Delacka
28.11.07,19:32
Viete mi prosim niekto objasnit ako to je s danou zo stavby (konkr. rodinny dom) a dani z bytu? kedy je danovnik povinny z tychto nehnutelnosti povinny platit dan? jednak ked ho nadobudol a vyuziva tuto nehnutelnost na byvanie a po druhe pri predaji.
Dakujem vopred!!
Zoltán Kovács
28.11.07,18:42
Viete mi prosim niekto objasnit ako to je s danou zo stavby (konkr. rodinny dom) a dani z bytu? kedy je danovnik povinny z tychto nehnutelnosti povinny platit dan? jednak ked ho nadobudol a vyuziva tuto nehnutelnost na byvanie a po druhe pri predaji.
Dakujem vopred!!

Tak jedna daň je daň z nehnuteľnosti. Platí sa obci v ktorom katastri sa nehnuteľnosť nachádza.
Ďalšia daň, ktorú asi máš na mysli je daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti. Preštuduj §9 zákona o dani z príjmov. tam máš uvedené kedy je predaj nehnuteľnosti oslobodená od platenia dane z príjmov.
Johanka
28.11.07,18:42
Viete mi prosim niekto objasnit ako to je s danou zo stavby (konkr. rodinny dom) a dani z bytu? kedy je danovnik povinny z tychto nehnutelnosti povinny platit dan? jednak ked ho nadobudol a vyuziva tuto nehnutelnost na byvanie a po druhe pri predaji.
Dakujem vopred!!
Tvoja otázka sa dotýka dvoch druhov daní: dani z nehnuteľnosti , ktorá je riešená v Zákone o miestnych daniach a miestnom poplatku a dani z príjmov, ktorá je riešená v Zákone o dani z príjmov.
Veľmi zjednodušene :
Pri nadobudnutí vlastníckeho práva k nehnuteľnosti si povinná oznámiť toto na príslušný obecný/mestský úrad do 30 dní odo dňa nadobudnutia. Daňové priznanie sa podáva do 31.1. zdaňovacieho obdobia , podľa právneho stavu k 1.1. zdaňovacieho obdobia. Príslušný obecný úrad je ten, v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza.
Pr. nadobudneš vlastníctvo k nehnuteľnosti 15.10.2007 , do 30 dní podáš oznámenie na obecný úrad, do 31.1.2008 podáš DP a daň zaplatíš v lehote, ktorú Ti určí obecný úrad vo výmere ...
Daň z príjmov pri prevode vlastníctva nehnuteľností by som na tomto mieste ani nepopisovala, pretože pri tejto dani je možné uplatniť rôzne druhy oslobodenia v závislosti od dĺžky trvalého pobytu v predmetnej nehnuteľnosti alebo v závislosti od dĺžky vlastníctva , príp. ďalšie oslobodenie v prípade nadobudnutia nehnuteľnosti dedením ... toto je pomerne široká problematika na to , aby sa dala opísať pár vetami ;).
Delacka
28.11.07,20:05
viac ma zaujima ta dan z nehnutelnosti.ako casto sa tato plati?je to kazdy rok?
vieroslava
08.12.07,20:26
Áno, je to každý rok. Vždy do 31.januára podáš daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti, ak stav k 31.decembru predchádzajúceho roku sa zmenil. To znamená, ak si niečo predala alebo kúpila predchádzajúci rok.
cyclop82
17.01.12,05:52
Dobry den,

poradi niekto ako postupovat v nasledujucom pripade ?

V roku 2011 som kupil dom, ktory stoji na pozemku rozdelenom na 3 parcely.

V LV sa uvadza:
PARCELNE CISLO: 100/1 - 223m2 - sposob vyuz. 18 (pozemok, na ktorom je dvor),
100/2 - 121m2 - sposob vyuz. 15 (pozemok, na ktorom je postavena budova oznacena supisnym cislom),
100/3 - 26 m2 -spospb vyuz. 26 (pozemok, na ktorom je rozostavana stavba).

Rozostavana stavba je Garaz, ktoru budem kolaudovat cca v marci 2012.


Prosim radu ako vyplnit danove priznanie. Ci dat dom a rozostavanu garaz spolu do III. oddielu ako dan so stavieb, ale dat garaz do dani z pozemkov ku dvoru.

Vdaka