jay18
30.11.07,09:38
Mohol by mi niekto poradit ohladom zodpovednosti za dane vo firmach. Zacal som robit na zivnost ekonomiku a uctovnictvo pre firmy. V podstate spracovavam predlozene doklady a pod., nemam ziadne rozhodovacie pravomoci. Ak by sa v priebehu mojej zivnosti zisti, ze napr. doslo k nejakemu danovemu uniku vo firme, a ja som spracoval nejake falosne faktury a pod., kto je za to zodpovedny? Koho mozu stihat? Konatela firmy, ktory by mal na vsetkom podpisy alebo aj mna, ze taketo doklady som spracoval a ze robim ekonomiku a ucto?
Lion Topoľčany
30.11.07,08:49
Dôležitá je zmluva medzi živnostníkom-účtovníkom a subjektom, pre koho robí. Takže klauzula typu: "subjekt v plnej miere zodpovedá za predložené doklady" ...niečo podobné by mala stačiť aby si bol krytý. Nemôžeš predsa zodpovedať za doklady, ktoré nedodajú, sfalšujú apod.V konečnom dôsledku je vždy zodpovedný subjekt.
STRELEC
30.11.07,08:51
Ak faktúry len "spracúvavaš" a nie "vypracuvávaš", tak tresná zodpovednosť z titulu krátenia daní sa Ťa nemôže týkať. Z titulu spracovateľa účtovníctva sa zrejme pri nejakom šetrení nevyhneš vypočutiu na polícii, prípadne aj svedeckej výpovedi na súde. Stáva sa to aj v iných prípadoch - napr. pri neplatení odvodov za zamestnancov, pri neplnení vyživovacích povinností.
Nejaké to vypočutie sa skrátka prihodiť môže. Nie je to žiadny problém, len strata času a získanie novej skúsenosti. Iné je , ak si "aktívnym spracovateľom", čo dúfajme, nie si.
:):)
Jozef I
30.11.07,08:52
Za účtovníctvo firmy je vždy zodpovedná firma , t.j. jej predstaviteľ - konateľ. Tvoje vzťahy a zodpovednosť upravuje zmluva, ktorú ste medzi sebou podpísali.
STRELEC
30.11.07,08:56
Dôležitá je zmluva medzi živnostníkom-účtovníkom a subjektom, pre koho robí. Takže klauzula typu: "subjekt v plnej miere zodpovedá za predložené doklady" ...niečo podobné by mala stačiť aby si bol krytý. Nemôžeš predsa zodpovedať za doklady, ktoré nedodajú, sfalšujú apod.V konečnom dôsledku je vždy zodpovedný subjekt.
Áno. Ty predsa zodpovedáš za správnosť spracovania a nesieš dôsledky za chyby v účtovaní vedúce napr. k nepresnostiam v daňovom základe. Férová zmluva by mala tieto "viacnáklady" subjektu zaviazať uhradiť (kompenzovať...) spracovateľa, ak za nich môže. Za vecný súvis dokladov predložených na spracovanie s danou firmou nemôže spracovateľ účtovníctva zodpovedať a mal by na to upozorniť aj v zmluve.
Ohľadom zmluvy, či aj poistenia zodpovednosti za škodu by som navrhoval pozrieť si príspevky na Porade.
jay18
30.11.07,08:57
Faktury vypracuvavaju a v podstate aj spracuvavaju uctovnicky firmy, ja v podstate robim len dohlad nad ekonomikou a uctovnictvom, zlozitejsie pripady uctujem sam, robim mzdy, a vypracuvavam danove priznania.. Vsetky prijate a vydane faktury su podpisane bud konatelom, alebo uctovnickou, ktora vydane faktury ma na starosti.
jay18
30.11.07,09:09
V zmluve mam nieco take:

Odberateľ zodpovedá za vecnú náplň a náležitosti účtovných dokladov a za ich časovú príslušnosť
STRELEC
30.11.07,09:11
Myslel som, že priamo účtuješ. Potom vzniká otázka (prepáč) , či tie "zložitejšie prípady" neboli podnetom na zadanie témy. Ale to už je iná otázka.
jay18
30.11.07,09:17
Pod pojmom zlozitejsie pripady som myslel leasingy, odpisy majetku a pod, v podstate vsetko, s cim si nevedia rady uctovnicky.
zuzana
09.01.08,05:52
A čo ak som zamest.na prac.zmluvu kto je zodpov.za účto, ak konateľ chce dať do nákladov nejakú faktúru a ja s tým nesúhlasím.Ako to máte ošetrené?
Stefan2005
09.01.08,06:53
A čo ak som zamest.na prac.zmluvu kto je zodpov.za účto, ak konateľ chce dať do nákladov nejakú faktúru a ja s tým nesúhlasím.Ako to máte ošetrené?

Potom to je nie závideniahodné, ale nie neriešiteľné.
Závisí veľa od internej smernice firmy (napr. obeh dokladov, schvaľovanie a podpisovanie dokladov,...).

Dá sa to vymedziť i tak, že účtovník zodpovedá za formálnu správnosť dokladu a jeho správne zaúčtovanie, a vecnú a obsahovú správnosť dokladu potvrdzuje svojim podpisom na to určený zodpovedný pracovník (keď takého niet, tak konateľ)...

Viď v tejto súvislosti napr. i:
Zákonník práce
§47 Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru
(3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré
a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,
b) bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.

§ 81 Základné povinnosti zamestnanca
Zamestnanec je povinný najmä
a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,

Obchodný zákonník
§ 135
(1) Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

§ 135a
(1) Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že
a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.