Wampa
29.11.07,20:09
Zdravim. Chcem si zalozit s.r.o. popri zamestnani. Zamestnavatel nie je proti ze to bude podobna cinnost. Som stavebny projektant. Budem konstatovat to co mi dnes povedala uctovnicka a zaroven sa pytat. Skuste ma prosim opravit alebo doplnit ak sa mylim.

1. Budem len ako konatel. Nebudem mat zamestnancov. Nemusim platit ziadne odvody len ak si vyplatim odmeny tak 14 percent do ZP v danom mesiaci z danej sumy. Na konci roka zdanim zisk s.r.o. 19 percentami a zvysok je mojich do vrecka (obrazne povedane). Dalsi rok fungujem rovnako.


2. Mozem do predmetu podnikania s.r.o. si dat "Projektovanie inžinierskych stavieb" ?? Ako zivnostnik to nemozem mat moze to byt len ako slobodne povolanie. Ale ked som zamestnany vo firme firma si to moze dat do predmetu lebo ma zamestnava. Ale konatel nie je zamestnany.

3. Mozem byt platcom DPH aj ked nebudem mat dany obrat.

4. Ak zaplatim cestnu dan za auto ktore je manzelkyne mozem si pisat cestaky. Ak zalozim s.r.o. az po january mozem cestnu dan zaplatiti dodatocne ??

Vopred dakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
29.11.07,19:12
Zdravim. Chcem si zalozit s.r.o. popri zamestnani. Zamestnavatel nie je proti ze to bude podobna cinnost. Som stavebny projektant. Budem konstatovat to co mi dnes povedala uctovnicka a zaroven sa pytat. Skuste ma prosim opravit alebo doplnit ak sa mylim.

1. Budem len ako konatel. Nebudem mat zamestnancov. Nemusim platit ziadne odvody len ak si vyplatim odmeny tak 14 percent do ZP v danom mesiaci z danej sumy. Na konci roka zdanim zisk s.r.o. 19 percentami a zvysok je mojich do vrecka (obrazne povedane). Dalsi rok fungujem rovnako.
Správne

2. Mozem do predmetu podnikania s.r.o. si dat "Projektovanie inžinierskych stavieb" ?? Ako zivnostnik to nemozem mat moze to byt len ako slobodne povolanie. Ale ked som zamestnany vo firme firma si to moze dat do predmetu lebo ma zamestnava. Ale konatel nie je zamestnany. Toto neviem

3. Mozem byt platcom DPH aj ked nebudem mat dany obrat. Áno môžeš, a zrejme pre teba, resp. sro to bude aj výhodné ak budeš pracovať pre iné firmy.

4. Ak zaplatim cestnu dan za auto ktore je manzelkyne mozem si pisat cestaky. Áno Ak zalozim s.r.o. az po january mozem cestnu dan zaplatiti dodatocne ?? Vyšla novelizácia zákona o dani z motorových vozidiel, a ak sa namýlim, tak zatiaľ v tom jasno asi nemá nikto, ako vlastne sa bude platiť daň z mot.vozidiel

Vopred dakujem za odpovede.

...............................
KEJKA
29.11.07,19:16
Zdravim. Chcem si zalozit s.r.o. popri zamestnani. Zamestnavatel nie je proti ze to bude podobna cinnost. Som stavebny projektant. Budem konstatovat to co mi dnes povedala uctovnicka a zaroven sa pytat. Skuste ma prosim opravit alebo doplnit ak sa mylim.

1. Budem len ako konatel. Nebudem mat zamestnancov. Nemusim platit ziadne odvody len ak si vyplatim odmeny tak 14 percent do ZP v danom mesiaci z danej sumy. Na konci roka zdanim zisk s.r.o. 19 percentami ( do 31.3. nasl.roka) a zvysok je mojich do vrecka (obrazne povedane). Dalsi rok fungujem rovnako.


2. Mozem do predmetu podnikania s.r.o. si dat "Projektovanie inžinierskych stavieb" ?? Ako zivnostnik to nemozem mat moze to byt len ako slobodne povolanie. Ale ked som zamestnany vo firme firma si to moze dat do predmetu lebo ma zamestnava. Ale konatel nie je zamestnany.

3. Mozem byt platcom DPH aj ked nebudem mat dany obrat. ÁNO

4. Ak zaplatim cestnu dan za auto ktore je manzelkyne mozem si pisat cestaky (doteraz nebolo treba platiť, ale podľa novely od 1.1.2008 už áno - pravdepodobne). Ak zalozim s.r.o. az po january mozem cestnu dan zaplatii dodatocne ?? čo je to dodatočne?.
ak bude platiť novela, tak DMV sa bude platiť až spätne - vyúčotvanie za rok 2008.
pre poriadok už nie cestná daň ale DMV = daň z motorových vozidiel.

na ot. č.2 neviem odpoveď, ale nakoľko sro má tiež živnostenský list, musí splniť podmienky pre jej získanie.
zalobaba
29.11.07,19:58
2. Mozem do predmetu podnikania s.r.o. si dat "Projektovanie inžinierskych stavieb" ?? Ako zivnostnik to nemozem mat moze to byt len ako slobodne povolanie. Ale ked som zamestnany vo firme firma si to moze dat do predmetu lebo ma zamestnava. Ale konatel nie je zamestnany. Môžeš - ale iba ak si vlastníkom Osvedčenia na túto činnosť. Osvedčenie vydáva Slovenská komora stavebných inžinierov a je potrebné zapísať to v presne takom istom znení, ako ho máš vydané. Asi bude lepšie preukazovať to nie pracovnou zmluvou s danou SRO, stačí ak budeš väčšinovým spoločníkom v danej SRO.
Wampa
30.11.07,01:59
To osvedcenie vlastnim. Tak ak je to tak ako pises je to super.


Dakeujem zatial vsetkym velmi pekne. Pomohli ste mi v rozhodovani ci ist do toho alebo nie. Idem do toho. Teraz bude problem vymyslieť meno firmy. Urcite budem mat este otazky.
Wampa
30.11.07,03:29
Na tejto stranke http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Zalozenie-spolocnosti-s-rucenim-obmedzenym-sro
je postu ako zalozit sro. Dufam ze je spravny a aktualny ale nechapem jednu vec. Registrácia na živnostenskom úrade registrujem koho?? Seba alebo uz tu novu s.r.o. aj ked nie je este zalozena ???
Zoltán Kovács
30.11.07,07:14
Na tejto stranke http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Zalozenie-spolocnosti-s-rucenim-obmedzenym-sro
je postu ako zalozit sro. Dufam ze je spravny a aktualny ale nechapem jednu vec. Registrácia na živnostenskom úrade registrujem koho?? Seba alebo uz tu novu s.r.o. aj ked nie je este zalozena ???


Naživnostenskom úrade registruješ s.r.o. Založená je odo dňa spísania zakladateľskej listiny, resp. spoločenskej zmluvy.
Wampa
30.11.07,07:19
Naživnostenskom úrade registruješ s.r.o. Založená je odo dňa spísania zakladateľskej listiny, resp. spoločenskej zmluvy.

Aha dik uz som v obraze. Takze tam musim platit 100+100 za kazdy predmet podnikania.
zalobaba
30.11.07,13:58
Na ŽÚ registruješ SRO (najprv ju musíš na dokladoch samozrejme založiť). Poplatky platíš podľa toho, koľko predmetov podnikania si zvolíš, a či to budú predmety voľné alebo viazané. Voľný = 100,- viazaný alebo remeselný = 500,-. Odporúčam zvoliť si viac predmetov, vyhneš sa tým ďalším poplatkom na OR, ak by si sa v budúcnosti rozhodol predmety rozširovať.
gutan52
01.12.07,00:58
To osvedcenie vlastnim. Tak ak je to tak ako pises je to super.


Dakeujem zatial vsetkym velmi pekne. Pomohli ste mi v rozhodovani ci ist do toho alebo nie. Idem do toho. Teraz bude problem vymyslieť meno firmy. Urcite budem mat este otazky.

Firma : Wampa, s.r.o.
Wampa
02.12.07,08:47
Firma : Wampa, s.r.o.

No tak to teda ani zo srandy.
Wampa
02.12.07,08:52
Na ŽÚ registruješ SRO (najprv ju musíš na dokladoch samozrejme založiť). Poplatky platíš podľa toho, koľko predmetov podnikania si zvolíš, a či to budú predmety voľné alebo viazané. Voľný = 100,- viazaný alebo remeselný = 500,-. Odporúčam zvoliť si viac predmetov, vyhneš sa tým ďalším poplatkom na OR, ak by si sa v budúcnosti rozhodol predmety rozširovať.


No trochu som v šoku. Myslel som ze je to 100 SK. Ja budem mat skoro vsetky za 500 SK. Porazi ma.
Wampa
02.12.07,19:51
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom
v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú
činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa,
len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.
(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku
1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je
zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho
rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného
odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom
vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.
(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú
na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej,
lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej
činnosti.

Poruším tento paragraf ak budem len konateľom s.r.o. a nebudem v nej zamestnany. Samozrejme budem jediny majitel co sa ako zarobkova činnosť asi počíta?? Ci nie??
KEJKA
02.12.07,20:05
sro je iný právny subjekt. Ako spoločník si nenapadnuteľná osoba, ako konateľ bez pracovného pomeru tiež - ale to neviem na 100%.
Zoltán Kovács
02.12.07,20:08
Vynára sa otázka, keď sro nemá zamestnancov, konateľ je bez zmluvy, potom kto vykonáva práce, ktoré sa účtujú klientom?
Wampa
02.12.07,20:17
Vynára sa otázka, keď sro nemá zamestnancov, konateľ je bez zmluvy, potom kto vykonáva práce, ktoré sa účtujú klientom?

A s týmto by mohol byť problém ??? Nejaký pravny?? Teda že by som nemohol vykonávať činnosť. Teda fakturovať ???