Kaja.K
28.11.07,19:30
Dobrý večer,
potrebujem poradiť vo veci hmotnej zodpovednosti zamestnanca za škodu na zverenom majetku (ide o skladové zásoby stavebného materiálu).
Zamestnávateľ už dlhší čas vyvíja nátlak na zamestnancov skladu aby podpísali hmotnú zodpovednosť. Zamestnanci ju nechcú podpísať, pretože materiál nie je zabezpečený tak, aby za neho skutočne mohli zodpovedať - do skladu má voľný prístup ktorýkoľvek zamestnanec, vedenie, kľúče od skladu má k dispozícii v podstate každý a navyše v druhej časti skladu pracujú aj iní zamestnanci, ktorí ale už zodpovednosť podpísanú podľa nich mať nemajú.
Čím sa môžu zamestnanci brániť? Čo im môže zamestnávateľ, ak odmietnu podpísať? (Odmietajú už asi tri mesiace, ale zamestnávateľ vyvíja stále väčší nátlak).
Vopred ďakujem za všetky cenné rady ;)
Kaja.K
29.11.07,13:28
to mi nikto neporadí??? :confused:
xmatisova
29.11.07,13:48
No ja osobne síce s týmto nemám skúsenosť, ale podľa toho čo opisuješ, by som ja ako zamestnanec adresovala na zamestnávateľa písomné upozornenie, že dohodu nepodpíšem, nakoľko nie sú splnené podmienky, aby som mohla riadne hospodáriť s prostriedkami, ktoré mi chce zveriť a uviedla by som tam presne ten prístup do skladu a pod. Po odstránení sa môže pristúpiť k podpisu. Alebo by bolo riešením aj spoločná hmotná zodpovednosť, ale to by som ja osobne nepripustila.

Predtým o tom pojednával §182 až 185 ZP tuším, teraz presne neviem.
Tanče
29.11.07,14:19
link: § 182 - 184 Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať
§ 185 Zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov

Z komentára k § 182:

"Ďalším charakteristickým znakom týchto hodôt je, že zodpovedný zamestnanec s týmito zverenými hodnotami osobne disponuje po celú dobu, po ktorú mu boli zverené.
Ak by zverené hodnoty nevykazovali uvedené znaky, dohoda o hmotnej zodpovednosti by bola neplatná.
Ide najmä o tieto hodnoty:
- hotovosti
- ceniny
- TOVAR
- zásoby materiálu a pod.

Pozri aj § 183 a nasl. v linkoch hore
macula
02.07.09,08:57
Ahojte,
mám takýto prípad: zamestnali sme obchodného zástupcu na PP, dostal firemné vozidlo, tovar a registračnú pokladňu. Podpísal dohodu o hmotnej zodpovednosti, ktorej predmetom bol tovar a peniaze, ktoré pri predaji zinkasoval.A tu nastal problém, tržby vôbec neodovzdal a nechodí do práce, po kamarátovi poslal auto aj so zvyšným tovarom.Chceme mu dať okamžité skončenie PP s tým, že manko, ktoré vzniklo sa rovná jeho čistej mesačnej mzde.Môžeme mu nevyplatiť mzdu z tohoto dôvodu?
veronikasad
02.07.09,08:58
Ahojte,
mám takýto prípad: zamestnali sme obchodného zástupcu na PP, dostal firemné vozidlo, tovar a registračnú pokladňu. Podpísal dohodu o hmotnej zodpovednosti, ktorej predmetom bol tovar a peniaze, ktoré pri predaji zinkasoval.A tu nastal problém, tržby vôbec neodovzdal a nechodí do práce, po kamarátovi poslal auto aj so zvyšným tovarom.Chceme mu dať okamžité skončenie PP s tým, že manko, ktoré vzniklo sa rovná jeho čistej mesačnej mzde.Môžeme mu nevyplatiť mzdu z tohoto dôvodu?
Bez jeho súhlasu nemôžete. Mzdu môžete zadržať len na základy zamestnancom podpísanej dohody o zrážke zo mzdy.
macula
02.07.09,09:13
Bez jeho súhlasu nemôžete. Mzdu môžete zadržať len na základy zamestnancom podpísanej dohody o zrážke zo mzdy.

ďakujem, takže bez písomnej dohody to nie je možné, lenže on sa firme vyhýba a ten podpis od neho určite nezoženiem. To mu teraz musí firma vyplatiť mzdu aj keď on dlží peniaze firme?
veronikasad
02.07.09,10:10
ďakujem, takže bez písomnej dohody to nie je možné, lenže on sa firme vyhýba a ten podpis od neho určite nezoženiem. To mu teraz musí firma vyplatiť mzdu aj keď on dlží peniaze firme?
Ak sa so zamestnancom nedohodnete, náhradu škody si musíte uplatniť cestou súdu.
macula
02.07.09,10:17
A ešte jedna otázočka, keď mzdu vyplácame v hotovosti a on si pre ňu nepríde, čo potom?
veronikasad
02.07.09,10:21
A ešte jedna otázočka, keď mzdu vyplácame v hotovosti a on si pre ňu nepríde, čo potom?
pozri § 130 odst.4 ZP

(4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.

Či je to v tomto prípade vážny dôvod, to je otázka pre právnika ...
macula
02.07.09,11:05
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, rada by som pridala bodík, ale nechce mi ho tam zapísať.
karol x
08.11.10,19:02
Bez jeho súhlasu nemôžete. Mzdu môžete zadržať len na základy zamestnancom podpísanej dohody o zrážke zo mzdy.
na základe akeho ustanovenia ZP sa ta mzda nesmie kratit? pri zrazkach zo mzdy som to v ZP nenasiel.
veronikasad
08.11.10,19:05
na základe akeho ustanovenia ZP sa ta mzda nesmie kratit? pri zrazkach zo mzdy som to v ZP nenasiel.
§ 131 odst. 3 ZP

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#131
karol x
08.11.10,19:30
aha,aha. dakujem.
karol x
08.11.10,20:12
k tejto teme mam este jednu otazku. nenasiel som na nu odpoved v ani jednej z tem o hmotnej zodpovednosti. Priatelka ma otvorenu fast food prevadzku, v ktorej je niekolko brigadnikov-studentov (vsetci maju nad 18) pracuju v prevadzkovych hodinach od 8:00-22:00. pracovny den pokladne sa zacina s cca 250 E (mince na vydavanie).kazdy v prevadzke okrem obsluhy uctuje aj pri pokladni. v priebehu dna sa brigádnici na prevadzke striedaju tym sposobom, ze rano o 8:00 pride A, o 10:00 B,takto pracuju spolu do poobednajsich hodin, kedy A vystrieda C. a neskor B vystrieda D.takze zacina A samostatne a konci C,D vecer spolocne, kedy sa robi aj denna uzavierka.tu z prevadzkovych dovodov nemozno robit v priebehu dna pri striedani brigadnikov. v dalsi den pokracuju brigadnici E,F,G...alebo aj A,B... podla toho ako su k dispozicii. na prevadzke sa pocita v buducnosti s jednym manazerom-zamestnancom, ktory sa tu bude pohybovat cca 8-9 hodin. akym sposobom zabezpecit pokladnu dohodou o hmotnej zodpovednosti s takym poctom zamestnancov a pri takomto rezime? podla mna by bolo mozno vhodné s kazdym so zamestnancom uzavriet individualnu dohodu o HZ, s dolozkou, ze za pripadny denny schodok zodpovedaju vsetci zamestnanci, ktorí boli v ten den na prevadzke.hacik vsak vidim v tom, ze nie je mozne, aby boli vsetci pri rannom preberani pokladne a vecernej dennej uzavierke. Dakujem za odpoved. teda, moc dakujem.a prajem vsetkym pekny den.