szonja
29.11.07,22:59
Dobrý večer,
už pár dní sa trápim s pôžičkou pre zahraničného konateľa. Prezerala som podobné témy, názory ohľadne úrokov sa veľmi líšia.
Jediným spoločníkom slovenskej sro je zahraničná sro, teda nie fyzická osoba, zahraničný konateľ nie je v pracovnoprávnom vzťahu k sro, ani si neberie žiadne odmeny za svoju prácu. Chceme mu poskytnúť bezúročnú pôžičku so splatnosťou maximálne 1rok.
V zákone o dani z príjmov som našla úpravu základu dane iba zahraničných závislých osôb, aj to celkom nechápem, neviem, či to je môj prípad alebo nie. Či mu vôbec môžme dať bezúročnú pôžičku, bez toho, aby daňový úrad to nejako dodaňoval jemu (?) či nám (?).
Pomôže mi niekto? Behom pár dní musím vypracovať zmluvu o pôžičke..
Ďakujem.
durisovad
29.11.07,22:24
Ja by som to dala vypracovat pravnikovi a danovemu poradcovi. Zvlast ak by sa jednalo o vacsiu sumu.
szonja
29.11.07,22:29
Problém je to, že oni si myslia, že som účtovník-právnik-notár-daňový poradca v jednej osobe.. Áno, jedná sa o dosť vysokú sumu, kde by len úroky (ak počítam nejakú priemernú úrokovú sadzbu zo spotrebiteľských úverov) boli vyše 100.000,-. Práve preto si chcem byť istá, že môžem tú pôžičku dať bez úrokov, bez toho, že by sa mohlo/malo dodaňovať.
KEJKA
29.11.07,22:35
Konateľ je zahraničná závislá osoba..... zorientuj sa podľa toho.
szonja
29.11.07,22:44
Ďakujem, už aspoň v tom mám jasno, kto je kto :-)
Tú úpravu základu dane som myslela tak, že slovenská sro, keďže nie sú dohodnuté úroky, nemá výnosy. A či toto nebude problém pri daňovej kontrole. Že ako si "nepeňažný príjem" prizná konateľ v zahraničí, to je vlastne pre mňa druhoradé, on trvá na bezúročnej pôžičke. Len aby som sro nedostala do problémov..
Ďakujem za každú radu