marek28
29.11.07,17:57
Ahojte,
účtujem v jednoduchom účtovníctve,uplatňujem si paušálne výdavky. Som živnostník a opravujem autá. Vystavil som faktúru za opravu automobilu na 100 000 Sk, faktúra bola poslaná na poisťovňu. Oprava automobilu bola financovaná zo zákonnej poistky. Poisťovňa uznala z faktúry len 95 000 Sk, ktoré mi poslala na bankový účet. Chcem sa opýtať, ako to mám zaúčtovať, či celých 100 000 Sk do príjmu, alebo len 95 000 Sk. Čo s tými 5 000 Sk? Musím pri paušálnych výdavkoch viesť knihu pohľadávok???

Ďakujem
Marianna01
29.11.07,17:03
Ahojte,
účtujem v jednoduchom účtovníctve,uplatňujem si paušálne výdavky. Som živnostník a opravujem autá. Vystavil som faktúru za opravu automobilu na 100 000 Sk, faktúra bola poslaná na poisťovňu. Oprava automobilu bola financovaná zo zákonnej poistky. Poisťovňa uznala z faktúry len 95 000 Sk, ktoré mi poslala na bankový účet. Chcem sa opýtať, ako to mám zaúčtovať, či celých 100 000 Sk do príjmu, alebo len 95 000 Sk. Čo s tými 5 000 Sk? Musím pri paušálnych výdavkoch viesť knihu pohľadávok???

Ďakujem

Do príjmu Ti pôjde tých 95tis. 5tis Ti bude v pohľadávkach figurovať aj naďalej (knihu pohľ. viesť musíš), ale nemá Ti predmetných 5tis. uhradiť náhodou majiteľ toho auta? Ty predsa nemôžeš byť stratový na tom, že poisťovňa nepreplatila celú faktúru. žiadaj si tie peniaze, sú Tvoje!
uzivatel2
30.11.07,06:52
Do príjmu Ti pôjde tých 95tis. 5tis Ti bude v pohľadávkach figurovať aj naďalej (knihu pohľ. viesť musíš), ale nemá Ti predmetných 5tis. uhradiť náhodou majiteľ toho auta? Ty predsa nemôžeš byť stratový na tom, že poisťovňa nepreplatila celú faktúru. žiadaj si tie peniaze, sú Tvoje!
Určite je to suma spoluúčasti a tú má uhradiť majiteľ auta.
Kata
jana007
30.11.07,06:55
V poistných zmluvách býva vyrátaná spoluúčasť, buď v % alebo určenou presnou sumou. Spoluúčasť hradí majiteľ vozidla, na ktorého si vystavil faktúru. Dátumom úhrady ti to vstupuje do príjmov.
ekopo
30.11.07,06:57
marek28 prečo nepokračuješ vo svojej identickej téme tu : http://www.porada.sk/t63658-neuplna-uhrada-faktury-poistovnou.html
Johanka
30.11.07,07:39
Ahojte,
účtujem v jednoduchom účtovníctve,uplatňujem si paušálne výdavky. Som živnostník a opravujem autá. Vystavil som faktúru za opravu automobilu na 100 000 Sk, faktúra bola poslaná na poisťovňu. Oprava automobilu bola financovaná zo zákonnej poistky. Poisťovňa uznala z faktúry len 95 000 Sk, ktoré mi poslala na bankový účet. Chcem sa opýtať, ako to mám zaúčtovať, či celých 100 000 Sk do príjmu, alebo len 95 000 Sk. Čo s tými 5 000 Sk? Musím pri paušálnych výdavkoch viesť knihu pohľadávok???

Ďakujem


marek28 prečo nepokračuješ vo svojej identickej téme tu : http://www.porada.sk/t63658-neuplna-uhrada-faktury-poistovnou.html

Téma identická, otázka rozšírená ....;). Je rozdiel uplatniť "paušálne výdavky" zo 100 alebo z 95 :).
Na otázku týkajúcu sa príjmov máš odpovedané v pôvodnej téme. Do príjmov účtuješ/eviduješ iba peňažné prostriedky, ktoré príjmeš v hotovosti alebo na b.účet. Ak Ti zákazník 5.000 Sk nezaplatí, pohľadávku voči nemu, budeš evidovať v knihe/evidencii pohľadávok.

Niečo k uplatňovaniu výdavkov - v prípade, že uplatňuješ výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) nie si účtovnou jednotkou, tzn. nemáš povinnosť viesť účtovníctvo. Zákon o dani z príjmov Ti v § 6 ods.10 ukladá povinnosť viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách o pohľadávkach.
ekopo
30.11.07,08:00
Marekovi išlo v oboch témach hlavne o to či má vykázať 95 alebo 100 tis. v príjmoch. A v oboch prípadoch je to v príjmoch 95 tis. čiže to, čo fyzicky dostane.