preukázať nárok na cestovné náhrady im nevznikne. Čestné prehlásenie sa dáva v prípade, že sa zo zamestnávateľom dohodne na uznaní výdavkov iným spôsobom ako preukazným.
Aby ste predišli v budúcnosti nedorozumeniam slúži práve už spomínaná smernica o poskytovaní cestovných náhrad, kde sa majú špecifikovať prípade ak sa napr.stratí doklad o úhrade cestovného, použitie súkromného vozidla, dátumy vyúčtovania cestovného príkazu atď.
Milka P.
28.11.07,16:32
Ďakujem za odpovede.
Smernica existuje, ale takéto prípady v nej nie sú zapracované. Budeme to musieť riešiť dodatkom.
Ak by vo vnútornej smernici bolo uvedené, že stratu cestovného lístka možno doložiť čestným prehlásením, bolo by to potom v poriadku? Vzniká nárok na zaplatenie cestovných náhrad "takýmto" zamestnancom?
Denda
28.11.07,16:45
Ďakujem za odpovede.
Smernica existuje, ale takéto prípady v nej nie sú zapracované. Budeme to musieť riešiť dodatkom.
Ak by vo vnútornej smernici bolo uvedené, že stratu cestovného lístka možno doložiť čestným prehlásením, bolo by to potom v poriadku? Vzniká nárok na zaplatenie cestovných náhrad "takýmto" zamestnancom?
Môže, ale zamestnávateľ musí písomne súhlasiť so sumou, ktorá má zodpovedať cene cestovného lístka pravidelnej dopravy v čase uskutočnenia pracovnej cesty.