vanilka
29.11.07,14:14
prisiel mi papier na vzajomny zapocet FA s tym ze vzniknuty rozdiel nam doposlu na ucet, je potrebne vystavit prijimove a vydavkove doklady alebo staci akceptovat len doklad o vzajomnom zapocte, vacsinou mi prisli aj doklady na potvrdenie, tentokrat mi neprislo nic........
liba2
29.11.07,13:38
Katarína Cigánová
29.11.07,13:44
nevidím dôvod , aby sa pri zápočte vystavovali príjmové , resp. výdavkové doklady , ked takáto transakcia nemá nič spoločné s pokladňou.
Ja účtujem zápočet 321/311
liba2
29.11.07,13:52
Totiž, ak by sa vystavili na započítavanú sumu PD, tak nemusí byť dohoda o započítaní pohľadávok, teda buď jedno alebo druhé.
Katarína Cigánová
29.11.07,13:59
... vtedy by to už nebol zápočet ale úhrada ...
Mariana42
29.11.07,14:10
Zápočet sa účtuje ako interný doklad tak ako je to uvedené v príspevku 3.
Stretla som sa však už aj s takým prípadom, že niektoré firmy robia aj "zápočet" cez pokladňu - kedy vystavia príjmový pokl. doklad - ako keby prijali za odb. faktúru, a aj výdavkový pokl. doklad - ako keby zaplatili za dodávateľskú faktúru. V skutočnosti je to to isté ako zápočet na základe dohody.
V každom prípade súhlasím s tým, že buď jedno alebo druhé.
Asi Vanilka na toto myslí.
betka
29.11.07,15:30
nevidím dôvod , aby sa pri zápočte vystavovali príjmové , resp. výdavkové doklady , ked takáto transakcia nemá nič spoločné s pokladňou.
Ja účtujem zápočet 321/311

Ja sa len tak pomimo spýtam. Nie je potrebné zápočet robiť cez priebežné položky? len tak kôli vypárovaniu.
Polopate.
Zájdem si do DFA č.FA 123, dám úhradu zápočtom (ID) 321/261 suma....
Zájdem do VFA č.456, dám úhradu zápočtom 261/311.

Neviem, ako by sa mi vypárovali FA postupom 321/311. Nezdá sa mi to logické
Andyke
29.11.07,15:35
Ja účtujem zápočet :
321/395 a 395/311
betka
29.11.07,15:46
Súhlasím, Andyke, alebo takto, ako píšeš.

Zápis 321/311 v denníku, k čomu, prečo takto?
Ak sa mi stretne jedna pohľadávka a jeden závazok, v denníku by mali byť 2 zápisy.
Ak sa mi stretnú 3 pohľadávky z 1 závazkom, v denníku mám 4 zápisy. Nezdá sa mi logické účtovanie 321/311.

Možno som mimo témy. Aj banky účtujem cez PP, aj úvery účtujem cez PP, nemôžem účtovať 461/221, i keď mi stiahnu splátku z úveru priamo z BU. idem cez PP.

Svojim spôsobom mi i zápočet predstavuje akési PP na ceste.
Stefan2005
29.11.07,16:27
A teraz to už ja nechápem...
Nie sme v jednoduchom účtovníctve?
liba2
29.11.07,16:29
mimotemy
Iba si dovolím upozorniť, že sme v téme JÚ :).
Kto máte skúsenosti poraďte zadávateľke ako má spracovať zápočet v peňažnom denníku; jej musí vojsť zápočítavaná suma aj do príjmu aj do výdavku. Ja bohužiaľ s tým nemám skúsenosti.
Marianna01
29.11.07,17:00
prisiel mi papier na vzajomny zapocet FA s tym ze vzniknuty rozdiel nam doposlu na ucet, je potrebne vystavit prijimove a vydavkove doklady alebo staci akceptovat len doklad o vzajomnom zapocte, vacsinou mi prisli aj doklady na potvrdenie, tentokrat mi neprislo nic........

Cez interné doklady. Neviem, aký soft používaš, zrejme má každý svoj spôsob. Trochu všeobecne- vystavíš interný doklad, ktorým uhradíš v príslušnej čiastke aj prijatú aj odoslanú faktúru. Ak Ti soft v JU náhodou nezapočíta interné doklady do príjmov a výdajov ovplyvňujúcich základ dane (napr. mne tiež nie), tak potom tieto sumy ešte daj na uzávierkové operácie. Všetko ide mimo pokladnice aj banky.
betka
29.11.07,17:30
V JU postupujem tak, že k 31.12. na základe uzav. účtovných operácií urobím na základe ID kroky:


ID1 pohľadávka úhrada-POZD (priložím zápočet)-nepeňažná operácia
ID2 závazok úhrada-VOZD (v členení, ak by išlo o kompentáciu pri nákupe DHM, VNZD, a tento sa mi dostane cez odpisy do VOZD)....v prípade tovaru-VOZD-tovar, služby-prev.réžia....

Poznámka: V softoch sú kody (analytické členenie). Pozri si operácie, kt. sa k danému kodu viažu:
Pohľadávka: peňažné operácie 0 (bez pohybu PP)
do denníka: uzavierkova uptava stlpca POZD (+)-zvýšim si príjmy OZD

Závazok: peňažné operácie 0 (nie je pohyb) uzav. uprava stlpca prev. režia (+)

Týmito uz. operáciami budm mať v poriadku i výkazy:
MaZ-v rámci invent. nevykazujem ani pohľadávku, ani závazok, teda nemám ani vo výkaze.
PaV-vstúpi mi do výkatu zvýšia sa mi príjmy a zvýšia sa mi výdavky, i keď vplyv na rozdiel P a V je nulovy (nemusí to byť na 100%, pretože výška ZD a DPH môže býva rozdielna......len pre info)


V priebehu roka, aby mi to vypadlo z pohľadávok a závazkov, si urobím v pohľadávke uhrad. 27.11.200Z DFAxy.
V knihe závazkov si uhradím uhrad.VFAxyz 27.11. Nebudú mi svuetiť ani pohľadávky, ani závazky v knihách)
liba2
29.11.07,17:42
Betka, ďakujem za "vypočutie" a - oceňujem - len bod mi nejde pridať :) .
Danila
30.11.07,06:35
Betka, ďakujem za "vypočutie" a - oceňujem - len bod mi nejde pridať :) .Urobila som Ti s radosťou malú službu a bodík už je na správnom mieste.:):):).
liba2
30.11.07,07:01
Danilka ďakujem:); teraz už môže prísť aj vanilka - zadávateľka otázky - po odpoveď :).