EkoMax
29.11.07,12:17
Potrebujem sa poradiť ohľadom číslovania dokladov. Ja číslujem systémom:
Došlé FA DF1 až xxx - chronologicky za sebou
Vyšlé FA VF1 až xxx - chronologicky za sebou
Interné doklady IND 1 až xxx - chronologicky za sebou
Príjmové doklady PD 1 až xxx - chronolicky za sebou
Výdavkové doklady VD 1 až xxx - chronologicky za sebou
Mzdové interné doklady INDMZ 1 až xxx - chronologicky za sebou
atď ......

Teraz sa mi dostalo do rúk účtovníctvo, ktoré do pol roka účtovala iná účtovníčka. Chcem nadviazať na doklady, ale pokladňu má vedenú systémom
Príjmové a výdavkové doklady číslované spolu. /napr VD1, VD2, PD3, PD4, VD4, VD6, VD7, PD8, VD9, PD10 ................./

Je to správne? Mne to pripadá ako miešanie jabĺk s hruškami. Ale audítorka im to odobrila a daňovú kontrolu ešte nemali. Ja som sa s takýmto spôsobom číslovania ešte nestretla, takže neviem, či je to v poriadku. Predpokladám že by bolo dobré, keby mali smernicu ako doklady číslujú. Vie mi niekto poradiť, či je takéto číslovanie v súlade so zákonom ? Neviem či v tom pokračovať, alebo číslovať mojim systémom.
ekopo
29.11.07,11:35
Je úplne jedno aké číslovanie je zvolené. Je určite menej preferované to druhé číslovanie, ale nie nesprávne. Malo by sa v ňom pokračovať po celé účtovné obdobie.
Jarka 1
29.11.07,11:45
Podľa môjho názoru, to nie je chyba. Jednoducho čísluje pokladničné doklady vzostupne, bez rozlíšenia na P a V. V minulosti som to používala tiež v prípade , že bolo málo pokladničných dokladov. Teraz používam Tvoj systém, dajú sa tak ľahšie urobiť prípadné opravy a je to prehľadnejšie, ak potrebuješ pracovať len s niektorým druhom pokl. dokladu.
Rozalka
29.11.07,15:19
Podľa môjho názoru, to nie je chyba. Jednoducho čísluje pokladničné doklady vzostupne, bez rozlíšenia na P a V. V minulosti som to používala tiež v prípade , že bolo málo pokladničných dokladov. Teraz používam Tvoj systém, dajú sa tak ľahšie urobiť prípadné opravy a je to prehľadnejšie, ak potrebuješ pracovať len s niektorým druhom pokl. dokladu.

Číslujem pokladničné doklady vzostupne, a sú vložené do šanónu spolu a vzostupne. Ak by som ich číslovala samostatnými radmi, aj by som ich tak ukladala, inak si neviem predstaviť, ako by som niečo našla, ak by boli poukladané spôsobom "hrušky + jablká". Ćíslovanie jedným číselným radom sa mi zdá správnejšie pre dodržanie zásady úplnosti, pretože neumožní doplniť do radu nejaký doklad.
Manual
29.11.07,15:43
Číslujem pokladničné doklady vzostupne, a sú vložené do šanónu spolu a vzostupne. Ak by som ich číslovala samostatnými radmi, aj by som ich tak ukladala, inak si neviem predstaviť, ako by som niečo našla, ak by boli poukladané spôsobom "hrušky + jablká". Ćíslovanie jedným číselným radom sa mi zdá správnejšie pre dodržanie zásady úplnosti, pretože neumožní doplniť do radu nejaký doklad.
Číslovanie P a V predsa nie sú jablká a hrušky :D.
A vložiť žiadny doklad sa predsa nedá ani vedy, keď sa čísluje P a V. Vložiť sa dá doklad vtedy, ak by sa číslovalo napr. každý mesiac zvlášť a to je jedno či chronologicky alebo formou P+V.
Zaujímavé je však to, že niektoré SW takto číslovať ako uvádzaš ani neumožňujú a používajú zvlášť číselný rad na P príjem a V na výdaj z pokladne. Jedine ak máš svoj SW.
Rozalka
29.11.07,16:19
Číslovanie P a V predsa nie sú jablká a hrušky :D.
A vložiť žiadny doklad sa predsa nedá ani vedy, keď sa čísluje P a V. Vložiť sa dá doklad vtedy, ak by sa číslovalo napr. každý mesiac zvlášť a to je jedno či chronologicky alebo formou P+V.
Zaujímavé je však to, že niektoré SW takto číslovať ako uvádzaš ani neumožňujú a používajú zvlášť číselný rad na P príjem a V na výdaj z pokladne. Jedine ak máš svoj SW.
Máš pravdu, vložiť sa nedá.
Ako odchovanec "Príkazu riaditeľa ŠBČS o pokladničných operáciách" mi zostalo v pamäti chronologické číslovanie v jednom rade a aj možno aj čiastočne preto mám vlastný softvér, ako máš správny úsudok.
Marianna01
29.11.07,16:54
Ja si pamätám, že aj MRP dakedy číslovať v jednom rade P a V. To bola dosovská verzia, netuším, ako to robí tento soft teraz. Ale je podľa mňa oveľa flexibilnejšie a prehľadnejšie rozdeliť to na dva číselné rady. Niekto je však možno zvyknutý na ten druhý systém, a nie je pre neho problém v ňom pracovať.
Paula
29.11.07,17:03
Možnosť vloženia dokladu je otázkou pružného softu. Napr. za dokladom č.1 môže ísť dodatočne 1 01, 1 02.....netvrdím, že dodatočne vkladať je správne, či nesprávne (pretože nemusí ísť zákonite o špekuláciu) , reagujem len na možnosť :)
Marianna01
29.11.07,17:06
Možnosť vloženia dokladu je otázkou pružného softu. Napr. za dokladom č.1 môže ísť dodatočne 1 01, 1 02.....netvrdím, že dodartčne vkladať je správne, či nesprávne (pretože nemusí ísť zákonite o špekuláciu) , reagujem len na možnosť :)

Mne sa to stáva u jedného klienta s faktúrami. Fakturuje vždy na konci mesiaca niekoľkým odberateľom naraz a do konca toho ďalšieho mesiaca väčšinou zabudne, pri ktorom čísle skončil a duplicitne vystaví rovnaké číslo fa. Potom vypisujem samé chybové hlásenia a faktúry značíme lomítkom a písmenkom, čiže napr. 25/A, 25/B a pod.
Rozalka
29.11.07,17:40
Mne sa to stáva u jedného klienta s faktúrami. Fakturuje vždy na konci mesiaca niekoľkým odberateľom naraz a do konca toho ďalšieho mesiaca väčšinou zabudne, pri ktorom čísle skončil a duplicitne vystaví rovnaké číslo fa. Potom vypisujem samé chybové hlásenia a faktúry značíme lomítkom a písmenkom, čiže napr. 25/A, 25/B a pod.
To je nejaký srandista! :D asi by si mu to mala zaraziť, kým mu to nezarazí DK.
liba2
29.11.07,17:56
Podelím sa s vami o moje skúsenosti aj keď je to trošku mimotemy:
Tiež som odchovanec starej školy - PD v jednom rade. Prvýkrát som sa stretla s evidovaním P a V v dvoch radoch len pred 3 rokmi...
Nový účtovný program mi síce umožňoval evidenciu v 1 rade, ale prednastavená bola 2-radová evidencia. Keď som protestovala školiteľovi, že to tak predsa nemôže byť, vyšla som z toho ja ako tá - povedzme hlúpa.
Ale nedalo mi to, povedala som si že to aspoň vyskúšam. Nasledujúce účtovné obdobie som začala účtovať v 2 radoch a dnes by som sa už nevrátila k starému spôsobu. Všetko však záleží aj od toho ako pracuje program.
Manual
29.11.07,19:05
Možnosť vloženia dokladu je otázkou pružného softu. Napr. za dokladom č.1 môže ísť dodatočne 1 01, 1 02.....netvrdím, že dodatočne vkladať je správne, či nesprávne (pretože nemusí ísť zákonite o špekuláciu) , reagujem len na možnosť :)
Pauli máš pravdu, ale akékoľvek "indexovanie" ďalšieho vloženého dokladu vedie k podozreniu, prečo sa zavedená číselná rada porušila. Potom už to je len na vysvetľovaní a obhajobe.
ekopo
29.11.07,19:35
Podelím sa so svojim "systémom". Pri DF, VF mi atomaticky dodržiava číselný rad a nie je ho možné prečíslovať. Zablokoval som funkciu "prečíslovania" v týchto číselníkoch. Preto keď nahodím napr. DF (číselník) naskočí mi automaticky nasl. číslo, ktoré napíšem fyzicky na príslušnú DF. Samozrejme predtým si faktúry uložím chronologicky. Pri PV, PP resp. iných číselníkoch ktoré používam v PD (napr. P1 je číselník pre ERP 001.....) Mám číslovanie vzostupne zvlášť pre každý číselník. Vypisujem ručne VPD, PPD..Toto číslo, ktoré mi automaticky naskočí však na týchto dokladoch neuvádzam. Doklady číslujem systémom 1/11., 2/11., 3/11..... Toto číslo aj uvediem v softe v kolonke doklad , a zobrazí sa aj v PD. Tu mám povolené prečíslovanie, ale prečísluje sa mi len poradové číslo pri číselníku. Doklady si pred očíslovaním usporiadam podľa dátumu. Ak sa nájde nejaký zapatrošený doklad, tak mu dám číslo, ktoré nasleduje v rade. Podstatné je pritom to, aby doklad mal nejaké číslo a bol v nejakom rade. Asi toľko.
Rozalka
29.11.07,19:54
Vypisujem ručne VPD, PPD. Doklady číslujem systémom 1/11., 2/11., 3/11.....
Ivan, čísluješ pokladničné doklady každý mesiac od 1?
ekopo
29.11.07,19:55
Ivan, čísluješ pokladničné doklady každý mesiac od 1?
Pravdaže, a DK sa to aj páčilo ;)
Rozalka
29.11.07,20:03
Pravdaže, a DK sa to aj páčilo ;)
HUUUUH, teda našej DK by sa to určite nepáčilo ...
A mimochodom: čo dodržanie zákona o účtovníctve, konkrétne §8 :confused:
ekopo
30.11.07,06:33
HUUUUH, teda našej DK by sa to určite nepáčilo ...
A mimochodom: čo dodržanie zákona o účtovníctve, konkrétne §8 :confused:
No až teraz som sa dostal k odpovedi. Ak by § 8 určoval číslovanie od 1 do xxx, tak by som to tak robil. Číselný rad mám dodržaný takto: PV 1, PV 2 ....Tam to ide vzostupne. Len číslo dokladu si číslujem tak ako som uviedol.Neviem či som sa jasne vyjadril.
Rozalka
30.11.07,07:01
No až teraz som sa dostal k odpovedi. Ak by § 8 určoval číslovanie od 1 do xxx, tak by som to tak robil. Číselný rad mám dodržaný takto: PV 1, PV 2 ....Tam to ide vzostupne. Len číslo dokladu si číslujem tak ako som uviedol.Neviem či som sa jasne vyjadril.
Som asi slabšie chápavá, môžeš polopatistickejšie vysvetliť?
ekopo
30.11.07,07:49
Nie si slabšie chápavá, len sa zle vyjadrujem. Zoberieme si výdavkové doklady = VPD. Vypisujem ručne (aj keď môžem vytlačiť ). Zoradím podľa dátumu. Na VPD je kolonka č.dokladu , tak tam napíšem to svoje číslovanie 1/11, ..2/11.. 3/11 za mesiac november. Idem doklad hodiť do softu, do pokladne ako výdavok. Soft mi číselník PV (pokladňa výdaj) čísluje vzostupne od 1 ......Čiže bude od začiatku roka PV1 .. PV2..až možno PV 1285 na konci roka. V softe mám ešte okienko "doklad" sem hodím to číslo 1/11....
Čiže číselný rad PV mám od 1......, ale číslovanie na VPD v kolonke "doklad" mám číslovanie v mesiaci. V PD sa mi zobrazuje potom zápis takto : 268 5.11.2007 PV268 1/11 čo znamená: riadok v PD, dátum, číselník + číslo, č. dokladu. Pre názornejšie klikni sem na animáciu:

http://www.hdsoft.sk/site/el-jeduct/videos/zauctovanie_VPD_demo.swf

ale tento link asi poznáš.
Manual
30.11.07,09:14
Môžeš vysvetliť aký to má praktický význam ? A prečo si prácu komplikovať, keď môže byť jednoduchšia ? Ak čísluješ mesačne, môžeš prakticky v každom mesiaci vkladať doklady, ktoré dočísluješ a v SW dáš prečíslovanie a číselná rada P a V bude zachovaná ako by sa nič nestalo. Keby si to nečísloval mesačne a napr. by si mal už zaúčtovaný aj ručne na VPD a PPD aj očíslovaný máj a jún a chcel by si niečo vložiť do apríla už by si musel ručne prečíslovávať VPD a PPD v mesiacoch máj a jún, pretože by sa líšilo číslovanie v SW od skutočnosti. Takže aj keď v tvojom prípade máš v PC číselnú radu dodržanú = vieš si to prečíslovať je možné pri tvojom spôsobe číslovania vkladať doklady. A to, že máš v SW chronologický číselný rad zachovaný, to ešte neznamená, že sa tam nemohli vkladať doklady.
To je môj pohľad na takéto číslovanie.
ekopo
30.11.07,11:17
Praktický význam je len taký, že keď potrebujem vyhľadať doklad 5/11 viem ihneď kde ho mám fyzicky vyhľadať. Doklad bude mať v sw vlastne napr. číslo PV358 a ešte moje interné 5/11. Obe sa objavia v PD. A čo sa týka dokladania dokladov (zabudnutých) tak aj tak ani pri jednom spôsobe to nebude sedieť dátumovo...spolu s číselným radom. Na konci účtovného obdobia mám rôzne výstupy, kde po dátumovom zoradení bude všetko zo všetkým sedieť. Číselný rad v číselníku budem mať dodržaný a to vzostupne. Doklady si môžem na konci roka aj vytlačiť a priložiť už k vypísaným. doklad 5/11 bude vždy dokladom 5/11 a viem kam ho mám doložiť. Myslím, že nič nemám v rozpore s uvedeným § 8.