Dašena O.
29.11.07,07:48
Prosím môže ma niekto utvrdiť v mojom názore:
Chceme odpísať pohľadávku vo výške 100.000,- Sk, ktorá má vyše 1 roka po splatnosti, vieme, že je odberateľ neuhradí a ani sa s ním nechceme súdiť.Túto pohľadávku odpíšem: 546/311 v celej sume, a zároveň pri uzatváraní na konci roku táto suma pôjde ako pripočitateľná položka.
Vďaka za názor.
liba2
29.11.07,07:11
Ja mám podobný prípad. Pohľadávka môjho klienta vznikla v r.2004 z poskytnutej zálohy. Dôvody na jej odpísanie sú rovnaké, peniaze ani tovar nikdy neprídu a klient sa nechce súdiť. Myslím si, že ju môžem t.r. odpísať ako nedaňovú...
Orsz
29.11.07,07:18
Aj aj mám také prípady, mnohé sú už premlčané, resp. neidentifikovateľné (pri preberaní účtovníctva firmy boli mnohé účty v riadnom neporiadku - a i keď majiteľ tvrdí, takú pohľadávku nemám, a visela na účte, tak sme to zatiaľ ponechali na doriešenie). Odkladám si to každý rok, no chcem to odpísať už čo najskôr - ale samozrejme ako daňovo pripočítateľnú položku.
Dašena môžeš túto pohľadávku takto odpísať, ale napíš si o tom záznam, ktorý Ti majiteľ podpíše, aby neskôr nebol s tým problém - ide predsa len o peniaze ;).
mysimis
29.11.07,07:22
Aj aj mám také prípady, mnohé sú už premlčané, resp. neidentifikovateľné (pri preberaní účtovníctva firmy boli mnohé účty v riadnom neporiadku - a i keď majiteľ tvrdí, takú pohľadávku nemám, a visela na účte, tak sme to zatiaľ ponechali na doriešenie). Odkladám si to každý rok, no chcem to odpísať už čo najskôr - ale samozrejme ako daňovo pripočítateľnú položku.
Dašena môžeš túto pohľadávku takto odpísať, ale napíš si o tom záznam, ktorý Ti majiteľ podpíše, aby neskôr nebol s tým problém - ide predsa len o peniaze ;).

Ja mám v jednom účte takéto isté problémy. V akom znení by mal byť ten záznam?
Orsz
29.11.07,07:34
Napr. takto: Účtovná jednotka ALFA s.r.o., v zastúpení p. Ferko xxxxx, sa rozhodla odpísať pohľadávku voči ..... vo výške ...... nakoľko pohľadávka je ťažko vymožiteľná, resp. bola premlčaná doba vymáhania pohľadávky.........
podpis konateľa. Asi tak.
Dašena O.
29.11.07,07:47
Ďakujem za názory.
Prajem všetkým pekný deň.Dašena
Katarína Cigánová
29.11.07,07:47
A tvorili ste na takéto pohľadávky opravné položky ? , ktoré by za určitých podmienok mohli byť daňovým nákladom - pozri § 19, ods3f a následne § 20ods.14.
To je jeden aspekt . Druhý aspekt je ten , že podľa zákona o účtovníctve je potrebné tvoriť OP a až následne pristúpiť k vyradeniu pohľadávky.
Aspon ja tomu tak rozumiem
Vladimír Ozimý
29.11.07,07:55
Prosím môže ma niekto utvrdiť v mojom názore:
Chceme odpísať pohľadávku vo výške 100.000,- Sk, ktorá má vyše 1 roka po splatnosti, vieme, že je odberateľ neuhradí a ani sa s ním nechceme súdiť.Túto pohľadávku odpíšem: 546/311 v celej sume, a zároveň pri uzatváraní na konci roku táto suma pôjde ako pripočitateľná položka.
Vďaka za názor.

prečo ako pripočitateľná položka...ak táto pohľadávka vznikla po 1.1.2004 a je po splatnosti viac ako rok vy sa môžete rozhodnúť...buď tvoriť opravnú položku alebo ju daňovo odpísať...
Dašena O.
29.11.07,08:03
tak teraz som v rozpakoch, lebo môj názor je že daňovo môžem odpísať takúto pohľadávku, len keď mám súdne rozhodnutie
Vladimír Ozimý
29.11.07,08:06
nie je to pravda hovorí o tom par. 19 ods 2 písm h) bod 5

to znamená ak splňate podmienky na tvorbu daňovej opravnej položky podľa par. 20 ods 14 potom je do daňovo uznateľný odpis pohľadávky
ingi
29.11.07,08:14
prečo ako pripočitateľná položka...ak táto pohľadávka vznikla po 1.1.2004 a je po splatnosti viac ako rok vy sa môžete rozhodnúť...buď tvoriť opravnú položku alebo ju daňovo odpísať...

Vladko, vyzerá to tak že toto už neplatí.
V parlamente je momentálne na 16. schôdzi NRSR v 2. čítaní novela ZoDP, ktorá mení ustanovenia, podľa ktorých sme za určitých podmienok mohli daňovo odpísať pohľadávky vzniknuté po 01.01.2004.
Podľa § 19 ods.2 písm.h) bod 5 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) bolo možné uznať ako daňový výdavok aj odpis rizikových pohľadávok, ktoré spĺňali podmienky pre tvorbu daňovo uznaných opravných položiek vytvorených do výšky 100% podľa § 20 ods.14 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html), pričom §20 ods.14 sa týkal iba pohľadávok vzniknutých od 01.01.2004 (vyplýva to z § 52 ods.18 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html)), pričom:
-bolo riziko, že dlžník tieto pohľadávky neuhradí
-pohľadávky boli zahrnuté do príjmov
-od splatnosti pohľadávok uplynulo viac ako 12 mesiacov.

Spomenutá novela bude síce účinná od 01.01.2008, ale v zmysle jej prechodných ustanovení sa bude (žiaľ) týkať v tomto smere aj účtovnej závierky za r. 2007.

Pokiaľ bude novela schválená v navrhovanom znení, budeme môcť § 19 ods.2 písm.h) bod 7 odpisovať iba premlčané pohľadávky na ktoré je možné tvoriť OP v zmysle § 20 ods.14 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) (pričom §20 ods.14 sa tiež mení - citujem ďalej) a to do výšky 50% nesplatenej hodnoty pohľadávky.

Navrhovaný § 20 odsek 14 znie:
„(14) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) do výšky 30 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.“.
Dašena O.
29.11.07,08:30
len neviem ako to je s dokazovaním rizika nezaplatenia pohľadávky potom pri kontrole
Vladimír Ozimý
29.11.07,09:08
Vladko, vyzerá to tak že toto už neplatí.
V parlamente je momentálne na 16. schôdzi NRSR v 2. čítaní novela ZoDP, ktorá mení ustanovenia, podľa ktorých sme za určitých podmienok mohli daňovo odpísať pohľadávky vzniknuté po 01.01.2004.
Podľa § 19 ods.2 písm.h) bod 5 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) bolo možné uznať ako daňový výdavok aj odpis rizikových pohľadávok, ktoré spĺňali podmienky pre tvorbu daňovo uznaných opravných položiek vytvorených do výšky 100% podľa § 20 ods.14 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html), pričom §20 ods.14 sa týkal iba pohľadávok vzniknutých od 01.01.2004 (vyplýva to z § 52 ods.18 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html)), pričom:
-bolo riziko, že dlžník tieto pohľadávky neuhradí
-pohľadávky boli zahrnuté do príjmov
-od splatnosti pohľadávok uplynulo viac ako 12 mesiacov.

Spomenutá novela bude síce účinná od 01.01.2008, ale v zmysle jej prechodných ustanovení sa bude (žiaľ) týkať v tomto smere aj účtovnej závierky za r. 2007.

Pokiaľ bude novela schválená v navrhovanom znení, budeme môcť § 19 ods.2 písm.h) bod 7 odpisovať iba premlčané pohľadávky na ktoré je možné tvoriť OP v zmysle § 20 ods.14 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) (pričom §20 ods.14 sa tiež mení - citujem ďalej) a to do výšky 50% nesplatenej hodnoty pohľadávky.

Navrhovaný § 20 odsek 14 znie:
„(14) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) do výšky 30 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.“.

dík za perfektnú informáciu...nedostal som sa k tomu...len to komplikujú...no tak v roku 2007 spätne to nebude možné použiť sranda...
liba2
29.11.07,09:36
Ja mám podobný prípad. Pohľadávka môjho klienta vznikla v r.2004 z poskytnutej zálohy. Dôvody na jej odpísanie sú rovnaké, peniaze ani tovar nikdy neprídu a klient sa nechce súdiť. Myslím si, že ju môžem t.r. odpísať ako nedaňovú...
"Pohľadávka zahrnutá do príjmov" - rozumiem tak, že ide o neuhradenú odberateľskú faktúru zaúčtovanú v čase v tr.6. V mojom prípade ide o poskytnutú zálohu a k plneniu (=dodávka tovaru) nedošlo. Opravná položka vytvorená nebola. Preto si myslím, že s odpísaním tejto pohľadávky by nebol problém. Váš názor ?
Katarína Cigánová
29.11.07,10:39
TAk samozrejme , ked neboli výnosy , nemôžu byt ani náklady , pohľadávku odpíšeš a daňovo to bude pripočítateľná položka . Ale potom prečo to máš na 311 a nie na 314 - poskytnuté preddavky ?
liba2
29.11.07,10:57
TAk samozrejme , ked neboli výnosy , nemôžu byt ani náklady , pohľadávku odpíšeš a daňovo to bude pripočítateľná položka . Ale potom prečo to máš na 311 a nie na 314 - poskytnuté preddavky ?
Odpoveď patrí mne, ale otázka sa mňa netýka, lebo ja som neuvádzala čísla účtov. Samozrejme mám na účte 314.
Dašena O.
29.11.07,11:09
Ja to mám na 311, lebo nešlo o preddavok.
Asi som to neuviedla presne.Jedná sa totiž o službu, ktorá sa naozaj uskutočnila.Odberateľ je kamarát nášho konateľa,ktorí sa potom na smrť pohádali, a on vyhlásil že nám neuhradí pohľadávku, aj keď službu prijal.
Katarína Cigánová
29.11.07,11:17
TAk sorry , ja som celá dopletená , .. stáva sa.... , hlavne že ste sa našli v odpovediach
Najka
03.01.08,07:41
Ahojte, mám pohľadávku z r. 2005, ktorú nám nezaplatia. Môžem vytvoriť OP na celú sumu 547/391 a hneď ju aj odpísať 546/311? Bude to daňovo uznané, a musím to oznámiť druhej strane?
KEJKA
03.01.08,07:44
Ahojte, mám pohľadávku z r. 2005, ktorú nám nezaplatia. Môžem vytvoriť OP na celú sumu 547/391 a hneď ju aj odpísať 546/311? Bude to daňovo uznané, a musím to oznámiť druhej strane?
ak ju chceš trvalo odpísať, tak rovno odpíš na 546. Kedže splňa podmienky pre daňovo uznanú OP, aj odpis bude daňovo uznaný.
Ale musí ísť pohľadávku, ktorú si účtovala do výnosov.
Odporúčam tak spraviť za obdobie 2007, od 1.1.2008 sú v tejto oblasti reštrikcie.
Najka
03.01.08,08:04
Dík za odpoveď, a mám to odberateľovi oznámiť, že som ju už odpísala?
KEJKA
03.01.08,08:08
nemusíš....
pohľadávka je právne stále platná.
vrba
11.01.08,15:44
odpis pohľad.je síce daňový výdavok v r.2007, ale podľa novely zákona a jej prechodných ustanovení - §52d, ak si tvorila napr. k pohľadávke oprav.položky musíš rozdiel medzi oprav.položkami tvorenými do 31.12.2007 a tvorbou podľa novely od 1.1.2008 - zahrnúť do základu dane počas 2 po sebe idúcich učt.období ....atd.. ... som mimo témy?
KEJKA
11.01.08,18:35
týka sa až roku 2008, takže predčasne.
vrba
17.01.08,07:41
ak mám vytvorenú 100% OPoložku a chcem pohľadávku trvalo vyradiť z účovníctva odpisom .. zúčtujem OP 391/311 podľa §57 PÚčtovania a to je všetko?? ..lebo vlastne tým mám 311 vyrovnanú . Táto pohľadávka mi spĺňala daňovú tvorbu OP aj daňovo uznaný odpis. Poradíte mi, prosím?
ingi
17.01.08,08:06
ak mám vytvorenú 100% OPoložku a chcem pohľadávku trvalo vyradiť z účovníctva odpisom .. zúčtujem OP 391/311 podľa §57 PÚčtovania a to je všetko?? ..lebo vlastne tým mám 311 vyrovnanú . Táto pohľadávka mi spĺňala daňovú tvorbu OP aj daňovo uznaný odpis. Poradíte mi, prosím?

Naznačené účtovanie je správne.

Daňovo je to tiež vysporiadané, ak vyradíš pohľadávku do 31.12.2007 podľa ZoDP platného do tohto dátumu, pričom si tvorila daňovo uznateľnú OP podľa § 19 ods.2 písm.h) bod 5 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) podľa ktorého je možné do 31.12.2007 uznať ako daňový výdavok aj odpis rizikových pohľadávok, ktoré spĺňali podmienky pre tvorbu daňovo uznaných opravných položiek vytvorených do výšky 100% podľa § 20 ods.14 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html), pričom §20 ods.14 sa týkal iba pohľadávok vzniknutých od 01.01.2004 (vyplýva to z § 52 ods.18 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html)), pričom:
-bolo riziko, že dlžník tieto pohľadávky neuhradí
-pohľadávky boli zahrnuté do príjmov
-od splatnosti pohľadávok uplynulo viac ako 12 mesiacov.
vrba
17.01.08,08:15
Ďakujem :) pôvodne som to mala 391/547- zúčtov.OP a 546/311 odpis pohľadávky, ale!....študovala som Postupy účtovania a NAŠLA som! .. len mi tam akože "chýba" to slovne odpis pohľadávky ako sme boli zvyknutí doteraz. ďakujem za pomoc.:)