Zita5
04.03.05,15:32
Prosím o Váš názor . Mám klienta , ktorý podniká ako SZČO - novinový stánok . Okrem iného predáva aj EASY karty . On sám si u seba zakúpy EASY kartu a dá si ju do nákladov . T.j. Firma XY predá firme XY za príkl. 300,- Sk . Nemôžem ho presvedčiť , že to by som na jeho mieste nerobila , radšej by som si dala mobil na faktúru a účtovala by som faktúru , alebo kartu by som zakúpila v inom obchode . Teraz mám obavy , od 1.4.2005 sa stáva povinným plátcom DPH , budem mu uplatňovať odpočet DPH z jeho vlastného paragónu . No neviem čo mám spraviť ako mu to vysvetliť .


Prosím Vás o Váš názor mám mať z toho obavy alebo nie ?/Aj tak mám/ Veď podľa mňa je to prinajmenšom podozrivé .

Ďakujem .
adam
04.03.05,14:38
Ja by som faktúru rozúčtovala. Napr. Príjem 10 EASY kárt : 9ks nákup tovaru, 1 Ks prevádzková réžia.........Čo vy na to? Prečo by som kupovala niečo v inom obchode, keď to isté predávam i ja????
Zita5
04.03.05,14:44
Aj to je jedna z možností .
kori
04.03.05,14:46
ak má doklad(najlepšie RRP)nie je to problém. Ale easy do nákladov? bola tu aj diskusia o tom že či áno či nie, prikláňam sa k názoru že nie. Z vlastnej skúsenosti viem že DÚ to neuznáva(nedajú sa urobiť výpisy hovorov).
adam
04.03.05,14:50
Myslím, že záleží v akej hodnote ich dá do nákladov.........
Zita5
04.03.05,14:56
Mesačne to predstavuje sumu 600 Sk,- až 900,- Sk.
adam
04.03.05,15:05
Myslím, že je to plne priechodné, veď 900,-Sk za telefón je pre hocijakú malú firmu uznateľný náklad...:-))
ondrejvla
04.03.05,15:34
Myslím, že je to plne priechodné, veď 900,-Sk za telefón je pre hocijakú malú firmu uznateľný náklad...:-))Adamka, podľa toho, na akú kontrolu natrafíš! Fa máš uznateľný náklad, ale viem že daňováci karty naechcú akceptovať, vylúčia ich z daň.nákladov a dodania. Možno budeš mať väčšie šťastie, ale ja by som to neriskla!
A čo by sa tak stalo, ak je členom aj nejaký pracovník DÚ, keby nám povedal stanovisko? Či oni sa radšej dištancujú od všetkého? Asi preto, že za každú chybu, čo nájdu majú odmenu! Aspoň tak sa vytešovala jedna kontrolórka z DÚ, z rozhovoru, ktorý som nechtiac započula v autobuse. Oni si myslia, že ich ľudia nepoznajú, a tak si občas pustia jazyk na špacír!
adam
04.03.05,15:42
Máš aj Ty pravdu v tom, že to "nechcú" uznať. Ale nie je to podložené nijakým zákonom, že EASY nie sú uznateľným výdavkom.....Ak si zdôvodní používanie karty, musí to prejsť! Ja mám telefóny na paušel ORANGE. Vo výdavkoch mám zaradených aj niekoľko EASY kariet.Zdôvodnenie: "Keď komunikujem so zákazíkom z EUROTELU, šetrím finančné prostriedky." Pri kontrole mi to prešlo.
Paula
04.03.05,16:26
Je to tak... záleží od prístupu kontroly, resp. od osobnosti kontrolóra. Konzultácia s daň.poradcami mi vždy vyšla v prospech použitia kreditu do výdavkov. Pre praktické použitie paragrafov mi dennodenne chýba pri ich čítaní konkrétne vymenovanie prípadov, kedy "áno", kedy "nie".... pretože sme všetci nútení listovať ako blázni v zákone kvôli všelijakým odvolávkam dopredu a dozadu......nakoniec aj tak nevieme, čo naozaj môžme. A pri čítaní suchého paragrafového riadku potom kontrola vie, či uznať alebo neuznať? Zasa sa len riadi vlastnou intuíciou alebo náladou :)