Igy
28.11.07,17:05
Ahojte, riešite u vás v domoch nejako tieto označenia? U nás vo vchode máme takmer na každých dverách označenie požiarny uzáver. Dokonca ja na dverách k elektromerom. Je to normálne? Aké povinnosti z toho plynú. A ako je to s únikovým východom? Môžu sa dvere únikového východu uzamykať? Ide čisto len o bytový dom. Vopred vďaka za odpoveď.
najag
29.11.07,08:42
§ 71 a ostatne § zakona 288/2000Z.z.
(1) Dvere na únikovej ceste musia umožňovať bezpečný
a rýchly prechod pri evakuácii osôb a nesmú
brániť zásahu jednotky požiarnej ochrany.
(2) Dvere na únikovej ceste okrem dverí na začiatku
únikovej cesty sa musia otvárať v smere úniku pootáčaním
dverných krídel v postranných závesoch alebo
v čapoch; to sa nevzťahuje na dvere, ktoré vedú zo
stavby určenej na bývanie na voľné priestranstvo, a na
dvere zo stavby na voľné priestranstvo, cez ktoré sa
vykonáva evakuácia najviac 100 osôb. Dvere na ďalšej
únikovej ceste môžu byť kývavé alebo vodorovne posuvné.
Hasici su niekedy velmi inciativni a casto nevedia, co je v ich zakone. Bytove domy nie su verejne budovy.Aj unikovy vychod je rieseny v zakone. Ak nemate vo vchode viac ako 100 ludi,tak to nespada pod dikciu tohto zakona.
zivan
07.12.07,06:47
V našom dome sa v minulých dňoch jeden z vlastníkov rozhodol vymeniť vchodové dvere do svojho bytu za dvere bezpečnostné. Poviete si nič neobvyklé - dnes je to úplne bežné, že ľudia sa snažia zlepšiť ochranu svojho majetku pred zlodejmi. V tomto prípade došlo dokonca aj k výmene samotnej zárubne avšak s jedným podstatným rozdielom. Dvere, ktoré sa predtým otvárali dovnútra sa teraz otvárajú von do spoločnej chodby. Chodba ako komunikačný priestor je teraz v kolízii s týmito dvermi. Tak sa môže stať, že niekto kto teraz pôjde po schodišti dole vrazí čelom do pootvorených dverí. Vlastník sa samozrejme bráni, že on bude cez priezor zvnútra vždy dávať pozor predtým než otvorí dvere, ale je to podľa mňa iluzórne. Po chodbe často bežia deti, takže potom je otázka kto bude zodpovedný za prípadný úraz.
Máme ako spoločenstvo žiadať vlastníka o nápravu tohto stavu resp. aké máme možné páky. Okrem zmeny projektu domu aké iné prepisy (napr. požiarne) sú tým porušené? Samozrejme vlastník výmenu dverí s nami vopred nekonzultoval a boli sme takto postavení pred hotovú vec.
Nechceme tento problém hnať na hranu noža a radi by sme sa s vlastníkom dohodli, lenže to bude zrejme značne problematické. Zárubňa s dvermi je osadená aj zabetónovaná a vlastník to už určite nebude chcieť prerobiť.
Máme šancu s tým niečo urobiť? Vznikol totiž podľa môjho názoru precedens, ktorý môže inšpirovať aj iných k tomu aby si takto de facto "zväčšili" využiteľnú plochu svojho bytu na úkor spoločných priestorov.
Origos
07.12.07,07:27
najag: neviem odkiaľ si si zobral tú "odvolávku". Ten zákon § 71 a ostatne § zakona 288/2000Z.z. je už neplatný (keď aj niekedy existoval) min od roku 2004. O tomto sa pojednáva v zákone 94/2004 Z.z.. V projektovej dokumentácii musia byť nakreslené dvere (smer otvárania. Pre prípad požiaru tieto dvere sa majú otvárať dovnútra, aby nezasahovali do únikovej cesty; po 2. - v prípade násilného otvorenia (hasičmi) sa dvere rozrážajú dovnútra-ľahšie a rýchlejšie otvorenie.
Chobot
07.12.07,08:14
V našom dome sa v minulých dňoch jeden z vlastníkov rozhodol vymeniť vchodové dvere do svojho bytu za dvere bezpečnostné. Poviete si nič neobvyklé - dnes je to úplne bežné, že ľudia sa snažia zlepšiť ochranu svojho majetku pred zlodejmi. V tomto prípade došlo dokonca aj k výmene samotnej zárubne avšak s jedným podstatným rozdielom. Dvere, ktoré sa predtým otvárali dovnútra sa teraz otvárajú von do spoločnej chodby. Chodba ako komunikačný priestor je teraz v kolízii s týmito dvermi. Tak sa môže stať, že niekto kto teraz pôjde po schodišti dole vrazí čelom do pootvorených dverí. Vlastník sa samozrejme bráni, že on bude cez priezor zvnútra vždy dávať pozor predtým než otvorí dvere, ale je to podľa mňa iluzórne. Po chodbe často bežia deti, takže potom je otázka kto bude zodpovedný za prípadný úraz.
Máme ako spoločenstvo žiadať vlastníka o nápravu tohto stavu resp. aké máme možné páky. Okrem zmeny projektu domu aké iné prepisy (napr. požiarne) sú tým porušené? Samozrejme vlastník výmenu dverí s nami vopred nekonzultoval a boli sme takto postavení pred hotovú vec.
Nechceme tento problém hnať na hranu noža a radi by sme sa s vlastníkom dohodli, lenže to bude zrejme značne problematické. Zárubňa s dvermi je osadená aj zabetónovaná a vlastník to už určite nebude chcieť prerobiť.
Máme šancu s tým niečo urobiť? Vznikol totiž podľa môjho názoru precedens, ktorý môže inšpirovať aj iných k tomu aby si takto de facto "zväčšili" využiteľnú plochu svojho bytu na úkor spoločných priestorov.

No to je naozaj zaujímavý prípad. Ako hovoríš, už to asi nezmeníte, lebo dobrovoľne si nebude meniť dvere, tieto by mohol potom rovno zahodiť. To nepôjde len tak "otočiť" ani so zárubňou. Jedine súdnym príkazom by ste ho mohli donútiť vymeniť ich (ak by ste vyhrali súd - a to je otázne).

Asi mal na to nejaké dôvody, keď si dal také dvere, lebo štandardne sú bezp. dvere otvárané do bytu. Ak chcel smerom von, tak to musia byť so špeciálnou úpravou, lebo klasické sú zabezpečené tak, aby pánty mali v byte a nedali sa zvonku vylomiť. Tieto musia mať aj pánty špeciálne a aj kovanie musí byť osobitné, nie štandardné (štandardne sa kovanie dá z vnútornej strany odmontovať). Takže už len to, že si ich dal smerom von ho stálo viac peňazí. Asi chcel v byte ušetriť priestor (my sme tak urobili v jednej malej izbe - pôvodne sa dvere otvárali dnu, po výmene sa otvárajú do chodby a môže byť aj v priestore za dverami nábytok; ale to je v rámci bytu, kde to iným nevadí).

Teraz je ne vás, aký "zlí" budete na neho, keďže s vami takto "vybabral":rolleyes:.

Asi by som na jeho náklady nechal spraviť posudok požiarnikov, či to neodporuje zákonu (prípadne aj inej nštitúcii, ktorá vás napadne - napr. stavebný úrad). Ak by dali posudok, že je to proti predpisom, tak by som asi išiel tvrdo po ňom - trebárs aj súdnou cestou, lebo by ste mali v rukách podklad, prečo to chcete dať odstrániť. Ak by bol posudok, že je to akceptovateľné, tak by som bol v budúcnosti na neho prísnejší - dobre by som odsledoval, či si plní povinnosti napr. platiť preddavky a pod.
zivan
07.12.07,09:18
Pre doplnenie :
Áno dvere majú špeciálne schované pánty, ktoré nie je možné zvonku vypáčiť. Takisto aj kovanie je odmontovateľné len zvnútra.
Príčina prečo vlastník takto otočil dvere spočíva v tom, že vo svojej chodbe v byte už mal predtým realizovaný sádrokartónový znížený strop. A nové dvere so zárubňou, ktoré tam chcel osadiť by mu jednoducho nevošli medzi podlahu a strop. Musel by totiž prestavať (zvýšiť) strop resp. jeho časť a to mu určite nebolo po chuti, tak si to vyriešil po svojom. Iným riešením podľa mňa bolo dať vyhotoviť dvere s atypickou výškou t.j. zníženou o pár centimetrov. Lenže to by už bolo samozrejme atypické - zákazkové vyhotovenie, ktoré by bolo aj o dosť drahšie.
Chobot
07.12.07,09:21
Pre doplnenie :
Áno dvere majú špeciálne schované pánty, ktoré nie je možné zvonku vypáčiť. Takisto aj kovanie je odmontovateľné len zvnútra.
Príčina prečo vlastník takto otočil dvere spočíva v tom, že vo svojej chodbe v byte už mal predtým realizovaný sádrokartónový znížený strop. A nové dvere so zárubňou, ktoré tam chcel osadiť by mu jednoducho nevošli medzi podlahu a strop. Musel by totiž prestavať (zvýšiť) strop resp. jeho časť a to mu určite nebolo po chuti, tak si to vyriešil po svojom. Iným riešením podľa mňa bolo dať vyhotoviť dvere s atypickou výškou t.j. zníženou o pár centimetrov. Lenže to by už bolo samozrejme atypické - zákazkové vyhotovenie, ktoré by bolo aj o dosť drahšie.

Pozn.: Aj toto riešenie je už atypické.
Igy
07.12.07,14:33
Niekde som cital ze vsetky unikove vychody by sa mali otvarat smerom uniku (teda von) kde vinimka moze byt len na dverach do bytu a hlavnych vchodovych dverach do bytoveho domu kde byva menej ako x osob. Nebolo tam vsak pisane ze dvere do bytu nemozu byt otvarane do vonkajsej strany. Treba vsak na nete pohladat normy ohladom unikovych vychodov a pod. a tam to bude urcite definovane.
najag
07.12.07,14:41
Pre Origosa: zakon c.94/2004 Z.z.

§ 71
(1) Dvere na únikovej ceste musia umožňovať bezpečný
a rýchly prechod pri evakuácii osôb a nesmú brániť
zásahu hasičskej jednotky.
(2) Dvere na únikovej ceste okrem dverí na začiatku
únikovej cesty sa musia otvárať v smere úniku pootáčaním
dverových krídel v postranných závesoch alebo
v čapoch; to neplatí na dvere, ktoré vedú zo stavby určenej
na bývanie na voľné priestranstvo a na dvere vedúce
zo stavby na voľné priestranstvo, cez ktoré sa vykonáva
evakuácia najviac 100 osôb. Dvere na ďalšej
únikovej ceste môžu byť kývavé alebo vodorovne posuvné.
Prepac, ze som sa pomylil v cisle a roku, ale inak, vidis nejaky rozdiel v ustanoveni paragrafu ? Ja nie. Niekedy je dobre si aj precitat .:D
najag
07.12.07,14:49
Pre Zivan: Ja si mysliom, ze tieto dvere su v rozpore s povodnou stavebnou dokumentaciou a vytvaraju prekazku v spolocnom priestore a k takej uprave je uz potrebna projektova zmena a teda aj suhlas stavebneho uradu. A pretoze nemaju suhlas stavebneho uradu, tak ide o nepovolenu upravu. Je treba podat oznamenie stavebnemu uradu a navrh k sudu a urcite budete uspesni. Za kritickej situacii, kedy v nocnych hodinach by bola potrebna evakuacia, dom bez elekriny, tak toto by bol znacny problem.
petmar
08.12.07,13:41
V priestoroch s nebezpečenstvom výbuchu sa majú dvere otvárať v smere tlakovej vlny = von. Ak produkuje metán -:)ľúbi fazuľu, kapustu alebo má v byte oficiálnu plynovú kotolňu, vyhrá.
Kušnierik
29.12.07,05:01
Ahojte, riešite u vás v domoch nejako tieto označenia? U nás vo vchode máme takmer na každých dverách označenie požiarny uzáver. Dokonca ja na dverách k elektromerom. Je to normálne? Aké povinnosti z toho plynú. A ako je to s únikovým východom? Môžu sa dvere únikového východu uzamykať? Ide čisto len o bytový dom. Vopred vďaka za odpoveď.
:D Ahoj, tvoj problém vyrieši nahliadnutie do projektovej dokumentácie bytovky a v nej hľadaj " POŽIARNU OCHRANU" ktorá je stále platná, aj keď sa menili zákony. Poprípade požiadaj o jej vylepšenie - opravu podľa novelizácii, požiarneho projektanta. Ahoj.
Kušnierik
29.12.07,05:11
Ahojte, riešite u vás v domoch nejako tieto označenia? U nás vo vchode máme takmer na každých dverách označenie požiarny uzáver. Dokonca ja na dverách k elektromerom. Je to normálne? Aké povinnosti z toho plynú. A ako je to s únikovým východom? Môžu sa dvere únikového východu uzamykať? Ide čisto len o bytový dom. Vopred vďaka za odpoveď.
:D A ešte doplním po porade s kamarátom tieto požiadavky na dvere a značenia nájdeš vo vyhláške MV SR č. 285/2001 Zz. ahoj
petmar
31.12.07,14:56
Chcel by som ešte stručne k pôvodnej téme:
Ako požiarny uzáver sa nemôže vyhlásiť hocičo. V prvom rade musí byť určený projektantom, zahrnutý v projekte požiarnej ochrany a presne špecifikovaný, t.j. číslo za typom udáva, koľko minút odoláva požiaru. Každý požiarny uzáver musí byť vyrobený certifikovanou firmou a má vydanú vlastnú revíznu knihu, do ktorej sa zaznamenáva v pravidelných intrevaloch (aspoň 1x ročne, podľa typu) jeho odborná kontrola.
Elena Navrátilová
20.02.08,08:21
Má niekto označený ako únikový východ strechu na výškovom 13 poschodovom dome? Sused z horného poschodia, chce stále kľúč od dverí na strechu z tohto dôvodu. Vraj budú zachraňovať helikoptérou... :confused:Asi pozerá veľa reklám alebo amerických filmov. Neviem si predstaviť u nás, malé mestečko koľko by trvalo kým by prišla záchranná helikoptéra. Ale ak to má byť v zmysle zákona...
Igy
20.02.08,08:45
Unikovy vychod na strechu? Aj ked tchu logiky mi to dava, ale tiez si neviem predstavit kto by mu na tej streche pomohol.
Neviem ako mate riesenu strechu, ale predpokladam ze tam suseda nechces pustit aby ju neposkodil a nerobil si na streche co chce. Napadlo ma dat mu tento kluc, s tym ze podpise prehlasenie zodpovednosti za skodu o ktora na streche vznikne v pripade neodborneho uzivania. Popripade dvere zaplombujte. Ak plombu bezdovodne porusi, bude znasat naklady na opatovne zaplombovanie a opravu strechy :-)
Chobot
20.02.08,08:49
Má niekto označený ako únikový východ strechu na výškovom 13 poschodovom dome? Sused z horného poschodia, chce stále kľúč od dverí na strechu z tohto dôvodu. Vraj budú zachraňovať helikoptérou... :confused:Asi pozerá veľa reklám alebo amerických filmov. Neviem si predstaviť u nás, malé mestečko koľko by trvalo kým by prišla záchranná helikoptéra. Ale ak to má byť v zmysle zákona...

U nás tiež máme zamknutú strechu, lebo nie je pochôdzna. Kľúče má len správca a domovník pre prípad, že by niekto potreboval ísť na strechu (oprava antén, oprava výťahu,...).
Elena Navrátilová
20.02.08,09:11
My práveže máme strechu po zateplení. Máme na nej prenášač O2, vlastný satelit, prenášač mikrovlnného internetu. Ja nevidím dôvod, aby mal kľúč od dverí na strechu aj keď ma tiež napadlo, že ho tam zaplombovaný zavesím pre prípad, že by sa vedel v prípade potreby zmeniť na "supermana" alebo iného lietajúceho zázračného muža a skutočne by zachránil všetkých v prípade hroziaceho nebezpečenstva. Tu ide o záruku a úmysel ochrany pre majiteľov predmetného zariadenia a zároveň v prípade akéhokoľvek podozrievania z úmyselného poškodenia, rozkradnutia ... už aj také sa stalo, že sa rozkradlo zariadenie umiestnené na streche domu. :D Takže ak to nie je legislatívne nariadené, je lepšie mu ten kľúč nedať. Jasné, že tie dôvody úniku v prípade požiaru skôr navádzajú k :D aj mňa. Len asi si to niekto neuvedomuje,kde to hraničí s realitou. Ale výhľad z tej strechy je skutočne nádherný. Krásne prostredie...
sthruska
20.02.08,10:40
13 poschodový dom musí mať chránenú únikovú cestu. Z tej musí byť prístup na strechu - to nie je úniková cesta. Prístup na strechu slúži pre hasičov, aby sa dostali do domu!
ondras
30.04.08,01:26
AHOJTE,


TIEZ MA ZAUKIMA CI JE MOZNE VCHODOVE DVERE UZAMYKAT KED SU OZNACENE AKO UNIKOVY VYCHOD JEDNA SA O 8.POSCH.PANELAK.VO VCHODE SA VYSKYTLI VLAMACKY A KRADEZE.

DIK
Chobot
30.04.08,06:45
AHOJTE,


TIEZ MA ZAUKIMA CI JE MOZNE VCHODOVE DVERE UZAMYKAT KED SU OZNACENE AKO UNIKOVY VYCHOD JEDNA SA O 8.POSCH.PANELAK.VO VCHODE SA VYSKYTLI VLAMACKY A KRADEZE.

DIK

Únikový východ neznamená, že dvere musia byť neustále otvorené. Ale znamená to, že v prípade požiaru je treba ísť tým smerom. Preto ich môžete aj zamknúť.
zivan
26.02.11,16:02
1) Akou tabuľkou (normalizovaným nápisom) má byť v dome označený hlavný ventil rozvodu požiarnej vody, z ktorého sú napojené nástenné hydranty? Je na to nejaká normalizovaná tabuľka? Ak áno, prosím o link.

2) V dome je na 7.poschodí umiestnený rebrík, slúžiaci pre náhradnú únikovú cestu na strechu domu. Môže byť tento rebrík resp. aj výstupové dvere na strechu uzamknuté? Alebo tam musí byť umiestnený aj kľúč (v krabičke so sklíčkom)? Pritom hydranty máme tiež uzamknuté visiacim zámkom a pritom kľúče máme odložené v kancelárii, aby "dlhoprstí" nekradli visacie zámky.

3) Ako má byť označená náhradná úniková cesta na strechu domu, aby bola odlíšená od hlavnej únikovej cesty, ktorá vedie k zadnému vchodu na prízemí.