martina_j
29.11.07,10:34
ahojte, vedel by mi niekto poradit v oblasti dotacie z eurofondov na tech. zhodnotenie dlhodobeho majetku?

mam nasledujuci problem: v decembri budeme ziadat o poskytnutie dodacie z eufondov na zaklade platnej zmluvy o poskytnuti nenavratneho prispevku. Pred tym ako podame ziadost o preplatenie 40% z investovanych penazi do prvej casti techn. zhodnotenia musime toto zhodnotenie zaradit - teda navysit obstaravaciu cenu dlhodobeho majetku. Priloha k ziadosti je zaradovaci protokol. Kedze zaradenie bude v decembri tak budem z toho pocitat aj danovy odpis na tento rok. A tu je hacik!!! Podla postupov uctovania by som mala zauctovat predpis naroku na dotaciu: 346/384 a este v tomto roku rozpustit prislusnu vysku pomernej casti odpisov : 384/648. Tym sa vlastne vynuluje vplyv odpisov danovych nakladov tykajucich sa dotacie na dan z prijmu. Ibaze v decembri iba podavam ziadost. Kedy mam vlastne zauctovat narok na poskytnutie dotacie??? pri podani ziadosti? alebo az ked mi pride ich odsuhlasenie ze zaplatia???? Tu by vznikol problem, lebo keby ich odsuhlasenie prislo az zaciatkom buduceho roka, tak co budem robit s tohtorocnymi odpismi ? rozpustim vynosy buducich obdobi aj ked nemam od nich potvrdenie ze mi daju dotaciu??? a co ak o to "ponizim" odpisy a nakoniec buduci rok rozhodnu ze zamietaju ziadost pre nejaku vecnu pricinu??? ako si potom douctujem danovo odpisy????
halmir
29.11.07,17:38
Podľa môjho názoru o poskytnutej dotácií sa účtuje až po podpísaní zmluvy o poskytnutí dotácie,čím sa potvrdí nárok na dotáciu po splnení zmluvných podmienok.Samotná žiadosť nestačí na zaúčtovanie dotácie,
kalkulka
30.11.07,08:21
A prečo musíte zaradiť TZ v r.2006? Stavebné práce už prebehli? Už máte schválenú zmluvu o poskytnutí prostriedkov?
Vladimír Ozimý
30.11.07,08:30
nemôžete účtovať na účtoch časového rozlíšenia ak nie ste si istý že tento prípad prebehne...vy účtujete o skutočnostiach ktoré prebehli alebo prebehnú na základe nejakých zmlúv dodacích listov atd...ak len niečo očakávate nedá sa o tom účtovať...asi by som ich potlačil nech mi potvrdia nárok na tú dotáciu...ak nie účtoval by som o nej v období kedy došlo k takémuto rozhodnutiu...
martina_j
03.12.07,10:12
zmluva o poskytnuti dotacie je uz podpisana od minuleho roka. Po splneni podmienok by sme teda mali dostat dotaciu. Avsak vzdy je moznost ze najdu nejaky bod ktory sme porusili resp. nesplnili. Technicke zhodnotenie musim zaradit tohoto roku, je na to odovzdavaci protokol. Musi to byt zaradene uz aj kvoli tomu ze je to jedna z podmienok pri odovzdani ziadosti o poskytnutie prostriedkov. Protokol o zaradeni TZ tvori prilohu ziadosti. Ak odsuhlasia ziadost neni problem. Ak zamietnu ziadost pre nesplnenie nejakej podmienky, tu je problem. Lebo ked tohto roku zaradim TZ mam narok na danove odpisy. Ale kedze to TZ je spolufinancovane z eurofondov, tak prislusnu cast odpisov by som mala dat do vynosov 648.
Moj nazor: zaradim, odpisem, cast do 648, a ked mi zamietnu narok na eurofondy tak podam dodatocne danove priznanie, kde uz nebude figurovat 648. Asi to inak nejde. co myslite???
halmir
03.12.07,18:28
Pokiaľ som to správne pochopil,zmluva o poskytnutí nenávrat.fin.prostried. je už podpísaná a ak teraz podávate žiadosť o platbu ( nie o dotáciu) podľa podpísanej zmluvy ,čo predpokladá splnenie zmluvných podmienok, tak Váš postup je spravny.
Vladimír Ozimý
04.12.07,12:37
beriem späť svoju odpoved...prečítajte si § 52 ods 14 postupov účtovania...o nároku na dotáciu sa účtuje ak je takmer isté že ju dostanete...čiže o nej účtovať budete...
martina_j
05.12.07,08:26
beriem späť svoju odpoved...prečítajte si § 52 ods 14 postupov účtovania...o nároku na dotáciu sa účtuje ak je takmer isté že ju dostanete...čiže o nej účtovať budete...

dakujem, ale nenasla som par52 ods 14, konci mi to odstavcom 13. Nechapem. nemysleli ste 12 alebo 13?
dakujem
Galadik
23.03.08,14:01
Ahojte, môžete mi, prosím, niekto poradiť, či sa za podanie projektu na dotácie z EU platí nejaký poplatok.
Ďakjem.
great.zv
14.10.10,07:56
všetkých zdravím, hľadám nejaké info o eurofondoch. konrétne - postupy účtovania v PU podnikateľa a ich dopad na dane /PO a DPH/.
ja mám momentálne prípad - na TZ nehnuteľnosti dostala PO eurodotáciu
účtovala som nasledovne:
1. podpis zmluvy: 346/384
2. dotácia na účet: 221/346
3. obstar.náklady: 042,343/321
4. zaradenieTZ: 022/042
5. odpisy: 551/082
a v pomernú časť odpisov "vynulovať" zápisom 384/648.
chcem sa uistiť či správne chápem účtovanie odpisov: pomerná časť na každé UO /až do výšky dotácie/

poraďte prosím. ďakujem