Olinka1
30.11.07,09:26
Ahojte všetci !!! Mám takúto otázku. Som povinná platiť odvody do zdravotnej poisťovni za zamestnanca, ktorý je na dohodu, nie je prihlásený na úrad práce a táto dohoda je jediným zdrojom príjmu ?!
Ďakujem
Zoltán Kovács
30.11.07,08:31
Ahojte všetci !!! Mám takúto otázku. Som povinná platiť odvody do zdravotnej poisťovni za zamestnanca, ktorý je na dohodu, nie je prihlásený na úrad práce a táto dohoda je jediným zdrojom príjmu ?!
Ďakujem

Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovniej činnosť a dohoda o brigádnickej práce študenta nezakladá povinnosť odvádzať preddavky na verejné zdravotné poistenie.

Ak "dohodár" je dobrovoľne nezamestnaný (nie je evidovaný na úrade práce), tak sa mal do ZP prihlásiť ako samoplatiteľ, a odvádzať sám za seba preddavky na ver.zdrav.poistenie.

Ak túto povinnosť splnil, tak môže požiadať zamestnávateľa, aby z odmeny za dohodu odvádzal ten preddavok na ZP (čo je povinný platiť on sám). Ale je to len na dohode (písomnej) medzi ZC a ZĽ. Ak odmena je poukazovaná na účet dohodára nech si dá trvalý príkaz na odvody. Zamestnávatelia "neradi" pristupujú na dohody o zrážkach zo mzdy, odmeny, nakoľko im to zvyšuje náklady vo forme bankvoých poplatkov.
Lion Topoľčany
30.11.07,08:36
A nie je tam daná nejaká hranica? T.j. ak prekročí jeho ročný hrubý príjem xy sumu, až potom platí do ZP...
STRELEC
30.11.07,08:39
[quote=smith;580913]
....

Ak túto povinnosť splnil, tak môže požiadať zamestnávateľa, aby z odmeny za dohodu odvádzal ten preddavok na ZP (čo je povinný platiť on sám). Ale je to len na dohode (písomnej) medzi ZC a ZĽ. Bola by to obyčajná zrážka zo mzdy a nesúvisela by s povinnosťami zamestnávateľa, čo sa týka fondov, nijako. Ak odmena je poukazovaná na účet dohodára nech si dá trvalý príkaz na odvody. Zamestnávatelia "neradi" pristupujú na dohody o zrážkach zo mzdy, odmeny, nakoľko im to zvyšuje náklady vo forme bankvoých poplatkov. A zvyšuje pracnosť pri spracúvaní mzdy. Podľa môjho názoru každý zamestnanec si má riešiť svoje osobné platby nejako osobne a nie formou zrážok zo mzdy. Mám na mysli napr. vedenie osobného účtu v banke. Napr. toho istého, kde mu príde mzda. Odvodom mzdy na účet by povinnosti zamestnávateľa mali končiť, mimo povedzme zákonných zrážok. Ostatne aj zamestnancovi môže prísť nevhod, ak mu jeho zamestnávateľ "vidí to jeho kasy." Ja som výrazne proti akýmkoľvek prímesiam do pracovného vzťahu. Všetko osobné si má riešiť človek nejako osobne.
STRELEC
30.11.07,08:42
A nie je tam daná nejaká hranica? T.j. ak prekročí jeho ročný hrubý príjem xy sumu, až potom platí do ZP...
Tou hranicou je polovička úhrnu minimálnych miezd za rok. Je to však povinnosť "dohodára" a nie jeho zamestnávateľa. Ten totiž ani nevie koľko má jeho momentálny dohodár zmlúv a najmä koľko má úhrn príjmu z týchto DVP.