poradaK
29.11.07,07:00
Podnikateľ živnostník dáva do prenájmu svoje nebytové priestory inej firme. Podľa najnovších legislatívnych úprav by sa mal do 15 dní zaregistrovať na daňovom úrade ako prenajímateľ. Ale prenájom nemá v živnostenskom liste. Treba, aby to oznámil aj na živnostenskom úrade a aby si to dal zapísať do živnostenského listu?
Ďakujem.
:mad:
Vladimír Ozimý
29.11.07,08:16
no teraz prenajíma to ako súkromná osoba alebo ako FO

ak súkromná osoba tak potom sa musí registrovať do 30 dní nasledujúceho mesiaca kedy takýto prenájom vznikol

ak ako podnikateľ a nevyužíva tento priestor ide o príjem podľa par. 6 ods 5 písm a) príjem s akéhokoľvek nakladania z obchodný majetkom...živnosť netreba podľa mňa...netreba registrovať podľa mňa stačí ohlásiť do 30 dní nasledujúceho mesiaca kedy ste to začali prenajímať
poradaK
29.11.07,10:42
Prenajíma to ako FO, lebo budova je majetkom FO s IČOm.
Vladimír Ozimý
29.11.07,10:45
ja som sa zle vyjadril...ide o to či je budova v majetku a odpisuje sa atd alebo to má ako súkromná osoba...ostatné nemením...
poradaK
30.11.07,05:54
Áno, má to v majetku, odpisuje sa a časť tej budovy aj on využíva, len časť prenajíma inej firme.
Janinkaaa
05.01.08,15:31
Ak prenajíma len časť budovy, podľa mňa by sa nemal registrovať.

A chcem sa ťa spýtať poradaK, príjmy z prenájmu zahrňuješ do celkových príjmov, alebo členíš na príjmy z prenájmu a príjmy zo živnosti ?
Lydka R
05.01.08,15:45
Ak prenajíma len časť budovy, podľa mňa by sa nemal registrovať.

A chcem sa ťa spýtať poradaK, príjmy z prenájmu zahrňuješ do celkových príjmov, alebo členíš na príjmy z prenájmu a príjmy zo živnosti ?

Čo chceš členiť, je tam príjem z prenájmy budovy, ktorá je majetkom firmy, takže ide o príjem zo živnosti
Pozri tu:
Zákon o dani z príjmu
§6
...

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj


a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30) d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
Janinkaaa
07.01.08,06:14
Ďakujem Lyduška.
emmalaura
07.01.08,19:20
Ja by som sa k tejto téme chcela opýtať: mám realitku a kúpenú nehnuteľnosť vediem ako tovar, teraz mám však RD,ktorý budem nejaký čas aj prenajímať. Je RD stále tovar a mám sa tiež prihlásiť na DU ako prenajímateľ nehnuteľnosti?
Ďakujem za radu.