mints
29.11.07,17:33
ahojte poraďáci! mám otázku: spoločnosť bude ku koncu roku vyplácať zamestnancom odmeny. môže byť vyplatená odmena aj konateľovi spoločnosti /ktorý je v riadnom pracovnom pomere v spoločnosti/ alebo musí túto odmenu mu schváliť valné zhromaždenie?
KEJKA
29.11.07,18:00
Konateľ v pracovnom pomere je tiež zamestnancom a môže dostávať odmeny za prácu ako iný zamestnanec.
mints
29.11.07,18:17
Konateľ v pracovnom pomere je tiež zamestnancom a môže dostávať odmeny za prácu ako iný zamestnanec.
navrhnuté odmeny schvaľuje konateľ. môže si odmenu schváliť, navrhnúť aj sám sebe?
ajobs
29.11.07,21:24
navrhnuté odmeny schvaľuje konateľ. môže si odmenu schváliť, navrhnúť aj sám sebe?

Samozrejme, že môže. Ak mu v tom nebráni nejaké ustanovenie spoločenskej zmluvy.
KEJKA
29.11.07,21:37
Konateľ zodpovedá za svoje konanie spoločníkom -ovi...
Takže nemôže konať v rozpore so záujmami spoločnosti - VZ by ho mohlo odvolať.
seda
04.12.07,12:46
Dobrý deň, takže ak je jediný spoločník, konateľ s.r.o. a zároveň jej zamestnancom, tak si môže dať vianočné odmeny aj napr. Sk 1.000.000,-? Stretol sa už niekto s niečím takým? Náš konateľ chce niečo podobné, niekto mu poradil, že si môže takto znížiť základ dane. Daň zaplatí tak isto a navyše ešte aj odvody. Mne sa to nepáči ale jemu veľmi, asi potom tá výplatná páska. Takú výplatu ešte nikdy nemal.:D
KEJKA
04.12.07,20:16
Dobrý deň, takže ak je jediný spoločník, konateľ s.r.o. a zároveň jej zamestnancom, tak si môže dať vianočné odmeny aj napr. Sk 1.000.000,-? Stretol sa už niekto s niečím takým? Náš konateľ chce niečo podobné, niekto mu poradil, že si môže takto znížiť základ dane. Daň zaplatí tak isto a navyše ešte aj odvody. Mne sa to nepáči ale jemu veľmi, asi potom tá výplatná páska. Takú výplatu ešte nikdy nemal.:D
nuž, má právomoc rozhodovať, kedže je aJ SPOLOčNíK, teda aj majiteľ. Takže mu v tom nemôže nikto zabrániť, prečo aj? ak na to sro má..... môžem mu len úprimne závidieť.
Zoltán Kovács
04.12.07,20:18
Dobrý deň, takže ak je jediný spoločník, konateľ s.r.o. a zároveň jej zamestnancom, tak si môže dať vianočné odmeny aj napr. Sk 1.000.000,-? Stretol sa už niekto s niečím takým? Náš konateľ chce niečo podobné, niekto mu poradil, že si môže takto znížiť základ dane. Daň zaplatí tak isto a navyše ešte aj odvody. Mne sa to nepáči ale jemu veľmi, asi potom tá výplatná páska. Takú výplatu ešte nikdy nemal.:D

Ak tá odmena bude za výkon funkcie konateľa, tak platí iba daň a zdravotné poistenie.
KEJKA
04.12.07,20:24
a ak by si nevyplatil odmenu ani takú ani onakú, zdaní zisk a vyplatí si zoisk sro po zdanení ako spoločník. Ušetrí výdavky na ZP, prípadne odvody podľa toho ako by zaradil odmenu.....
seda
04.12.07,20:24
Ďakujem za odpovede, veru aj mne by sa páčila taká výplatná páska, ale prajem mu, ľudovo povedané "nadrel sa ako kôň" a zase zle nás neplatí.
Ludula
07.12.07,10:11
Ak tá odmena bude za výkon funkcie konateľa, tak platí iba daň a zdravotné poistenie.
Dobrý deň, neviem či som túto odpoveď dobre pochopila.
V našej s.r.o. je tiež jeden spoločník, konateľ bez odmeny. Je v spoločnosti zamestnaný ako zamestnanec- stavbyvedúci s mesačnou mzdou 35 000,-Sk.
Z tejto mzdy sa odvádzajú odvody do SP, ZP a daň.
V mesiaci december si chce tiež vyplatiť vianočnú odmenu vo výške 1.000.000,-Sk. Ak si túto odmenu da ako odmenu stavbyvedúcemu tak z nej bude platiť odvody do SP,ZP a daň.
Avšak ak by si tuto odmenu schválil za výkon funkcie konateľa, tak by platil z tejto odmeny len daň a ZP a bolo by to pre neho výhodnejšie.Preto sa pýtam,lebo neviem či môže mať konateľ v jednom mesiaci naraz vyplatenú odmenu konateľa a zároveň mesačnú mzdu pracovníka?
Ďakujem.
Ludula
Zoltán Kovács
07.12.07,10:19
Dobrý deň, neviem či som túto odpoveď dobre pochopila.
V našej s.r.o. je tiež jeden spoločník, konateľ bez odmeny. Je v spoločnosti zamestnaný ako zamestnanec- stavbyvedúci s mesačnou mzdou 35 000,-Sk.
Z tejto mzdy sa odvádzajú odvody do SP, ZP a daň.
V mesiaci december si chce tiež vyplatiť vianočnú odmenu vo výške 1.000.000,-Sk. Ak si túto odmenu da ako odmenu stavbyvedúcemu tak z nej bude platiť odvody do SP,ZP a daň.
Avšak ak by si tuto odmenu schválil za výkon funkcie konateľa, tak by platil z tejto odmeny len daň a ZP a bolo by to pre neho výhodnejšie.Preto sa pýtam,lebo neviem či môže mať konateľ v jednom mesiaci naraz vyplatenú odmenu konateľa a zároveň mesačnú mzdu pracovníka?
Ďakujem.
Ludula
Samozrejme, že môže. Ak tá odmena bude za výkon funkcie konateľa, ktorú vykonáva mimo pracovný pomer tak platí sa iba ZP a daň.
Ludula
07.12.07,11:47
Samozrejme, že môže. Ak tá odmena bude za výkon funkcie konateľa, ktorú vykonáva mimo pracovný pomer tak platí sa iba ZP a daň.
Ešte sa chcem opýtať či mam oddeliť aj výplatné pásky zvlášť pre zamestnanca a zvlášť pre konateľa,
alebo odmenu mám pripočítať k výplate zamestnanca a potom by som mala hrubý príjem 1.035.000,-Sk.
Preddavok na ZP by som potom odviedla z VZ 51.822,-Sk, alebo z celej hrubej mzdy 1.035.000,-Sk, neviem či pri odmene konateľa platí maximálny VZ alebo sa odvádza preddavok z neobm. príjmu?
Ďakujem.
Ludula
Zoltán Kovács
07.12.07,11:50
Ešte sa chcem opýtať či mam oddeliť aj výplatné pásky zvlášť pre zamestnanca a zvlášť pre konateľa,
alebo odmenu mám pripočítať k výplate zamestnanca a potom by som mala hrubý príjem 1.035.000,-Sk.
Preddavok na ZP by som potom odviedla z VZ 51.822,-Sk, alebo z celej hrubej mzdy 1.035.000,-Sk, neviem či pri odmene konateľa platí maximálny VZ alebo sa odvádza preddavok z neobm. príjmu?
Ďakujem.
Ludula
Bude mať jednu výpl. pásku. Daň sa ráta z úhrnu príjmov. Aj pre odmenu konateľa platí max.VZ, preto bude doplácať v budúcom roku a to nemalé peniaze.
Ludula
07.12.07,12:21
Ďakujem, veľmi ste mi pomôhli.
A to, že bude v budúcom roku doplácať nemalé peniaze sa odrazí asi ak dobre myslím v ZP pri ročnom zúčtovaní ?
Ludula
Zoltán Kovács
07.12.07,12:24
Ďakujem, veľmi ste mi pomôhli.
A to, že bude v budúcom roku doplácať nemalé peniaze sa odrazí asi ak dobre myslím v ZP pri ročnom zúčtovaní ?
Ludula

Áno pri ročnom zúčtovaní. Lacnejšie by ho to vyšlo, keby nevyplácal odmenu, ale zdanený zisk si dal vyplatiť (je jediným spoločníkom, ako píšeš, tak tam nevidím problém, a ušetrí vlastne 14% na odvodoch do ZP z celej sumy odmeny).
Ludula
11.01.08,06:00
Áno pri ročnom zúčtovaní. Lacnejšie by ho to vyšlo, keby nevyplácal odmenu, ale zdanený zisk si dal vyplatiť (je jediným spoločníkom, ako píšeš, tak tam nevidím problém, a ušetrí vlastne 14% na odvodoch do ZP z celej sumy odmeny).
Chcem sa ešte uistiť, ak si konateľ da odmenu napr. ten 1 milión tak potom naozaj plati z celej sumy pri ročnom zúčtovaní ZP tých 14% ?
Neplatí tam tiez max. VZ za celý rok. Za rok 2006 to bolo 569 700Sk.
Prosím poraďte.
Ludula
liba2
11.01.08,07:25
Chcem sa ešte uistiť, ak si konateľ da odmenu napr. ten 1 milión tak potom naozaj plati z celej sumy pri ročnom zúčtovaní ZP tých 14% ?
Neplatí tam tiez max. VZ za celý rok. Za rok 2006 to bolo 569 700Sk.
Prosím poraďte.
Ludula
Odmena konateľa je príjem zo závislej činnosti, teda ZP vypočítaš z max. VZ.
Katija
11.01.08,07:59
Maximálny ročný VZ pre ZP za rok 2007 je 621864 Sk.
Ludula
11.01.08,09:36
Odmena konateľa je príjem zo závislej činnosti, teda ZP vypočítaš z max. VZ.
Tak ak si chce konateľ milionovou odmenou zvýšiť svoj príjem, zaplatí 19% daň a ZP z tejto odmený za 12/2007 z VZ 51822 Sk. V RZZP za r.2007 by mu potom ani nemal vyskočiť nedoplatok.
Ludula
Katija
11.01.08,11:08
Tak ak si chce konateľ milionovou odmenou zvýšiť svoj príjem, zaplatí 19% daň a ZP z tejto odmený za 12/2007 z VZ 51822 Sk. V RZZP za r.2007 by mu potom ani nemal vyskočiť nedoplatok.
LudulaNedoplatok v RZZP 2007 by mal.
V príspevku č. 11 píšeš, že spoločník-konateľ má mesačnú mzdu 35000,- Ak si vyplatí v 12/2007 odmenu, ktorá bude vyššia ako 51822,-Sk vznikne mu zo zákona povinnosť vykonať RZZP 2007 a tam mu vyjde nedoplatok z tej časti príjmu, ktorá v 12/2007 prevyšuje 51 822,- Sk.
Konkétne pri uvedených príjmoch a milionovej odmene bude doplácať ZP on 4 % a firma 10 % zo simy
621864-(35000*11+51822)=621864-436822=185042 (jeho nedoplatok bude 7402,-Sk a nedoplatok firmy bude 18505,-Sk)